Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Konec roamingu v EU, odhlasoval Evropský parlament

  |  4 komentáře  |  autor: Lukáš Grygarčík

Jsme o krok blíže k historickému zlomu v oblasti telekomunikačních technologií. Evropský parlament odhlasoval zrušení roamingu v zemích EU a konečné slovo má nyní Rada EU. Konce roamingu bychom se měli dočkat již v prosinci 2015.

Roamingové poplatky jsou tady s námi od počátku masového rozšíření mobilní komunikace a v dnešní době se jedná o přežitek, který dokáže mnoha lidem způsobit velké nepříjemnosti. Poplatky za volání či SMS v zahraničí jsou totiž u českých operátorů opravdu vysoké, nemluvě o astronomických cenách datových služeb v zahraničí.

Evropský parlament

Proti roamingu se už snaží nějakou dobu zakročit Evropská unie, která usiluje o vytvoření jednotného telekomunikačního trhu a sjednocení trhu s operátory v rámci programu „propojeného kontinentu“. Nyní, po dlouhých letech jednání a slibů, nastal konečně zlom. Evropský parlament totiž odhlasoval zrušení roamingových služeb ve všech 28 zemích Evropské unie a my bychom se tak konečně mohli dočkat chvíle, kdy bychom za volání a data v zahraničí nezaplatili ani o korunu navíc oproti hovoru uskutečněnému v tuzemsku.

Po tom, co Evropská komise podala návrh a Evropský parlament jej odhlasoval, je tak nyní řada na Radě EU, ve které zasedá 28 členů. Každá členská země EU má jednoho člena a návrh se tak projedná v každé zemi zvlášť. Pokud návrh projde i zde (definitivně by měl být schválen koncem letošního roku), nebude už tak nic bránit tomu, abychom již příští rok, konkrétně 15. prosince 2015, mohli volat a surfovat ze států EU za stejné peníze, jako z domovských států uživatele.

Roaming

To ale není jedinou pozitivní zprávou. Poslanci Evropského parlamentu totiž odhlasovali také dodatek k tomuto zákonu, který zakazuje operátorům účtovat část mobilních datových služeb zvlášť v rámci jakéhosi balíčku. To znamená, že není možné, aby operátoři vytvořili speciální balíček služeb, ve kterém by zvlášť účtovali např. YouTube či jiné hudební a video streamovací služby. Není možné nová pravidla zneužívat.

Operátoři dle očekávání s tímto novým zákonem nesouhlasí a začínají se bouřit. Hrozí, že kvůli zrušení roamingu zvýší ceny volání a dalších služeb, jelikož výdaje, které souvisí s roamingovými službami, si zkrátka někde musí nechat zaplatit. Operátoři tedy rozhodně nejsou spokojeni s regulací telekomunikačního trhu a kvůli tomuto a dalším zákonům by mohlo dojít k neochotě investovat do dalšího rozvoje telekomunikačních a datových služeb.

Zdroj: Reuters, Europa via: GSMArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Milan
Milan

To je pěné….No ale, kolika procent lidí se to reálně týká? Alespoň na tý dovolený by lidi ten mobil mohli zahodit a uvolnit se …. :-)

David
David

Super! :-) Konečně něco pozitivního. :-)

Romualdo
Romualdo

Prozitivní to určitě je, ale jak znám naše operátory, ti si najdou vždy něco, aby nás zkasírovali i bez roamingu…

STanda
STanda

Osobně nemám EU za její byrokratismus a hory nařízení moc rád, ale tady tleskám, smekám klobouk a dávám palec nahoru. Je opravdu tristní, že člověk za stejnou službu zaplatí mnohonásobně více jen proto, že není ve „své“ síti. Chápu, že se to operátorům moc nelíbí, protože s roamingem neměli takřka žádné náklady za to pořádné zisky.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  12 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

20. 1. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

20. 1. 2018  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení