Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Levnější 5800 Tube: recenze Nokia 5530 XpressMusic

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Dotyková Nokia 5530 XpressMusic je levnější variantou Nokie 5800 XpressMusic. Nabízí hodně podobnou výbavu. Schází sice 3G či GPS, za to je ale hodně vylepšené prostředí.

Nokia v polovině června příjemně překvapila, když v Singapuru představila trojici mobilů, mezi kterými byla právě testovaná Nokia 5530 XpressMusic. Jde o levný telefon s dotykovým displejem pro masy. Takový telefon v portfoliu výrobce doposud chyběl.

Mobilní telefon Nokia 5530 XpressMusic do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

S modelem 5800 XpressMusic již výrobce zaznamenal značný úspěch, ale ne každý si jej kvůli vyšší ceně mohl zakoupit. Levnější 5530 míří na jinou cílovou skupinu. Díky své nízké ceně by se mohl telefon stát prodejním trhákem. Vyplatí se ušetřit a pořídit si Nokii 5530 nebo si připlatit za vyšší model 5800?


Oficiální fotografie černé a bílé varianty

Nokia 5530 patří do hudební řady XpressMusic. Jde o odlehčenou verzi velmi oblíbené Nokie 5800 XpressMusic alá Tube. Novinka je o 3 mm tenčí, avšak postrádá 3G, GPS či kancelářský balík Quickoffice. Dotykový displej je menší.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia 5530 XpressMusic navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Nokie 5530 XpressMusic

Rozměry104 x 49 x 13 mm
Hmotnost107 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 2,9“
Paměť128 MB RAM, 70 MB ROM + paměťové karty microSD/SDHC
Operační systémSymbian S60 5th Edition
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px)
Obsah baleníuživatelská příručka, CD se softwarem Nokia Ovi Suite, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, výměnné násady špuntů, datový USB kabel, paměťová karta microSDHC 4 GB
Cena a dostupnost6 600 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování Nokie 5530 XpressMusic:

Co se nám líbilo: klávesa Média, nová úvodní obrazovka s lištou kontaktů, kinetické skrolování v nabídkách, zdařilé grafické efekty v menu, velmi kvalitní dodávaná špuntová sluchátka, 4 GB karta v balení

Co se nám nelíbilo: zadní plastový kryt nedoléhal, tuhá spoušť fotoaparátu, nepodporuje N-Gage hry, kinetické skrolování nefunguje ve všech úrovních menu


Obsah balení: konečně pořádný headset

Výrobce v balení s telefonem dodává tradičně uživatelskou příručku, baterii a nabíječku. V krabici také najdeme velmi kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a tři výměnné typy násady špuntů, CD se softwarem Nokia Ovi Suite, krátký datový USB kabel a paměťovou kartu microSDHC 4 GB.


Tradiční balení finského výrobce s netradičně hodně kvalitním headsetem

K telefonu je mimo jiné stále dodáván stylus. Ne, že by si Nokia nevěřila, co se týče způsobu dotykového ovládání, u 5530 se stylus hodí pro ručně psaný text a je nezbytný pro vyjmutí SIM karty i paměťové karty.

Vzhled a konstrukce: malý, chytrý, hezký

Nokia 5530 XpressMusic je levnější verzí modelu 5800 XpressMusic a po stránce designu je to znát. Přední straně vévodí rozměrný dotykový displej. Podél boků se opět nese barevná linie, která je konečně více na očích a dodává telefonu svěží dojem. Na první pohled by si leckdo mohl oba telefony splést.


Nokia 5530 XpressMusic v porovnání s platební kartou

Rozměry telefonu 104 x 49 x 13 mm a hmotnost 107 g mluví za vše. Odlehčená verze modelu Tube je také patřičně kompaktní. Oceňujeme především tloušťku, která se snížila z 15,5 mm na 13 mm. Telefon celkově působí v ruce mnohem lepším dojmem. Ještě k tomu musíme přičíst pěkně zakulacené hrany.


Telefon se svými kompaktními rozměry i hmotností padne krásně do ruky

Co však musíme výrobci vytknout, jsou použité materiály. Nokia 5530 má ocelový pouze rámeček okolo displeje, jinak je z obyčejných lesklých plastů, které bohužel působí dost lacině. Telefon sice není nejvyšší cenové třídy, ale rozhodně by si zasloužil něco krapet lepšího. U námi testovaného kusu jsme navíc zaznamenali nepříjemnost u zadního krytu, který nedoléhal na místo.


Červená linie podíl boků dodává telefonu svěží dojem

Pojďme se nyní podívat na rozmístění prvků na telefonu. Na přední straně je nad a pod displejem dvojice stereo reproduktorů, u kteréých oceňujeme nejen jejich kvalitu, ale také vhodné umístění. Nad displejem najdeme tlačítko pro otevření multimediální nabídky a nad ním téměř neviditelné světelné čidlo. Pod displejem je trojice kláves: pro přijmutí a ukončení hovoru a uprostřed klávesa menu.


Stylus je umístěn nešikovně na levé straně dole

Na pravém boku je umístěna dvoufázová spoušť fotoaparátu, posuvný zámek telefonu a dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti. Na levém boku najdeme slot pro SIM kartu a slot pro paměťovou kartu. Oba sloty jsou stejně jako u modelu 5800 kryté plastem. Horní strana přináší klávesu pro vypnutí telefonu, pomocí které lze rychle přepínat vyzváněcí profily.

Na spodní stranu se přestěhoval 3,5 mm konektor Jack, otvor pro připojení nabíječky a zdířka pro připojení příslušenství pomocí microUSB konektoru. Na zadní straně najdeme pouze objektiv fotoaparátu s LED bleskem. Oba prvky jsou zakomponovány do stříbrného rámečku.

Displej a ovládání: zahoďte stylus

Nokia 5530 XpressMusic je vybavena dotykovým TFT displejem s rozlišením 360 x 640 px. Dokáže zobrazit až 16 milionů barev a jeho úhlopříčka činí 2,9“. Oproti modelu 5800 se stejným rozlišením, avšak větší úhlopříčkou, je tedy jemnost displeje u 5530 vyšší. Čitelnost displeje na přímém slunečním světle je ale stále mizerná. Nepomůže ani nastavení jasu na maximum. Jak je již zvykem, regulaci podsvícení displeje můžeme nechat na čidlu.


Ovládání prsty skrze dotykový displej je pohodlné, v krajních případech pomůže stylus

Výrobce opět použil rezistivní technologii dotykového displeje. Pro ovládání prsty to sice není pro každého úplně ideální řešení, ale nás telefon mile překvapil. Citlivost displeje je totiž značně vylepšena jak oproti modelu 5800, tak i vlajkové lodi N97. Stylus tak není vůbec potřeba. Ovládání prsty je snadné ve všech nabídkách. Nokia 5530 je prvním telefonem výrobce, který nabízí kinetické skrolování.

Baterie a výdrž: lehký nadprůměr

Telefon nabízí baterii Li-Ion s kapacitou 1 000 mAh, která podle výrobce vydrží až 351 hodin v pohotovostním režimu a až 5 hodin hovoru. V našem testu nám telefon vydržel po plném nabití 2 až 3 dny, pokud jsme jej poměrně dost používali. Překvapení ale docela bylo, že se telefon nedobíjí přes datový USB kabel.


Zadní strana bez plastového krytu

Prostředí telefonu: dotykový Symbian S60

Nokia 5530 XpressMusic je třetím počinem v řadě od finského výrobce, který přináší operační systém Symbian S60 5th Edition uzpůsobený pro dotykové ovládání. Oproti předchozím modelům 5800 a N97 je prostředí u 5530 značně vylepšené, pokud nebudeme počítat widgety u N97.

