Finská legenda Nokia již dávno není tím, co bývala. Dnes tuto společnost vlastní jiný korporát, konkrétně HMD Global. Před několika lety slavná značka patřila mezi absolutní špičku a prakticky jí patřil celý trh s telefony. S nástupem konkurenčního iPhonu a Android telefonů se však evropská firma rozhodla zůstat u Symbian OS, načež později přešli k Windows. Tyto telefony byly vskutku povedené. Vypadaly dobře, měly na tehdejší dobu kvalitní fotoaparáty a výkon taktéž nebyl k zahození. Problémem však byly aplikace a jejich podpora.
Tyto problémy pak šly ruku v ruce a podíl Nokie na trhu se smrsknul na úplné minimum. V roce 2017 se však zářně vrátili s Android smartphony a slibovali, že se dostanou zpět mezi velké hráče. Zprvu se jim to opravdu dařilo, jenže postupem času to už bylo horší a horší. Aktuálně nám na trh dovezli dva téměř totožné modely G11 a G21, jenž vypadají identicky a liší se jen minimem specifikací. Oba kousky spadají do programu Android One, což značí, že telefony nepatří mezi výkonnostní špičku. Jaké tedy tyto modely jsou? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz
Konstrukce | plast, 164,6 × 75,9× 8,5 mm, 190 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS, 90 Hz, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 11 |
Čipset | 8jádrový, 1,6 GHz, Unisoc T606 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 32 / 64 GB + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (50 / 12 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5, NFC, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, 3,5mm jack, OZO audio |
Baterie | 5 050 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | 3 490 Kč / 4 449 Kč, únor 2022 |
Jako první si musíme říci, že novinky Nokia G21 a Nokia G11 jsou prakticky totožné telefony. Jedná se o smartphony, které zkrátka na první a vlastně ani na druhý pohled nerozeznáte. Máme tu tedy plastové kousky, které svou konstrukcí zapadají do naprostého průměru. Telefony ničím nevyčnívají a nemají žádné speciální prvky. Pokud tedy hledáte telefon, se kterým uděláte parádu, tak na tyto dva modely zapomeňte. Na rovinu však musím říct, že telefony nejsou nijak ošklivé ani špatně zpracované, prostě nepotřebují zbytečně lákat pozornost.
V rukou držíme plastové smartphony. Vše krásně sedí, lícuje a nic nevrže nebo nepůsobí vyloženě levně. Plastový je tedy pochopitelně i boční rámeček, jenž skrývá všechny potřebné periferie. Podíváme-li se na horní stranu, tak v jeho levé části je umístěn 3,5mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. Vedle něj je malá zdířka s mikrofonem. Pakliže se podíváme na levou stranu, tak v jeho horní třetině máme slot pro microSD kartu a dvě SIM karty. Takto obsáhlý slot je tedy rozhodně vítaný. Pod ním je umístěno tlačítko. To má bohužel jen jednu funkci. Jeho stiskem spustíte hlasového asistenta od Googlu. Škoda jen, že toto tlačítko nelze přemapovat například na spoušť fotoaparátu.
Opačná část telefonu se stala domovem pro klasickou kolébku hlasitosti, kterou máme v horní třetině. Vzhledem k velikosti telefonu je však poměrně nemožné na tato tlačítka dosáhnout bez přehmátnutí. Pod kolébkou hlasitosti je do rámečku zapuštěno zamykací tlačítko, ve kterém je skryt také senzor otisků prstů. Jeho rychlost sice není zrovna ukázková, spolehlivost je ale o něco lepší. Jen je tedy vhodnější toto tlačítko při odemknutí zmáčknout. Senzor zaznamená otisk lépe a odemknutí je následně více spolehlivé.
Poslední strana telefonu je ta spodní. Uprostřed máme USB-C konektor s podporou rychlého 18W drátového nabíjení. Po své levici hostí mikrofon a po pravici reproduktor. Ten ale bohužel zrovna neoplývá velkou kvalitou. Zvuk je plechový a hlasitost taktéž není zrovna nejvyšší.
Pokud se zaměříme na zadní stranu, tak ta je taktéž plastová. Nejedná se ale o takový ten lehce působící plast, ale kvalitně zpracovaný. Má navíc povrchovou úpravu, díky čemuž je úchop telefonu jistější. Navíc na zadní části neulpívají otisky prstů. Zadní plocha se navíc příjemně zaobluje do rámečku. To má taktéž za důsledek lepší držení nových Nokií G21 a G11. Uprostřed zad pak máme blyštivý nápis Nokia. V levém rohu se následně nachází modul fotoaparátu skrývající trojici snímačů. A zde je vlastně jediný rozdíl. Modul G21 disponuje nápisem upozorňující na 50Mpx fotoaparát, o tom ale až později.
V krátkosti se zastavíme taktéž u displeje. Jelikož se nacházíme v nižší kategorii smartphonů, tak zde máme zobrazovací panel s poměrně velkými rámečky. Spodní brada je pak opravdu veliká. V horní části je následně vcelku zastaralý kapkovitý výřez pro přední fotoaparát. Nad ním má své místo reproduktor sloužící k uskutečňování hovorů.
Obě novinky Nokia G21 a Nokia G11 se pyšní totožným displejem. Výrobce si pro nás tak v těchto případech připravil panel o úhlopříčce 6,5 palců s rozlišením 1 600 × 720 pixelů, což nám dává jemnost 270 bodů na palec. Tento displej je následně technologie IPS a disponuje rychlou obnovovací frekvencí – 90 Hz. V této cenové relaci se tak jedná o lehce nadprůměrný displej. Alespoň tedy na papíře. A jak je to s tímto panelem v reálném použití?
Na přímém slunečním svitu je displej krásně čitelný, prakticky nemá problém. Automatická regulace jasu rychle zareaguje a jas pošle přesně na takovou intenzitu, jakou v daný moment potřebujete. Taktéž v noci se dá dát svítivost na příjemnou hladinu. Zde již ale automatika nepracuje tak přesně. Poměrně často se mi stávalo, že jas byl až příliš tmavý a musel jsem tak jas ručně opravit. Tento problém se bohužel objevil u obou recenzovaných kousků.
Pokud se zaměříme na barevné podání panelů, tak je asi přesně takové, jaké byste v této cenové kategorii mohli čekat. Jedná se o IPS panel a podání barviček tak není úplně nejkvalitnější. Barvy nejsou tak živé, občas až dokonce lehce vybledlé. Čistý systém od Androidu je navíc sám o sobě na barvy lehce schůdnější, a tak neočekávejte barevnou plejádu jako u asijských konkurentů. Samotné podání si však v nastavení můžete změnit. Upravit lze ale pouze vyvážení bíle. I tak je ovšem fajn, že si můžete barvy lehce přizpůsobit.
Potěší také například noční režim, jenž můžete nechat automatice, nebo určit jeho zapnutí a vypnutí. V tomto režimu displej lehce zežloutne a filtruje modré světlo. V nočních hodinách tak tento režim rozhodně doporučuji. Velký plusový bod telefony získávají taktéž za svou 90Hz obnovovací frekvenci. Displej je díky tomu krásně rychlý a automatika navíc dokáže rychlost regulovat mezi 60 a 90 Hz v závislosti na využití.
Když se Nokia vrátila na trh se smartphony, tak svým zákazníkům slíbila čistý Android a rychlé aktualizace. V případě Nokie G21 a G11 však výrobce plní zatím jenom jeden slib. A to přítomnost čistého Androidu. A co víc, oba tyto kousky jsou členy programu Android One. Bohužel tu ale nemáme to nejnovější, co je možno. V obou testovaných Nokiích totiž běží starší Android 11, jenž si svou premiéru odbyl již v roce 2020. Za pár měsíců již dorazí Android 13, a tak je použití zastaralejšího systému opravdu trestuhodné. Alespoň, že tu máme zaručené dvě velké aktualizace a tři roky bezpečnostních záplat.
A jak je to se samotnou optimalizací systému? Čistý Android není příliš náročný a tak je rozhodně dobré, že jej Nokia ve svých telefonech a především těch levnějších využívá. Pokud telefonu nedáváte příliš zabrat, tak vás odmění poměrně svižným chodem. Tento pocit znásobí již zmiňovaná 90Hz obnovovací frekvence. Načítání aplikací je zde vcelku bezproblémové stejně jako přepínání mezi nimi. V případě, kdy ale máte zapnuto více aplikací v jeden moment, tak jde optimalizace do kopru. Telefon se začíná sekat, přičemž nejvíce si toho všimnete v chatovacích aplikacích a u klávesnice. Píšete a text naskakuje až nepříjemně později. Doporučují mít tak zapnuté zhruba maximálně čtyři aplikace v jeden moment. Víc již dává Nokii G21 potažmo Nokii G11 zabrat.
Zaměříme-li se na samotné funkce a možnosti Androidu 11, tak neočekávejte příliš. Nemáme zde nějakou masivní nadstavbu, a tak tu není příliš možností úprav. To nejdůležitější a nejpotřebnější tu ale máme. V nastavení si můžete například zapnout zobrazení procenta baterie, to je rozhodně užitečné. Dále tu máme například možnost skrytí obsahu notifikace na zamykací obrazovce. Samozřejmostí je taktéž možnost tmavého režimu, jenž může být zapnuté na základě vašeho či předem daného časového plánu.
Po stránce grafické se samozřejmě jedná o subjektivní hodnocení. Nicméně čistý Android vypadá opravdu povedeně, jednoduše a svěže. Škoda jen, že tu není ta “dvanáctka”. Pokud jde o ovládání, tak tahem z horní části pochopitelně rozrolujete ovládací přepínače a náhled příchozích notifikací. Opětovným tažením se zobrazí ještě více ovládacích prvků. Tahem ze spodní části se dostanete do klasického menu. V moment, kdy se posunete v domovské stránce směrem doleva, tak se vám zobrazí panel Googlu s personalizovaným obsahem. Pro samotný průchod systémem slouží oblíbená gesta. Staromilci si však mohou zapnout i klasické ovládání pomocí tří softwarových tlačítek.
Upozornění na zprávy není žádnou vědou, přesto někdy výrobci nezvolí úplně ten správný přístup. To se ale naštěstí v případě Nokie G21 a Nokie G11 nestalo. Krom zvukového upozornění tu máme taktéž něco jako Always-On. Zobrazený čas a notifikace však nejsou na displeji zobrazeny neustále. Pouze v případě, že vám přijde například zpráva, tak se na zhasnutém displeji na chvíli zobrazí onen čas i notifikace. Toto řešení je opravdu šikovné a prakticky nepřehlédnutelné. Navíc je také šetrné k baterii.
Do obou testovaných novinek Nokia nasadila velký 5 000mAh akumulátor. Takto velká baterie je v dnešní době již jakýmsi standardem. Ne vždy je ale výdrž stejná. Nezáleží totiž jen na kapacitě, ale například i na náročnosti či optimalizaci systému. V tomto případě je na tom Nokia poměrně dobře. Telefony tak prakticky zvládnou dva dny na jedno nabití. A to i při větší zátěži, kdy surfujete po internetu nebo často fotíte či natáčíte videa. Obě novinky od Nokie tak mohou být ideálním partnerem na víkendové festivaly, kdy po dobu akce nebudete muset shánět nabíječku.
Když už ale potřebujete své zařízení nabít, tak počítejte s tím, že to chvíli potrvá. Sice tu máme technologii rychlého nabíjení, nicméně výkon je zde pouze 18 W. To není mnoho. Nasazenou baterii to tak dokáže ze zhruba 10 % na plnou kapacitu napumpovat za nějaké 2 hodinky plus mínus pár minutek. Mezi rychlíky v nabíjení se tak tyto telefony neřadí.
Nokia G21 ani Nokia G11 není určena pro hry. Tomu pochopitelně odpovídají taktéž specifikace. Máme tu totiž nasazený procesor Unisonic T606, který je vyroben poměrně zastaralou 12nm technologií. K dispozici posléze 3 GB respektive 4 GB RAM. Musí vám být tak jasné, že na hry to zrovna není ideální sestava. Nejnáročnější tituly zde sice rozjedete, herní zážitek je ale špatný. Hry se sekají a doslova žerou procenta baterie.
Musíte se tak smířit s méně náročnými hrami. Samozřejmě jsme telefony prohnali oblíbeným zátěžovým testem Antutu benchmark, kde si telefony odnesly následující skóre – Nokia G11: 174 378 bodů; Nokia G21: 176 045 bodů.
Největší rozdíl mezi Nokií G21 a Nokií G11 je v použitých fotoaparátech. Tedy abych byl přesnější, tak v tom hlavním. Podíváme-li se na slabší kousek, tedy model G11, tak ten vsadil na trojici foto snímačů. Hlavní roli pak zde hraje 13Mpx senzor s technologií PDAF. Jako další tu máme nasazeno 2Mpx makro pro detailní snímky a 2Mpx hloubkový senzor. Tyto dva poslední zmiňované snímače nalezneme taktéž v modelu G21. Hlavní senzor je ale odlišný. V tomto případě si totiž pro nás finská legenda připravila 50Mpx fotoaparát se světelností f/1.8 a technologií PDAF. Na papíře se tak jedná o značný rozdíl. Jak je to ale v reálném použití? Je rozdíl znatelný?
Začneme slabším kouskem, který dostal jen onen 13Mpx snímač. Jeho výsledky nejsou zrovna ty nejlepší. Za dobrých světelných podmínek nejsou snímky příliš barevně věrné a detailů taktéž neposkytují mnoho. Občas jsou fotky taktéž rozmazané, především v jejich krajích. V noci to taktéž není lepší, ba naopak. Senzor není příliš kvalitní, a tak nemůžete očekávat nic extra. Noční režim tu sice máme a dokonce se i automaticky zapne, na kvalitě to ale nemá příliš velký vliv. Fotky jsou mdlé, bez detailů a se značkou dávkou šumu.
A co 50Mpx senzor v Nokii G21? Ten je pochopitelně lepší. Možná ale ne tak moc, jak byste očekávali. Senzor je sám o sobě modernější a kvalitnější. To se tedy odráží na fotkách, které jsou více barevně prokreslenější a detailnější. Je to lepší taktéž při nočních snímcích, především se zapnutým nočním režimem. Příliš velký rozdíl oproti G11 ale nečekejte. Šum je stále patrný a občas dostanete máznutou fotografii. Pokud jde o video, tak v obou případech se musíte spokojit s maximálním možným rozlišení FullHD při 30 snímcích za vteřinu.
Co se týče zbylých dvou senzorů, tak ty jsou již jak v Nokii G21, tak v Nokii G11 totožné. A začneme 2Mpx makrem. Ten slouží pro detailní fotografie. Je ale škoda, že zde výrobce nenasadil alespoň 5Mpx snímač. Fotky jsou sice detailní, nicméně barevné podání není zrovna nejlepší. Abyste navíc dostali kvalitní fotku, tak se musíte obrnit dávkou trpělivosti a počítat s tím, že na první pokus uspokojivý výsledek nedostanete. Poslední 2Mpx senzor slouží pro zachycení hloubky ostrosti, který prakticky využijete hlavně u portrétních fotografií.
Pár slůvek se sluší ztratit taktéž u foto aplikace. Tu má Nokie dobře zvládnutou a je naprosto jednoduchá. Ve spodní části swipnutím přepínáte mezi různými režimy, jako je klasická fotografie, video nebo portrét. V této části také přepnete na přední fotoaparát, jenž na snímky pro sociální sítě naprosto dostačuje. Horní lišta následně skrývá ovládání blesku, poměru stran, Google Lens a pochopitelně taktéž nastavení.
Obě novinky Nokia G21 a Nokia G11 vstupují do toho dá se říct nejlevnějšího a nejméně náročného segmentu. Tyto telefony jsou určeny pro lidi, kteří potřebují hlavně volat, psát esemesky, prohlídnout si internet a občas udělat nějakou tu fotku. Přesně tyto parametry pak telefony splňují.
Jenže tu nemáme prakticky nic navíc, co by novinky výrazněji odlišilo od konkurence. Z kladných stránek tu máme například povedený a rychlý displej, čistý Android nebo silnou baterii. Misku vah na druhou stranu naopak převažuje opravdu slabý výkon, ne zrovna kvalitní fotoaparát či nasazení staršího Androidu. Mezi konkurencí to nebude jednoduché, a o koho jde?
Tak například Samsung Galaxy A13. Tento kousek disponuje krásným 6,4palcovým displeje s FullHD+ rozlišením, procesorem Exynos 850 či 3/4 GB RAM. Potěší také trojitý zadní fotoaparát s hlavním 50Mpx snímačem. Dále tu máme 5 000mAh baterii či aktuální Android 12 s oblíbenou grafickou nadstavbou OneUI 4.0.
Zaujmout může taktéž nový hráč na českém trhu s modelem Tecno Spark 8T. Telefon se chlubí velký 6,6palcovým IPS FullHD+ displejem. O výkon se stará procesor MediaTek Helio G35 ve spolupráci se 4 GB RAM. Potěší taktéž zadní duální fotoaparát s hlavním 50Mpx fotoaparátem či 5 000mAh baterie. Co je naopak mírným zklamáním, je použití postaršího microUSB konektoru pro nabíjení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | méně kvalitní fotoaparáty |
povedený displej | slabý výkon |
silná baterie | starší verze Androidu |
Finská legenda Nokia již dávno není tím, co bývala. Dnes tuto společnost vlastní jiný korporát, konkrétně HMD Global. Před několika lety slavná značka patřila mezi absolutní špičku a prakticky jí patřil celý trh s telefony. S nástupem konkurenčního iPhonu a Android telefonů se však evropská firma rozhodla zůstat u Symbian OS, načež později přešli k Windows. Tyto telefony byly vskutku povedené. Vypadaly dobře, měly na tehdejší dobu kvalitní fotoaparáty a výkon taktéž nebyl k zahození. Problémem však byly aplikace a jejich podpora.
Tyto problémy pak šly ruku v ruce a podíl Nokie na trhu se smrsknul na úplné minimum. V roce 2017 se však zářně vrátili s Android smartphony a slibovali, že se dostanou zpět mezi velké hráče. Zprvu se jim to opravdu dařilo, jenže postupem času to už bylo horší a horší. Aktuálně nám na trh dovezli dva téměř totožné modely G11 a G21, jenž vypadají identicky a liší se jen minimem specifikací. Oba kousky spadají do programu Android One, což značí, že telefony nepatří mezi výkonnostní špičku. Jaké tedy tyto modely jsou? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz
Konstrukce | plast, 164,6 × 75,9× 8,5 mm, 190 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS, 90 Hz, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 11 |
Čipset | 8jádrový, 1,6 GHz, Unisoc T606 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 32 / 64 GB + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (50 / 12 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5, NFC, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, 3,5mm jack, OZO audio |
Baterie | 5 050 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | 3 490 Kč / 4 449 Kč, únor 2022 |
Jako první si musíme říci, že novinky Nokia G21 a Nokia G11 jsou prakticky totožné telefony. Jedná se o smartphony, které zkrátka na první a vlastně ani na druhý pohled nerozeznáte. Máme tu tedy plastové kousky, které svou konstrukcí zapadají do naprostého průměru. Telefony ničím nevyčnívají a nemají žádné speciální prvky. Pokud tedy hledáte telefon, se kterým uděláte parádu, tak na tyto dva modely zapomeňte. Na rovinu však musím říct, že telefony nejsou nijak ošklivé ani špatně zpracované, prostě nepotřebují zbytečně lákat pozornost.
V rukou držíme plastové smartphony. Vše krásně sedí, lícuje a nic nevrže nebo nepůsobí vyloženě levně. Plastový je tedy pochopitelně i boční rámeček, jenž skrývá všechny potřebné periferie. Podíváme-li se na horní stranu, tak v jeho levé části je umístěn 3,5mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. Vedle něj je malá zdířka s mikrofonem. Pakliže se podíváme na levou stranu, tak v jeho horní třetině máme slot pro microSD kartu a dvě SIM karty. Takto obsáhlý slot je tedy rozhodně vítaný. Pod ním je umístěno tlačítko. To má bohužel jen jednu funkci. Jeho stiskem spustíte hlasového asistenta od Googlu. Škoda jen, že toto tlačítko nelze přemapovat například na spoušť fotoaparátu.
Opačná část telefonu se stala domovem pro klasickou kolébku hlasitosti, kterou máme v horní třetině. Vzhledem k velikosti telefonu je však poměrně nemožné na tato tlačítka dosáhnout bez přehmátnutí. Pod kolébkou hlasitosti je do rámečku zapuštěno zamykací tlačítko, ve kterém je skryt také senzor otisků prstů. Jeho rychlost sice není zrovna ukázková, spolehlivost je ale o něco lepší. Jen je tedy vhodnější toto tlačítko při odemknutí zmáčknout. Senzor zaznamená otisk lépe a odemknutí je následně více spolehlivé.
Poslední strana telefonu je ta spodní. Uprostřed máme USB-C konektor s podporou rychlého 18W drátového nabíjení. Po své levici hostí mikrofon a po pravici reproduktor. Ten ale bohužel zrovna neoplývá velkou kvalitou. Zvuk je plechový a hlasitost taktéž není zrovna nejvyšší.
Pokud se zaměříme na zadní stranu, tak ta je taktéž plastová. Nejedná se ale o takový ten lehce působící plast, ale kvalitně zpracovaný. Má navíc povrchovou úpravu, díky čemuž je úchop telefonu jistější. Navíc na zadní části neulpívají otisky prstů. Zadní plocha se navíc příjemně zaobluje do rámečku. To má taktéž za důsledek lepší držení nových Nokií G21 a G11. Uprostřed zad pak máme blyštivý nápis Nokia. V levém rohu se následně nachází modul fotoaparátu skrývající trojici snímačů. A zde je vlastně jediný rozdíl. Modul G21 disponuje nápisem upozorňující na 50Mpx fotoaparát, o tom ale až později.
V krátkosti se zastavíme taktéž u displeje. Jelikož se nacházíme v nižší kategorii smartphonů, tak zde máme zobrazovací panel s poměrně velkými rámečky. Spodní brada je pak opravdu veliká. V horní části je následně vcelku zastaralý kapkovitý výřez pro přední fotoaparát. Nad ním má své místo reproduktor sloužící k uskutečňování hovorů.
Obě novinky Nokia G21 a Nokia G11 se pyšní totožným displejem. Výrobce si pro nás tak v těchto případech připravil panel o úhlopříčce 6,5 palců s rozlišením 1 600 × 720 pixelů, což nám dává jemnost 270 bodů na palec. Tento displej je následně technologie IPS a disponuje rychlou obnovovací frekvencí – 90 Hz. V této cenové relaci se tak jedná o lehce nadprůměrný displej. Alespoň tedy na papíře. A jak je to s tímto panelem v reálném použití?
Na přímém slunečním svitu je displej krásně čitelný, prakticky nemá problém. Automatická regulace jasu rychle zareaguje a jas pošle přesně na takovou intenzitu, jakou v daný moment potřebujete. Taktéž v noci se dá dát svítivost na příjemnou hladinu. Zde již ale automatika nepracuje tak přesně. Poměrně často se mi stávalo, že jas byl až příliš tmavý a musel jsem tak jas ručně opravit. Tento problém se bohužel objevil u obou recenzovaných kousků.
Pokud se zaměříme na barevné podání panelů, tak je asi přesně takové, jaké byste v této cenové kategorii mohli čekat. Jedná se o IPS panel a podání barviček tak není úplně nejkvalitnější. Barvy nejsou tak živé, občas až dokonce lehce vybledlé. Čistý systém od Androidu je navíc sám o sobě na barvy lehce schůdnější, a tak neočekávejte barevnou plejádu jako u asijských konkurentů. Samotné podání si však v nastavení můžete změnit. Upravit lze ale pouze vyvážení bíle. I tak je ovšem fajn, že si můžete barvy lehce přizpůsobit.
Potěší také například noční režim, jenž můžete nechat automatice, nebo určit jeho zapnutí a vypnutí. V tomto režimu displej lehce zežloutne a filtruje modré světlo. V nočních hodinách tak tento režim rozhodně doporučuji. Velký plusový bod telefony získávají taktéž za svou 90Hz obnovovací frekvenci. Displej je díky tomu krásně rychlý a automatika navíc dokáže rychlost regulovat mezi 60 a 90 Hz v závislosti na využití.
Když se Nokia vrátila na trh se smartphony, tak svým zákazníkům slíbila čistý Android a rychlé aktualizace. V případě Nokie G21 a G11 však výrobce plní zatím jenom jeden slib. A to přítomnost čistého Androidu. A co víc, oba tyto kousky jsou členy programu Android One. Bohužel tu ale nemáme to nejnovější, co je možno. V obou testovaných Nokiích totiž běží starší Android 11, jenž si svou premiéru odbyl již v roce 2020. Za pár měsíců již dorazí Android 13, a tak je použití zastaralejšího systému opravdu trestuhodné. Alespoň, že tu máme zaručené dvě velké aktualizace a tři roky bezpečnostních záplat.
A jak je to se samotnou optimalizací systému? Čistý Android není příliš náročný a tak je rozhodně dobré, že jej Nokia ve svých telefonech a především těch levnějších využívá. Pokud telefonu nedáváte příliš zabrat, tak vás odmění poměrně svižným chodem. Tento pocit znásobí již zmiňovaná 90Hz obnovovací frekvence. Načítání aplikací je zde vcelku bezproblémové stejně jako přepínání mezi nimi. V případě, kdy ale máte zapnuto více aplikací v jeden moment, tak jde optimalizace do kopru. Telefon se začíná sekat, přičemž nejvíce si toho všimnete v chatovacích aplikacích a u klávesnice. Píšete a text naskakuje až nepříjemně později. Doporučují mít tak zapnuté zhruba maximálně čtyři aplikace v jeden moment. Víc již dává Nokii G21 potažmo Nokii G11 zabrat.
