Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG GW620 – recenze prvního Androidu od LG

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

LG GW620 je první smartphone s Androidem tohoto výrobce. Zaujme také výsuvnou QWERTY klávesnicí, 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem, GPS s Google Mapami či rychlými daty HSPA a Wi-Fi.

LG GW620, neboli LG Etna, je první mobil s Androidem od společnosti LG a přináší s sebou pořádanou výbavu. Za cenu kolem deseti tisíc si můžete pořídit smartphone s 3“ dotykovým displejem, výsuvnou QWERTY klávesnicí, Androidem a 5 Mpx fotoaparátem.

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu LG GW620 naleznete v katalogu mobilů.

Mobilní telefon LG GW620 do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Základní parametry – LG GW620

Rozměry106 x 55 x 12 mm
Hmotnost125 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3“, dotykový
Paměť166 MB + paměťové karty microSD
Operační systémAndroid OS + nadstavba S-Class
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px)
Obsah baleníbaterie, USB redukce na klasickou nabíječku, stereo headset, datový USB kabel, návod
Cena a dostupnost9 000 Kč, 4. čtvrtletí  2009

Krátké postřehy z testování LG GW620:

Co se nám líbilo: kvalitní dotykový displej, řešení datového kabelu a nabíječky (USB kabel a k němu násada na klasickou nabíječku do zásuvky), kvalitní fotoaparát, zpracování výsuvného mechanismu

Co se nám nelíbilo: dvě dotykové klávesy pod displejem, občasné zasekávání


Obsah balení: nic zásadního nechybí

Na své poměry velmi malá krabička do svých útrob vměstnala vše podstatné – nabíječka, návod, USB kabel, headset a i telefon samotný. Nejvíce se mi ale líbil „systém“ nabíječky. Ke klasickému USB kabelu je dodávaná i taková „násada“, kterou připojíte na konec kabelu a máte hned nabíječku do klasické sítě.

Vzhled a konstrukce: černá cihlička

Etna se může pyšnit relativně hezkými rozměry 106 x 55 x 12 mm vzhledem k tomu, že ve svém těle schovává plnohodnotnou pětiřádkovou QWERTY klávesnici. Váha už je sice trochu výše nad dnešním průměrěrem (127 g), ale telefon vám rozhodně kapsu neutrhne.

Konstrukci mechanického vysouvání nevím, jak přesně posoudit. Rozhodně nepatří k těm nejhorším, ale ke druhému týdnu testování už začínalo mít o něco vyšší vůli, než na začátku. Když pevněji uchopíte zavřený telefon na nesprávných místech, může se stát, že se nechtěně otevře.

Jako hlavní materiál je použit tvrdý matný plast, takže na zadní straně se otisků bát nemusíte. Plast je příjemný na dotek a telefon se velmi pohodlně drží. V České republice seženete pouze černé provedení.

Přední stranu zaujímá „upatlaný“ 3 dotykový displej, dvě dotyková tlačítka a prostřední čtverec. Na levé straně nalezneme microUSB konektor a dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na druhém boku je připraven microSD slot, dále spoušť fotoaparátu a tlačítko pro spuštění hudebního přehrávače. Zadní stranu zaujímá čočka 5 Mpx fotoaparátu s LED bleskem.

Displej a ovládání: „ Android s QWERTY klávesnicí umí divy.“

Jako hlavní ovládací prvek bude zajisté používán velký rezistivní 3“ displej. Displej se mi už od prvních minut testování zalíbil. Rozlišení 320 x 480 pixelů je dostatečně jemné a ovládání prsty není vůbec složité. Telefon se sice občas při doteku trochu opozdí, ale jsou to spíše výjimečné případy. Při stisku vždy telefon příjemně zavibruje.

Displej dále exceloval i v disciplíně jako čitelnost na přímém slunci. Lesklá úprava mu sice moc nepomáhala, ale dostatečný jas nedal slunci šanci. Já osobně jsem měl po celou dobu testování jas nastaven na minimum (50%). I tak jsem na displej viděl velmi dobře.

Sekundárním ovládacím prvkem je plnohodnotná pětiřádková QWERTY klávesnice. Zpracování kláves je na velmi dobré úrovni. Stisk by ale mohl být o něco méně tužší. Občas s klávesou musíte válčit, než se uráčí stisknout. Na druhou stranu se vám ale nestane, že byste omylem zmáčkli nesprávné tlačítko.

Na klávesnici se mi psalo vcelku dobře, něco tomu ale chybělo. Když si vzpomenu třeba na klávesnici Nokie 5730 Xpress Music, hned bych měnil. Klávesnice u LG GW620 není špatná, to rozhodně ne. Asi se mi nelíbily mezery mezi jednotlivými klávesami, nevím. Někomu jinému ale můžou naopak vyhovovat.

Výhrady mám především ke dvěma dotykovým tlačítkům pod displejem. Klasická tlačítka by byly mnohem efektivnější, ale co naděláme, je to teď v módě. Na denním pořádku jsou tedy ale omylem zmáčknuté klávesy Zpět anebo Domů. Nejvíce se mi však nelíbilo dostávat se do menu právě spuštěných aplikací. Když delší dobu držíte tlačítko Domů, telefon se nepříjemně a dlouze rozvibruje. Tohle by šlo určitě vyřešit i lépe.

