Recenze LG Nexus 5: ztělesněný Android 4.4 KitKat

Luboš Srb

Google každoročně uvádí svůj referenční smartphone spolu s novou verzí Androidu. Letos přišla řada na Nexus 5 a Android 4.4 KitKat. Pojďme tak s recenzí obě tyto žhavé novinky podrobně proklepnout..

Android je jedním z nejúspěšnějších projektů společnosti Google. Ne náhodou jsou tak každoročně velmi očekávané všechny novinky, které tento operační systém posunou zase o krok dál. Novinky přicházejí po celý rok, nejklíčovější však je představení nového referenčního smartphonu řady Nexus, který vždy jako první ze všech zařízení ztělesňuje novou klíčovou verzi Androidu, nutno k tomu dodat, že pravidelně a promtně aktualizovanou přímo samotným Googlem.

Letos opět ze strany Googlu padla volba na partnerské LG, které vloni vyrobilo svůj první Nexus (4) a reakce na něj byly vesměs pozitivní. Spolupráce mezi oběma společnostmi se stala, řekl bych, užší, a těží z toho očividně jak Google, tak LG. Koneckonců LG vždy mělo slibně vybavené smartphony, jen to skřípalo v oblasti softwaru (který naopak bezvadně zvládá Google) a to kromě jiného kazilo i lepší prodeje. Situace se ale v poslední době začíná obracet k lepšímu a Nexus 5 má tento vzestup potvrdit. Podaří se mu to?

Nexus 5 není žádným extra modelem, jihokorejské LG jej stejně jako v případě předchozích Nexusů (ať už byl u výroby Samsung, LG či HTC) postavilo na základech své aktuální vlajkové lodi, LG G2. Hodně věcí je společných, v některých oblastech se však obě zařízení výrazně liší. I proto se v následujících odstavcích recenze na Nexus 5 zaměřím na srovnávání. LG G2 jsem již velmi podrobně testoval, volba Nexusu 5 proto byla více než logická.

Základní parametry: LG Nexus 5

Rozměry138 x 69 x 8,6 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 445 ppi, úhlopříčka 4,95“, Gorilla Glass 3
Procesor a paměťčtyřjádrový 2,26 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB (reálně jen cca 12 GB), bez možnosti rozšíření pomocí microSD karet
Operační systémAndroid 4.4 KitKat
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, LED blesk, optická stabilizace obrazu, nahrávání Full HD videa při 30 fps
Obsah balenístručný návod, sponka na vyjmutí SIM karty, USB adaptér, USB kabel
Cena a dostupnost?, 1. listopad 2013

Porovnání: LG Nexus 4 vs LG G2 vs LG Nexus 5

LG Nexus 4LG G2LG Nexus 5
Rozměry134 x 69 x 9,1 mm139 x 71 x 8,9 mm138 x 69 x 8,6 mm
Hmotnost139 g143 g130 g
DisplejIPS+ LCD
4,7″ (1280 x 768 px)
IPS+ LCD
5,2″ (1920 x 1080 px)
IPS+ LCD
4,95″ (1920 x 1080 px)
Procesor4x 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon S4 Plus4x 2,26 GHz, Qualcomm Snapdragon 8004x 2,26 GHz, Qualcomm Snapdragon 800
GrafikaAdreno 320Adreno 330Adreno 330
Paměť RAM2 GB RAM2 GB RAM2 GB RAM
Paměť8/16 GB vnitřní, bez možnosti rozšíření16 GB vnitřní, bez možnosti rozšíření16/32 GB vnitřní, bez možnosti rozšíření
Fotoaparát8 Mpx13 Mpx8 Mpx
BaterieLi-Ion 2100 mAhLi-Pol 3000 mAhLi-Pol 2300 mAh

Obsah balení: jen to nejnutnější

Obsah balení v případě Nexusu 5 je takové, jako kdyby hrozila nějaká katastrofa a bylo potřeba mít s sebou po ruce jen to skutečně nejnutnější. V krabičce tak najdeme stručný návod, sponku na vyjmutí microSIM karty, USB adaptér a USB kabel. Žádná sluchátka, žádné pouzdro, žádná paměťová karta (která vzhledem k absenci slotu nedává smysl) či cokoliv jiného, co by vás mohlo napadnout.

 

V balení toho příliš nenajdete, obejít se budete muset i bez tyčinek KitKat (byly jen k novinářské verzi)

Ať si každý svědomitě řekne, jestli by dal přednost telefonu díky dodávanému příslušenství navíc. Já ano, ale jen za předpokladu, že by dané příslušenství bylo takové, které mi bude opravdu sedět. A nemusí to být jen sluchátka nebo pouzdro. A jelikož se říká tisíc lidí, tisíc chutí, ani se nedivím, že v tomto ohledu výrobce tímto krokem něco ušetří, i za cenu toho, že mu to někteří budou zazlívat.

Co je ještě v případě prodejního balení důležité, je USB kabel. Konkrétně měří zhruba 120 cm, což je v porovnání o něco málo více, než třeba kabel od iPhonu 5/5C/5S. Žádná sláva to ale není, kde jsou ty doby, kdy kabel byl součástí nabíječky a měl tak výrazně větší délku. Ne, že by to již nešlo vyrobit, zkrátka dnes se šetří, kde se dá.

Design a konstrukce: není plast jako plast

Návrháři Nexusu 5 si s jeho zevnějškem nedělali velkou hlavu. Na první pohled působí telefon jednoduchým a možná i docela konzervativním dojmem, alespoň tedy v celočerném provedení. Druhá varianta, bílo-černá, vypadá trochu luxusněji, jistě ale kdekoho zamrzí fakt, že v bílé barvě je nakonec pouze zadní strana, přední zůstává vždy černá.

 

Sice se nekladl až zas tak velký důraz na vzhledovou část, o to více se ale lidé z LG a Googlu zaměřili na praktickou stránku. Tělo je jednak vyrobené z plastu, žádné hliníkové či jiné hodnotné prvky nehledejte, takže celková hmotnost 130 gramů je na smartphone o rozměrech 138 x 69 x 8,6 mm výborným výsledkem, který při uchopení telefonu do ruky sami ucítíte. A dále pak má plast měkkou povrchovou úpravu soft-touch, takže je matný a z ruky nevyklouzává. Menší nevýhodou zůstává jen drobnost, že pod určitým úhlem se mohou objevit otisky prstů a další nečistoty od spocených dlaní apod.

 

Po konstrukční stránce je Nexus 5 prvotřídním produktem. Výrobce stejně jako u vlajkové lodi LG G2 zvolil variantu s uživatelsky nevyjímatelnou baterií, takže veškeré části není, jak opotřebovat, navíc vše na sebe dokonale lícuje. Jedinými pohyblivými prvky jsou klávesy pro redukci hlasitosti, vypínací tlačítko a šuplík se SIM kartou. Nic jiného zkrátka ani nemá možnost, aby se časem opotřebovalo.

 

Tím se dostáváme k popisu jednotlivých prvků na telefonu. Přední straně jako vždy dominuje obří dotykový displej, v případě Nexusu 5 jde o bezmála 5“ zobrazovač, který se rozprostírá až ke krajům čelní strany.

