Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Powerbanky Cellularline řady Manta – 6 000, 8 000 a 12 000 mAh

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Xiaomi není jediným výrobcem, který vyrábí celkem zajímavé a povedené powerbanky. Pokud si připlatíte, můžete na českém trhu zakoupit konkurenční a trochu jinak koncipované výrobky značky Cellularline.

Konkrétně obsahuje řada FreePower Manta značky Cellularline tři různé powerbanky – s 6 000 mAh, 8 000 mAh a 12 000 mAh. Liší se ovšem nejen svou kapacitou, ale také nabízenými barvami a cenami.

Nejmenší model se 6 000 mAh vychází na 800 Kč a je k dispozici ve čtyřech barvách (černé, bílé, modré a zelené), středně velký model s 8 000 mAh stojí 1000 Kč a je v černé a bílé, za největší model s 12 000 mAh pak dáte 1300 Kč a je pouze v černé.

Všechny modely nám v redakci prošly rukama a střední powerbanku s 8 000 mAh kapacitou jsme následně použili jako referenční model, jak tyto powerbanky v praxi fungují.

Co potěší? Určitě stylový design, ať už jde o pestrá provedení (zelená a modrá), nebo o konzervativnější varianty (černá, bílá). Powerbanky mají plastová těla, takže nejsou zbytečně těžší (model s 8 000 mAh váží 197 g), na druhou stranu jak předvádí třeba Xiaomi, celokovové provedení je zase odolnější, zejména v případě nenadálého pádu na zem. Díky rozměrům se „Manty“ vejdou i do kapes od džínů, tedy jen v případě největšího modelu mohou nastat trochu problémy.

Pokud jde o specifikace, všechny modely disponují praktickým rychlonabíjením na obou USB portech (až 2,1A) a dokonce i na microUSB portu pro dobíjení samotné powerbanky ze zásuvky (až 1,5A). Díky tzv. simultánnímu nabíjení pak můžete nabíjet současně powerbanku a připojená zařízení. I to se někdy může hodit. Vyloženě šikovný je také LED displej, který po zapnutí zobrazuje stav nabití powerbanky v procentech a neubírá zbytečně moc energie, oproti klasickému displeji.

V balení najdeme krátký návod a stejně tak i velmi krátký kabel s microUSB konektorem, který poslouží pro rychlé dobíjení powerbanky ze zásuvky. Na co je však potřeba si dát pozor (koneckonců jako u většiny výrobců powerbank), je uváděná kapacita akumulátoru powerbanky. Zde máme konkrétně uváděných 8 000 mAh, ovšem jde o „marketingovou“ kapacitu, nikoliv reálnou, která se pohybuje někde kolem 5500 mAh. Jak je to možné?

Při požadovaném napětí 5.1V a daném proudu zkrátka nemůžeme odebrat stejně jako při „článkovém“ napětí 3.6V. Navíc má powerbanka také nějakou účinnost, která rozhodně nedosahuje 100 %. Na krabičce sice najdeme údaj o tom, že telefon s plně nabitou powerbankou plně dobijeme klidně 5x, jenže ve skutečnosti jde o dobití malého iPhonu SE s malou 1642 mAh baterií, a to ještě k tomu při přepnutí do letadlového režimu a nikoliv z 0 na 100 %, ale z 15 na 100 %. Tolik marketing.

Počítejte, že s 8 000 mAh powerbankou Manta dobijete svůj smartphone, který má většinou kolem takových 3 000 mAh, jen asi 2x. Je jasné, že nebudete nabíjet z 0 na 100 %, ale třeba už ze 30 %. Navíc telefon zřejmě nebudete kvůli rychlejšímu nabití vypínat. Přesný scénář neexistuje, ovšem rozhodně nepočítejte s tím, že byste běžný smartphone dobili 5x. To je z již zmíněných důvodů prakticky nemožné i s uváděným iPhonem.

O čem jsme se při praktickém testování také přesvědčili, je problematika rychlonabíjení. Jedna věc je, že některé telefony sice rychlonabíjení podporují, ale pokud je zrovna používáte, pak z důvodu bezpečnosti baterie a uživatele (aby se telefon nepřehříval) budete nabíjet jen klasicky „pomalu“, řekněme např. proudem 1A. Řeč je zde o Samsungu, ale setkat se s tímto omezením můžete i u jiných výrobců.

Další věcí pak je, že i tyto powerbanky nedokáží větším proudem nabíjet kdykoliv – resp. při jakékoliv kapacitě powerbanky. Při 20 % jsme naměřili nabíjení jen asi 0,75A a při 40 % pak už powerbanka nabíjela alespoň 1A, ale ještě větším proudem (který znamená rychlonabíjení) pak nabíjíte až při vyšších kapacitách powerbanky. V případě dobíjení samotné powerbanky ze zásuvky pak elektronika neustále mění proud, který podle měření ze začátku skáče mezi 0,15 až 2,7A, než se ustálí na cca 1,3 až 1,6A.

A možná bych neměl zapomenout ani na takovou maličkost, jako je zapínání a vypínání. Po připojení zařízení musíte na powerbance stisknout klávesu power pro zahájení nabíjení, po skončení nabíjení pak stačí pouze odpojit kabel a powerbanka se asi po 20 vteřinách už sama vypne, přes tlačítko ji nelze vypnout dříve – zřejmě z důvodu, abyste si nabíjení omylem nevypnuli tlačítkem, pokud powerbanku někam odložíte, třeba do kapsy nebo kabelky a zahrabete jinými věcmi.

Za zapůjčení produktu do redakce děkujeme společnosti Recall, která je oficiálním dovozcem nejen tohoto příslušenství.

ČLÁNKY:, ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení