Recenze Google Pixel 8 – Nejlepší kompaktní vlajka na trhu?

  • V redakci jsme otestovali kompaktní vlajku Google Pixel 8
  • Recenze odhalí plusy, mínusy a zaměří se na reálné využití
  • Má smysl o této novince vůbec uvažovat, nebo nedává v Česku smysl?
Recenze Google Pixel 8

Recenze Google Pixel 8 | foto: vlastní

Pixely od Googlu jsou jakousi smetánkou světa Androidu. Mezi jejich hlavní přednosti patří hlavně příkladná softwarová podpora, velmi dobrá výbava a skvěle vyladěný fotoaparát patřící na špici. A nyní, když už konečně na našem trhu podporují 5G, dávají smysl i u nás, ačkoliv stojí o něco víc než v zemích, kde Google oficiálně provozuje svůj obchod s hardwarem. Má smysl si za nejnovější vlajkový počin z dílen Googlu připlatit? To se dozvíte v recenzi Google Pixel 8 na Mobilizujeme!

Google Pixel 8: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 150,5 × 70,8 × 8,9 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, OLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 428 PPI
Operační systém Android 14
Čipset 9jádrový, 3,0 GHz, Google Tensor G3
Paměť 8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparát duální (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 126°), clona f/1.7 + f/2.2, OIS, duální LED blesk, Pixel Shift, Auto-HDR; přední 10,5 Mpx 92,8°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 4 575 mAh, rychlé nabíjení 27 W, bezdrátové nabíjení 18 W, reverzní bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost od 21 490 Kč, říjen 2023

Balení s netradičním doplňkem

Krabička se základním Pixelem 8 je sice prostá nabíjecího adaptéru a obsahuje pouze kabel s USB-C konektorem na obou stranách, ale za úplně chudé ho považovat nelze. Nachází se v něm totiž adaptér s koncovkou USB-C, který obsahuje USB-A konektor. Ptáte se na co toto poměrně netradiční příslušenství je? S jeho pomocí můžete k vašemu Pixelu připojit například USB flash disk, což se někdy může hodit. Google dává tento „dongle“ do prodejního balení Pixelů od nepaměti, takže se evidentně jedná o příslušenství, které má smysl.

Kompaktní vlajka v celé své kráse

Kompaktní vlajka v celé své kráse | foto: vlastní

Elegantní, nenucený fešák

Design nového Pixelu 8 vychází z předchozí generace a změn oproti ní je opravdu pomálu. Nová vlajka od Googlu je velmi stylová, uhlazená a celkově je to čistě působící telefon, který má příjemné kontury a zaujme takovou nenucenou, až nenápadnou elegancí. Rozhodně je to telefon, který umí, hlavně díky netradičně pojatému fotomodulu, zaujmout na první pohled. Ten vystupuje přímo z rámu a je, stejně jako on, vyrobený z hliníku. Má trochu jiný odstín než je ten použitý na zádech, takže oba tyto segmenty jsou od sebe odlišeny a výsledek působí dobře.

Zatímco rám obepínající telefon je vyrobený z hliníku, záda jsou ošetřena odolným sklem Gorilla Glass Victus a dílenské zpracování je prakticky bez chybičky. Pixel 8 působí v ruce jako prémiový telefon, kterým ostatně také je a je zkrátka evidentní, že se jedná o hodnotný, precizně zpracovaný kousek, na kterém si dal výrobce záležet. Za zmínku pak stojí i zvýšená odolnost proti vodě i prachu dle krytí IP68 a kompaktní rozměry, díky kterým padne Pixel 8 do ruky jako málokterý jiný telefon. Jen lehce přes 150 mm na výšku a 70,8 mm v pase je zkrátka při držení znát.

Pozor na hodně klouzavá záda

Už tak precizní úchop ještě zpříjemňuje lehce zaoblený rám, který není zcela plochý a to znamená, že vás nebude řezat do dlaně. Dostavilo se ale i několik negativních prvků, jako například velmi kluzká záda, kvůli kterým si budete muset dát pozor, na jaký povrch budete telefon pokládat. Pokud bude hladký a byť jen trochu z kopce, telefon začne cestovat dle zákonů gravitace a vydá se vstříc pádu. Robustní fotomodul sice způsobuje, že se telefon na rovném povrchu nekývá, ale za jeho hranou se moc rády, hlavně při uložení a následném vytažení z kapsy, usazují nečistoty.

Při vkládání telefonu do kapsy funguje fotomodul jako jakási radlice, kterou seškrábnete veškeré nečistoty a prach z kapsy, takže častému čistění se v tomto směru nevyhnete. Mírnou výtku mám také k tomu, že je zapínací tlačítko umístěno až nad kolébkou pro regulaci hlasitosti a ne pod ní, jak bývá častější, ale tohle je spíše otázkou zvyku a je pravděpodobné, že si na toto umístění člověk postupem času navykne. Google toto rozložení ovládacích prvků ale používá odjakživa a dá se tedy předpokládat, že pokud máte s Pixely zkušenost, tento aspekt nebude představovat žádný problém.