 

Fotoaparát na zadní straně je poměrně vystouplý, bude třeba si dávat větší pozor před jeho poškrábáním

Procento pokrytí přední strany displejem sice nemáme, ale tipoval bych to na přibližně 75 % (stájový kolega LG G2 má displej na 75,9 % přední strany). V porovnání s dnešními smartphony to je celkem dobré využití prostoru, což umožňuje jednodušší ovládání telefonu. Nexus 5 není tak přerostlý, jako některé 5“ smartphony, zmínkou třeba Sony Xperia Z1. Na druhou stranu, oproti konkurentům jako je HTC One či Samsung Galaxy S4 je rozdíl ve velikosti jen minimální.

 

Nad i pod displejem je jen málo místa, výrobce prostor využívá velmi dobře

Nad displejem najdeme v pravé části senzor jasu a přiblížení, uprostřed reproduktor v retro podobě jako ze sluchátka a nalevo pak 1,3 Mpx kamerku pro videohovory. Pod displeje se přesně uprostřed skrývá indikační LED dioda, která bílým blikáním v 10 sekundových intervalech upozorňuje na nové zmeškané události (barva, interval ani nic dalšího se bohužel nedá nastavit).

 

Na pravém boku je v horní části umístěno vypínací tlačítko, což je podle mě lepší volba, než jej mít kdesi níže a palec pak zbytečně lámat. Vedle vypínače ještě výrobce umístil slot pro microSIM kartu, k jejímu vyjmutí je třeba dodávané sponky či jakéhokoliv jiného ostřejšího předmětu, kterým půjde zatlačit do volné skulinky. Protější, levý bok, obnáší jen klávesy pro redukci hlasitosti.

 

Sponku na vyjmutí SIM karty můžete klidně připevnit na své klíče a mít ji vždy po ruce

Na spodní straně nechybí standardní microUSB port pro připojení nabíječky (ale pomocí SlimPortu i připojení přes HDMI), mikrofon a reproduktor. Na horní straně najdeme druhý mikrofon, který však v tomto případě slouží pro redukci okolního hluku během hovoru, a 3,5 mm Jack pro sluchátka. Rozmístění všech těchto prvků mi připadá praktické.

 

Na spodní straně máme dvojici mřížek, při pohledu zepředu je však reproduktor jen pod levou mřížkou, pod pravou je mikrofon

Na zadní straně se pak nachází 8 Mpx fotoaparát s LED bleskem, výrazný nápis „nexus“, logo LG a pár kratičkých informací o daném modelu. Pokud byste hledali číslo IMEI, pak koukněte na šuplík pro microSIM kartu.

 

Baterie a výdrž: tak jak na tom Nexus je?

Na začátek trochu oficialit. LG použilo v případě Nexusu 5 odlišnou baterii než u svého vlajkového modelu LG G2, kde jsme se setkali s výsostnou kapacitou 3000 mAh a navíc technologií SiO+ pro vůbec možnost přinést větší kapacitu při menších rozměrech. To se bohužel u Nexusu nekoná. Jedná se o Li-Ion baterii s příměsí Polymeru o kapacitě jen 2300 mAh, takže na smartphone s 5“ displejem a výkonnou výbavou žádná sláva. Ale třeba bude realita jiná, na to se teprve pojďme podívat.

První den jsem dával Nexusu 5 skutečně zabrat, všechny výkonnostní testy, zkouška veškerých funkcí, video, fotoaparát, prakticky vše, co v telefonu najdete .. a výsledek? Neuběhlo ani půl dne a musel jít do nabíječky. Druhý den se situace opakovala se stejným výsledkem. Třetí den jsem ale na tempu polevil a používal jej v běžném provozu s normálním zatížením. Nabíječku bylo třeba až k večeru. Takže s Nexusem 5 počítejte výdrž kolem jednoho dne, tedy nic slavného.

Dopátral jsem se, že Nexus 5 používá různé nové techniky, které by měly výdrž o něco prodloužit. I když však působí dobře na papíru, v reálu nejsou tak přínosné. Zmínkou například technika audio tunneling, která při vypnutém displeji a poslechu přes sluchátka prodlouží výdrž dle Googlu o 50 % oproti dosavadnímu fungování bez této technologie. A vzhledem k tomu, že vyžaduje speciální hardware, má jej prozatím jen Nexus 5, ostatní výrobci s ní mají přijít v budoucnu. Stejné je to v případě nových oddělených pohybových senzorů, o kterých více informací najdete až v kapitole s GPS a navigací. Prozradit ale můžu, že se ani jedna z těchto novinek reálně na výsledné výdrži nového Nexusu nepodepsala.

Při poklesu stavu baterie na 12 % telefon oznámí, že už je třeba jej připojit k nabíječce. To samé zopakuje při 4 %. Co je důležité, všechny funkce a aplikace stále nadále fungují, Nexus není omezen tak, jako má v oblibě zejména Samsung, se kterým si při poklesu baterie už ani nic nevyfotíte. S Nexusem 5 končíte až opravdu po dosažení téměř 0 % baterie, kdy se zařízení automaticky vypne.

Následné nabíjení je možné jak se kteroukoliv microUSB nabíječkou, tak i bezdrátově po dokoupení bezdrátové nabíječky se standardem Qi. Indukční cívka je přímo součástí telefonu, není tak třeba dokupovat přídavný kryt jako u některých jiných telefonů. Lehkým zklamáním je indikace nabíjení, telefon sám o sobě po připojení k nabíječce jednou blikne s indikační LED diodou a to je vše, žádné další informování o stavu baterie není k dispozici. Takže si dosažení stavu plného nabití musíte hlídat a sledovat přímo zamykací obrazovku displeje. A nebo doinstalovat již zmíněnou aplikaci Light Flow, která dokáže lépe využít možnosti indikační LED diody.

Co se týče rychlosti nabíjení, s dodávanou nabíječkou, která má output 1,2A a 5V, mi nabití Nexusu 5 ze stavu 0 % na 100 % bez přerušení zabralo přesně 117 minut. Nejedná se tak o rychlonabíjení jako v případě sesterského modelu LG G2, který i s větší baterií (o 700 mAh) nabijete za o něco rychlejších 111 minut. A k tomu počítejte, že pokud si vypůjčíte nabíječku s microUSB od někoho jiného, můžete klidně nabíjet výrazně déle. Na druhou stranu, výhodou je, že si s rychlonabíjením zbytečně nezkracujete životnost baterie.

Pro přehled vývoje rychlosti nabíjení jsem dal ještě dohromady jednoduchý graf.


Rychlost nabíjení je téměř lineární, jisté zpomalení nastane až po 60 minutách, kdy máte cca 60 % nabito

Displej a ovládání: to nejlepší od LG

Fanoušci řady Nexus musejí být velmi spokojení se spojením LG – Google. Jihokorejské LG totiž patří mezi přední producenty displejů a dodává své displeje třeba i do populárních iPhonů. Ani nejnovější Nexus 5 tak nepřišel zkrátka o velmi kvalitní zobrazovač. Jedná se o LCD displej vyrobený technologií IPS+ pro lepší barvy a větší pozorovací úhly. Ve spojení s vysokým rozlišením Full HD (1920 x 1080 px) dosahuje na úhlopříčce bezmála 5“ (přesně 4,95“) vysoké jemnosti 445 ppi. Z tohoto pohledu jde o prvotřídní displej.

Jak jsem psal v případě modelu LG G2, také u Nexusu 5 se výborné předpoklady v praxi potvrdily. Displej má velmi pěkné barevné podání, řekl bych, výrazně věrohodnější, než vysoce kontrastní AMOLED displeje. Kdyby dokázal ještě lépe zobrazit sytě černou, byl by to bez okolků nejlepší displej na trhu. Posunem je totiž i čitelnost na přímém slunci, čehož LG dosáhlo díky sloučení a snížení počtu vrstev a rozhraní displeje, ve kterých se lámalo světlo a tedy snižovalo na slunci čitelnost.

 

A takový poklad, jakým dotykový displej Nexusu 5 je, se samozřejmě musí patřičně chránit. Před poškozením tak displej kryje odolné sklo Gorilla Glass 3. generace, které je tenčí a zároveň odolnější než předchozí generace. Co se týče škrábanců, během prvních pár dnů jsem žádné nezaregistroval, ukáže se tedy až časem. A za zmínku ještě stojí uvedení faktu, že displej Nexusu 5 nelze ovládat v rukavicích, jako umožňují například některé Lumie od Nokie, pár smartphonů od Huawei a jiní.

Uživatelské prostředí: premiéra sladkého KitKatu

Tato kapitola je zároveň recenzí operačního systému Android 4.4 KitKat

Nový Nexus a nová verze Androidu už k sobě neodmyslitelně patří. Letos přišel na řadu Android s číselným označením 4.4, což oproti předchozí verzi 4.3 vypadá jen na dílčí změny. Nové jmenné označení KitKat ale zase naopak naznačuje, že se poslední 3 verze pojmenované Jelly Bean podařilo opustit a přijít s něčím novým. Tak jak to tedy je?

Android 4.4 KitKat je od verze 4.1 největším posunem, možná bych se nebál jej označit za větší posun než jaký dokázalo odladění při povýšení z Androidu 4.0 na verzi 4.1 s projectem Butter. Nejnovější Android totiž přináší spoustu změn, sice méně viditelných, ale za to poměrně přínosných, které budou tvořit budoucnost celého ekosystému.

Výrazným krokem je odlehčení celého Androidu a snížení hardwarových požadavků na zcela plynulý běh prostředí i aplikací. Android KitKat díky novému projektu Svelte vyžaduje jen 512 MB RAM paměti a bude se tak skvěle hodit i pro levnější zařízení na trhu. I když mezi taková zařízení testovaný referenční Nexus 5 rozhodně nepatří, je výrazným způsobem znát, že tento posun pomohl k ještě většímu odladění i u takto výkonem silnějšího zařízení. Na Nexusu 5 běhá vše příkladně rychle, svižně a dokonale plynule. Pokud by stejným způsobem fungovaly i jiné Androidy, zbavil by se systém nálepky pomalejšího a trhaného systému, který potřebuje extra výkonný hardware. Uvidíme až časem, jak nový project Svelte pomůže i ostatních výrobců a jejich smartphonům s Androidem.

 
 

Nová zamykací obrazovka, přibyla ikonka pro rychlé spuštění fotoaparátu potažením doleva

Nový Android 4.4 KitKat má také co nabídnout po stránce vizuální. První změna nastala už na zamykací obrazovce, resp. její hlavní ploše – ve spodním pravém rohu najdeme ve stylu nového iOS 7 ikonku fotoaparátu pro jeho rychlé spuštění (stačí ikonku posunout směrem doleva). Další změny pak provází celé uživatelské prostředí. Android KitKat se celkově snaží být jednoduchý a neutrální – nová je průhledná horní notifikační i spodní navigační lišta, a to nejen na plochách, ale i v aplikacích (což nově Google umožňuje vývojářům), například nové Google Mapy by měly obdržet aktualizaci, která zprůhlední horní horní lištu. Opět se tak setkáváme s prvkem, který již konkurenční iOS přináší.


Stisknutá nabídka již nemá modré pozadí, ale šedivé

A výjimkou není ani další změna – upuštění od modré barvy a místo toho využívání více neutrální barvy. Konkrétně systémové ikonky v notifikační liště jsou bezbarvé (aby více vynikly aplikace a jejich obsah) a také při stisknutí voleb v systému se pozadí prvků (například v nastavení) nepodbarví modrou barvou, ale přidá se jen 10% průhledná černá vrstva, která nijak neruší, ale plní svou funkci (uživatel okamžitě ví, že dotyk byl správně zaregistrován). Všechny tyto dílčí grafické změny dělají systém lepším, i když to možná nepostřehnete.

 

Fullscreen režim v akci u her Plants vs Zombies 2 či Dead Trigger 2 při posunutí průhledné lišty (zatím se neschovávají ovládací tlačítka)

Další novinkou, řekl bych možná nejvýraznější, je nový fullscreen režim, kdy se schovají veškeré informační a ovládací prvky a máte tak celý displej skutečně jen pro danou aplikaci. Fullscreen lze použít v několika případech: u fotek a videí (to není nic nového, jedná se o tzv. režim Lean Back – dotykem kdekoliv na obrazovce se lišty objeví zpátky), u map a navigace (zatím není k dispozici, přijde zřejmě s aktualizací Google Map), u knih a her (zde se jedná o tzv. režim Immersive – dotykem aplikaci ovládáte, pro zobrazení lišt je třeba swipe gesto od horního či spodního okraje obrazovky). Největší smysl dává fullscreen režim u her a funguje to prakticky již u současných her (zmínkou Plants vs Zombies 2 či Dead Trigger 2), jen se zatím ne a ne schovat také část se systémovými ovládacími tlačítky. Uměl bych si také představit, že ve fullscreenu bude třeba i takový webový prohlížeč Chrome či některé další aplikace. Snad tedy časem.

 
 

Ikony jsou viditelně větší, u některých doinstalovaných aplikací tak bude třeba zvýšit rozlišení

V duchu zjednodušení se pak nese celé menu. Ikony jsou o 25 % větší (což v případě většiny aplikací dělá spolu s vysokým rozlišením Nexusu 5 problémy s hrubším rastrem, než vývojáři nahradí ikonky jemnějšími) a odstraněna byla záložka s widgety. Ty se přidávají po delším přidržení prstu na volném místě úvodních ploch. Menu je tak velmi jednoduché, aplikace nemůžete nijak uspořádat, plochy nejsou cyklické apod. Větší důraz se tím klade na úvodní plochy s widgety.

 
 

Služba Google Now dostala extra plochu

A v případě úvodních ploch narazíme na další novinku. Zcela nalevo od hlavní plochy je umístěna plocha s Google Now, do kterého se tak můžeme dostat nejen potažením prstu od spodního okraje obrazovky, ale také jednoduchým swipnutím mezi plochami. Kdo službu Google Now zná, nebude zde pro něj prakticky nic nového. Služba umožňuje zobrazování relevantních informací na základě toho, kde se nacházíte a co vás zajímá, jinými slovy jezdíte každé ráno pravidelně do práce? Telefon s tím počítá a připraví vám kartu s údaji o aktuálním provozu na vaší trase. Nebo chcete se podívat na aktuální počasí, ať už jste kdekoliv? Najdete zde kartu s počasím na aktuálním místě, v práci a třeba i doma, vy tak víte, jak se třeba podle počasí obléci. Vše bez zbytečného hledání v aplikacích, veškeré informace máte na jednom místě. Nedostatkem je pouze omezená funkčnost v zemích jako je třeba ČR, některé karty zkrátka nemají český ekvivalent nebo nefungují dokud si nepřepnete telefon do angličtiny, což je výrazný nedostatek. Zmínkou například karty s výsledky sportovních zápasů.

