Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Samsung Gear Fit 2 Pro: ve stínu chytrých hodinek

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Gear Fit 2 Pro od Samsungu patří mezi současnou špičku, pokud jde o chytré náramky. Umí toho opravdu hodně, nicméně chytré hodinky toho nabízejí ještě více, a to mohou být klidně i paradoxně levnější. Je tedy kardinální otázka, zdali se vyplatí utratit bezmála šest tisíc za něco, co je pro tuto chvíli tak trochu předražené a po finanční stránce vlastně nedává příliš smysl.

Vylepšené Gear Fit 2 Pro maji oproti klasické „nePro“ variantě navíc hlavně zvýšenou voděodolnost a funkci pro měření plavání. Jinak ale de facto vypadají stejně, mají stejný Super AMOLED displej, či prostředí. A jsou nabízené jen v celočerném a červeno-černém barevném provedení. Největším nedostatkem je stále absence telefonních funkcí, tedy aby náramek uměl více, než jen na dálku přijmout či odmítnout hovor na telefonu. Ale vezmeme to pěkně popořadě.

Samsung i v nejnovější iteraci své nositelné elektroniky dokazuje, že umí vyrábět nejen moderně vyhlížející, ale také superodolné produkty. Gear Fit 2 Pro vsázejí na zahnutý Super AMOLED displej o velikosti 1,5 palce s rozlišením 216 x 432 px a zde není opravdu co vytknout. I na slunci je čitelnost obrazovky výtečná, teď na podzim nebo obecně při nižším osvětlení stačí klidně i poloviční jas, takže pak náramek vydrží na jedno nabití deklarované 3-4 dny, nebo 1-2 dny při náročnějším využívání měření sportovních aktivit, kdy je potřeba služeb GPS, nebo neustálé probouzení displeje vlivem častějších notifikací.

Náramek je na ruce pohodlný i při celodenním opravdu 24hodinnovém nošení, tedy včetně noci, kdy dokáže měřit spánek. Během dne jsem o náramku prakticky ani nevěděl, když jsem ho měl schovaný pod rukávem – ovšem jsou chvíle, kdy o sobě dávají Gear Fit 2 Pro vědět a pak se může dostavit „nepatřičný“ pocit, že máte na ruce něco, co tam tak úplně nepatří. Ale záleží, jak vám vadí třeba nošení hodinek. V mém případě, kdy mám elektroniku po ruce celý den, si rád dávám alespoň na noc od veškerých elektronických zařízení pauzu, takže i náramek či hodinky na noc sundávám a vše kompletně vypínám.

V každém případě, objektivněji bych hodnotil až způsob ovládání. Stačí náramek jen zvednout a pouhým pouhybem se probudí displej. V ideálním případě. Chce to stále trochu cviku a vehementnějšího způsobu šviknutí ruky včetně otočení zápěstí. Po několika týdnech testování se mi to stále párkrát nepovedlo vždy na první pokus. A pak si začnete říkat, že by bylo lepší, kdyby šlo náramek probouzet jiným způsobem. Ano, je to možné, akorát ani mechanické tlačítko na boku zařízení mi nepřijde tak úplně pohodlné. Proč Samsung nevymyslel nějaké intuitivní gesto, například swipnutím po obrazovce nebo poklepáním?

Pár výtek bych měl i k ne zrovna jednoduchému a rychlému způsobu spárování s telefonem, ať už máte Android nebo iPhone. Stále je celá procedura poměrně zdlouhavá a zbytečná náročná, pokud jde o běžného zákazníka. Systém jako takový si ale zaslouží jedničku, funguje rychle a plynule. Na úvodní obrazovce si můžete nechat zobrazit přehledný přehled včetně některých naměřených aktivit, v dalších případech pak stačí jednoduše swipnout do strany, kde se nacházejí další karty reprezentující měření srdečního tepu, zaznamenávání sportovní aktivity, apod. Podle libosti si vyberete ty, které chcete používat nejčastěji. Na opačné straně je pak šikovně po ruce notifikační centrum. Od horního okraje můžete stáhnout rychlé nastavení.

Jen během pár týdnů dorazily na Gear Fit 2 Pro hned dvě aktualizace, které například zpřesnily měření. A mohu potvrdit, že po aktualizaci je například u krokoměru přesnost více než 99 % pokud porovnávám opravdu s tím, že jsem si kroky současně i počítal a následně na 1 kilometru porovnal výsledky. Nesportovce pak možná trochu potěší, že má náramek tendenci spíše přidávat, než ubírat, ať už jde o naměřené kroky, nebo naběhané či ujeté kilometry. Snad jen, že stejným způsobem nepřidává i uplavané bazény, ale zde je pochopitelně přesnost takřka bezchybná. Ze všeho nejlepší je pak velmi přesné automatické rozpoznávání aktivit, např. chůze, jízdy na kole, apod.

Pokud jde o superodolnost, kterou jsem na začátku recenze už tak trochu naťukl, tak věřte, že prakticky se nebudete muset starat, kam s náramkem zamíříte, nebo jak moc se s nimi zpotíte. Výrobce udává odolnost dle certifikace IP68, což znamená kompletní prachotěsnost, a voděodolnost dle 5ATM, v tomto případě do hloubky až 50 metrů. Navíc je produkt konstruovaný s odolností splňující vojenské požadavky certifikace MIL-STD-810G, takže by vás opravdu nemělo nic omezovat. Když už, tak jen vaše fyzické výkony. Každopádně k co nejlepším výsledkům dopomůže možnost přehrávání hudby, stačí jen připojit bezdrátová Bluetooth sluchátka, velmi přínosné je možnost nejen přehrávání skladeb, které si do náramku přetáhnete z aplikace Gear Manager, ale ze Spotify s možností offline přehrávání. Obejdete se tedy kompletně bez smartphonu.

Nejpokročilejší chytrý náramek od Samsungu toho umí opravdu spoustu a nemá smysl rozebírat každou funkci až do detailu, nicméně i přesto dává nejnovější produkt této kategorie smysl spíše jen vášnivým plavcům, nikoliv běžným spotřebitelům. Pokud tedy chcete žít zdravý život a využívat k tomu chytré nositelné elektroniky, je podstatně výhodnější pořízení ať už levnějších například klasických Gear Fit 2, které umí téměř to samé, nebo alternativních produktů. A podle mě dává větší smysl i pořízení chytrých hodinek, se kterými toho zvládnete ještě více, za stejnou nebo paradoxně klidně ještě nižší cenu. A dost možná ve vzhledově ještě elegantnějším provedení. Ale otázku, za co se vyplatí utrácet téměř 6 tisíc, si musí každý zodpovědět sám.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Úniky odhalují další informace o Samsungu s Androidem Go

Úniky odhalují další informace o Samsungu s Androidem Go

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Už nějakou dobu tušíme, že Samsung chystá svůj vlastní telefon, ve kterém bude odlehčený systém Android Go. Únik z ruského…

Google Pixel 3 XL i s výřezem uniká na živém snímku

Google Pixel 3 XL i s výřezem uniká na živém snímku

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Nejnovější Pixel od Googlu se prokousává na svět. Jak fotografie prozrazuje, zasvěcení mohou smartphone používat již nyní. Na fotce pořízené…

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Ruská společnost Caviar se rozhodla, že základní cenovka za telefon Galaxy Note 9 není odvážná. Nyní ho vylepšila kilogramem zlata,…

Mobilní zobrazení