Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Xiaomi Mi Pad 2: iPadem na druhý pokus?

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Druhá generace tabletu Xiaomi Mi Pad se svému předobrazu z Cupertina podobá více než kdy předtím. A je to dobře. Xiaomi se podařilo stvořit velmi vyvážený a použitelný tablet, u kterého budete jen těžko hledat mouchy. Bohužel, nakonec se objeví samy, a to na místech, kde naštvou nejvíce.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Šéf Xiaomi Lei Ťun se nikdy netajil touhou udělat ze své firmy jakousi čínskou obdobu Apple. Po letech snažení se zdá, že se to čínské dvojce na trhu s mobilními telefony daří. Stačí si jen promluvit s některým z majitelů přístroje od této značky. Řada z nich si nedovede představit, že by si pořídila přístroj od konkurence, a to i přesto, že se Xiaomi na našem trhu oficiálně neprodává a telefonům z její dílny schází například vybrané české frekvence LTE. Tedy: ani relativně dobře viditelné nedostatky nezabrání jejím příznivcům v nekritickém obdivu k ní. Také vám to něco připomíná?

Xiaomi Mi Pad 2: specifikace

Konstrukcekov, 200 x 133 x 6,95 mm, 322 g
Displej7,9″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 326 ppi
Operační systémAndroid (+ nadstavba MIUI 7) / Windows 10
Procesor4 jádrový, 2,24 GHz, Intel Atom X5-Z8500
Paměť2 GB RAM, úložiště 16/64 GB
Fotoaparát8 Mpx + přední 5 Mpx
TechnologieBluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, USB typu C
Baterie6 190 mAh
Cena a dostupnost , 2016

Za zapůjčení tabletu do redakce děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz.

Design a zpracování: kde už jsme to viděli?

Nechci se tím samozřejmě vysmívat majitelům Xiaomi. Jejich postoj je totiž pochopitelný. Pokud inspirace Applem vede čínskou společnost ke kvalitním výrobkům, není se za co stydět. A kvalita je novému Mi Padu 2 rozhodně vlastní. Oproti první generaci vsadil místo plastu na kov a změna to je rozhodně k lepšímu. Ano, Mi Pad teď už vypadá opravdu úplně stejně jako iPad mini. Ale upřímně: Apple dobře ví, co dělá a je snadné tuto správnou cestu následovat.

Zatímco první Mi Pad připomínal svými barevnými plastovými zády přerostlý iPhone 5c, MiPad 2 se od iPadu na první pohled liší jen absencí fyzického Home Button a naopak, přítomností loga v levém a miniaturní, někdy téměř nepostřehnutelné notifikační diody v pravém horním rohu. Oba tablety disponují úhlopříčnou 7,9 palce, oba nabídnou poměr stran displeje 4:3, který vyhovuje lépe snad všem činnostem, které s tabletem potřebujete dělat, snad vyjma sledování filmů. Jemné rozdíly ucítíte až poté, co přístroj vezmete do ruky.

Na rozdíl od iPadu mini 4 má Mi Pad 2 zcela zaoblené hrany a výrazně lépe se proto drží – neřeže tolik do ruky. Přesně opačně jsou na tom však ovládací tlačítka. Oproti iPadu jsou na Xiaomi velmi úzká a co se ostrosti a nepříjemného stisku týče, vynahrazují zcela to, co jsem prve napsal o bočnicích přístroje. A protože v rozměrech se čínský a americký tablet liší jen minimálně, nezbývá než konstatovat: Xioami Mi Pad 2 ukazuje, jak by vypadal iPad mini, kdyby stál o něco méně. Už z prvního uchopení je totiž znát, že kov zad Mi Padu je o něco tenčí, na několika místech se drobně prohýbá a nepůsobí tak hodnotně. Na druhou stranu: zase je lehčí a tenčí než jeho americký konkurent iPad mini 2. Je to zkrátka něco za něco. Fyzickými dispozicemi Mi Pad nejvíce připomíná iPad mini 4, ten se ovšem nachází zcela mimo jeho cenové spektrum.

Odlišností nalezneme na těle tabletu ještě několik. S ohledem na absenci fyzického tlačítka na čelní straně přístroje, přesunula se odemykací klávesa logicky na pravý bok pod ovladač hlasitosti. Namísto konektoru Lightning na spodní straně nalezneme konektor USB-C. Vedle něj ovšem překvapivě chybějí reproduktory. Na Mi Padu 2 se totiž absolutně nelogicky přesunuly na záda tabletu, a jejich oproti iPadu poměrně nevyvážený zvuk s absencí basů a přebytkem výšek tak posluchači ještě více zkreslí. Za to palec dolů. Naopak musím ocenit poměrně nezvyklou barevnou kombinaci, která se mi dostala do ruky. Černé čelo tabletu doplňovala záda v bronzové, až zlatavé barvě. Na někoho tato kombinace může působit trochu „světsky“, mně přišla zajímavá. Ostatní mohou s klidným svědomím zvolit i stříbrnou variantu. Tak jako já budou ovšem možná trochu zklamáni, že v Xiaomi nezašli v kopírování iPadu ještě o něco dál a nevložili pod zadní kryt magnetický proužek. Takto bohužel nelze využít žádný smartcover původně určený pro iPad mini, kterými se to na eBay jen hemží.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Rozšířená realita umí být nejen zábavná, ale občas i užitečná. Pokud máte telefon, který podporuje ARCore, můžete ho využít k orientačnímu…

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

22. 6. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Mobilní zobrazení