 
 

V češtině zvládá „OK Google“ jen vyhledávání na internetu a základní funkce

Google se při představení nového Nexusu 5 hodně chlubil s vylepšenou službou „OK Google“, která znamená hlasové vyhledávání a ovládání zařízení. Zatím funguje jen v angličtině (nutné přepnout hlasové vyhledávání do angličtiny). Po vyslovení fráze „OK Google“ (pouze na úvodních plochách, kde se všude objevuje lišta s Google vyhledáváním a nutno podotknout, že opět nejde v předinstalovaném launcheru smazat – pomůže jen doinstalování alternativního launcheru) telefon zbystří a dá vám prostor k hlasovému ovládání. Můžete cokoliv vyhledat na internetu.

 
 

Pokud přepnete do angličtiny, můžete telefon hlasově ovládat, a to rovnou v aplikaci vyhledávání

Novinkou je pak možnost ovládat některé součásti telefonu rovnou v rámci tohoto rozhraní (ovšem nutné přepnout celý jazyk do angličtiny – nejen hlasové vyhledávání), příklad: telefonu řeknete, aby nastavil budík („Set alarm for 8 a.m.“), a Nexus vám nastaví budík a vše proběhne v podobě chytré karty přímo v rozhraní pro ovládání hlasem. Můžete si tímto způsobem na ráno nastavit budík, otevřít libovolnou aplikaci, napsat zprávu a další.

 
 

Bez připojení k internetu doslova ani ránu.. 

Jenže. Pokud nemáte připojení k internetu, nedokáže hlasový asistent ani otevřít váš kalendář nebo nastavit budík. Holt Google chce, abyste byli neustále online a vše probíhalo přes jeho servery. Praktická využitelnost pro většinu Čechů, už jenom kvůli nutnosti mít celý telefon v angličtině, je tak velmi zanedbatelná.

 

Nastavení tisku dokumentu či obrázku před jeho posláním do tiskárny

Z dalších novinek stojí za zmínku rozhodně vestavěná možnost připojení k tiskárně a tisku na dálku, včetně možnosti různého nastavení před vytisknutím dokumentu či fotky právě z telefonu či tabletu. Nutné je, aby vaše tiskárna buď sama o sobě podporovala tisk z cloudu nebo aby byla připojena na internet přes počítač. Vše probíhá přes váš Google účet. Zajímavě také zní možnost zaznamenávat obrazovku v podobě videa, defaultně to však funguje jen na 15 sekund a maximálně pak až na 3 minuty (dá se nastavit ve zdrojovém kódu), navíc snímkovací frekvence je pomerně nízká – jen 16 fps, a je nutné připojení zařízení k počítači přes program ADB (Android Debug Bridge). Může to být ale dobré pro vytvoření krátkého videa k promování aplikace na Google Play.

 
 

Nová podoba pro přidávání widgetů a odstraňování nainstalovaných aplikací

Pokud vás zajímají veškeré změny u Androidu 4.4 KitKat, které už nejsou tak výrazné, pak doporučuji oficiální dokument na stránkách pro vývojáře Androidu.

 
 

Notifikační centrum s různými typy upozornění na nové události

To bychom za sebou měli změny, které přicházejí s Androidem 4.4 KitKat. Ještě je na řadě představení ostatních funkcí, které možná pro vás nebudou žádnou novinkou. Úvodních ploch můžeme mít větší počet (konkétně jsem vyzkoušel a lze maximálně mít 14 ploch + plocha s Google Now), nejsou cyklické (průchozí) a na každé ploše ubírá místo vyhledávání Google. Multitasking vyvoláme systémovou klávesou, ukončovat aplikace musíme po jedné jednoduchým swipe gestem do strany. Horní notifikační lišta po rozbalení zobrazuje nové události, na některé lze okamžitě reagovat (např. rovnou odpovědět na email, spustit navigaci do práce apod.) a najednou můžeme všechny zahodit. Rychlé přepínače jsou pro ovládání jednou rukou stále tak docela schované a pro jejich zobrazení je třeba buď nejprve kliknout na ikonku v pravém horním rohu nebo swipnout dvěma prsty od horního okraje. Po jednoduchém doteku na ikonku přejdeme do daného přepínače (Wi-Fi, Bluetooth, GPS apod.), při delším přidržení můžeme danou funkci aktivovat/deaktivovat. Co mi zde velmi chybělo, je zámek rotace displeje, prakticky vždy musíte zavítat až do hloubi nastavení ala Windows Phone 8 nebo si umístit na plochu widget.

 
 

Rychlé přepínače jsou stále schované až na druhé obrazovce notifikačního centra

Abych celé prostředí Nexusu 5 shrnul, telefon je pocitově rychlejší a plynulejší. Google rozhodně udělal krok kupředu. Stále ale ještě hodně práce zbývá. Během testování jsem byl svědkem několika neočekávaných chyb, které telefon stále doprovázejí, například při spuštění některých nekompatibilních aplikací (typu různých videopřehrávačů z obchodu Play) došlo ke zmizení veškerého obsahu na plochách a pomohlo až vyprázdnění operační paměti. Pro zkušeného uživatele to nebude nic nového, běžný uživatel však v tomto ohledu zvedne obočí a možná si ani nebude vědět rady. Prostor pro zlepšení tak stále existuje, i když Android urazil za poslední roky pořádný kus cesty.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Nexus zařízení jsou většinou zárukou téměř dokonalé odladěnosti a vysokého výkonu. Letošní Nexus 5 je však tam trochu výjimkou. V záplavě nových vlajkových lodí s výkonným čipsetem Snapdragon 800 od Qualcommu již nový Android nepřináší takový rozdíl a optimalizace se buď zatím Googlu stoprocentně nepovedla nebo je na vině něco jiného. Přitom papírová výbava patří mezi to nej a dává velké předpoklady k tomu, aby právě Nexus byl novým králem všech Androidů.

Posuďte sami: čtyřjádrový 2,26 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800 s grafikou Adreno 330 s taktem 450 MHz a operační paměť 2 GB RAM. Stejnou výbavu mají dnes například přední Xperie od Sony, stájové LG G2 a o trochu lépe je na tom ještě Samsung Galaxy Note 3 se 3 GB RAM. Jiné přední Androidy jen tak něco podobného nenabídnou. Rozdíl dělá optimalizace a s tím souvisí také verze Androidu.