Na displeji pohotovostního režimu můžeme mít základní podobu aktivního pohotovostního režimu, dále panel zástupců či nový panel kontaktů. U motivu panel kontaktů si do speciální lišty můžeme přidat až 20 kontaktů včetně obrázků a rychle tak kontakty vytáčet. Na základní obrazovce také můžeme mít emailovou schránku s maily, ovládání hudebního přehrávače či FM rádia nebo lištu se zkratkami.

Uživatelské prostředí prošlo grafickou inovací. Pěkné jsou především přechodové efekty, které telefon nikterak nezpomalují. Nokia 5530 XpressMusic disponuje svižným procesorem 434 MHz a operační pamětí 128 MB, díky které není problém mít spuštěných více aplikací současně. Pro přepínání mezi otevřenými aplikacemi stačí dlouze přidržet klávesu menu a poté se objeví multitasking.

S otevřenou náručí nejvíce vítáme kinetické skrolování. V nabídkách již nemusíte lištovat složitě pomocí postranní lišty, stačí kdekoliv na displeji posunout prstem shora dolů či opačně a tím se jednoduše pohybujete v nabídce. Nedomyšlené je však toto řešení stále v menu s ikonkami, kde kinetické skrolování není k dispozici.

Obsah displeje lze jednoduše překlopit na šířku otočením telefonu do strany. Pohybový senzor umožňuje i další zajímavé věci. Pokud vám někdo volá a vy nechcete hovor vzít, tak pro ztišení vyzvánění stačí telefon otočit displejem dolů. To platí také u budíku, pro jehož snadné odložení stačí telefon obrátit.

Telefonování a zprávy: povedená softwarová QWERTY

Telefonní seznam pojme tolik kontaktů, kolik se jich jen vejde na volnou vnitřní paměť telefonu. Vyhledávání v telefonním seznamu je jednoduché. Stačí postupně zadávat dané znaky z nabízené nabídky a tím jsou filtrovány odpovídající kontakty. Ke každému kontaktu si můžete přidat například obrázek či charakteristické vyzvánění.

Abyste si všimli, že máte nepřijatý hovor či novou zprávu, stačí si v nastavení zapnout světelnou signalizaci daných událostí a dobu blikání. Poté můžete snáze zaregistrovat novou událost i bez probuzení telefonu. O nové události informuje klávesa menu charakteristickým blikajícím podsvícením. V nastavení nechybí ani dýchání v pohotovostním režimu, kdy telefon o sobě dává vědět taktéž blikáním klávesy menu a jakoby dýchá.

Editor zpráv se oproti předchozím modelům výrobce nezměnil. K dispozici je slovník T9, který při odeslání zprávu s diakritikou ořeže, a tak výslednou zprávu nezkrátí na délce. Psaní zpráv probíhá přes dotykový displej. Vybrat si můžeme ze tří metod: alfanumerická klávesnice, QWERTY klávesnice a ruční psaní. Lze vytvářet MMS zprávy či emaily. Škoda jen, že schází aplikace pro poslech zpráv.

Hudební přehrávač: hudba až po uši

Nokia 5530 XpressMusic je výbavově chudší verze modelu 5800 XpressMusic. Po stránce multimediální telefon postrádá GPS. Hudební přehrávač, galerie či hry se však u obou modelů nijak neliší. Nokia 5530 disponuje vnitřní pamětí 70 MB, kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD/SDHC. V balení je dodávána 4 GB karta microSDHC.


Velmi kvalitní headset se špuntovými sluchátky

Hudební přehrávač se svojí kvalitou řadí mezi ty lepší. Skladby jsou tříděny podle interpretů, alb, žánrů či skladatelů. U právě přehrávané skladby se zobrazí obrázek alba, pokud je k dispozici. Při minimalizaci přehrávače na pozadí se objeví jednoduchý panel (avšak včetně obrázku alba) v pohotovostním režimu. Pokud minimalizujeme FM rádio, pak se objeví panel pro ovládání rádia.

Skladby lze rychle vyhledat zadáním textu. Nechybí vytváření playlistů či v nastavení zapnutí opakování skladeb či volba náhodného výběru skladby. Listování v seznamu skladeb je mnohem pohodlnější pomocí kinetického skrolování než u modelu 5800. Ekvalizér nabízí přednastavené režimy, přičemž není problém vytvořit si nové přednastavení.

Nastavení stereováhy a rozšíření sterea je již běžnou záležitostí. Velmi se nám zamlouvala kvalita reprodukce ze sluchátek po zapnutí hlučnosti. Dodávaný headset je s 3,5 mm Jackem a se špuntovými sluchátky. K dispozici je trojice výměnných násad špuntů, které jsou různě velké. Kvalitní reprodukce lze docílit i bez sluchátek. Nokia 5530 XpressMusic totiž disponuje velmi kvalitními stereo reproduktory.

Fotoaparát: není jen do počtu

Fotoaparát u Nokie 5530 XpressMusic disponuje rozlišením 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a nechybí autofocus ani LED blesk. Rychlé spuštění fotoaparátu je možné delším přidržením spouště fotoaparátu. Poté se objeví přehledné prostředí. V nastavení potěší makro režim či redukce červených očí.


Detail objektivu fotoaparátu

Výrobce nám vzal vítr z plachet. Při oficiálním představení Nokie 5530 měl telefon natáčet video v maximálním rozlišení pouze 176 x 144 px. Finální verze však natáčí video ve stejném rozlišení jako model 5800, tedy 640 x 480 px. Za to si rozhodně finský výrobce zaslouží velkou pochvalu.

Organizační a datové funkce: ochuzený o kancelářský balík

Nokia 5530 přináší téměř totožné funkce v oblasti organizace jako model 5800. Nechybí budík, kalendář, poznámky, kalkulačka, převodník jednotek či diktafon. Naopak opět schází stopky a časovač. Bohužel, Nokia 5530 oproti modelu 5800 nepřináší prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel), což je docela zklamání.

Odlehčená verze 5800 Tube nabízí data GPRS a EDGE. Podpora 3G chybí. Pro rychlé připojení k Internetu je ale k dispozici Wi-Fi. Internetový prohlížeč Safari je poměrně dost kvalitní. V našem testovaném kusu však velmi často padal. V nabídce konektivity nechybí Bluetooth ani USB 2.0.

Zhodnocení: kompaktní a levný dotykáč

Nokia 5530 XpressMusic je odlehčená verze modelu Nokia 5800 XpressMusic, a tak jej také musíme brát. Telefon sice postrádá GPS či podporu 3G, ale na druhou stranu je kompaktnější, nabízí vylepšené prostředí včetně kinetického skrolování, kvalitní špuntová sluchátka a je zhruba o 2 tisíce korun levnější.


Černá Nokia 5530 XpressMusic v porovnání s bílou Nokií N97

Pro lidi, kteří chtějí dobře vybavený telefon s dotykovým displejem a nepotřebují 3G a GPS, je Nokia 5530 tou správnou volbou. Cena telefonu zatím není úplně nejnižší. Jakmile ale klesne, bude mít tato Nokia zaděláno na to stát se prodejním trhákem.


Nokia 5530 XpressMusic je výrazně menší, hlavně tenčí

kompaktní rozměry a hmotnost absence 3G
Symbian S60 chybí GPS
3,2 Mpx fotoaparát s autofocusem schází Adobe PDF i Quickoffice
stereo reproduktory a 3,5 mm Jack
Wi-Fi

Koupit Nokia 5530 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
M :))Honza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Honza
Honza

zajímalo by mně jestli tlačíka která jsou dola na přijem hovoru , jsou taky dotyková ?

M :))
M :))

jo. jsou také dotyková! :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

21. 9. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Mobilní zobrazení