Pozor na hodně klouzavá záda

Pozor na hodně klouzavá záda | foto: vlastní

Displej je menší, jasnější a konečně rychlejší

Nový Pixel 8 má, trochu překvapivě, o desetinku palce menší displej než jeho předchůdce a na čelní straně se tedy nachází 6,2 palcový OLED panel. Jeho rozlišení čítá 2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9, což znamená jemnost obrazu o hodnotě 428 ppi a pochopitelně podporuje standard HDR10+. Jeho hlavní předností je rozhodně jas, který se za určitých okolností může vyšplhat až na hranici 2 000 nitů, což je v rámci Pixelů rekordní hodnota a je to jeden z nejjasnějších panelů mezi současnými mobilními telefony. Čitelnost na přímém slunci je tedy naprosto bezproblémová.

Google Pixel 8 má super displej

Google Pixel 8 má super displej | foto: vlastní

Vysoká obnovovací frekvence je konečně na palubě

Displej dále nabízí obnovovací frekvenci až 120 Hz, a to je u základního modelu v rámci řady Pixel také novinka (Pixel 7 nabízel displej s frekvencí 90 Hz). Možnosti nastavení v tomto směru jsou ale velmi mizivé a vlastně existuje jen jedna, a sice aktivace volby Plynulé zobrazení. Ta se postará o to, aby telefon u některého obsahu zvýšil frekvenci z 60 Hz na dvojnásobek a to je vlastně všechno. Když tuto volbu vypnete, displej poběží na základních 60 Hz. Podání barev je výborné, jednotlivé odstíny jsou příjemně saturované, ale ne přepálené a k dispozici jsou dva režimy nastavení.

Zatímco režim Přirozené barvy spíše utlumí a displej připomíná IPS panel, druhá možnost (Adaptivní) je naopak rozzáří a vykouzlí na displeji krásné odstíny. K dispozici je pak i Noční režim, který obrazovku saturuje do oranžového odstínu a ta tak bude výrazně šetrnější k očím při tlumeném okolním osvětlení. Displej jako takový je celkově výborný a určitě patří mezi nejlepší v segmentu, a to jak jasem, tak podáním barev.

Android 14 protkaný umělou inteligencí

Pixel 8 je první telefon přinášející mezi uživatele nový Android 14, jenž se v jeho nitru nachází pochopitelně ve zcela čisté verzi. Graficky je nejnovější iterace robotího systému víceméně stejná, jako ta předchozí a novinky se nachází spíše na straně funkcí a schopností. Kromě systémového jazyka je možné zvolit si separátní jazyk aplikací a také regionální preference co se nastavení jednotek týče. Míra personalizace není tak rozsáhlá, jako u komplexních nadstaveb ostatních výrobců, ale je o něco rozmáchlejší než v Androidu 13.

Android 14

Android 14 | foto: vlastní

Zamykací obrazovka nabízí více možností přizpůsobení a systém jako takový je protkán umělou inteligencí. S její pomocí si můžete například vytvořit vlastní tapety, a pokud budete používat widget Přehled událostí s předpovědí počasí, tak telefon vám ve večerních hodinách sám oznámí, jak se počasí změní následující den a vy tomu můžete přizpůsobit svůj šatník. Výše zmíněný widget je sice velmi užitečný, protože může zobrazovat (i na zamykací obrazovce) události z kalendáře, prvky v Google peněžence (například letenky) či připojená zařízení, ale najde zcela vypnout.

Chytá Google manýry Applu?

Lze pouze deaktivovat počasí, no i tak ho budete na hlavní ploše mít a bude tam zabírat dva řádky, na které není možné dát žádný jiný widget. Proč? Protože Google, který se tímto diktátem zase o kousek přiblížil Applu. Z prvků umělé inteligence stojí za zmínku i Okamžitý překlad, který vám přeloží například přehrávaná videa či konverzaci s uživatelem v cizím jazyce. A líbilo se mi i to, že když minimalizujete aplikaci a její zmenšený náhled obsahuje obrázek, telefon ho zvýrazní a přidá k němu tlačítko pro rychlé sdílení přes všechny možné kanály.

Pokud takto minimalizujete Chrome nebo YouTube, dočkáte se také tlačítka pro rychlé sdílení odkazu. Umělou inteligencí jsou protkány také Fotky Google, kde se nachází nový editor pojmenovaný Kouzelný editor, který umí, pomocí čar a kouzel umělé inteligence, výrazně vylepšit vaše fotografie. Zvládne například odstranění rušivých prvků v pozadí, umí dokonce přesouvat lidi na fotkách či vylepšovat pozadí. No a na závěr ještě musím obrovsky pochválit Google za dramatické zlepšení podpory, a to na celkově 7 let, což nenabízí v mobilním byznysu nikdo jiný.