Baterie a výdrž: velký vytrvalec

Na Etně jsem byl nejvíce překvapen právě výdrží. Myslel jsem si, že telefon s velkým dotykovým displejem, Wi-Fi a hodiny spuštěným hudebním přehrávačem nebude problém za den vybít. Čekalo mě ale velmi milé překvapení. I když jsem se snažil sebevíc, šťáva telefonu došla až za dva dny. Nebyl ale problém při občasném používání dosáhnout mety jednoho pracovního týdne. Tady si LG zaslouží velkou pochvalu.

Prostředí telefonu: Android s nadstavbou od LG

Při prvním spuštění si můžete vybrat, zda chcete používat normální prostředí Androidu, nebo využívat nadstavbu od LG. Ta spočívá pouze v přidaném panelu do pohotovostního režimu a rozdělení menu do několika částí. Já osobně jsem používal klasické prostředí od Androidu.

K dispozici máte tři pracovní plochy, na které můžete umísťovat různé widgety, galerie či poznámky. Prostředí telefonu je tedy pouze na vás. Ti náročnější si můžou s nastavováním vyhrát klidně i týden. Android Market totiž obsahuje nepřeberné množství užitečných aplikací.

Menu telefonu je klasická mřížka aplikací a složek. Zde bych asi dal přednost přehlednějšímu prostředí od LG. Najít v několika desítkách ikonek tu jednu vyvolenou je totiž občas nadlidský úkol.

Telefonování a zprávy: S úsměvem Androida

Psaní a čtení SMS u Androidu probíhá stejně, jako známe u iPhone nebo u klasických IM klientů. U každého kontaktu máte vytvořenou konverzaci a do ní připisujete další zprávy. Konverzace se řadí podle stáří poslední zprávy a tak je tento systém velmi efektivní.

Ke psaní můžete použít jak QWERTY klávesnici, tak virtuální klávesnici na displeji v režimu na výšku. Telefon nemá problém se psaním české diakritiky ani v režimu T9. Potěšením mohou být také například smajlíky, které vypadají jako pan Android.

Co se týče telefonování, není toho co moc vytknout, ale ani vyzdvihnout. Jako plus bych třeba označil možnost přidávat ke kontaktům různé informace (například i účet na sociální síti Facebook). Jako mínus absenci běžného tlačítka pro přijmutí/odmítnutí hovoru.

Zábava: Hudební přehrávač od robota

O zábavu se u Etny stará přehrávač hudby a videa, galerie a rádio. Všechny aplikace mají svůj widget a tak je můžete ovládat už ze základní obrazovky. Rádio se ladí pomocí imitace starého kolečka, užívaného u rádií dědečků. Dále si můžete uložit až šest svých oblíbených stanic.

Dodávaný headset musím jakožto velký hudební nadšenec také pochválit. Barevné podání hudby je na velmi dobré úrovni, a pokud nastavíte hlasitost na maximum, dlouho sluchátka v uších nenecháte. I volání je s headsetem jedna báseň.

Fotoaparát: 5 Mpx se neztratí

LG svůj první telefon s Androidem vybavila velmi kvalitním fotoaparátem. 5 Mpx, LED blesk, autofocus a geotagging už jsou přeci jenom slušné hodnoty. Video lze nahrávat až v rozlišení QVGA (320 x 240 px).

Zkušební fotografie LG GW620:

Organizační a datové funkce: I manažer by se za telefon nestyděl

Po datové stránce nemám co vytknout, vše je tam, kde má být: Wi-Fi, 3G, Bluetooth, EDGE, UMTS a microUSB. Dále telefon disponuje kvalitním kalendářem, poznámkami, internetovým prohlížečem a e-mailovým klientem.

Telefonu nechybí ani A-GPS s programem Google Maps, který má jedinou chybu. Veškeré mapové podklady si musí stahovat ze sítě. Bez stálého internetového tarifu vám je tedy navigace v podstatě na nic.

Zhodnocení: Na první pokus velmi dobré

Telefon už od začátku dával jasně najevo, že není žádné „béčko“. S nekompromisní výbavou za velmi přijatelnou cenu má na trhu poměrně velkou šanci. Trochu mu ale podkopává nohy takřka nulová propagace. To je už ale problém LG.

Za sebe můžu LG GW620 jedině doporučit. Telefonu s Androidem a QWERTY klávesnicí je v Česku jen pár a tento rozhodně patří na vrchol. Až na pár drobných chybiček, kterým se nevyhne žádný telefon, je to skvělá koupě a případný kupce by měl být s telefonem spokojen.

Koupit LG GW620 u autorizovaného distributora LG.

kvalitní displej otisky prstů na displeji
QWERTY klávesnice dvě dotyková tlačítka pod displejem
konektivita pouze 1GB microSD karta
5 Mpx fotoaparát
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení