Recenze Samsung Galaxy S6 Edge Plus: Právem ze všech nejdražší
Chcete nejlepší smartphone? Pokud ano, tak se připravte, že to nebude levné. Zatímco za dnešní špičkové Androidy dáte maximálně kolem 20 tisíc korun, což už je samo o sobě pěkná „pálka“, nový Samsung Galaxy S6 Edge Plus jde s cenou ještě výš a téměř kopíruje cenu předraženého iPhonu 6 Plus. Jenže stejně jako telefon od Applu si i počin od Samsungu dokáže svou vyšší cenu obhájit. Více prozradí naše recenze.
Samsungu už nestačí jedna nebo dvě vlajkové lodě za rok. Stejně jako výrobce sliboval zeštíhlení a zpřehlednění své nabídky, dělá teď naprostý opak také v oblasti flagshipů. Výsledkem je rovnou čtveřice superphonů: S6, S6 Edge, S6 Edge Plus a Note 5, které míří na samotný vrchol letošní nabídky. Je to vlastně dobře nebo špatně?
Možná byste si řekli, že je to dobře, protože telefony od Samsungu tak alespoň budou postupně vychytávat všechny i ty sebemenší mouchy, nebo si při nejmenším bude každý moci lépe vybrat. Jenže chyby a nedostatky se s těmito telefony stále vlečou, zmiňme například absenci slotu na microSD karty nebo nevyměnitelnou baterii. A to není vše.
Nově pak nejlepší Samsung z nepochopitelných důvodů vynechává Infraport, který sloužil u předchozích modelů pro dálkové ovládání. Takže na první pohled to nemá Galaxy S6 Edge Plus vůbec lehké, aby si obhájil svou extra vysokou cenu. Ale jak následující odstavce recenze odhalí, nakonec to dokáže. A to ne díky vylepšením oproti klasickým modelům S6 a S6 Edge, ani oboustranně zakřivenému displeji, ale podobně, jako to umí zejména Apple.
Samsung Galaxy S6 Edge Plus: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, 154 x 76 x 6,9 mm, 153 g |
---|---|
Displej | 5,7″, Super AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 518 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop + nadstavba TouchWiz |
Procesor | 8 jádrový, 1,5 až 2,1 GHz, Exynos 7420 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 32/64 GB + bez microSD slotu |
Fotoaparát | 16 Mpx, optická stabilizace, blesk + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | ?, září 2015 |
Design a zpracování: Jen to nejlepší
Nejdražší Samsung pochopitelně nemůže využívat nic jiného, než luxusní kombinace kovu a skla. S6 Edge Plus tak působí minimálně stejně prémiovým pocitem, jako konkurenční iPhone. O kolik procent vám ale nespočítáme. Navíc pak u něj jistě každé zvědavé oko zaujme unikátně oboustranně zahnutý displej. Ten je ovšem zatím spíše jen na machrování a hlavně také na důležité odůvodnění vyšší ceny telefonu, v praxi je jinak skoro zbytečný.
Nejen pozitivní slova jako prémiový, kvalitní či luxusní ale vystihují S6 Edge Plus. Když se podíváme na záda telefonu, můžeme se krásně přesvědčit, že pro krásu se zkrátka musí trpět. Jinak to nejde. Pouze 6,9 mm tenké tělo (které navíc ještě opticky ztenčuje oboustranně zahnutý displej) totiž není schopné do sebe vměstnat větší 16 Mpx fotoaparát, a tak už objektiv neprakticky vystupuje nad okolní povrch. Celá zadní strana je pak dokonalým místem pro daktyloskopii, Sherlock Holmes by jistě zajásal.
Otisky prstů ale budete potřebovat naopak na přední straně. Čtečka se totiž nachází, jak je již zvykem, pod displejem přímo v domovské středové klávese. Stejně jako u dřívějších letošních modelů S6 a S6 Edge i zde funguje doslova na jedničku. Chybí už jen doladit takový detail, jako je otisk prstu v jiném než skenovaném směru. Ne vždy totiž telefon držíte ve své ruce a chcete jej přesto odemknout, což se stále ne vždy úspěšně podaří. Takže tímto do Samsungu posíláme námět na zlepšení.