Zaměříme-li se na samotné funkce a možnosti Androidu 11, tak neočekávejte příliš. Nemáme zde nějakou masivní nadstavbu, a tak tu není příliš možností úprav. To nejdůležitější a nejpotřebnější tu ale máme. V nastavení si můžete například zapnout zobrazení procenta baterie, to je rozhodně užitečné. Dále tu máme například možnost skrytí obsahu notifikace na zamykací obrazovce. Samozřejmostí je taktéž možnost tmavého režimu, jenž může být zapnuté na základě vašeho či předem daného časového plánu.
Po stránce grafické se samozřejmě jedná o subjektivní hodnocení. Nicméně čistý Android vypadá opravdu povedeně, jednoduše a svěže. Škoda jen, že tu není ta “dvanáctka”. Pokud jde o ovládání, tak tahem z horní části pochopitelně rozrolujete ovládací přepínače a náhled příchozích notifikací. Opětovným tažením se zobrazí ještě více ovládacích prvků. Tahem ze spodní části se dostanete do klasického menu. V moment, kdy se posunete v domovské stránce směrem doleva, tak se vám zobrazí panel Googlu s personalizovaným obsahem. Pro samotný průchod systémem slouží oblíbená gesta. Staromilci si však mohou zapnout i klasické ovládání pomocí tří softwarových tlačítek.
Upozornění na zprávy není žádnou vědou, přesto někdy výrobci nezvolí úplně ten správný přístup. To se ale naštěstí v případě Nokie G21 a Nokie G11 nestalo. Krom zvukového upozornění tu máme taktéž něco jako Always-On. Zobrazený čas a notifikace však nejsou na displeji zobrazeny neustále. Pouze v případě, že vám přijde například zpráva, tak se na zhasnutém displeji na chvíli zobrazí onen čas i notifikace. Toto řešení je opravdu šikovné a prakticky nepřehlédnutelné. Navíc je také šetrné k baterii.
Do obou testovaných novinek Nokia nasadila velký 5 000mAh akumulátor. Takto velká baterie je v dnešní době již jakýmsi standardem. Ne vždy je ale výdrž stejná. Nezáleží totiž jen na kapacitě, ale například i na náročnosti či optimalizaci systému. V tomto případě je na tom Nokia poměrně dobře. Telefony tak prakticky zvládnou dva dny na jedno nabití. A to i při větší zátěži, kdy surfujete po internetu nebo často fotíte či natáčíte videa. Obě novinky od Nokie tak mohou být ideálním partnerem na víkendové festivaly, kdy po dobu akce nebudete muset shánět nabíječku.
Když už ale potřebujete své zařízení nabít, tak počítejte s tím, že to chvíli potrvá. Sice tu máme technologii rychlého nabíjení, nicméně výkon je zde pouze 18 W. To není mnoho. Nasazenou baterii to tak dokáže ze zhruba 10 % na plnou kapacitu napumpovat za nějaké 2 hodinky plus mínus pár minutek. Mezi rychlíky v nabíjení se tak tyto telefony neřadí.
Nokia G21 ani Nokia G11 není určena pro hry. Tomu pochopitelně odpovídají taktéž specifikace. Máme tu totiž nasazený procesor Unisonic T606, který je vyroben poměrně zastaralou 12nm technologií. K dispozici posléze 3 GB respektive 4 GB RAM. Musí vám být tak jasné, že na hry to zrovna není ideální sestava. Nejnáročnější tituly zde sice rozjedete, herní zážitek je ale špatný. Hry se sekají a doslova žerou procenta baterie.
Musíte se tak smířit s méně náročnými hrami. Samozřejmě jsme telefony prohnali oblíbeným zátěžovým testem Antutu benchmark, kde si telefony odnesly následující skóre – Nokia G11: 174 378 bodů; Nokia G21: 176 045 bodů.
Největší rozdíl mezi Nokií G21 a Nokií G11 je v použitých fotoaparátech. Tedy abych byl přesnější, tak v tom hlavním. Podíváme-li se na slabší kousek, tedy model G11, tak ten vsadil na trojici foto snímačů. Hlavní roli pak zde hraje 13Mpx senzor s technologií PDAF. Jako další tu máme nasazeno 2Mpx makro pro detailní snímky a 2Mpx hloubkový senzor. Tyto dva poslední zmiňované snímače nalezneme taktéž v modelu G21. Hlavní senzor je ale odlišný. V tomto případě si totiž pro nás finská legenda připravila 50Mpx fotoaparát se světelností f/1.8 a technologií PDAF. Na papíře se tak jedná o značný rozdíl. Jak je to ale v reálném použití? Je rozdíl znatelný?