Google Pixel 8

Google Pixel 8 | foto: vlastní

Jaký je nový Tensor G3?

Google vsází již od dob Pixelu 6 na svůj vlastní procesor, jenž označuje Tensor. V nejnovějším Pixelu 8 se nachází jeho poslední iterace, Tensor G3, která je, minimálně papírově, velmi zajímavá. Jedná se o devítijádrový procesor, což není úplně typické a staví na pokročilé 4nm litografii od Samsungu. To znamená, že by měl být jak výkonný, tak úsporný. Obojí ovšem platí spíše tak napůl. Výkonu má nový Tensor dostatek a oproti předchozí generaci si výrazně polepšil prakticky ve všech směrech, no konkurenční vlajkové procesory jsou přece jen výrazně výkonnější.

V AnTuTu se Tensor G3 lehce přehoupl přes hranici 1 milionu bodů, což je sice oproti Snapdragonu 8 Gen 2 méně, ale reálně nedostatkem výkonu určitě trpět nebudete, a to ani při hraní náročných her. Vše běží tak, jak má a žádné, byť minimální zadýchání, se za žádných situací nekonalo. Co se zahřívání týče, tak to je bohužel patrné a netýká se jen hraní. I při běžné činnosti, která trvá delší dobu (typicky fotografování, sledování videí nebo dlouhé hovory), se záda Pixelu 8 znatelně zahřívají, ačkoliv na hranici, kdy by byla produkce tepla vyloženě nepříjemná, se při obyčejných úkonech nejde.

Výdrž a nabíjení

Tensor G3 by měl být efektivní procesor a v kombinaci s baterii o kapacitě 4 575 mAh jsem očekával nadprůměrnou výdrž na jedno nabití. Tak tomu ale úplně není a výdrž Pixelu 8 je bohužel pouze průměrná. Jedná se o víceméně klasický, jednodenní telefon s tím, že koncem dne vám bude zbývat když 20 %, tak moc. A to se bavíme o poměrně střídmém zatížení. Když dáte telefonu více zabrat, budete rádi že se konce dne vůbec dožije bez toho, aby se vypnul. Výdrž je zkrátka maximálně průměrná a v tomto směru není Pixel 8 nijak zajímavým telefonem.

Výdrž a nabíjení

Výdrž a nabíjení | foto: vlastní

A to bohužel platí i pro nabíjení, které je u Pixelů, jako již tradičně, velmi pomalé. Mezigeneračně si Pixel 8 sice polepšil na 27 W (z předchozích 20 W), ale to rozhodně není žádná velká sláva a nabíjení je pomalé až běda. S nabíječkou o výkonu 65W zabralo nabití na 100 % přes 1 hodinu a 20 minut s tím, že když na telefonu běžel například hotspot a ten tak byl více zahřátý, nabíjení bylo ještě pomalejší. Ani zde tedy Pixel 8 nezabodoval, nicméně k dobru mu lze přičíst bezdrátové nabíjení o výkonu 18 W a reverzní bezdrátové nabíjení (zde Sdílení baterie).

  • 0 až 25 % – 16:11
  • 0 až 50 % – 39:36
  • 0 až 75 % – 01:04:14
  • 0 až 100 % – 01:21:23

Jde se fotit

Pixely patří odjakživa mezi nejlepší fotomobily na trhu a kolikrát je až s podivem, co umí Google z relativně skromné (u základního modelu) fotografické sestavy vykřesat. A to naštěstí platí i pro Pixel 8. Ne, není to nejlepší fotomobil na trhu a dražší Pixel 8 Pro s vyspělejší fotosestavou bude v tomto směru určitě lepší, ale Pixel 8 fotí i tak skvěle, rozhodně nad poměry a patří v rámci cenové relace okolo 20 tisíc korun mezi jasně nejlepší fotomobily. Google vsadil na tradiční, duální sestavu a její detailnější specifikace si můžete prohlédnout níže.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.7, 25 mm, 1/1.31″, 1,2µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, laserové ostření
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, záběr 126˚, 1/2.9″, 1,25µm pixely, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 10,5 Mpx, f/2.2, 1/3.1″, 1,22µm pixely
Jde se fotit

Jde se fotit | foto: vlastní

Kvalita na všech frontách

Pixel 8 fotí skvěle a nejlepší je, že podává velmi konzistentní výkony, a to jak v exteriéru, tak interiéru. Objektiv hlavního fotoaparátu umí zachytit hodně světla a výsledné snímky, standardně v rozlišení 12,5 Mpx, jsou opravdu výtečné a snesou srovnání s i dražšími, ještě výše postavenými telefony. Fotografie jsou příkladně ostré, ale ne přeostřené, pyšní se spoustou detailů a šum prakticky neexistuje, a to ani v ne úplně ideálních světelných podmínkách. Ostření je rychlé, přesné a potěší i velmi dobré podání barev.

