Mobilizujeme.cz

Recenze Sony Xperia XZ: nejelegantnější z Japonek

  |  18 komentářů  |  autor:

BlackBerry je mrtvé, mobilní Windows také, jen mobilní divize Sony stále žije. A nejen to: poslední z nejčastěji zmiňované trojice outsiderů mobilního světa dokonce produkuje nadmíru zajímavé telefony. Jak ukáže naše recenze, Sony se možná nadechuje k novému útoku na nejvyšší příčky.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Jak často tedy Sony bude updatovat své špičkové modely? Jednou za půl roku? Jednou za rok? Zmatek v tom mají možná i sami Japonci. Při pohledu na nové Sony Xperia XZ musím říct: je mi to jedno. Pokud by takhle harmonicky dopadlo každé mezigenerační ladění vlajkové lodi, budu naprosto spokojen. Xperia XZ si nehraje na převratný telefon a v podstatě skutečně jen dohání své konkurenty. Činí tak ale svébytně a neotřele. Pokud hledáte originalitu v záplavě iPhonů a Samsungů Galaxy S libovolné generace, možná jste na správné adrese.

Sony Xperia XZ: specifikace

Konstrukce kovové tělo, 146 x 72 x 8,1 mm, 161 g, voděodolnost IP68
Displej 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow (plánovaný update na Android 7.0 Nougat)
Procesor 4-jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapdragon 820
Paměť 3 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB)
Fotoaparát 23 Mpx, 1/2.3″ snímač, blesk, prediktivní autofocus + přední 13 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, USB-C, GPS, čtečka otisků, stereo reproduktory
Baterie 2 900 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 20 000 Kč, říjen 2016

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia XZ děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.

Design a zpracování: nově a prakticky

Existují neochvějné jistoty, platné po mnoho generací. Třeba ta, že Sony v záplavě jiných telefonů zkrátka vždycky poznáte. Už po léta v Japonsku neřeší problémy revolucí, ale postupným vývojem. Na jeho špici teď stojí Xperia XZ a ukazuje cestu. Na první pohled se jedná o ten samý ostře řezaný technicistní kvádr, který stejně jako jeho předchůdci tvoří zajímavou „pánskou“ alternativu často okázalému designu Samsungů. Už na ten druhý si ale všimnete celé řady novinek. Displej například kryje zaoblené 2.5D sklo, které svým zapuštěním do plastového rámu telefonu vytváří věrohodný dojem zahnutého displeje. Na ten sice můžeme zapomenout, když ovšem o jeho přítomnosti budete naivnější ze svých přátel dostatečně dlouho přesvědčovat, nevylučoval bych, že vám nakonec uvěří.

Sony Xperia XZ recenze

Ze skla pak prst snadno sjede na plastový rám přístroje. Pokud se nad jeho použitím už teď ušklíbáte, musím vás včas zarazit. Tento prvek nepůsobí zdaleka tak lacině, jak se to z textu může zdát. Naopak – nese s sebou nezanedbatelnou východu: v ruce klouže daleko méně než kovová konkurence, a můžete tak s klidným svědomím zapomenout na obavy o pád drahého přístroje na zem.

Sony Xperia XZ recenze

Kov pak na Xperii XZ reprezentuje zadní část z pevné hliníkové slitiny. Její matný, v našem případě černý povrch, působí nadmíru elegantně. To však pouze do okamžiku, kdy jej pár vteřin držíte v ruce a telefon používáte. Pak zjistíte, že ani krycí sklo nezachytává tolik mastnoty a otisků prstů, jako právě záda telefonu. Pokud ale toto svému Sony dokážete odpustit, můžete se radovat z čočky fotoaparátu, která jde proti proudu současných trendů a tvoří se zády telefonu jednu rovinu. Přítomen je také už brzy staromilský konektor na 3,5mm jack. A do historie se vnoříme ještě hlouběji: Xperia XZ nepostrádá spoušť fotoaparátu! Díky za to!

Sony Xperia XZ recenze

Hned nad ní, tedy ve spodní polovině těla přístroje, nalézáme ovladač hlasitosti. Proč je tak nízko? Není to nepraktické? Tyto otázky budete klást jen do chvíle, než zjistíte, že právě v těchto místech leží palec při telefonování. Jen o pár milimetrů výš pak ukazováček automaticky nachází hodně zapuštěné vypínací tlačítko se čtečkou otisku prstů. Funguje skvěle, čte opravdu rychle, jen se kvůli zapuštění o něco hůř tiskne. Praktické zkušenosti pak napovídají, že kvůli ne zcela standardnímu umístění, budete muset trochu popřemýšlet, které prsty vlastně nechat telefon pamatovat. Divili byste se jak často budete telefon odemykat prostředníkem.

Sony Xperia XZ recenze

Prázdný nezůstává ani protilehlý bok. Zde se nalézá (konečně) praktický a snad vyjímatelný šuplík s jedním slotem na nanoSIM a druhým slotem na paměťovou kartu. Sony mimochodem stále ještě neupustilo od otravné praxe restartování telefonu po každém vyjmutí šuplíčku. A i když aspoň prostředí telefonu zůstane po restartu stejné (také to nebývalo vždy pravidlem), doporučuji si s ním raději nehrát. Nabíjet budete kabelem s USB-C konektorem, otvor na něj nalezneme na spodní hraně přístroje.

Sony Xperia XZ recenze

Stalo se už jakousi nepsanou tradicí stěžovat si v případě telefonů Sony na příliš mnoho hmoty pod a nad displejem. Ani Xperia XZ není výjimkou. Ani praktické čelní umístění (nepříliš hlasitých) reproduktorů neomlouvá to, že telefon svou délkou připomíná tatranku. I když kráse tento prvek nepřidá, paradoxně jsem v něm časem nalezl zalíbení. Kvůli objemné bradě totiž přístroj držíte v ruce daleko pevněji – v dlani spočívá více hmoty. Kdyby se soutěžilo v praktické použitelnosti telefonů, stál by zkrátka design Xperie XZ hodně vysoko.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Elon Musk a jeho nová firma Neuralink propojí člověka s počítačem

Elon Musk a jeho nová firma Neuralink propojí člověka s počítačem

DNES  |    |  diskuze (0)

O podnikateli Elonu Muskovi jste jistě slyšeli. Stojí za úspěšnými projekty, jako například SpaceX či elektromobily Tesla. Nyní Elon Musk založil…

Vylepšené iPady Pro přijdou ještě v dubnu, společně s Apple Parkem

Vylepšené iPady Pro přijdou ještě v dubnu, společně s Apple Parkem

DNES  |    |  diskuze (0)

Sotva Apple přišel s novým iPadem, unikají informace, že další je na cestě, tentokrát ovšem zcela nový kousek. Řeč není o…

T-Mobile představil nové tarify. Revoluci ale nečekejte

T-Mobile představil nové tarify. Revoluci ale nečekejte

DNES  |    |  6 komentářů

Operátor T-Mobile představil své nové tarify, kde zejména lehce zvětšil datové balíčky. Nejlevnější tarif stojí 499 Kč a naopak nejdražší 2…

Mobilní zobrazení