Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

7+1 nejzajímavější novinky u nového Androidu P

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Vývojářská konference Google I/O 2018 odhalila celou řadu novinek, které přinese Android P (9.0). Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

Tip: Android P přidává ovládání gesty. Jsou okouknuté z iPhonu X

Ovládání gesty

S nástupem „bezrámečkových telefonů“, u kterých je cílem využít co největší část displeje pro samotný obsah, bylo samozřejmě potřeba předělat dosavadní způsob ovládání. A tak Google po vzoru iPhonu X, který se taktéž po vzoru jiných inspiroval, dochází k nahrazení spodní ovládací lišty za moderní ovládání gesty. Ale starý způsob se zobrazením softwarových tlačítek přímo na displeji samozřejmě v nastavení jako alternativní možnost stále zůstává.

Ovládání gesty je jednoduché. Jedním potažením od spodní části obrazovky se dostanete na obrazovku s posledními otevřenými aplikacemi, tedy multitaskingem. A dalším potažením pak přejdete do menu se všemi aplikacemi. V aplikacích navíc pro snadnější ovládání v případě konzervativnějších jedinců zůstává i klasická vracečka – klávesa Zpět, kterou ovšem u iPhonu X nenajdeme. Pro přechod na domovskou obrazovku pak zde slouží jakýsi vodorovný jezdec, na který stačí jednou klepnout.

Multitasking

Také v případě obrazovky s posledními otevřenými aplikacemi, tzv. multitaskingu, se Google rozhodl k zásadním změnám. Po několika letech se tak například aplikace nebudou zobrazovat vertikálně, čili pod sebou, ale horizontálně, tedy vedle sebe. Opět jako u iPhonu X a spol. Pro ukončení vybraných aplikací zůstává jednoduché swipovací gesto. Novinkou, kterou přináší Android P, je ovšem možnost s aplikacemi pracovat přímo z obrazovky multitaskingu, aniž byste do nich přecházeli – můžete přímo zde kopírovat texty apod.

Umělá inteligence

Podobně jako u telefonů od Huawei, také čistý Android P od Googlu bude díky vylepšení nazvaném App Actions umět lépe pracovat se spuštěnými aplikacemi. Systém pomocí umělé inteligence dokáže předpovídat, co uděláte dalšího nebo co děláte nejčastěji a podle toho již na pozadí předpřipraví daný obsah. Takže se pak může systém jevit jako rychlejší a lépe optimalizovaný.

Adaptivní baterie

Další novinkou, tedy pouze v případě čistého Androidu, nikoliv však výrobců s Androidem a jejich nadstaveb, je funkce nazvaná adaptivní baterie. Jejím úkolem je omezit výkon pro aplikace, které nepoužíváte často, a tím podle slov Googlu snížit zatížení procesoru až o 30 procent. Může jít tedy o celkem šikovnou vychytávku.

Adaptivní podsvícení

A šikovné dokáže být i tzv. adaptivní podsvícení displeje, které má pomocí umělé inteligence mnohem lépe nastavovat jas obrazovky. Využije k tomu nejen čidlo jasu pro automatickou regulaci, ale navíc se bude učit podle vašich preferencí a zvyků. Výsledkem by tedy mělo být, že pokud večer neustále snižujete jas displeje na nižší úroveň, tak se to telefon postupně naučí a bude to za nějakou dobu dělat místo vás.

Potvrzení otočení displeje

Možná se vám občas stává, že si s telefonem lehnete do postele a obrazovka se vám hned přetočí na šířku, i když to nechcete – protože zkrátka ležíte také s otočenou hlavou, takže byste na displeji nic nepřečetli. Díky nové funkci u Androidu P se však v takových případech ve spodní liště obrazovky zobrazí potvrzení otočení displeje, kterým můžete jednorázově obrazovku přetočit zase zpátky na výšku. Jednoduché a geniální.

Digitální relax

A sedmou větší novinkou, kterou přináší operační systém Android P, je několik menších funkcí seskupených do jakéhosi balíčku, který bychom nazvali digitální relax. Jsou to nástroje, které by měly uživatele trochu odpoutat od až příliš častého a zbytečného používání chytrého telefonu. Například Dashboard je přehled s využíváním telefonu, kde vidíte, kolik času jste s čím strávili. Nebo dále App Timer, který umožňuje nastavení času pro používání některých aplikací, a po tomto čase vám aplikace zešedne, aby se stala méně lákavou a vy jste ji už do konce dne nepoužívali – druhý den bude opět zase barevná. A do třetice Wind Down, což je funkce, která například jednoduchým přetočením telefonu obrazovkou dolů dokáže aktivovat současně noční režim, režim nerušit, a ještě přepne obrazovku do černobílého režimu.

Bonus: Konečně větší využití Projektu Treble?

A na závěr ještě jedna krátká poznámka. Největší novinkou u loňského Androidu 8 Oreo měl bezesporu být tzv. Projekt Treble, který sliboval rychlejší a jednodušší aktualizace, nicméně výrobci ji zapracovali zatím jen do několika málo telefonů. Ale s novým Androidem P (9.0) by se měla stát konečně rozšířenější a mohla by tak konečně vést k lepším aktualizacím, než tomu bylo doposud. Ale teprve uvidíme, jestli to není jen zbožné přání mnoha uživatelů.

Jaká z těchto novinek, které se mají objevit na konci léta u finálního Androidu P, vám přijde nejzajímavější?

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
thegridLukášJanek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Janek
Janek

Je dobře pro uživatele, že operační systém bude opět vylepšen ve prospěch příjemnějšího používání. Ze zkušenosti s note8 a tabletem mohu konstatovat, že většina vylepšení již existuje v nadstavbách výrobců. Možná někdy v budoucnu bude Android tak dobrý, že nadstavby nebudou potřebné. Zatím tomu tak není a je to škoda.

Lukáš
Lukáš

Vlastním note 8 a celkově samsung v multitaskingu nemá konkurenci , tím že si můžu dát jako např na PC několik oken na plochu zvětšovat je zmenšovat, posouvat, minimalizovat na ikonku atd. V tomhle si může klasickej multitasking akorát tak jít dělat bábovičky na písku

thegrid
thegrid

Ale to tak bylo vždy, že Google zapracovával ty zlepšováky z nadstaveb postupně jako pevnou funkci v další verzi droidu. Například 2 okna pod sebou.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  4 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení