Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné
Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí. Koupě má jablečného giganta vyjít na 400 milionů dolarů, což je téměř 9 miliard korun. Oficiálních informací je však zatím jen poskvornu.
„Jsme nadšeni, že Shazam a jeho talentovaný tým se připojí k Apple. Od založení App Store neustále patří aplikace Shazam mezi jednu z nejpopulárnějších aplikací pro iOS,“ uvedla společnost Apple ve svém prohlášení.
Článek byl aktualizovaný v pondělí 11. prosince, kdy Apple potvrdil akvizici.
Původní text ze soboty 9. prosince
A proč by Apple vlastně chtěl Shazam koupit? V prvé řadě by pro Apple bylo velkým přínosem získání technologie Shazam, která umí rozpoznat hudbu. Další věcí je, že Apple by ušetřil na provizích, protože platí Shazam za to, že posílá uživatele do iTunes Store, aby koupili něco z jeho obsahu. Provize totiž tvořily většinu příjmů Shazamu v roce 2016, tvrdí The Wall Street Journal.
Vedlejší výhodou této koupě je, že když se Apple rozhodne pozastavit aplikaci, tak tím ublíží konkurenčním streamingovým službám jako je Spotify nebo Google Play Music, kam Shazam pošle přes 1 milion kliknutí denně, uvádí dále TWSJ. Shazam má mimo jiné také dohodu se Snapchatem, není tedy jasné, jak tato akvizice ovlivní některou z těchto dohod.
Rozšířená realita?
Ovšem skutečným příjmem by pro Apple mohla být rozšířená realita Shazam. Ten začal v loňském roce rozšiřovat platformu pro značky založenou na technologii vizuálního rozpoznávání. Tato technologie umožňuje uživatelům skenovat časopisy, knihy, plakáty, reklamy a další fyzické produkty, které by pak mohly spustit 3D animace, vizualizace a 360 stupňová videa. Pokud by tedy chtěl Apple například vytvořit vlastní verzi programu Google Lens, mohlo by tohle být pro začátek dobré místo.
Shazam získal více než 1 miliardu stažení a to v téměř 19 letech nezávislosti. Společnosti vynesl rok 2016 54 milionů dolarů, avšak ztráta 5,3 milionů dolarů pro Shazam znamená, že ho čeká ještě dlouhá cesta. Kdyby tedy byl Shazam součástí společnosti Apple, zisk by nebyl žádný problém.
zdroj: TechCrunch, Recode