Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Interní úložiště mobilních telefonů budou nadpozemsky rychlá

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Obecně panuje názor, že rychlost ukládání dat na interních pamětích (úložištích) telefonu může pomalu ale jistě soupeřit s počítači. JEDEC, organizace, která schvaluje technologické standardy, představila nový standard pro ukládání dat v mobilních zaříženích, jako jsou například telefony, tablety či Chromebooky. Přichází UFS 3.0.

UFS 3.0 de facto zdvojnásobuje rychlost ukládání současného standardu UFS 2.1 a to na bleskových 2,9 Gb/s. Jde samozřejmě o teoretické maximum, čehož reálně jen těžko dosáhnete, protože k tomu musí být zajištěna příslušná podpora na straně hardware, ale i tak bude mít toto UFS v příštích telefonech na svědomí opravdu vysokorychlostní ukládání velkého objemu dat. Reálná hodnota je tedy někde kolem 2,3 Gb/s.

Pokud bychom uvažovali v rovině, že již současné UFS 2.1 je přeci plně dostačující, tak stejný přístup bychom mohli aplikovat na mnohem zastaralejší standard eMMC, který je stále dostatečně rychlý pro všeobecné používání. Jenže s rostoucím rozlišením například u pořizovaných videí ve formátu 4K, bychom mohli mít problém. Vzhledem k tomu, že aplikace a software v telefonech jsou čím dál komplikovanější, zastaralejší standard by měl jistě na svědomí pomalejší načítání.

Pokud ještě chvíli zůstaneme u natáčení videa, tak idea je taková, že například natáčení ve 4K rozlišení při rychlosti 60 snímků za sekundu (nebo v budoucnu 8K) má naprosto minimálně zatížit výkon telefonu. Tedy už žádné přehřívání? Svou roli zde hraje i oznámení Samsungu, že chce v co nejkratší době nasadit do oběhu paměťové moduly o velikosti 512 GB, takže je potřeba zajistit co nejrychlejší zpracování dat v reálném čase. Všechno je to o rychlosti. A ta hraje prim.

V řeči čísel to vypadá následovně. Ještě vyšší rychlost oproti přechozí generaci UFS 2.0/2.1 je dosažená díky změně technologie, která umožňuje zrychlení fyzické vrstvy za použití stávajících dvou linkek a jednoho protokolu. Reálně tedy dosahuje UFS 3.0 vyšší přenosové kapacity; tedy nějakých 11.6 Gb/s na jednu linku, vynásobeno dvěma je to 23,2 Gb/s, což je, pozor, teoretické maximum. Reálné bude zhruba o pětinu nižší.

Vzhledem k tomu, že na této úrovni má Samsung monopol, dá se očekávat, že s nejnovějším standardem se v praxi „vytasí“ právě on.

zdroj: engadget

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Dnes je Světový den smajlíků. Podívejte se, jaké používáme nejvíce

Dnes je Světový den smajlíků. Podívejte se, jaké používáme nejvíce

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Na dnešní den, tedy 17. července, připadá oslava Mezinárodního dne emotikon, který si užívají fanoušci po celém světě. Mnoho z nich…

Facebook Messenger půjde synchronizovat s Instagramem

Facebook Messenger půjde synchronizovat s Instagramem

DNES  |  Jakub Mokříš  |  2 komentáře

Poté, co Facebook koupil Instagram, přišla možnost synchronizovat fotky z Instagramu rovnou i na Facebook. Teď se propojení obou aplikací ještě…

Šéf Samsungu byl vyfocen, jak používá na veřejnosti Galaxy Note 9

Šéf Samsungu byl vyfocen, jak používá na veřejnosti Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  2 komentáře

To, že vlajkové lodě „testuje“ top vedení firem je u některých výrobců běžná praxe a dost možná i součást marketingu. Koh…

Mobilní zobrazení