V oblasti zoomu je na tom Pixel 8 hůř než jeho výše postavený sourozenec Pro, protože nemá teleobjektiv a nenabízí tedy plnohodnotný optický zoom. Přímo v hledáčku je možno přepnout na 2násobné přiblížení, které je digitální, ale kvalitativně je na tom velmi dobře (vysoká úroveň detailů a nízká produkce šumu). Maximální, 8násobné přiblížení už je na tom po stránce kvality hůř a je patrný výraznější zásah softwaru, hlavně v oblasti dopočítávání detailů. Snímky lze s přivřením obou očí použít, ale horší kvalita je zkrátka znát.

Detailnější záběr na fotoaparát

Detailnější záběr na fotoaparát | foto: vlastní

Makro se povedlo, noční fotografie jakbysmet

Ultra-širokoúhlý objektiv si vede výborně a produkuje ostré, detailní snímky s minimem šumu a bez rozostření po stranách. Navíc má automatické ostření, takže poslouží k pořízení makro fotografií a zde Pixel 8 také boduje. Výsledné makro fotografie jsou výtečné a rozhodně patří k vysokému nadprůměru. Co se makro režimu týče, ten lze aktivovat ručně, nebo to nechat na telefonu, který při detekci blízkého objektu, kdy už hlavní objektiv nezaostří, zapne makro režim. Portrétní snímky jsou pak pak bez připomínek a telefon umí oddělit fotografovaný objekt od pozadí takřka bez chyb.

Celkově velmi vysoká kvalita snímků se přenáší i do nočních fotografií, se kterými si Pixel 8 taktéž poradil s grácií. Noční režim snímky výrazně prosvětlí a potěšující je, že saturace do oranžového odstínu je naprosto minimální a vlastně se skoro vůbec neděje. Míra detailů je, na noční snímky, určitě nadprůměrná a úroveň šumu není nijak dramatická, takže Pixel 8 je telefon, se kterým se nebudete muset bát fotografovat ani v opravdu špatných světelných podmínkách. Co se videí týče, tak maximem, co Pixel 8 zvládá, jsou 4K záznamy při 60 fps a 8K videa se tedy nekonají.

Makro se skutečně povedlo...

Makro se skutečně povedlo… | foto: vlastní

Profesionální režim se nedostavil

Kromě klasického fotografování nabízí Pixel 8 i režimy, které vsází ve velkém na umělou inteligenci. Třeba režim Rozmazané pozadí přidá na pozadí kreativní rozmazání a podobný je i režim Dlouhá expozice. Ten přidá do pozadí rozmazání zdůrazňující pohybující se prvky, takže fotografie získají určitý umělecký nádech. Neschází ani Panoráma, no bohužel chybí nějaký profesionální režim, který by umožňoval detailnější nastavení dílčích aspektů fotografování. Na druhou stranu by ho reálně použil možná jeden člověk z deseti, takže jeho absenci vlastně chápeme.

Jak fotí Google Pixel 8?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 8×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Google Pixel 8

Pixely u nás pořád platí za poměrně exotické zboží a nyní, když podporují 5G, vlastně dávají docela smysl. Základní Pixel 8 je prémiový, příjemně kompaktní kousek se skvělým zpracováním, elegantním designem a příkladnou softwarovou podporou. Potěší také zvýšenou odolností IP68, tradičně špičkovým fotoaparátem a parádním displejem. Z fleku se může postavit tváří v tvář jak základnímu iPhonu 15, tak ostatním kompaktním vlajkám v této třídě (Samsung Galaxy S23, Xiaomi 13, Sony Xperia 5 V).

Bez nedostatků se to ale neobešlo ani letos, nicméně moc jich není a většinou se jedná o věci, které lze odpustit. Největším negativem je výdrž a nabíjení, které jsou opravdu nic moc a úplně nadšený jsem nebyl ani z nového Tensoru G3. Ano, má více výkonu než minulá generace a rozhodně nepocítíte jeho nedostatek, ale konkurence je o řád výkonnější. Ideální není ani produkce tepla, a to i při běžné činnosti, což mají konkurenční platformy také zvládnuto o něco lépe. Prodejní balení je pak bohužel bez nabíjecího adaptéru.

Tato recenze Google Pixel 8 mohla vzniknout jen díky partnerovi magazínu, Mobil Pohotovosti. Tímto mockrát děkujeme za zapůjčení telefonu a pokud máte zájem, u tohoto prodejce vyjde novinka od Googlu na 22 990 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
elegantní design a kompaktní rozměry maximálně průměrná výdrž
precizní zpracování s krytím IP68 pomalé nabíjení
skvělý displej s vysokým jasem Tensor G3 je výkonnostně (i produkcí tepla) za konkurencí
špičkový fotoaparát velmi kluzká záda
čistý Android se sedmiletou podporou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Google Pixel 8 – Nejlepší kompaktní vlajka na trhu?

  • V redakci jsme otestovali kompaktní vlajku Google Pixel 8
  • Recenze odhalí plusy, mínusy a zaměří se na reálné využití
  • Má smysl o této novince vůbec uvažovat, nebo nedává v Česku smysl?
Recenze Google Pixel 8

Recenze Google Pixel 8 | foto: vlastní

Pixely od Googlu jsou jakousi smetánkou světa Androidu. Mezi jejich hlavní přednosti patří hlavně příkladná softwarová podpora, velmi dobrá výbava a skvěle vyladěný fotoaparát patřící na špici. A nyní, když už konečně na našem trhu podporují 5G, dávají smysl i u nás, ačkoliv stojí o něco víc než v zemích, kde Google oficiálně provozuje svůj obchod s hardwarem. Má smysl si za nejnovější vlajkový počin z dílen Googlu připlatit? To se dozvíte v recenzi Google Pixel 8 na Mobilizujeme!

Google Pixel 8: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 150,5 × 70,8 × 8,9 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, OLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 428 PPI
Operační systém Android 14
Čipset 9jádrový, 3,0 GHz, Google Tensor G3
Paměť 8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparát duální (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 126°), clona f/1.7 + f/2.2, OIS, duální LED blesk, Pixel Shift, Auto-HDR; přední 10,5 Mpx 92,8°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 4 575 mAh, rychlé nabíjení 27 W, bezdrátové nabíjení 18 W, reverzní bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost od 21 490 Kč, říjen 2023

Balení s netradičním doplňkem

Krabička se základním Pixelem 8 je sice prostá nabíjecího adaptéru a obsahuje pouze kabel s USB-C konektorem na obou stranách, ale za úplně chudé ho považovat nelze. Nachází se v něm totiž adaptér s koncovkou USB-C, který obsahuje USB-A konektor. Ptáte se na co toto poměrně netradiční příslušenství je? S jeho pomocí můžete k vašemu Pixelu připojit například USB flash disk, což se někdy může hodit. Google dává tento „dongle“ do prodejního balení Pixelů od nepaměti, takže se evidentně jedná o příslušenství, které má smysl.

Kompaktní vlajka v celé své kráse

Kompaktní vlajka v celé své kráse | foto: vlastní

Elegantní, nenucený fešák

Design nového Pixelu 8 vychází z předchozí generace a změn oproti ní je opravdu pomálu. Nová vlajka od Googlu je velmi stylová, uhlazená a celkově je to čistě působící telefon, který má příjemné kontury a zaujme takovou nenucenou, až nenápadnou elegancí. Rozhodně je to telefon, který umí, hlavně díky netradičně pojatému fotomodulu, zaujmout na první pohled. Ten vystupuje přímo z rámu a je, stejně jako on, vyrobený z hliníku. Má trochu jiný odstín než je ten použitý na zádech, takže oba tyto segmenty jsou od sebe odlišeny a výsledek působí dobře.

Zatímco rám obepínající telefon je vyrobený z hliníku, záda jsou ošetřena odolným sklem Gorilla Glass Victus a dílenské zpracování je prakticky bez chybičky. Pixel 8 působí v ruce jako prémiový telefon, kterým ostatně také je a je zkrátka evidentní, že se jedná o hodnotný, precizně zpracovaný kousek, na kterém si dal výrobce záležet. Za zmínku pak stojí i zvýšená odolnost proti vodě i prachu dle krytí IP68 a kompaktní rozměry, díky kterým padne Pixel 8 do ruky jako málokterý jiný telefon. Jen lehce přes 150 mm na výšku a 70,8 mm v pase je zkrátka při držení znát.

Pozor na hodně klouzavá záda

Už tak precizní úchop ještě zpříjemňuje lehce zaoblený rám, který není zcela plochý a to znamená, že vás nebude řezat do dlaně. Dostavilo se ale i několik negativních prvků, jako například velmi kluzká záda, kvůli kterým si budete muset dát pozor, na jaký povrch budete telefon pokládat. Pokud bude hladký a byť jen trochu z kopce, telefon začne cestovat dle zákonů gravitace a vydá se vstříc pádu. Robustní fotomodul sice způsobuje, že se telefon na rovném povrchu nekývá, ale za jeho hranou se moc rády, hlavně při uložení a následném vytažení z kapsy, usazují nečistoty.

Při vkládání telefonu do kapsy funguje fotomodul jako jakási radlice, kterou seškrábnete veškeré nečistoty a prach z kapsy, takže častému čistění se v tomto směru nevyhnete. Mírnou výtku mám také k tomu, že je zapínací tlačítko umístěno až nad kolébkou pro regulaci hlasitosti a ne pod ní, jak bývá častější, ale tohle je spíše otázkou zvyku a je pravděpodobné, že si na toto umístění člověk postupem času navykne. Google toto rozložení ovládacích prvků ale používá odjakživa a dá se tedy předpokládat, že pokud máte s Pixely zkušenost, tento aspekt nebude představovat žádný problém.

Pozor na hodně klouzavá záda

Pozor na hodně klouzavá záda | foto: vlastní

Displej je menší, jasnější a konečně rychlejší

Nový Pixel 8 má, trochu překvapivě, o desetinku palce menší displej než jeho předchůdce a na čelní straně se tedy nachází 6,2 palcový OLED panel. Jeho rozlišení čítá 2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9, což znamená jemnost obrazu o hodnotě 428 ppi a pochopitelně podporuje standard HDR10+. Jeho hlavní předností je rozhodně jas, který se za určitých okolností může vyšplhat až na hranici 2 000 nitů, což je v rámci Pixelů rekordní hodnota a je to jeden z nejjasnějších panelů mezi současnými mobilními telefony. Čitelnost na přímém slunci je tedy naprosto bezproblémová.

Google Pixel 8 má super displej

Google Pixel 8 má super displej | foto: vlastní

Vysoká obnovovací frekvence je konečně na palubě

Displej dále nabízí obnovovací frekvenci až 120 Hz, a to je u základního modelu v rámci řady Pixel také novinka (Pixel 7 nabízel displej s frekvencí 90 Hz). Možnosti nastavení v tomto směru jsou ale velmi mizivé a vlastně existuje jen jedna, a sice aktivace volby Plynulé zobrazení. Ta se postará o to, aby telefon u některého obsahu zvýšil frekvenci z 60 Hz na dvojnásobek a to je vlastně všechno. Když tuto volbu vypnete, displej poběží na základních 60 Hz. Podání barev je výborné, jednotlivé odstíny jsou příjemně saturované, ale ne přepálené a k dispozici jsou dva režimy nastavení.

Zatímco režim Přirozené barvy spíše utlumí a displej připomíná IPS panel, druhá možnost (Adaptivní) je naopak rozzáří a vykouzlí na displeji krásné odstíny. K dispozici je pak i Noční režim, který obrazovku saturuje do oranžového odstínu a ta tak bude výrazně šetrnější k očím při tlumeném okolním osvětlení. Displej jako takový je celkově výborný a určitě patří mezi nejlepší v segmentu, a to jak jasem, tak podáním barev.

Android 14 protkaný umělou inteligencí

Pixel 8 je první telefon přinášející mezi uživatele nový Android 14, jenž se v jeho nitru nachází pochopitelně ve zcela čisté verzi. Graficky je nejnovější iterace robotího systému víceméně stejná, jako ta předchozí a novinky se nachází spíše na straně funkcí a schopností. Kromě systémového jazyka je možné zvolit si separátní jazyk aplikací a také regionální preference co se nastavení jednotek týče. Míra personalizace není tak rozsáhlá, jako u komplexních nadstaveb ostatních výrobců, ale je o něco rozmáchlejší než v Androidu 13.

Android 14

Android 14 | foto: vlastní

Zamykací obrazovka nabízí více možností přizpůsobení a systém jako takový je protkán umělou inteligencí. S její pomocí si můžete například vytvořit vlastní tapety, a pokud budete používat widget Přehled událostí s předpovědí počasí, tak telefon vám ve večerních hodinách sám oznámí, jak se počasí změní následující den a vy tomu můžete přizpůsobit svůj šatník. Výše zmíněný widget je sice velmi užitečný, protože může zobrazovat (i na zamykací obrazovce) události z kalendáře, prvky v Google peněžence (například letenky) či připojená zařízení, ale najde zcela vypnout.

Chytá Google manýry Applu?

Lze pouze deaktivovat počasí, no i tak ho budete na hlavní ploše mít a bude tam zabírat dva řádky, na které není možné dát žádný jiný widget. Proč? Protože Google, který se tímto diktátem zase o kousek přiblížil Applu. Z prvků umělé inteligence stojí za zmínku i Okamžitý překlad, který vám přeloží například přehrávaná videa či konverzaci s uživatelem v cizím jazyce. A líbilo se mi i to, že když minimalizujete aplikaci a její zmenšený náhled obsahuje obrázek, telefon ho zvýrazní a přidá k němu tlačítko pro rychlé sdílení přes všechny možné kanály.

Pokud takto minimalizujete Chrome nebo YouTube, dočkáte se také tlačítka pro rychlé sdílení odkazu. Umělou inteligencí jsou protkány také Fotky Google, kde se nachází nový editor pojmenovaný Kouzelný editor, který umí, pomocí čar a kouzel umělé inteligence, výrazně vylepšit vaše fotografie. Zvládne například odstranění rušivých prvků v pozadí, umí dokonce přesouvat lidi na fotkách či vylepšovat pozadí. No a na závěr ještě musím obrovsky pochválit Google za dramatické zlepšení podpory, a to na celkově 7 let, což nenabízí v mobilním byznysu nikdo jiný.

Google Pixel 8

Google Pixel 8 | foto: vlastní

Jaký je nový Tensor G3?

Google vsází již od dob Pixelu 6 na svůj vlastní procesor, jenž označuje Tensor. V nejnovějším Pixelu 8 se nachází jeho poslední iterace, Tensor G3, která je, minimálně papírově, velmi zajímavá. Jedná se o devítijádrový procesor, což není úplně typické a staví na pokročilé 4nm litografii od Samsungu. To znamená, že by měl být jak výkonný, tak úsporný. Obojí ovšem platí spíše tak napůl. Výkonu má nový Tensor dostatek a oproti předchozí generaci si výrazně polepšil prakticky ve všech směrech, no konkurenční vlajkové procesory jsou přece jen výrazně výkonnější.

V AnTuTu se Tensor G3 lehce přehoupl přes hranici 1 milionu bodů, což je sice oproti Snapdragonu 8 Gen 2 méně, ale reálně nedostatkem výkonu určitě trpět nebudete, a to ani při hraní náročných her. Vše běží tak, jak má a žádné, byť minimální zadýchání, se za žádných situací nekonalo. Co se zahřívání týče, tak to je bohužel patrné a netýká se jen hraní. I při běžné činnosti, která trvá delší dobu (typicky fotografování, sledování videí nebo dlouhé hovory), se záda Pixelu 8 znatelně zahřívají, ačkoliv na hranici, kdy by byla produkce tepla vyloženě nepříjemná, se při obyčejných úkonech nejde.

Výdrž a nabíjení

Tensor G3 by měl být efektivní procesor a v kombinaci s baterii o kapacitě 4 575 mAh jsem očekával nadprůměrnou výdrž na jedno nabití. Tak tomu ale úplně není a výdrž Pixelu 8 je bohužel pouze průměrná. Jedná se o víceméně klasický, jednodenní telefon s tím, že koncem dne vám bude zbývat když 20 %, tak moc. A to se bavíme o poměrně střídmém zatížení. Když dáte telefonu více zabrat, budete rádi že se konce dne vůbec dožije bez toho, aby se vypnul. Výdrž je zkrátka maximálně průměrná a v tomto směru není Pixel 8 nijak zajímavým telefonem.

Výdrž a nabíjení

Výdrž a nabíjení | foto: vlastní

A to bohužel platí i pro nabíjení, které je u Pixelů, jako již tradičně, velmi pomalé. Mezigeneračně si Pixel 8 sice polepšil na 27 W (z předchozích 20 W), ale to rozhodně není žádná velká sláva a nabíjení je pomalé až běda. S nabíječkou o výkonu 65W zabralo nabití na 100 % přes 1 hodinu a 20 minut s tím, že když na telefonu běžel například hotspot a ten tak byl více zahřátý, nabíjení bylo ještě pomalejší. Ani zde tedy Pixel 8 nezabodoval, nicméně k dobru mu lze přičíst bezdrátové nabíjení o výkonu 18 W a reverzní bezdrátové nabíjení (zde Sdílení baterie).

  • 0 až 25 % – 16:11
  • 0 až 50 % – 39:36
  • 0 až 75 % – 01:04:14
  • 0 až 100 % – 01:21:23

Jde se fotit

Pixely patří odjakživa mezi nejlepší fotomobily na trhu a kolikrát je až s podivem, co umí Google z relativně skromné (u základního modelu) fotografické sestavy vykřesat. A to naštěstí platí i pro Pixel 8. Ne, není to nejlepší fotomobil na trhu a dražší Pixel 8 Pro s vyspělejší fotosestavou bude v tomto směru určitě lepší, ale Pixel 8 fotí i tak skvěle, rozhodně nad poměry a patří v rámci cenové relace okolo 20 tisíc korun mezi jasně nejlepší fotomobily. Google vsadil na tradiční, duální sestavu a její detailnější specifikace si můžete prohlédnout níže.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.7, 25 mm, 1/1.31″, 1,2µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, laserové ostření
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, záběr 126˚, 1/2.9″, 1,25µm pixely, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 10,5 Mpx, f/2.2, 1/3.1″, 1,22µm pixely
Jde se fotit

Jde se fotit | foto: vlastní

Kvalita na všech frontách

Pixel 8 fotí skvěle a nejlepší je, že podává velmi konzistentní výkony, a to jak v exteriéru, tak interiéru. Objektiv hlavního fotoaparátu umí zachytit hodně světla a výsledné snímky, standardně v rozlišení 12,5 Mpx, jsou opravdu výtečné a snesou srovnání s i dražšími, ještě výše postavenými telefony. Fotografie jsou příkladně ostré, ale ne přeostřené, pyšní se spoustou detailů a šum prakticky neexistuje, a to ani v ne úplně ideálních světelných podmínkách. Ostření je rychlé, přesné a potěší i velmi dobré podání barev.

