Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Konec roamingu v EU, odhlasoval Evropský parlament

  |  4 komentáře  |  autor: Lukáš Grygarčík

Jsme o krok blíže k historickému zlomu v oblasti telekomunikačních technologií. Evropský parlament odhlasoval zrušení roamingu v zemích EU a konečné slovo má nyní Rada EU. Konce roamingu bychom se měli dočkat již v prosinci 2015.

Roamingové poplatky jsou tady s námi od počátku masového rozšíření mobilní komunikace a v dnešní době se jedná o přežitek, který dokáže mnoha lidem způsobit velké nepříjemnosti. Poplatky za volání či SMS v zahraničí jsou totiž u českých operátorů opravdu vysoké, nemluvě o astronomických cenách datových služeb v zahraničí.

Evropský parlament

Proti roamingu se už snaží nějakou dobu zakročit Evropská unie, která usiluje o vytvoření jednotného telekomunikačního trhu a sjednocení trhu s operátory v rámci programu „propojeného kontinentu“. Nyní, po dlouhých letech jednání a slibů, nastal konečně zlom. Evropský parlament totiž odhlasoval zrušení roamingových služeb ve všech 28 zemích Evropské unie a my bychom se tak konečně mohli dočkat chvíle, kdy bychom za volání a data v zahraničí nezaplatili ani o korunu navíc oproti hovoru uskutečněnému v tuzemsku.

Po tom, co Evropská komise podala návrh a Evropský parlament jej odhlasoval, je tak nyní řada na Radě EU, ve které zasedá 28 členů. Každá členská země EU má jednoho člena a návrh se tak projedná v každé zemi zvlášť. Pokud návrh projde i zde (definitivně by měl být schválen koncem letošního roku), nebude už tak nic bránit tomu, abychom již příští rok, konkrétně 15. prosince 2015, mohli volat a surfovat ze států EU za stejné peníze, jako z domovských států uživatele.

Roaming

To ale není jedinou pozitivní zprávou. Poslanci Evropského parlamentu totiž odhlasovali také dodatek k tomuto zákonu, který zakazuje operátorům účtovat část mobilních datových služeb zvlášť v rámci jakéhosi balíčku. To znamená, že není možné, aby operátoři vytvořili speciální balíček služeb, ve kterém by zvlášť účtovali např. YouTube či jiné hudební a video streamovací služby. Není možné nová pravidla zneužívat.

Operátoři dle očekávání s tímto novým zákonem nesouhlasí a začínají se bouřit. Hrozí, že kvůli zrušení roamingu zvýší ceny volání a dalších služeb, jelikož výdaje, které souvisí s roamingovými službami, si zkrátka někde musí nechat zaplatit. Operátoři tedy rozhodně nejsou spokojeni s regulací telekomunikačního trhu a kvůli tomuto a dalším zákonům by mohlo dojít k neochotě investovat do dalšího rozvoje telekomunikačních a datových služeb.

Zdroj: Reuters, Europa via: GSMArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Milan
Milan

To je pěné….No ale, kolika procent lidí se to reálně týká? Alespoň na tý dovolený by lidi ten mobil mohli zahodit a uvolnit se …. :-)

David
David

Super! :-) Konečně něco pozitivního. :-)

Romualdo
Romualdo

Prozitivní to určitě je, ale jak znám naše operátory, ti si najdou vždy něco, aby nás zkasírovali i bez roamingu…

STanda
STanda

Osobně nemám EU za její byrokratismus a hory nařízení moc rád, ale tady tleskám, smekám klobouk a dávám palec nahoru. Je opravdu tristní, že člověk za stejnou službu zaplatí mnohonásobně více jen proto, že není ve „své“ síti. Chápu, že se to operátorům moc nelíbí, protože s roamingem neměli takřka žádné náklady za to pořádné zisky.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

16. 3. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V portfoliu Samsungu stále nalezneme pouze pár modelů, které se mohou pyšnit tím, že běží na nejnovější Androidu 8…

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

16. 3. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HTC se již nějakou dobu potácí ve finančních problémech. Na telefony však stále nezapomíná, což určitě potěší nejednoho…

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

16. 3. 2018  |  Jakub Mokříš  |  4 komentáře

Snad největší nejasnosti zatím panují ohledně případného následníka populárního iPhonu SE. Tento telefon s vnitřnostmi „dospělého“ iPhonu, ale sympaticky…

Mobilní zobrazení