Recenze Sony Xperia 5 V – Kompaktní Japonka má pořád co nabídnout

Ondřej Koníček
  • Sony Xperia 5 V je pokračovatelem tradice kompaktních vlajek z Japonska
  • Jedná se o menší a decentně odlehčenou verzi plnotučné Xperie 1 V
  • Kromě kompaktních rozměrů nabízí také několik zajímavých prvků
V redakci jsme otestovali telefon Sony Xperia 5 V
V redakci jsme otestovali telefon Sony Xperia 5 V

Sony Xperia 5 V byla představena počátkem září a na našem trhu se oficiálně prodává teprve pár dnů, takže se jedná o žhavou novinku. Jedná se o nástupce loňského modelu Xperia 5 IV a zároveň odlehčenou verzi před nedávnem recenzované Xperie 1 V. Sony ale udělalo ve výbavě této novinky jednu zásadní změnu týkající se fotoaparátu, která určitě nebyla přijata a nadšením. Jak moc ale ve finále ztráta teleobjektivu vadí?

Sony Xperia 5 V: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 154 × 68 × 8,6 mm, 182 g, zvýšená odolnost IP65/68
Displej6,1″, OLED, 120 Hz, 2520 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 449 ppi
Operační systémAndroid 13
Čipset8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť8 GB RAM, 128 GB úložiště, MicroSD slot
Fotoaparátdva snímače (48 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý 123°), clona f/1.9 + f/2.2, LED blesk, OIS, Dual PDAF, Real-time Tracking optika Zeiss, umělá inteligence; přední 12 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Dual SIM, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, Dolby Atmos
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost24 990 Kč, říjen 2023

Balení tak prosté, jak to jen jde

Sony šlo, co se vlivu ekologie na prodejní balení týče, ze všech výrobců nejdál a své telefony prodává v balení, které, kromě telefonů samotných, nic jiného neobsahuje. Není zde prostě nic navíc a krabička je vyrobena z recyklovaného papíru, u kterého je na první pohled jasně patrné, že byl opravdu již několikrát použit. Jak zmiňuji u všech recenzích telefonů Sony v rámci tohoto roku, prodejní balení připomíná materiálem proložku na vejce a u Xperie 5 V tomu není jinak.

Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V

Poctivý a do ruky skvěle padnoucí telefon

Jedním z hlavních prvků Xperie 5 V jsou kompaktní rozměry a z toho pramenící velmi příjemný úchop v kombinaci s rozumným používáním v jedné ruce. Japonská vlajka dostala do vínku, jako již tradičně, displej s poměrem stran 21:9, který je velmi úzký a to se pochopitelně promítlo i do celkové konstrukce. Šasi je široké pouze 68 mm, takže Xperia 5 V je jeden z nejužších telefonů současnosti a do ruky padne jedna báseň. Drží se opravdu skvěle a velký podíl na tom má i kvalitní konstrukce kombinující hliníkový rámeček a odolné sklo Gorilla Glass Victus 2 vpředu i vzadu.

Rámeček je sice plochý, ale má snížené hrany, takže telefon v ruce nijak zásadně neřeže, a to ani při delším používání v kuse a faktem je, že o něm vlastně ani nebudete vědět. Xperia 5 V je s hmotností 182 gramů poměrně lehký kousek a za zmínku stojí i zvýšená odolnost, kterou Sony pochopitelně neopomnělo. Dočkali jsme se krytí IP65/IP68, takže ani prach, ani voda tohoto japonského samuraje nijak nerozhodí a rád bych vypíchnul několik dalších specialit, které najdete jen u telefonů této osobité značky ze Země vycházejícího slunce.

Fyzická spoušť fotoaparátu je pořád na svém místě

Na pravém boku rámu se nachází dnes již prakticky vyhynulý prvek v podobě hardwarové spouště fotoaparátu a chválím i SIM šuplíček, který jde otevřít jen nehtem. To opravdu nikde jinde nenajdete a je dobře, že se Sony drží svých tradic. Potěší i displej bez výřezu či průstřelu, který je krásně symetrický a telefony Sony musí obecně milovníky symetrie velmi těšit.

Absence výřezu znamená, že rámeček nad displejem musí obsáhnout selfie kamerku a je tedy o něco tlustší než u konkurence a stejný je, právě kvůli symetrii, také dole. Není to ale žádná hrůza.

Rámeček telefonu
Rámeček telefonu

Displej se povedl, ale jeden důležitý prvek schází

Na přední straně Xperie 5 V se nachází OLED displej s úhlopříčkou 6,1 palce, který disponuje FullHD+ rozlišením (2520 × 1080 pixelů při poměru stran 21:9) a maximální frekvencí 120 Hz. Jedná se o kvalitní, 10bitový panel s podporou HDR10, velmi věrnými barvami a vysokým jasem, který se může při automatickém nastavení pohybovat až okolo hranice 900 nitů, což rozhodně není špatné. Čitelnost je tak zcela bezproblémová i na přímém slunce.

Displej telefonu Sony Xperia 5 V
Displej telefonu Sony Xperia 5 V

Obraz je s jemností 449 ppi velmi ostrý a displej má několik různých typů nastavení, včetně Režimu autora se standardem BT.2020, funkce HDR v reálném čase nebo Vylepšení obrazu videa, o což se stará technologie X1 for mobile. Nastavení obnovovací frekvence je ale jen základní a vlastně umožňuje pouze aktivaci 120Hz režimu, která tlačí tuto frekvenci do všech situací.

Rozsáhlejší možnosti nastavení bohužel chybí, což je u Sony dlouhodobým problémem a je to rozhodně špatně, protože možnost přizpůsobit si frekvenci displeji ve větším rozsahu nabízí již všichni výrobci.

Android od Sony je super, ale výhrady se našly

Japonský výrobce používá u svých telefonů takřka čistý Android s jen velmi decentní nadstavbou, což je chvályhodné. Rozhraní od Sony je jednoduché, působí velmi čistě a nabízí tak akorát rozsáhlou personalizaci, aby nebyl uživatel zahlcen, ale zároveň si mohl systém přizpůsobit obrazu svému. Neschází možnost ovládat rozhraní pomocí gest, úprava mřížky aplikací, přizpůsobení celkového barevného podání systému či slušné možnosti nastavení zamykací obrazovky. Hrubým nedostatkem je ale odfláknutý Always-On displej, zde pojmenovaný Ambientní displej.

Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V

Ten má vlastně jen jednu úroveň nastavení – trvale zapnuto a nelze nastavit, aby se zobrazil například po pohnutí telefonem, po jeho uzamčení po určitou dobu, nebo při ťuknutí na displej. Ano, když je obrazovka vypnutá a dojde vám notifikace, tak je možné nastavit, aby se na asi tři vteřiny s onou notifikací aktivoval, ale jinak je víceméně nepoužitelný. Pokud aktivujete možnost probuzení displeje poklepáním, tak ho sice probudíte, ale tak, že se dostanete až na zamykací obrazovku a nikoliv pouze na AOD displej s časem a základními informacemi.

Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V

Bez bloatwaru a s extra tlačítkem

Systém umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce a nabízí několik praktických prvků, jako je třeba funkce Chytré řízení podsvícení, která udržuje displej zapnutý, dokud budete telefon držet v ruce. Nestane se vám tedy to, že se vám, například při čtení delšího textu, kdy na něj vůbec nesaháte, vypne. Specialitou Sony je pak funkce Boční snímač, což je virtuální tlačítko na boku displeje. Jeho pozici, stejně jako velikost a citlivost, lze měnit a je možné přes něj provádět spoustu akcí. Třeba spouště klasické aplikace, mini-aplikace nebo právě rozpůlit obrazovku.