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Ačkoliv jde o test přímo od Qualcommu, jehož aktuálně nejsilnější čipset Nexus 5 používá, výsledek je více než zklamáním. Podle Vellama totiž patří telefon od Googlu mezi nejhůře optimalizované telefony pro brouzdání na internetu, což mě velmi zarazilo. Výsledek jsem proto několikrát zopakoval a lepších hodnot jsem se zkrátka nedočkal. V praxi je ale naopak Nexus velmi rychlým a svižným smartphonem v oblasti webového prohlížeče. Výsledky tedy doporučuji jako vždy brát spíše s rezervou, jak se koneckonců říká, čím víc pruhů, tím víc Adidas, zde též neplatí.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Samsung Galaxy Note 3 69 fps
Sony Xperia Z1 61 fps
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
LG Nexus 5 58 fps
LG G2 55 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
Apple iPhone 5C 29 fps
LG Nexus 4 26 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
LG Optimus L9 II 13 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Samsung Galaxy Note 3 26 fps
LG Nexus 5 23 fps
Sony Xperia Z1 23 fps
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
LG G2 22 fps
LG Nexus 4 15 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
Apple iPhone 5C 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
LG Optimus L9 II 5 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Ve velmi náročném testu GFX Bench se naopak Nexus 5 ukázal. Výsledek měření T-Rex HD ukazuje, že je jen o něco málo výkonnější jen Galaxy Note 3, v měření Egypt HD pak Nexus 5 předskočily ještě nové Xperie Z1 a Z Ultra, opět ale jen o pár měřených fps. Po stránce výkonu tedy patří referenční telefon Googlu opět mezi naprostou elitu.

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Vzhledem k tomu, že základní a srovnávací testy Ice Storm a Ice Storm Extreme byly pro Nexus 5 příliš jednoduché a výsledek tak telefon neposkytl, přišel na řadu Ice Storm Unlimited. A v něm dosáhl Nexus pokaždé kolem 16 300 bodů. Zůstal tak opět za Xperií Z1 či Galaxy Notem 3. Rozdíl na phablet od Samsungu však byl poměrně propastných zhruba 6 tisíc bodů.

Z uvedených testů překvapivě nemáme nového krále smartphonů. Nexus 5 se drží na předních pozicích, kromě překvapivému propadu ve Vellamo testu, takže jde podle očekávání o jedno z nejvýkonnějších zařízení na trhu. Optimalizace od Googlu je dobrá, určitě ale v příštích týdnech či měsících doznáme zlepšení s novými aktualizacemi.

Práce s procesorem nevykazovala žádné extrémy, při delším hraní her či spuštění náročnějších aplikací se Nexus 5 zahříval dle měření k maximálně téměř 40 stupňům Celsia, na pogumovaném povrchu to však není tak znát, jako kdyby šlo o telefon z hliníku či obecně jakéhokoliv kovu, který vede teplo. To by byla situace výrazně horší.

Galerie, hudba, video a zvuk: trojité multimediální zklamání

Pro plné využívání většiny multimediálních funkcí bez omezení je třeba primárně co největšího úložného prostoru. Nejnovější Nexus však opět na tento fakt nebere ohled. Na českém trhu je zatím v prodeji jen 16 GB verze (ze které uživateli zbývá jen kolem 12 GB), kterou není možné rozšířit pomocí paměťových karet microSD, takže v „offline“ režimu toho zkrátka více do telefonu neuložíte. V dnešní době je sice možné využívat různá cloudová řešení, ať už Google Disk (zdarma 15 GB) či Dropbox (zdarma 2 GB a dalších 16 GB můžete získat při doporučení známým) a jiné podobné. V případě instalace náročnějších her a aplikací to je však k ničemu. Takže Nexus 5 ve své 16 GB verzi bude pro některé uživatele rozhodně omezující a přinutí některé lidi více využívat cloud. Kdo dokáže počkat nebo si už nyní sehnat 32 GB verzi, bude mít možná v tomto směru o starost méně.

 
 

Nexus 5 přináší dvojici aplikací, ve kterých lze prohlížet obrázky a videa. Primární a z dřívějších Androidů je aplikace zvaná Galerie, ve které najdete jak fotky a videa pořízená mobilem, tak další obrázky i videa v telefonu i na cloudu (jen v rámci alb Google+). Novou je pak aplikace Fotky, se kterou přicházejí nové možnosti úprav (konkétně nabízí automatické vylepšení, ořez, přidání rámečku i různé filtry). Aplikace Galerie také umožňuje okamžitou úpravu obrázků, ale liší se nabídkou filtrů a dalšími možnostmi. Video pak lze editovat jen v rámci aplikace Fotky. Co je samozřejmostí, je možnost nechat si automaticky zálohovat fotky a videa do cloudu, ať už na Google, Dropbox či jiné služby.

 
 

Základní galerie a editory fotek a videí

Google pro přehrávání hudby nabízí jen přehrávač Hudba Play, který zvládá dnes nejpoužívanější audio formáty a směřuje hlavně ke cloudu, odkud si člověk může nechat přehrát kdykoliv nejvyšší možnou kvalitu skladeb. Na úvod zmíním promo akci Googlu, kdy do 15. listopadu lze získat za měsíční poplatek 129 korun neomezený přístup ke všem skladbám v široké hudební sbírce od Googlu, vše legální cestou. Skladby se pak vždy před poslechem i během poslechu stáhnou, je tak třeba vědět, jak na tom jste s připojením k internetu. Nebo je možností skladby ručně do telefonu třeba z počítače kopírovat.

 
 

Hudební přehrávač Hudba Play a jeho zobrazení skladeb, přehrávané skladby a nastavení

Součástí Hudby Play po přechodu na plnou verzi je také internetové rádio, klasické FM rádio Nexus 5 nemá. Co je však podstatnější, telefon disponuje také bohatým ekvalizérem pro vyladění zvuku (přednastavený i ruční režim nastavení). Po připojení sluchátek lze také nastavit zvýraznění basů či prostorový zvuk. A že to bude potřeba, bez sluchátek je zvuk reprodukovaný přes jediný nekvalitní reproduktor na spodní straně doslova tragický, s více zkresleným zvukem jsem se už dlouho u podobně vybavených telefonů nesetkal. Po zbytečně nízké vnitřní paměti tak je reproduktor druhým multimediálním přehmatem.

 

Pokročilý ekvalizér, kterému nic nechybí, jen ten zvuk z externího reproduktoru kdyby byl lepší..

Třetím v této terminologii pak je video přehrávač. To, že Google integroval, nebo spíše nechal, přehrávání videa v součástí obyčejné galerie, to by se ještě dalo překousnout. Kde už ale skřípají zuby, je přehrávání a podpora kodeků. S vestavěným přehrávačem jsem ze své sbírky seriálů a filmů nepřehrál prakticky nic.

 

Doinstalovaný přehrávač videa (HD Video Player), nedokáže využívat celou plochu displeje

Dobře, pomůže tedy doinstalování alternativního video přehrávače se širší podporou kodeků z obchodu Google Play. Jenže, zřejmě vlivem nového Androidu se mi nepodařilo spustit videa jak přes populární MX Player, či Mobo Player, tak ani přes 4K Player. Omezeně zvládl video přehrát až HD Video Player, proč omezeně? Tento doinstalovaný přehrávač totiž nevyužije fullscreen režim a během přehrávání videa se vám tak neustále zobrazují systémové klávesy. Navíc neumí přehrát z externího souboru připojené titulky, ať už s českou diakritikou či bez ní. Začínám si myslet, že Google již nechce, abyste na mobilu sledovali videa stažená z počítače, naopak by rád, abyste pro videoobsah používali jeho YouTube. Snad tedy alespoň časem vývojáři zkvalitní své video přehrávače a bude vše fungovat zase tak, jak by mělo.


Přehrávač videa od Googlu toho moc nezvládá

Bonusové aplikace: jen čistý Android

Kdo by čekal, že smartphone řady Nexus přinese nějakou aplikaci navíc? Zasvěcení čtenáři určitě nikoliv. A jak vidíme, ani Nexus 5 není výjimkou. Veškeré aplikace, které v telefonu najdeme, jsou přímo součástí Androidu 4.4 KitKat, čili mají možnost se objevit také u ostatních výrobců a jejich budoucích smartphonů.

Fotoaparát a kamera: pro některé obrovské překvapení

Už jsem několikrát uvedl, že Nexus 5 vychází z modelu LG G2. Vkládal jsem tak nemalé naděje do focení, protože pokud by se stejné kvality z modelu G2 potvrdily i u Nexusu, znamenalo by to pro něj obrovské plus. Papírově je rozdílem jen nížší rozlišení 8 Mpx (místo 13 Mpx u LG G2), jinak má telefon opět přisvětlovací LED blesk a hlavně optickou stabilizaci obrazu, které dokáže hodně pomoci.

 

Vystouplá čočka fotoaparátu si říká časem o nějaké nechtěné zranění

Spuštění aplikace fotoparátu ze zamykací obrazovky pomocí nové ikonky a za stavu, kdy je vše v telefonu vypnuté a fotoaparát se tak musí fyzicky skutečně nejprve načíst, trvá zhruba 5 vteřin. Následné pořízení snímku pak vyjde na přibližně 3 vteřiny. První snímek tak pořídíte za dobu kolem 8 vteřin, což je na dnešní nejvýkonnější mobily pomalé. Pro srovnání, třeba i se stájovým kolegou LG G2 pořídíme první snímek v čase kolem 6 vteřin, v případě iPhonu pak i za 3-4 vteřiny. Nexus 5 má tedy v tomto směru prostor pro zlepšení.

 

Špatné zaostření (červeně) a správné zaostření scény (zeleně)

Rychlost je ale, zdá se, jedinou menší překážkou. V prostředí už vše funguje na jedničku, ocenit musím zejména režim neustálého ostření a možnost rychle zaostřit dotykem na obrazovce. Z nastavení nechybí různé režimy focení (sport, noc, ale třeba i režim Photo Sphere pro 360 stupňovou fotku či Panorama záběr), vše jsem ale nechával většinou na automatice. Velmi platným pak spatřuji vylepšený režim HDR+, který je velkým posunem a v některých situacích dokáže z nuly vymáčknout nečekaně skvělý výsledek. Jen ale lehce zmenšuje výsledné rozlišení fotky, z klasických 3264 x 2448 px u normálního režimu na 3200 x 2368 px při HDR+. Ať už si vyberete jakékoliv rozlišení, vždy je v poměru 4:3.

 

Dotykem zaostříte kdekoliv, při podržení prstu kdekoliv pak případně vyvoláte nabídku s nastavením

Zkušební snímky jsem fotil za různých počasí, aby byl výsledek co nejvíce vypovídající, jen jako by se mi vyhýbalo hezké prosluněné počasí. I přes o něco náročnější podmínky, než u nás mají jiné telefony, svojí kvalitou snímků Nexus 5 velmi mile překvapil. Snímky jsou ostré s krásně prokreslenými detaily, barevné podání je věrohodné, nepatřičná úroveň šumu přichází až po západu slunce u scén, kde nelze použít blesk.

Velkým pomocníkem je režim HDR+, který dle zjištěných EXIF informací mění clonu z pevných f/2.4 na f/2.5 a hlavně díky pořízení několika snímků (od nejsvětlejších po nejtmavší) a jejich poskládání do jedné fotky docílí opravdu nečekaně výtečných výsledků, zejména při focení scén s protisvětlem. Za horšího osvětlení je pak silným pomocníkem silný LED blesk. Fotit lze také během natáčení videa, takové snímky však poté nemají 8 Mpx, ale jen rozlišení 1920 x 1080 px.

Zkušební fotky

 
 
 
  

Ukázka funkce HDR+ (nalevo normal, vpravo s HDR+)

 

 

Ukázka fotek bez a s bleskem

 

 

A co natáčení videa? Nexus 5 zvládá maximálně záznam Full HD (1920 x 1080 px) při 30 fps, což je oproti stájovému LG G2 o trochu méně (ten umí Full HD při 60 fps). A ve výsledku je to bohužel znát. Video není tak plynulé, zejména u jedoucích automobilů je viditelné jakési poposkakování. Být obraz plynulejší, patřilo by video v podání Nexusu 5 mezi špičku. Obraz a kresba jsou totiž na vysoké úrovni, stejně jako v případě fotoaparátu.

 

Jednoduchý režim pro natáčení videa a ještě jednoduší možnosti nastavení

Zaostření je automatické a kontinuální, manuálně nelze ovlivnit, což je možné nakonec dobře, obraz pak nemá tendence k doslova pulzování obrazu, jak je u dnešních smartphonů zvykem. Ostření je plynulé a nijak výrazně pomalejší, stejně se mi líbí i plynulé zoomování pomocí pinch-to-zoom gesta, jednotlivé kroky zoomu nejsou skokové, ale krásně plynulé a tedy i použitelné.

Zkušební video

Telefonování a zprávy: konečně přístup hodný doby

Google se podíval na dnešní možnosti komunikace a u nového Androidu 4.4 KitKat značně posunul funkcionalitu směle vpřed. Když začnu s možnostmi kolem telefonování, má Nexus 5 několik atraktivních a použitelných novinek. Přelomových raději zatím říkat nebudu.

 
 

Pokud vám volá neznámé telefonní číslo, ať už odkudkoliv ze světa, tak pakliže je v databázi Googlu a odsouhlasilo propojení čísla se svým Google účtem, zobrazí se vám u takového kontaktu jak jméno, tak i případně jeho fotka či název firmy. Prvním krokem je mít tuto novou funkci zapnutou a aktualizovat své nastavení, aby také ostatní viděli další informace, pokud budete volat někomu, kdo vás ještě nemá v kontaktech uložený.

 
 

Ke každému kontaktu z vašeho seznamu můžete přidat obrázek (či změnit, pokud si telefon vzal obrázek z Google+ profilu), email, vyzvánění a mnoho dalších údajů, nejde jen přidat speciální tón upozornění na zprávu od daného kontaktu. A co také zůstává z předchozích verzí Androidu, je oddělení aplikace Telefon (pro vytáčení a poslední hovory) od aplikace Lidé (telefonní seznam se všemi kontakty, s oblíbenými kontakty a se skupinami). Přejít z jedné aplikace do druhé zkrátka není možné.

Že se začíná pěkně rýsovat moderní komunikace, vypadá z pohledu na psanou formu komunikace. Doposud byly vždy problémy s tím, že jakýkoliv chatovací či jiný komunikační program používal jen určitý okruh uživatelů, další používal zase jiný program. Vzhledem k tomu, že Android má dnes drtivá většina lidí, jde o dobrý předpoklad, jak zavést společný komunikační nástroj, který za sebou nechá zastaralé služby jako SMS či MMS. Jsou tu nové Hangouts.