V oblasti zoomu je na tom Pixel 8 hůř než jeho výše postavený sourozenec Pro, protože nemá teleobjektiv a nenabízí tedy plnohodnotný optický zoom. Přímo v hledáčku je možno přepnout na 2násobné přiblížení, které je digitální, ale kvalitativně je na tom velmi dobře (vysoká úroveň detailů a nízká produkce šumu). Maximální, 8násobné přiblížení už je na tom po stránce kvality hůř a je patrný výraznější zásah softwaru, hlavně v oblasti dopočítávání detailů. Snímky lze s přivřením obou očí použít, ale horší kvalita je zkrátka znát.

Detailnější záběr na fotoaparát

Detailnější záběr na fotoaparát | foto: vlastní

Makro se povedlo, noční fotografie jakbysmet

Ultra-širokoúhlý objektiv si vede výborně a produkuje ostré, detailní snímky s minimem šumu a bez rozostření po stranách. Navíc má automatické ostření, takže poslouží k pořízení makro fotografií a zde Pixel 8 také boduje. Výsledné makro fotografie jsou výtečné a rozhodně patří k vysokému nadprůměru. Co se makro režimu týče, ten lze aktivovat ručně, nebo to nechat na telefonu, který při detekci blízkého objektu, kdy už hlavní objektiv nezaostří, zapne makro režim. Portrétní snímky jsou pak pak bez připomínek a telefon umí oddělit fotografovaný objekt od pozadí takřka bez chyb.

Celkově velmi vysoká kvalita snímků se přenáší i do nočních fotografií, se kterými si Pixel 8 taktéž poradil s grácií. Noční režim snímky výrazně prosvětlí a potěšující je, že saturace do oranžového odstínu je naprosto minimální a vlastně se skoro vůbec neděje. Míra detailů je, na noční snímky, určitě nadprůměrná a úroveň šumu není nijak dramatická, takže Pixel 8 je telefon, se kterým se nebudete muset bát fotografovat ani v opravdu špatných světelných podmínkách. Co se videí týče, tak maximem, co Pixel 8 zvládá, jsou 4K záznamy při 60 fps a 8K videa se tedy nekonají.

Makro se skutečně povedlo...

Makro se skutečně povedlo… | foto: vlastní

Profesionální režim se nedostavil

Kromě klasického fotografování nabízí Pixel 8 i režimy, které vsází ve velkém na umělou inteligenci. Třeba režim Rozmazané pozadí přidá na pozadí kreativní rozmazání a podobný je i režim Dlouhá expozice. Ten přidá do pozadí rozmazání zdůrazňující pohybující se prvky, takže fotografie získají určitý umělecký nádech. Neschází ani Panoráma, no bohužel chybí nějaký profesionální režim, který by umožňoval detailnější nastavení dílčích aspektů fotografování. Na druhou stranu by ho reálně použil možná jeden člověk z deseti, takže jeho absenci vlastně chápeme.

Jak fotí Google Pixel 8?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 8×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Google Pixel 8

Pixely u nás pořád platí za poměrně exotické zboží a nyní, když podporují 5G, vlastně dávají docela smysl. Základní Pixel 8 je prémiový, příjemně kompaktní kousek se skvělým zpracováním, elegantním designem a příkladnou softwarovou podporou. Potěší také zvýšenou odolností IP68, tradičně špičkovým fotoaparátem a parádním displejem. Z fleku se může postavit tváří v tvář jak základnímu iPhonu 15, tak ostatním kompaktním vlajkám v této třídě (Samsung Galaxy S23, Xiaomi 13, Sony Xperia 5 V).

Bez nedostatků se to ale neobešlo ani letos, nicméně moc jich není a většinou se jedná o věci, které lze odpustit. Největším negativem je výdrž a nabíjení, které jsou opravdu nic moc a úplně nadšený jsem nebyl ani z nového Tensoru G3. Ano, má více výkonu než minulá generace a rozhodně nepocítíte jeho nedostatek, ale konkurence je o řád výkonnější. Ideální není ani produkce tepla, a to i při běžné činnosti, což mají konkurenční platformy také zvládnuto o něco lépe. Prodejní balení je pak bohužel bez nabíjecího adaptéru.

Tato recenze Google Pixel 8 mohla vzniknout jen díky partnerovi magazínu, Mobil Pohotovosti. Tímto mockrát děkujeme za zapůjčení telefonu a pokud máte zájem, u tohoto prodejce vyjde novinka od Googlu na 22 990 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
elegantní design a kompaktní rozměry maximálně průměrná výdrž
precizní zpracování s krytím IP68 pomalé nabíjení
skvělý displej s vysokým jasem Tensor G3 je výkonnostně (i produkcí tepla) za konkurencí
špičkový fotoaparát velmi kluzká záda
čistý Android se sedmiletou podporou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."