Mobilizujeme.cz

Recenze Nexus 5X: čistota půl zdraví

  |  5 komentářů  |  autor:

Nexus pro mě znamená esenci Androidu. Zařízení, které nestačí jen zapnout, ale telefon, který prosí o prozkoumání. Mobil, který donutí vývojáře najmout fantazii na plný úvazek a vytěžit z hardware maximum. Konec nadšených řečí, je čas zjistit, jak se letošní Nexus 5X povedl.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Na referenční telefony od Google se názory diametrálně liší. Doprovází je aura high-end modelů za výhodné peníze, často se stávají důkazem proti obvinění z pomalých reakcí Androidu a vývojářskou komunitou jsou Nexusy milované jako krasavice, které je radost zkrášlovat aplikacemi a modifikacemi. Univerzální pravda neexistuje, proto se ani já nevyhnu lehké schizofrenii a střídání perspektiv, protože u Nexusu více než kdy jindy platí, že si telefon hledá své uživatele.

Nexus 5X: specifikace

Konstrukce plast, 147 x 73 x 7,9 mm, 136 g
Displej 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 6 jádrový, 1,44 až 1,82 GHz, Snapdragon 808
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 a 32 GB, bez microSD slotu
Fotoaparát 12,3 Mpx, blesk, laserový autofocus, 4K video + přední 8 Mpx
Technologie LTE, Bluetooth, Wi-Fi, čtečka otisků prstů, USB typu C
Baterie 2 700 mAh
Cena a dostupnost , listopad 2015

Design a zpracování: rodokmen se nezapře

Původní Nexus od LG sázel na plast a novější reinkarnaci tvoří stejný materiál. V obou případech se budete dotýkat matného a na omak příjemného materiálu. Hodilo by se tedy napsat, že tím veškerá podobnost končí, ale není tomu tak. Nejlepší analogií je věkové srovnání. Původní Nexus 5 je dvanáctiletý kluk se stále ještě jemnými rysy, 5X má nakročeno k dospělosti víc. Rysy mu zhrubly, narostl a začal odmlouvat. Nevklouzne do dlaně ochotně jako jeho bratříček, ale odmlouvá a nakonec se do dlaně neochotně zasekne. To je však jen první dojem. Po pár minutách zjistíte, že je jeho ostrost docela příjemná a ergonomická, telefon stimuluje hmatové buňky tak, abyste ho svírali pěkně pevně, jistě a zodpovědně. Zkrátka to už není roztomilé dítě, ale hardware vědomý si své ceny.

Pohodlný úchop však neznamená, že byste chyby nenašli. Už z fotek si jistě všimnete, že se tentokrát nebude jednat vyloženě o kompaktní zařízení. Viníkem je spodní reproduktor se skrytou (a efektní) diodou a horní sekce se selfie kamerou a klasickými senzory přiblížení a okolního světla. Telefon se sice tváří, že používá stereo reproduktory, ve skutečnosti ale pouze klame tělem, nahlas hraje jen jedna kovová mřížka.

Používáte často mobil položený na stole? Pak pro vás nemám ani dobrou, ani špatnou zprávu. LG totiž navrhlo tvar, který kdesi v CADu možná fungoval, mimo něj už má své mušky. Telefon se na rovné ploše opírá o spodní hranu a vystouplý objektiv. Čočka je tak uchráněna největšího nebezpečí, při dotecích v horních rozích už se ale viklání nevyhnete – pořád je ale taková konstrukce šikovnější, než houpačka, kterou LG předvedlo na G4.

Popis boků telefonu obvykle bereme hopem, sestava tlačítek a konektorů je u androidů většinou stejná, Nexus 5X ale musím považovat za unikát. Šuplíček na nanoSIM kartu nepřekvapí, ale na pravém boku je znát snížená mzda ergonoma, kterou bezpečně pochopí majitelé mobilů Sony: ovládání hlasitosti se dostalo na hraně níž, než vypínač. Na něj dosáhnete automaticky a pohodlně, ale pro regulaci volume si musíte buď posouvat telefon v dlani, nebo trénovat ohebnost palce.

Spodní hrana se překvapivě stala domovem sluchátkového konektoru a nového konektoru USB typu C, které jsem soukromě překřtil na „ouvej port“, i když za to nemůže ani tak telefon, jako spíš obsah balení. Nabíječka má podobu oboustranného kabelu a koncovky, ale redukce na klasické USB chybí. Samotného mě překvapilo, jak taková maličkost zkomplikuje život – i v dnešní bezdrátové době je pořád jednodušší přenést hudbu po drátě, než startovat Wi-Fi direct. Nexus se tak dostává na úroveň iPhonu, kdy ergonomie Lightningu je stejně logická, jako nepraktická. Přesto věřím, že za rok, kdy se snad typ USB C rozšíří, budu situaci hodnotit jinak. Škoda, že s rychlostí nabíjení nedoprovodila podpora standardu USB 3.0.

Android 6 přinesl nativní podporu čteček otisků prstů a 5X ji demonstruje v nejlepším světle. Za prvé, otisky snímá rychle a spolehlivě. Za druhé, otisk nosu použít nejde, prst na noze ano. Za třetí, implementace při odemykání je bezvadná a stává se jedním ze způsobů odemykání. Fyzické tlačítko vůbec není třeba, stačí jen ťuknout prstem čtečku, reakce je blesková.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , ,
Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

DNES  |    |  diskuze (1)

Od chytrých brýlí společnosti Google se čekaly velké věci, ovšem čas ukázal, že šlo o nakonec neúspěšný experimentální projekt. Nicméně výrobce nestrká…

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

DNES  |    |  diskuze (0)

Dalším údajným únikem z dílny Lenova je chystaná vlajková loď ZUK Z3 Max. Nástupce modelu Z2 podle zprávy nabídne opět nejlepší komponenty…

Recenze Nokia 3310 (2017): návrat starých časů?

Recenze Nokia 3310 (2017): návrat starých časů?

DNES  |    |  diskuze (0)

Příběh kolem návratu legendární finské značky Nokia, která byla v dobách své největší slávy neotřesitelnou jedničkou mezi výrobci mobilních telefonů, už nejspíše…

Mobilní zobrazení