 
 

Aplikace Google Hangouts a její sloučení s veškerými SMS a MMS zprávami

V novém Androidu 4.4 KitKat přímo zmizela nativní aplikace pro posílání textových a multimediálních zpráv, a tuto funkcionalitu do sebe integrovala komunikační služba Hangouts od Googlu. Můžete s ní stále posílat klasické SMS nebo MMS zprávy, pokud však vaši přátelé mají také Android či jinou platformu, pro kterou je k dispozici aplikace Hangouts (aktuálně je dostupná pro iOS a v omezené funkčnosti z neoficiálního zdroje také pro Windows Phone), je lepším řešením rychlé posílání zpráv zdarma přes chat. Podmínkou je tedy jen, že musíte být jednak vy, tak příjemce, v danou dobu online, aby vám zpráva ihned dorazila.

 
 

Posílat lze nejen text, ale také svojí aktuální polohu na mapě či multimediální soubory

Přes Hangouts lze stejně jako v případě jiných komunikačních programů posílat nejen textové zprávy, ale i obrázky, fotky, videa, nebo dokonce svojí aktuální polohu. A příjemců může být více, můžete se bavit v hromadné komunikaci s více členy například v práci či týmu. A nechybí ani možnost uskutečnění videohovorů. Co je naopak nevýhodou? Prozatím oddělení komunikace na gmail účet a telefonní číslo, u dané konverzace se musíte mezi vlákny přepínat a nevidíte vše dohromady, jako zvládá konkurenční služba iMessage od Applu. Klasické zprávy určitě tak rychle ze světa nezmizí, proto by se sjednocení v tomto směru celkem hodilo.

Pokud by vám nevyhovovaly Hangouts, je v nastavení systému možnost přepnout si defaultního klienta pro veškerou komunikaci. Klasické SMS a MMS můžete jednoduše přidělit třeba konkurenčnímu Messengeru od Facebooku.

A abych nezapomněl, pro psaní textu je k dispozici plnohodnotná QWERTY klávesnice, kterou lze případně v nastavení přepnout do podoby QWERTZ. Alfanumerická klávesnice ani oblast pro ruční psaní se nekoná. Naopak ale nechybí hlasové zadávání, kdy telefonu zprávu můžete třeba i v češtině nadiktovat, či psaní tahem ala technologie swype, která funguje výtečně a je s ní možné bleskurychle napsat i delší texty včetně české diakritiky.

Organizační funkce: pomalu, ale jistě

Nexus 5 obsahuje čistý Android a když se řekně toto spojení, většinou se lidem vybaví něco jako „osekaný“ Android. Přesto Google pomalu, ale jistě, rozšiřuje možnosti, které systém nabízí a organizační oblast není výjimkou.

 
 

Základní kalendář, který je součástí nového Androidu, nedoznal viditelných změn

Kalendář umí pojmout více účtů, nejen Gmail. Měsíční zobrazení dokáže barevně odlišit jednotlivé kalendáře, nedokáže už ale zobrazit popisky k daným událostem. Z toho důvodu alespoň v mém případě připadá v úvahu jen týdenní náhled, který lze pinch-to-zoom gestem zvětšovat či naopak oddalovat. Většině lidem tento kalendář zcela postačí, komu ne, má možnost stáhnout si lepší alternativu z obchodu Google Play.

 
 

Emailový klient pro Gmail a integrovaný emailový klient pro ostatní emaily

Emailové klienty najdeme v Nexusu 5 stále dva, a to Gmail a alternativní aplikaci pro správu ostatních emailových účtů. Oba mají podobný vzhled i funkce. Dále jsou k dispozici poznámky Keep, které umožňují jednak zápis klasické textové poznámky, tak odškrtávacího seznamu úkolů, hlasovou poznámku či vložení obrázku nebo fotky. Takže takové multimediální moderní poznámky všehochuti.

 

Budík a časovač v nové grafické podobě

Klasikou pak zůstává budík, do kterého se rychle dostanete kliknutím třeba i jen na hodiny na ploše. Jednotlivých budíků můžete mít nastavených více, ať už do práce, do školy či kamkoliv jinam. Opakování a další možnosti též nescházejí. Stejně tak v Nexusu 5 najdeme předinstalované stopky, časovač a kalkulačku. Schází jen diktafon, který nutné dodatečně doinstalovat. Velkým pokrokem pak je integrace aplikace Quickoffice coby prohlížeče Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF souborů, které jsou nyní chytře přímo napojené na váš Google Disk.

 

Stopky a časovač, obě aplikace v momentě zastavení zčervenají

GPS a navigace, nové senzory pro pohyb

Podívejte se, kolik senzorů dnes má třeba právě váš smartphone a počítejte se mnou: senzor jasu, senzor vzdálenosti, akcelerometr, gyroskop, barometr, digitální kompas a třeba i nějaké další. Veškeré senzory jsou oddělené a nemají takový vliv na spotřebu baterie. Google se tak u nového Nexusu 5 rozhodl přidat další nové senzory, které dokáží ulevit žeroucí GPS. Jako první telefon na světě tak u Nexusu najdeme jakési oddělené senzory pro zjištění změny pohybu počítání kroků, což se hodí pro úsporu baterie v případě, že si chcete s telefonem třeba jen zaběhat či projít a zaznamenat svůj výkon počítaný v krocích a pohybu, nikoliv hned využívat přesnou GPS a zjišťovat vše na základě dat o pohybu díky družicím. Google si od tohoto slibuje úsporu energie, další výrobci prý s tímto řešením teprve přijdou.

 
 

Google Mapy a režim pro procházení mapou a režim pro plnohodnotnou navigaci

Tak jako tak ale klasické GPS nechybí, včetně podpory systému Glonass. Lokalizační data nejlépe využijete spolu s Google Mapami, které v případě Nexusu 5 nacházejí při zapnutých asistovaných službách signál a přesně určí vaší pozici během pár vteřin, většinou ale okamžitě bez jakéhokoliv čekání.

Představovat aplikaci Google Mapy není třeba, jde zkrátka o jedno z nejlepších řešení jak pro prohlížení mapových podkladů po celém světě (včetně možnosti si mapu vybraných oblastí stáhnout na 1 měsíc přímo do telefonu a využívat i bez připojení k internetu), tak o kvalitní navigaci včetně hlasových pokynů a výborných a aktuálních datech o provozu. Co také rád připomínám, Google Mapy umožňují snadné ovládání i v jedné ruce, pokud neholdujete gestu pinch-to-zoom, zoomování mapy je možné jednoduše dvojitým kliknutím a tahem nahoru či dolů.

Datové funkce a webový prohlížeč: stále rychleji

LG pro Google vyrábí Nexus 5 ve dvou odlišných verzích, a to D820 a D821. První je jen pro Severní Ameriku a liší se tím, že rychlé LTE sítě jsou cat 1/2/4/5/17/19/25/26/41. Do Evropy a dalších zemí pak směřuje verze s LTE cat 1/3/5/7/8/20. Co to znamená? Pokud si budete telefon kupovat ze zahraničí a vybrali byste si „neevropskou“ verzi, budete mít k dispozici odlišné LTE, což ale zatím prakticky ani tak nevadí. Obě verze totiž mají stejná pásma GSM a 3G, čili nemusíte se bát případné nekompatibility.

