Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Srovnání nejlepších fotoaparátů – Galaxy S8 vs HTC U11 (fotoduel)

  |  20 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Je tady pokračování našeho speciálního seriálu, ve kterém porovnáváme fotoaparáty u mobilních telefonů. Tentokrát jsme proti sobě postavili to nejlepší od Samsungu, který se stal v našich dosavadních fotoduelech z předchozích let nepsaným králem, a zpátky na vrchol navracející se HTC, jejichž nový vlajkový model zvítězil v odborném testu DxOMark. Kdo zvítězí v našem praktickém srovnání? Pojďme na to!

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

Tip: Fotoduel na ostří nože: Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7

Prvním z účastníků dnešní bitvy je nový Samsung Galaxy S8 (recenze), resp. větší Galaxy S8 Plus, který má naprosto totožný fotoaparát. Jihokorejci u nich stále překvapivě nepřesedlali na duální fotoaparát, který je přitom mezi ostatními výrobci tolik moderní, ale zůstali věrni technologii Dual Pixel – díky ní má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit.

Pokud jde o snímač, existují dvě odlišné verze – Sony IMX333 a ISOCELL S5K2L2 (my jsme testovali verzi s ISOCELL snímačem, který je údajně v „es osmičkách“ častejší). V každém případě má snímač rozlišení 12 Mpx a velikost 1/2.55″, takže je nepatrně menší než u loňské generace (1/2.5″), ale stejně velký jako snímač u HTC U11. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci (OIS) a objektiv je 26 mm s vynikající světelností f/1.7. Navíc má laserový autofocus.

Druhým z účastníků je nové HTC U11 (recenze), které využívá marketingově pojmenované řešení UltraPixel 3. Jedná se ovšem o prakticky stejně fungující Dual Pixel technologii, jako u Samsungu. Stejné je také rozlišení snímače (12 Mpx), velikost pixelů (1,4um), optická stabilizace obrazu (OIS), či objektiv s úžasnou světelností f/1.7. Rozdílem je pouze absence laserového autofocusu a 26,2 mm objektiv s nepatrně menším záběrem než u Samsungu.

Podle specifikací bychom tedy očekávali více než vyrovnaný souboj. Ale jak se říká, když dělají dva totéž, není to totéž. Bude to platit i v tomto případě? To prozradí následující odstavce a porovnávající fotky velkého fotoduelu mezi Samsungem Galaxy S8 a konkurenčním HTC U11.

Galaxy S8 vs HTC U11: specifikace fotoaparátů

Galaxy S8 (Plus)HTC U11
max. rozlišení12 Mpx (4032 x 3024 px)12 Mpx (4032 x 3024 px)
poměr stran4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)
velikost snímače1/2.55″1/2.55″
světelnost26 mm, světelnost f/1.726,2 mm, světelnost f/1.7
bleskano, 1xano, 2x
optická stabilizaceanoano
laserový autofocusanone
cena zařízeníod 21 990 Kč s DPHod 19 990 Kč s DPH

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 4:3 (tedy na maximální rozlišení). Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Samsung i HTC si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku můžeme první snímek vyfotit už během pouhých 2 až 3 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.


Základní prostředí fotoaparátů – Samsung Galaxy S8 (vlevo) a HTC U11 (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. Profesionální manuální režim najdeme u Samsungu i HTC.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí.…

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Mobilní zobrazení