Abychom nezapomněli, S6 Edge Plus nám oproti klasickému S6 Edge pěkně narostl. Měří již 154 x 76 x 6,9 mm a má o 0,6 palců větší displej, tedy 5,7 palců. Hmotnost se však u něj přesto stále drží výtečných 153 gramů, což je na telefon phabletových rozměrů, navíc v kombinaci s použitím kovu, naprosto výborný výsledek. Přesto si Samsung dovolil jít vstříc lidem, kteří by s ovládáním takto většího telefonu již mohli mít problémy a po trojitém stisknutí domovské klávesy tak dojde k praktickému zmenšení funkční části displeje.
Displej, prostředí a baterie: 3x na výbornou
Zmenšovat si displej, mi ale přijde celkem škoda. S6 Edge Plus totiž disponuje vskutku ultimátní 5,7″ Super AMOLED obrazovkou s QHD rozlišením 2560 x 1440 px, a tedy jemností výtečných 518 ppi. Osobně dnes řadím displeje z vlajkových lodí Samsungu mezi to nejlepší, co můžete na poli smartphonů sehnat. Dávno už je pryč doba, kdy AMOLED znamenal jen dokonalou černou barvu a k tomu pak nepřirozeně přesaturované barvy. Nejvybavenější Samsung dává na výběr, jestli chcete umělejší tóny (ale pro někoho opravdu hezčí) nebo dáte přednost věrohodnějšímu podání. A tím to zdaleka nekončí.
Displej dále vyniká svým barevným podáním, vysokou čitelností i na venkovní slunci a hlavně také samotným vysokým rozsahem jasu – když nastavíte maximum, displej přečtete i za sluníčka, naopak při minimálním jasu vám displej nevypálí vaše oči v noci. Už jen třešničkou na dortu jsou pak funkce jako například tzv. inteligentní pohotovostní režim, který zabrání automatickému zhasnutí displeje, dokud se na něj díváte. A nutno dodat, že to v praxi opravdu funguje, nejde jen o nějaký marketing.
Chytrá jsou také již časem prověřená gesta a pohybové funkce – přímé volání (zvedněte telefon k uchu pro přijmutí nebo pro vytočení daného kontaktu), ztlumit (otočením ztišíte zvuky, ať už vyzvánění nebo budíku) či inteligentní upozornění (po zvednutí telefon zavibruje, pokud máte novou notifikaci). A chytrá je i možnost odmítnutí příchozího hovoru delším přidržením prstu na senzoru tepu (na zádech telefonu), která zároveň na číslo volaného automaticky odešle vámi přednastavenou zprávu, proč jste hovor nemohli přijmout. Šikovné.
Kapitolou samo o sobě pak je unikátně oboustranně zakřivený displej. Přináší sice hned několik funkcí, které zní zajímavě, ale jak už jsem zmínil, v praxi jsou k ničemu. Samsung se totiž oproti loňskému modelu Note Edge vydal špatným směrem. Jakto? Tak v první řadě, na tzv. hraně displeje můžete mít kontakty a aplikace, ke kterým se dostanete jen z jednoho daného místa (nikoliv po celé šířce zahnutého displeje). Dále pak si musíte počkat kvůli pomalé animaci, než vám ze strany ikonky vůbec vyjedou. Suma sumárum, rychlejší je vždy stejně použít multitasking nebo se i klidně vrátit na úvodní obrazovku, kde máte všechny ikonky. Myšlenka je dobrá, provedení bohužel katastrofální.
„Boční“ displej má ale ještě pár dalších vychytávek. Například pokud telefon položíte displejem směrem dolů, bude vás krásně barevně postranní proužek upozorňovat na nové zprávy a příchozí hovory od vašich oblíbených kontaktů, které máte v „edge“ displeji zahrnuté. Jenže k čemu to vlastně je, když už rovnou můžete mít telefon displejem obrácený normálně nahorů a jednak vidět kdo vám volá a navíc si třeba i rovnou přečíst danou zprávu, aniž byste se museli telefonu jakkoliv dotýkat? Opět je to takové drbání levou rukou za pravým uchem.
Zatímco „edge“ displej tak zůstává stále spíše nedotaženým experimentem s obrovským nevyužitým potentiálem, prostředí samotného systému je dovedené téměř k dokonalosti. Jedná se o nejnovější Android 5.1 Lollipop s nadstavbou TouchWiz a hlavní roli zde hraje samotný výkonný čipset Exynos 7420, který je aktuálně ze všech nejvýkonnější. Navíc mu sekunduje operační pamětí o výsostné velikosti rovnou 4 GB RAM, a to má tak další lví podíl na výborném výsledku. S6 Edge Plus je tak příkladně svižný a po všech stránkách krásně odladěný.
Displej a prostředí jsou tedy na výbornou. A stejně dobře si vedla také baterie. Její kapacita narostla z 2600 mAh na rovnou 3000 mAh a samotné výsledky pak mluví za vše. S6 Edge Plus mi při běžném pracovním dni vydržel od rána až do večera s naprostým přehledem. Pokud jsem měl volnější dny, nebyl problém se dostat ani na dva dny provozu, i když už jsem se ke konci druhého dne trochu obával, aby telefon ještě pár hodin navečer vydržel.
Pokud ale vidíte, že vám procenta na baterii dochází, můžete telefon rychle dobít. Úplné nabití trvá jen něco málo přes 1 hodinu. Povedený je také ukazatel nabíjení, který ukazuje typ nabíjení (běžné nebo rychlé) a přesně odhadnutý čas do plného nabití. To je přesně parketa Samsungu. Stejně jako bezdrátové nabíjení, které novinka zvládá ještě rychleji, než předchozí modely. Ale pochopitelně musíte mít kompatibilní novou nabíječku.
Fotoaparát: Dominance pokračuje
Samsung fotoaparáty umí a dokazuje to každým rokem. Už předchozí model Galaxy S6 patřil na pomyslnou špičku mezi fotomobily, což předvedl v našem přímém fotoduelu s ambiciózním a taktéž velmi povedeným LG G4. A vylepšený zvětšený model Galaxy S6 Edge Plus je jen jeho dvojčetem, který používá stejný 16 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a bleskem, má tedy na chlub stejné výsledky. A to platí také o superrychlém spuštění (přes dvojité stisknutí domovské klávesy), kdy první snímek vyfotíte klidně během pouhých 2 vteřin. Na samotné výsledky se pak můžete podívat níže.
Snímky pořízené s telefonem
Závěr a zhodnocení
Samsung Galaxy S6 Edge Plus je jeden z nejlepších superphonů současnosti. Slovíčko nejlepší napsat nemůžeme, jednak protože má ve své výbavě stále několik kompromisů (které konkurence nemá a jde o praktické funkce a vlastnosti), a dále pak kvůli tomu, že pro každého je tím nejlepším něco jiného. Pokud máte produkty od Applu, kupte si iPhone. Pokud nechcete utratit víc než 10 tisíc korun, kupte si třeba levnou Čínu. Pro každého je vždy tím pravým něco jiného.
Z technického hlediska jde ale o jasnou špičku. Samsung Galaxy S6 Edge Plus dominuje téměř ve všech základních disciplínách, jako je vzhled, displej, prostředí, baterie, fotoaparát a další. Paradoxně to ale právě proto nebude mít vůbec lehké, ba naopak. Cena za nejvybavenější Samsung totiž přesahuje hranici 20 tisíc korun, čímž jde o nejdražší vlajkovou loď s Androidem. Víceméně už si pak dokonce za stejnou částku můžete koupit rovnou konkurenční iPhone.
Tím se ale vracíme zpátky k tomu, co dělá S6 Edge Plus tolik unikátní. Oboustranně zakřivený displej je futuristická vychytávka, za kterou se pochopitelně musí pěkně připlatit. To není chyba Samsungu. Co ale naopak chybou je, že jihokorejský výrobce nedokázal z této unikátní vlastnosti vytěžit víc. De facto se zakřiveným displejem nevymyslel nic opravdu přínosného, a kvůli tomu už byste se měli zarazit nad tak vysokou cenou.
Pokud ale přeci jen chcete nejvybavenější Samsung, musíte při nákupu zavřít obě oči a raději to neříkat manželce ani komukoliv dalšímu. Při pohledu na poměr cena/výkon je jinak výrazně lepší zvolit klasickou S6 nebo S6 Edge, kde ušetříte hned několik tisíc korun a dostanete prakticky to samé, jen v o něco málo menším provedení. Změn a vylepšení je mezi těmito modely jen minimum.
A pokud byste chtěli ušetřit ještě víc, pak hledejte jinde. Jasnou konkurencí je třeba již zmíněné LG G4, které přináší taktéž špičkový fotoaparát, luxusní kožená záda a stojí zhruba o 10 tisíc korun méně. Luxusní a levnější je také například HTC One M9 nebo Sony Xperia Z3+. Možností je pochopitelně více. Co byste si vybrali vy?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.