Číňané přicházejí se smartphonem, který by Češi brali všema deseti
- Jak známo, nabídka telefonů v Číně je mnohem pestřejší než u nás
- Spousta výrobců se mimo tamní trh vůbec nevyskytuje
- Tak jako iQOO, které dnes představilo zajímavou novinku střední třídy

Společnost iQOO, jenž spadá pod Vivo, je přesně tím výrobcem, jenž nabízí poměrně zajímavé produkty a bohužel zůstává aktivní pouze v Číně. Svými telefony se zaměřuje hlavně na mladší uživatele a nebojí se moderních technologií – iQOO drží prvenství v podobě prvního produkčního telefonu s 200W nabíjením. A vypadá to, že k nám bohužel nedorazí ani nová střední třída.
iQOO Z6 se hlásí do akce
Novinka v podobě modelu Z6 vsází hlavně na vcelku zajímavou výbavu v kombinaci s poměrně neotřelým designem. Na zádech najdeme rozměrný modul fotoaparátu s dvojicí prstenců, které ukrývají trojici snímačů a chválíme i svěží nabídku barev. Kromě obligátní a usedlé černé bude iQOO Z6 k dispozici také v podstatně veselejších odstínech – světle modré a oranžové.
iQOO Z6 a specifikace
- Rozměry: 164 × 75,8 × 8,6 mm
- Hmotnost: 194,6 gramů
- Displej: 6,64 palce, IPS, FullHD+, 120 Hz
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 778G+
- Paměť: 8/12 GB RAM + 128/256 GB ROM
- Fotoaparát: 64 + 2 + 2 Mpx, OIS
- Selfie fotoaparát: 8 Mpx
- Konektivita: 5G, USB-C, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
- Baterie: 4 500 mAh + 80W nabíjení

Čtěte také: První telefon s 200W nabíjením! iQOO 10 Pro se nabije za pouhých 10 minut
Rychlík na slovo vzatý
Čelní stranu této novinky zabírá 6,64palcový IPS displej s FullHD+ rozlišením, obnovovací frekvencí 120 Hz a dotykovou frekvencí 240 Hz. Špatně nevypadá ani maximální jas čítající 650 nitů či 100% pokrytí spektra DCI-P3 100%. Snímač otisků prstů je integrovaný v bočním tlačítku a o pohon této střední třídy se stará prověřený čipset Snapdragon 778G+.
To znamená vysoký výkon, podporu 5G a nízkou produkci tepla, která je navíc podpořena pokročilým chlazením. To by mělo v zátěži snížit teplotu procesoru až o 13 stupňů. Fotoaparát rozhodně nevypadá marně a staví na 64Mpx hlavním snímači s optickou stabilizací obrazu. Zbývající dva snímače (makro a hloubka) jsou zde spíše do počtu, ale primární fotoaparát by mohl pořizovat solidní snímky.
Pořádné nabíjení ve střední třídě
V rámci dané cenové relace je iQOO Z6 telefonem s pravděpodobně nejrychlejším nabíjením. Výrobce mu totiž dopřál nabíjení o výkonu 80 W, jenž zvládne jeho akumulátor o kapacitě 4 500 mAh nabít na 100 % za velmi příjemných 30 minut (na 50 % za 10 minut). V tomto ohledu si tedy opravdu není na co stěžovat a to platí i o konektivitě, která je takřka kompletní, včetně NFC čipu.

Cena a dostupnost
iQOO Z6 vstoupí do prodeje v Číně, a to od 1. září s Androidem 12 v kombinaci s grafickou nadstavbou Origin OS Ocean na palubě. Základní cena byla stanovena na příznivých 1 699 jüanů, což je nějakých 6 100 korun bez DPH.
iQOO Z6x aneb když chcete pořádnou výdrž
Kromě modelu Z6 představilo iQOO také níže postavenou specifikaci s označením Z6x, která se vyznačuje hlavně objemnou baterií. Ta dostala do vínku kapacitu 6 000 mAh, což není mezi běžnými telefony s Androidem úplně běžné a společnost jí dělá 44 W rychlé nabíjení. Díky relativně úspornému hardwaru se určitě bude jednat o telefon s výbornou, nadprůměrnou výdrží.
Design je podobný, jako u verze Z6 (fotomodul je ale výrazně menší) a hardware je zhruba o třídu níž. Tento model je postavený na 5G procesoru Dimensity 810, má pouze 60Hz IPS displej a fotoaparát s rozlišením 50 + 2 Mpx postrádá optickou stabilizaci. Horšímu hardwaru ale odpovídá příznivější cena, jenž byla stanovena na 1 199 jüanů, tedy zhruba 4 300 korun bez DPH.

Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.