Začneme slabším kouskem, který dostal jen onen 13Mpx snímač. Jeho výsledky nejsou zrovna ty nejlepší. Za dobrých světelných podmínek nejsou snímky příliš barevně věrné a detailů taktéž neposkytují mnoho. Občas jsou fotky taktéž rozmazané, především v jejich krajích. V noci to taktéž není lepší, ba naopak. Senzor není příliš kvalitní, a tak nemůžete očekávat nic extra. Noční režim tu sice máme a dokonce se i automaticky zapne, na kvalitě to ale nemá příliš velký vliv. Fotky jsou mdlé, bez detailů a se značkou dávkou šumu.
A co 50Mpx senzor v Nokii G21? Ten je pochopitelně lepší. Možná ale ne tak moc, jak byste očekávali. Senzor je sám o sobě modernější a kvalitnější. To se tedy odráží na fotkách, které jsou více barevně prokreslenější a detailnější. Je to lepší taktéž při nočních snímcích, především se zapnutým nočním režimem. Příliš velký rozdíl oproti G11 ale nečekejte. Šum je stále patrný a občas dostanete máznutou fotografii. Pokud jde o video, tak v obou případech se musíte spokojit s maximálním možným rozlišení FullHD při 30 snímcích za vteřinu.
Co se týče zbylých dvou senzorů, tak ty jsou již jak v Nokii G21, tak v Nokii G11 totožné. A začneme 2Mpx makrem. Ten slouží pro detailní fotografie. Je ale škoda, že zde výrobce nenasadil alespoň 5Mpx snímač. Fotky jsou sice detailní, nicméně barevné podání není zrovna nejlepší. Abyste navíc dostali kvalitní fotku, tak se musíte obrnit dávkou trpělivosti a počítat s tím, že na první pokus uspokojivý výsledek nedostanete. Poslední 2Mpx senzor slouží pro zachycení hloubky ostrosti, který prakticky využijete hlavně u portrétních fotografií.
Pár slůvek se sluší ztratit taktéž u foto aplikace. Tu má Nokie dobře zvládnutou a je naprosto jednoduchá. Ve spodní části swipnutím přepínáte mezi různými režimy, jako je klasická fotografie, video nebo portrét. V této části také přepnete na přední fotoaparát, jenž na snímky pro sociální sítě naprosto dostačuje. Horní lišta následně skrývá ovládání blesku, poměru stran, Google Lens a pochopitelně taktéž nastavení.
Obě novinky Nokia G21 a Nokia G11 vstupují do toho dá se říct nejlevnějšího a nejméně náročného segmentu. Tyto telefony jsou určeny pro lidi, kteří potřebují hlavně volat, psát esemesky, prohlídnout si internet a občas udělat nějakou tu fotku. Přesně tyto parametry pak telefony splňují.
Jenže tu nemáme prakticky nic navíc, co by novinky výrazněji odlišilo od konkurence. Z kladných stránek tu máme například povedený a rychlý displej, čistý Android nebo silnou baterii. Misku vah na druhou stranu naopak převažuje opravdu slabý výkon, ne zrovna kvalitní fotoaparát či nasazení staršího Androidu. Mezi konkurencí to nebude jednoduché, a o koho jde?
Tak například Samsung Galaxy A13. Tento kousek disponuje krásným 6,4palcovým displeje s FullHD+ rozlišením, procesorem Exynos 850 či 3/4 GB RAM. Potěší také trojitý zadní fotoaparát s hlavním 50Mpx snímačem. Dále tu máme 5 000mAh baterii či aktuální Android 12 s oblíbenou grafickou nadstavbou OneUI 4.0.
Zaujmout může taktéž nový hráč na českém trhu s modelem Tecno Spark 8T. Telefon se chlubí velký 6,6palcovým IPS FullHD+ displejem. O výkon se stará procesor MediaTek Helio G35 ve spolupráci se 4 GB RAM. Potěší taktéž zadní duální fotoaparát s hlavním 50Mpx fotoaparátem či 5 000mAh baterie. Co je naopak mírným zklamáním, je použití postaršího microUSB konektoru pro nabíjení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | méně kvalitní fotoaparáty |
povedený displej | slabý výkon |
silná baterie | starší verze Androidu |