Toto virtuální tlačítko nabízí i gesta, a sice potažení nahoru, dolů a dvojité poklepání. Těmto gestům lze přiřadit různé funkce, včetně rychlého spuštění konkrétní aplikace, takže se ve finále jedná o velmi praktického a použitelného pomocníka. Systém jako takový je výborně odladěný, vše běží jako na drátkách, bez sebemenšího zaškobrtnutí a chválím i minimální bloatware. Android od Sony patří rozhodně mezi ty nejpříjemnější systémy na trhu a zamrzí vlastně jen ochuzený Always-On displej, který snad Sony do příští generace vylepší.

USB-C konektor telefonu Sony Xperia 5 V
USB-C konektor telefonu Sony Xperia 5 V

Výkonu je habaděj, ale co zahřívání?

Minulé vlajkové telefony od Sony měly takřka vždy problémy s přehříváním. Například loňské Xperie 1 IV a 5 IV dokonce musely, kvůli vyšší produkci tepla, sáhnout k tak radikálním krokům, jako krátkodobé snížení frekvence displej či omezení funkcí fotoaparátu. To se u nové generace již naštěstí neděje a je evidentní, že Sony zapracovalo na chlazení. Ano, Xperia 5 V se umí, hlavně při delším hraní, pořádně rozpálit, ale nikdy ne tak, aby to bylo vyloženě nepříjemné a abyste kvůli tomu museli dávat telefon z rukou kvůli ochlazení.

Při běžném užívání není žádný extrémní nárůst teplot patrný, šasi jen lehce hřeje (například při delším surfování a přehrávání videí) a dobrou zprávou je, že výkonu je, i přes lepší tepelné vlastnosti, přehršel. Snapdragon 8 Gen 2 v útrobách Xperie 5 V umí zcela suverénně rozhýbat všechny mobilní hry současnosti, a to i ty nejnáročnější a do situace, aby se byť jen trochu zadýchal, ho snad ani nelze dostat. Vysoký výkon pak potvrzují i výsledky v benchmarcích a například v populárním AnTuTu dosáhla Xperia 5 V na hranici 1,3 milionu bodů.

Nabídka pamětí je ale bohužel nebývale skromná a k dispozici je jen jedna konfigurace, a sice 8 + 128 GB. To není, v rámci vlajkové kategorie, žádná velká sláva a rozhodně by nebylo od věci, kdyby byla k dispozici jak vyšší kapacita operační paměti, tak objemnější vnitřní úložiště.

Sony Xperia 5 V v ruce
Sony Xperia 5 V v ruce

Výdrž je skvělá, ale nabíjení kulhá na obě nohy

V nitru této novinky se ukrývá objemná baterie s kapacitou 5 000 mAh, která zaručuje nadprůměrnou výdrž s jistotou jednoho dne i při extrémní zátěži. I při nadprůměrné zátěži se dostanete zhruba na den a půl, a když budete své touhy po telefonu krotit, dva dny bez nabíječky nebudou výjimkou. V tomto směru je vše v nejlepším pořádku, no nabíjení je bohužel, jak je ostatně u Sony telefonů špatným zvykem, odsunuto na druhou kolej. Jeho výkon čítá pouze 30 W, což není žádná velká sláva a telefon je navíc velmi vybíravý co se nabíječek týče.

S cizími moc nemluví

Pokud budete chtít využít nabíjení naplno a dopřát si nabití na 50 % za relativně slušných 30 minut, chtě nechtě budete muset sáhnout po originální nabíječce od Sony za 999 korun. Pokud budete chtít používat nějaký jiný adaptér, který najdete doma, tak se připravte na to, že telefon si s ním nemusí dobře rozumět a už tak ne zrovna rychlé nabíjení se ještě protáhne. Většinou platí to, že nabíječky od jiných mobilních výrobců jsou hůře použitelné a například s adaptéry od Samsungu či Realme si Xperia 5 V zrovna dvakrát netykala.

S originální nabíječkou zabere nabití baterie na 100 % za nějakých 90 minut, což je rozhodně podprůměrná hodnota a doufáme, že Sony na nabíjení do budoucna zapracuje. Každopádně ale chválím přítomnost bezdrátového nabíjení i reverzního bezdrátového nabíjení (zde Sdílení baterie).

Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V

Fotoaparát je o hlavu kratší

Sony udělalo u nové Xperie 5 V ve složení fotoaparátu poměrně razantní řez a ze sestavy zmizel teleobjektiv. Ten se přitom nacházel ve všech vlajkových Xperiích, včetně loňského modelu Xperia 5 IV, kde nabízel 2,5× optický zoom. Ten je tedy bohužel v pánu a u přiblížení se budete muset spokojit s 2násobným zoomem v rámci hlavního, 48Mpx snímače, na jehož kvalitu jsem byl opravdu zvědavý. Jinak primární fotoaparát s výše zmíněným rozlišení 48 Mpx je stejný, jako u Xperie 1 V a opírá se o čip ExmorT IMX 888 s plochou 1/1.35″ a optickou stabilizací obrazu.

  • Primární snímač: 48 Mpx, f/1.9, 24 mm, 1/1.35″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 16 mm, záběr 123˚, 1/2.5″, 1.4µm pixely, PDAF
  • Povrchová úprava Zeiss T, objektivy Zeiss kalibrované přímo pro Xperii 5 V
  • Selfie kamerka: 12 Mpx, f/2.0, 24 mm, 1/2.9″, 1.25µm pixely

Na zádech Xperie 5 V se tedy nachází identický fotoaparát, jako u plnotučné Xperie 1 V a jediným rozdílem je onen scházející teleobjektiv. Kvalita snímků z primárního fotoaparátu je špičková a snese srovnání s nejlepšími vlajkami dneška. Fotografie jsou bohaté na detaily, s minimálním šumem a chválím i reálné podání barev či přirozenou ostrost. Výborné je také vyvážení bílé barvy, snímky nejsou přeostřené a celkově je ostření u Xperie 5 V na špičkové úrovni. Je rychlé, přesné a k dispozici jsou hned dva typy – na jeden snímek, nebo průběžné.

Focení se Sony Xperia 5 V
Focení se Sony Xperia 5 V

Makro jedině přes přiblížení

Druhý objektiv v pořadí, ultra-širokoúhlý, odvádí také skvělou práci a bez debat se jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů tohoto typu v segmentu. Snímky jsou opět barevně věrné, detailní, s minimem šumu a celkově velmi příjemně působící, bez rozostření po stranách. Za zmínku stojí fakt, že ultra-širokoúhlý objektiv je vybavený automatickým ostřením, no makro snímky s ním bohužel nevyfotíte. Xperia 5 V nemá makro režim a ultra-širokoúhlý objektiv ostří spíše až od desítek než jednotek centimetrů, takže makro snímky lze pořídit maximálně tak přes přiblížení.

Což ale ve finále není tak špatné, protože 2× zoom, jenž má na starosti hlavní fotoaparát, je až překvapivě dobrý a víceméně se vyrovná 2,5× optickému zoomu přes teleobjektiv u Xperie 5 IV. Dočkáte se nadprůměrného vyobrazení detailů, opět věrných barev a jen minimálního, stěží patrného šumu. Je ale pravděpodobné, že v horších světelných podmínkách bude kvalita takto přiblížených nižší než u dedikovaného teleobjektivu, nicméně za dobrého světla je všechno v nejlepším pořádku. Chválím také skvělé portrétní snímky s přesným oddělením objektu od pozadí.

Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V

Co se týče maximálního přiblížení, tak ten je pouze 6násobný a má obstojnou kvalitu, no žádné zázraky při této hodnotě nečekejte a Xperia 5 V rozhodně ve vlajkové kategorii v oblasti celkového přiblížení ztrácí. Noční snímky, které lze pořizovat buď normálně, nebo s nočním režimem (ten se spouští automaticky, ale to je možné vypnout), jsou také velmi dobré, jen s decentním tónováním do žlutého odstínu a překvapivě nízkou úrovní šumu. Noční režim snímky trochu více prosvětlí a odhalí více detailů, ale rozdíly oproti klasice nejsou ve většině případů nijak zásadní. Selfie fotografie jsou pak výborné, detailní a s přirozeným odstínem kůže.

Fotografická aplikace potěší (nejenom) profíky

Za zmínku stojí i komplexní aplikace fotoaparátu (Photo Pro), která se vyznačuje stylem ovládání jako u digitálního fotoaparátu s otočným, softwarový přepínačem režimů, kterých je hned šest. Kromě základního Basic jsou k dispozici režimy Auto, Program auto, Priorita závěrky, Ruční expozice či uživatelem uzpůsobený režim, který je možné uložit. Každý z režimů umožňuje nastavení různých aspektů, od typu ostření, přes oblast ostření, vyvážení bílé, nastavení ISO, expoziční hodnoty či rychlosti závěrky. Kdo nastavení fotoaparátů rozumí, bude zde jako v sedmém nebi.

Detail na fotoaparát
Detail na fotoaparát

Kromě toho má Xperia 5 V i dedikovanou aplikaci pro natáčení videí, ačkoliv videa lze natáčet také přes nativní aplikaci fotoaparátu. Maximem, co tato japonská vlajka zvládne, jsou 4K snímky při 120 snímcích za vteřinu a o příkladnou plynulost záznamů se stará kombinace optické a elektronické stabilizace obrazu. Kvalita videí je pak velmi dobrá a stejně jako u fotografií, i v tomto případě hraje prim hlavně reálné podání barev a platí to, že co se odehrává před objektivem, toho se dočkáte i na displeji.

Celkově se s Xperií 5 V v oblasti fotografií pracuje opravdu příjemně, a to primárně díky kombinaci rychlého ostření s dvoupolohovou spouští fotoaparátu. Ta funguje jako u klasických fotoaparátů, takže jejím částečným zmáčknutím zaostříte a domáčknutím pak pořídíte snímek. Prostě a jednoduše je fotografování s touto kompaktní vlajkou radost, což je pochopitelně dobře.

Jak fotí Sony Xperia 5 V?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 6×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Sony Xperia 5 V

Xperia 5 V navazuje na dlouholetou tradici Sony v oblasti kompaktních vlajek a je dobře, že si jde svou, víceméně pořád stejnou, cestou. Tento kousek potěší spíše konzervativnější zákazníky, kteří ocení přísně industriální design i pro Sony typické prvky, jako je displej bez výřezu nebo fyzická spoušť fotoaparátu. Telefon boduje i špičkovým zpracováním, kvalitním OLED displejem, nekompromisním výkonem a povedeným fotoaparátem. Android je pak takřka čistý a jedná se o velmi příjemné prostředí, které je radost používat.

Co se nedostatků týče, tak nemůžu nezmínit až absurdně okleštěné prodejní balení, ve kterém, kromě telefonu, nic jiného není. No a pak je tu scházející teleobjektiv. Z pohledu kvality 2násobného přiblížení to není žádný problém, ale z pohledu vlajkové kategorie a vyšší ceny už ano. Takto drahý, vlajkový telefon by ho prostě měl mít. Zamrzí také absence makro režimu a pochopitelně i tradiční neduh telefonů Sony, a sice pomalé nabíjení v kombinaci s tím, že je telefon na nabíjecí adaptéry poněkud vybíravý a ne s každým si ideálně rozumí.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus úzká konstrukce a bezkonkurenční ergonomiePlus velmi omezené nastavení frekvence displeje
Plus zpracování a odolnost IP68Plus nepoužitelný Always-on displej
Plus displej s výborným podáním barev i jasemPlus paměť jen 8 + 128 GB
Plus skvělý fotoaparátPlus chybí teleobjektiv i makro režim
Plus výkon a výdrž
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články