Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Domluveno. V celém pražském metru bude mobilní signál

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Pražané se po mnoha letech konečně dočkají tolikrát slibovaného pokrytí metra mobilním signálem.

Proč to nešlo dříve?

Jednání mezi operátory a městem se vlekly řadu let hlavně kvůli tomu, že nebylo jasné, kdo má komu zaplatit. Operátoři původně navrhovali částku kolem 20 milionů korun za pronájem prostor, přičemž náklady za instalaci by zaplatili sami. Ale to bylo příliš málo, znalecký posudek se pohyboval prý kolem 260 milionů. A naopak město nechtělo zaplatit náklady za vlastní instalaci technologií, které by do celého metra včetně tunelů zavedly mobilní signál. Ale vzhledem k rychlému vývoji sítí by samozřejmě náklady nebyly konečné. A město by muselo investovat v příštích letech další finanční prostředky.

Smlouva přinese DPP peníze, ale…

Smlouva, kterou dnes odsouhlasila dozorčí rada Dopravního podniku hl. m. Prahy s konsorciem mobilních operátorů, nakonec přináší peníze dopravnímu podniku. Operátoři zaplatí za pronájem prostor na 20 let částku 120 milionů korun bez DPH, kterou budou splácet příštích 10 let. A náklady na přivedení signálu do všech stanic metra včetně tunelů taktéž zaplatí operátoři. Smlouva má snad jediný háček – operátoři mají na pokrytí celého metra včetně tunelů dlouhé 4 roky, musejí to stihnout nejpozději do roku 2022. Takže to s pokrýváním nebude až zas tak horké. Dá se předpokládat, že v první fázi operátoři zřejmě pokryjí jen nejvytěžovanější trasy, které jim logicky přinesou vyšší příjmy.

Konkrétně je domluveno, že pilotní projekt odstartuje na části trasy metra C v úseku Roztyly – Muzeum, který bude signálem pokrytý do konce října tohoto roku, přičemž pilotní projekt, který bude hotov do 15. září letošního roku, bude obsahovat celkem tři stanice a tři tunelové úseky. A plán pokrývání dalších úseků zatím neexistuje, pouze nejzazší termín rok 2022. A stejně tak se zatím neprozradilo, jakými technologiemi se stanice včetně tunelů pražského metra pokryjí, nicméně očekáváme alespoň současné superrychlé LTE, souběžně se zachováním starších technologií GSM.

Nyní je všech 58 stanic pokryto GSM signálem, který se dá prakticky použít jen pro telefonování, ale není vhodný pro mobilní internet. V tunelech pak zpravidla není signál žádný. Výjimkou je například nový úsek části metra A, kde již operátoři zavedli souběžně GSM + 2G + 3G + LTE sítě, a to nejen ve stanicích, ale také v tunelech. Doufejme, že to stejným způsobem bude co nejdříve fungovat i v dalších částech pražského metra. Koneckonců, na západě je to již mnoho let zcela normální, pouze v České republice jsme stejně jako také v jiných věcech tak trochu raritou.

A co na to říkají obě strany?

„Jsem ráda, že to co se slibuje Pražanům už mnoho let, se konečně stane realitou a dohodu na pokrytí metra mobilním signálem se nám s konsorciem mobilních operátorů podařilo dojednat. Do konce října tohoto roku bude mobilním signálem pokrytý úsek linky C Muzeum – Roztyly, takže celkem se jedná o 8 stanic. Celé metro bude pokryto nejpozději do roku 2022,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

„Podařilo se dotáhnout složitá jednání s operátory a konečně můžeme splnit sen Pražanů o signálu v metru. Výsledek jednání považuji za velký úspěch, protože ještě před několika lety požadovali operátoři za instalaci signálu v metru nemalé peníze. Díky vyjednávání jsme vše dotáhli do stavu, že cestující budou moci v metru telefonovat a využívat datové služby a Praha navíc získá významné finanční prostředky,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

„Operátoři budou moci instalovat vyzařovací kabely a další technologie vždy pouze tři a půl hodiny denně, a to v noci, aby nebyl narušen provoz metra. Proto si pokrytí celé sítě vyžádá delší časový úsek,“ uvedl předseda dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy a pražský zastupitel Lukáš Kaucký.

zdroj: TZ

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JendaBjørn Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Bjørn
Bjørn

Konečně. Klidně by prozatím stačilo pokrýt LTEčkem stanice typu Můstek, Florenc, Anděl atd. ten pseudo-edge je tam na vraždu.

Jenda
Jenda

Technologie edge co tam je teď se instalovala v době kdy jsme měli v rukou maximálně NOKIE 3110. Když si ji vemeš do metra teď , budeš spokojený :-) .
Vzhledem k tomu že na práci v tunelech je maximální čas 2,5hodiny denně(když metro nejezdí), tak postup instalace bude pomalý. Co se za 2,5h stihne, že?…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Honor Play: multimediální génius

Recenze Honor Play: multimediální génius

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Honoru se pod hlavičkou Huawei povedlo vytvořit stroj, který je tenký, stylový, plný moderních prvků, nabízí špičkové komponenty a…

Xiaomi již chystá druhou generaci herního modelu Black Shark

Xiaomi již chystá druhou generaci herního modelu Black Shark

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Letos v dubnu uvedla čínská společnost na trh nový herní telefon Black Shark. Tento kousek pak zaznamenal úspěch. Proto…

Huawei uniká chystaný model Huawei Y9 (2019)

Huawei uniká chystaný model Huawei Y9 (2019)

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei boduje hlavně u svých vlajkových modelů. Nezapomínají však ani na slabší kousky. Tyto telefony pak nesou…

Mobilní zobrazení