Testovaný kus však v mém případě vypovídal službu jinde. Měl problémy s výpadky a připojením k domácí Wi-Fi síti, respektive se špatným signálem. Těžko říci, zda je na vině jen software nebo přímo samotná anténa. Tak jako tak, jednalo se skutečně o chybu na straně telefonu, ostatní modely s Androidem i iPhone ve stejnou dobu fungovaly na dané síti zcela bezproblémově. Je to tedy nečekané překvapení, které zkazilo jinak plnou podporu standardů Wi-Fi a/ac/b/g/n včetně dual-bandu (na 2,4 GHz i 5 GHz). Doufám, že je to buď chyba na konkrétním routeru či Google rychle vydá opravný update pro telefon.

 
 

Webový prohlížeč Chrome ve verzi 30 je opět o něco rychlejší a vyspělejší

Mobilní data fungují o poznání lépe, k dispozici je GPRS/EDGE, 3G/HSPA (DC-HSDPA s downloadem až 42 Mb/s a HSUPA s uploadem až 5,76 Mb/s) a LTE (download až 100 Mb/s a upload až 50 Mb/s). V případě mobilního připojení k internetu jsem nezaznamenal žádné pochybnosti. Správně fungoval také hotspot, přes který lze nasdílet na okolní zařízení přes Wi-Fi/USB/Bluetooth připojení k internetu.

Mobilní webový prohlížeč Chrome se u Nexusu 5 aktuálně nachází v nejnovější verzi s číslovkou 30, která přináší vylepšenou verzi JavaScript Engine (V8) pro dramatický nárůst výkonu v oblasti JavaScriptu. Z praxe mohu jedine potvrdit, že vykreslování a načítání probíhá velmi rychle a když porovnám svůj subjektivní dojem oproti předchozím verzím, je to změna celkem výrazná.

Mobilní Chrome je přes Google účet synchronizovaný, takže můžete jednoduše záložky z mobilu otevírat také na PC, tabletu či opačně. K surfování je připraveno hned několik prken v podobě jednotlivých záložek. Z funkcí a vlastností zamrzí jen ukončení podpory pro Flash, takže na některých stránkách stále můžete narazit na to, že se vám ne vše správně zobrazí. To u stájového LG G2 lze napravit doinstalováním webového Flashe do alternativního předinstalovaního prohlížeče WebKit, u Nexusu 5 jej však podle očekávání Google již nezahrnul.

 
 

Bezproblémově funguje přepínání mezi režimem pro mobilní verzi a plnohodnotnou verzi webu

Co je také u Chromu pohodlné, je možnost zoomovat jednoduše v jedné ruce pomocí gesta 2x kliknout a při druhém kliknutí navazujícím posunem prstu po displeji nahoru a dolů zoomovat daný obsah (rozhodně jednodušší než druhou rukou zoomovat pomocí pinch-to-zoom gesta). Stejné gesto funguje v Google Mapách a také například v emailových klientech. Rozhodně je přínosem a v dnešní době 5“ i větších smartphonů přijde více než vhod.

A z oblasti konektivity ještě chybí doplnit pár informací dalším technologiím. Ve výbavě Nexus 5 nepostrádá úsporné Bluetooth 4.0, bezdrátové NFC (poslouží pro mobilní platby, ale i rychlé párovnání s dalšími NFC telefony pomocí funkce Android Beam) či USB 2.0 s konektivitou SlimPort (přes microUSB port lze telefon připojit například k televizi pomocí HDMI, kdy je zajištěno Full HD rozlišení při frekvenci 60 Hz, navíc je telefon během připojení nabíjený, což je výrazným plusem). Co naopak schází? LG s Googlem vynechali Infraport, a to přestože Google v samotném Androidu 4.4 KitKat zapracoval na podpoře kolem této technologie a přináší nová API pro vývojáře, kteří mohou snadněji Infraport využít pro své aplikace. Pro Nexus 5 však paradoxně tyto aplikace bohužel nebudou.

Zhodnocení a konkurence

Přichází na řadu závěrečné zhodnocení. Na tento telefon jsem se velmi těšil, když v mých očích získal přízeň už jeho stájový kolega LG G2, ze kterého nový Nexus vychází a se kterým jej bude zřejmě každý zájemce srovnávat. Rozdílů je však nakonec více než dost a oba telefony najdou i odlišné uživatele.

Když se rovnou pustím do srovnání, LG G2 vítězí zejména v oblasti chytrých dodatečných funkcí (které Nexus s čistým Androidem v takovém rozsahu nikdy nenabídne), silnější baterie s delší výdrží (rozdíl 700 mAh je v praxi znát) a multimediálními funkcemi (kvalitnější videopřehrávač s podporou kodeků, lepší zvuk, rovnou dodávaná kvalitní sluchátka).

 

Na druhou stranu, Nexus 5 má také své trumfy. Největším je nejnovější verze Androidu 4.4 KitKat a následné další rychlé a včasné aktualizace přímo od samotného Googlu, takže telefon bude pravděpodobně „moderní“ i po roce a možná i déle. A pro Nexus hraje také atraktivnější cenovka (Nexus 5 vychází na 11 500 korun, zatímco LG G2 na 13 tisíc korun) či praktičtější pogumovaný povrch příjemný na dotyk i na pohled (než upatlaný lesklý plast u G2).

Takže doporučit či nedoporučit Nexus 5? Nebo preferovat LG G2? Záleží na vašich preferencích. Pokud dáte přednost čistějšímu a odladěnějšímu Androidu a chcete třeba i nějakou tu tisícovku ušetřit, dejte přednost Nexusu. Pokud vám naopak více záleží na tzv. „chytrých funkcích“, kterými LG svůj vlajkový model G2 obohacuje, a zásadní je pro vás delší výdrž baterie, je pro vás lepší volbou LG G2. Ostatní parametry nejsou takovými rozdíly, i když věřím, že mohou u někoho hrát při rozhodování také důležitou roli.

 

Pokud bych se měl vůbec rozhodnout, zda Nexus 5 stojí za koupi, došel bych k odpovědi podstatně rychleji. Stojí za to. I když cena na českém trhu 11 500 korun s DPH může pro někoho působit v porovnání se zahraniční cenou 6 a půl tisíce korun skrze Google Play jako výsměch, je nutné vzít v potaz, že něco stojí logistika, pak připočtěme daň a zejména pak záruku 2 roky (za kterou se v zahraničí výrazně připlácí) a blížíme se k výsledné ceně, navíc je třeba připočíst nějakou marži prodejci. Ve srovnání s konkurenčními smartphony jako Galaxy S4, HTC One, Xperia Z1, ale i třeba stájový LG G2, vychází Nexus 5 z tohoto boje vyloženě nejlépe.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus použitý materiál a nízká hmotnostPlus zatím jen 16 GB verze bez rozšíření
Plus vynikající jemný Full HD displejPlus slabší baterie
Plus příkladně odladěný Android 4.4 KitKatPlus výpadky a problémy s Wi-Fi připojením
Plus zaručené rychlé aktualizace od GoogluPlus videopřehrávači scházejí kodeky
Plus výkonný procesor Snapdragon 800Plus nekvalitní reproduktor
Plus kvalitní 8 Mpx fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články