Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Konec roamingu v EU, odhlasoval Evropský parlament

  |  4 komentáře  |  autor: Lukáš Grygarčík

Jsme o krok blíže k historickému zlomu v oblasti telekomunikačních technologií. Evropský parlament odhlasoval zrušení roamingu v zemích EU a konečné slovo má nyní Rada EU. Konce roamingu bychom se měli dočkat již v prosinci 2015.

Roamingové poplatky jsou tady s námi od počátku masového rozšíření mobilní komunikace a v dnešní době se jedná o přežitek, který dokáže mnoha lidem způsobit velké nepříjemnosti. Poplatky za volání či SMS v zahraničí jsou totiž u českých operátorů opravdu vysoké, nemluvě o astronomických cenách datových služeb v zahraničí.

Evropský parlament

Proti roamingu se už snaží nějakou dobu zakročit Evropská unie, která usiluje o vytvoření jednotného telekomunikačního trhu a sjednocení trhu s operátory v rámci programu „propojeného kontinentu“. Nyní, po dlouhých letech jednání a slibů, nastal konečně zlom. Evropský parlament totiž odhlasoval zrušení roamingových služeb ve všech 28 zemích Evropské unie a my bychom se tak konečně mohli dočkat chvíle, kdy bychom za volání a data v zahraničí nezaplatili ani o korunu navíc oproti hovoru uskutečněnému v tuzemsku.

Po tom, co Evropská komise podala návrh a Evropský parlament jej odhlasoval, je tak nyní řada na Radě EU, ve které zasedá 28 členů. Každá členská země EU má jednoho člena a návrh se tak projedná v každé zemi zvlášť. Pokud návrh projde i zde (definitivně by měl být schválen koncem letošního roku), nebude už tak nic bránit tomu, abychom již příští rok, konkrétně 15. prosince 2015, mohli volat a surfovat ze států EU za stejné peníze, jako z domovských států uživatele.

Roaming

To ale není jedinou pozitivní zprávou. Poslanci Evropského parlamentu totiž odhlasovali také dodatek k tomuto zákonu, který zakazuje operátorům účtovat část mobilních datových služeb zvlášť v rámci jakéhosi balíčku. To znamená, že není možné, aby operátoři vytvořili speciální balíček služeb, ve kterém by zvlášť účtovali např. YouTube či jiné hudební a video streamovací služby. Není možné nová pravidla zneužívat.

Operátoři dle očekávání s tímto novým zákonem nesouhlasí a začínají se bouřit. Hrozí, že kvůli zrušení roamingu zvýší ceny volání a dalších služeb, jelikož výdaje, které souvisí s roamingovými službami, si zkrátka někde musí nechat zaplatit. Operátoři tedy rozhodně nejsou spokojeni s regulací telekomunikačního trhu a kvůli tomuto a dalším zákonům by mohlo dojít k neochotě investovat do dalšího rozvoje telekomunikačních a datových služeb.

Zdroj: Reuters, Europa via: GSMArena

ČLÁNKY:, ,
Nové telefony od Googlu mají dostat čerstvý Android i za 3 roky

Nové telefony od Googlu mají dostat čerstvý Android i za 3 roky

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Zdá se, že Google nabídne u svých nových smartphonů Pixel 2 a Pixel 2 XL nebývale dlouhou softwarovou podporu, tedy ve srovnání…

Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Společnost HMD Global před nedávnem představila další model značky Nokia, tentokrát s označením 7. Nyní se na fotografiích můžeme podívat na nadcházející…

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Nejnovější cenově nejdostupnější smartphone od Xiaomi už se dá předobjednat u předního zahraničního eshopu Geekbuying. A cena je velmi sympatická, vzhledem k…

Mobilní zobrazení