Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Interní úložiště mobilních telefonů budou nadpozemsky rychlá

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Obecně panuje názor, že rychlost ukládání dat na interních pamětích (úložištích) telefonu může pomalu ale jistě soupeřit s počítači. JEDEC, organizace, která schvaluje technologické standardy, představila nový standard pro ukládání dat v mobilních zaříženích, jako jsou například telefony, tablety či Chromebooky. Přichází UFS 3.0.

UFS 3.0 de facto zdvojnásobuje rychlost ukládání současného standardu UFS 2.1 a to na bleskových 2,9 Gb/s. Jde samozřejmě o teoretické maximum, čehož reálně jen těžko dosáhnete, protože k tomu musí být zajištěna příslušná podpora na straně hardware, ale i tak bude mít toto UFS v příštích telefonech na svědomí opravdu vysokorychlostní ukládání velkého objemu dat. Reálná hodnota je tedy někde kolem 2,3 Gb/s.

Pokud bychom uvažovali v rovině, že již současné UFS 2.1 je přeci plně dostačující, tak stejný přístup bychom mohli aplikovat na mnohem zastaralejší standard eMMC, který je stále dostatečně rychlý pro všeobecné používání. Jenže s rostoucím rozlišením například u pořizovaných videí ve formátu 4K, bychom mohli mít problém. Vzhledem k tomu, že aplikace a software v telefonech jsou čím dál komplikovanější, zastaralejší standard by měl jistě na svědomí pomalejší načítání.

Pokud ještě chvíli zůstaneme u natáčení videa, tak idea je taková, že například natáčení ve 4K rozlišení při rychlosti 60 snímků za sekundu (nebo v budoucnu 8K) má naprosto minimálně zatížit výkon telefonu. Tedy už žádné přehřívání? Svou roli zde hraje i oznámení Samsungu, že chce v co nejkratší době nasadit do oběhu paměťové moduly o velikosti 512 GB, takže je potřeba zajistit co nejrychlejší zpracování dat v reálném čase. Všechno je to o rychlosti. A ta hraje prim.

V řeči čísel to vypadá následovně. Ještě vyšší rychlost oproti přechozí generaci UFS 2.0/2.1 je dosažená díky změně technologie, která umožňuje zrychlení fyzické vrstvy za použití stávajících dvou linkek a jednoho protokolu. Reálně tedy dosahuje UFS 3.0 vyšší přenosové kapacity; tedy nějakých 11.6 Gb/s na jednu linku, vynásobeno dvěma je to 23,2 Gb/s, což je, pozor, teoretické maximum. Reálné bude zhruba o pětinu nižší.

Vzhledem k tomu, že na této úrovni má Samsung monopol, dá se očekávat, že s nejnovějším standardem se v praxi „vytasí“ právě on.

zdroj: engadget

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Black Shark je již v prodeji. Využijte speciální kódy

Xiaomi Black Shark je již v prodeji. Využijte speciální kódy

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Nejen v překladu, ale i svým způsobem černý žralok mezi herními smartphony disponuje brutální výbavou. A nyní se dá zakoupit. Pro…

Samsungy A6 a A6+ se nám vysvlékly z ochranných krytů

Samsungy A6 a A6+ se nám vysvlékly z ochranných krytů

VČERA  |  Radek Chlup  |  3 komentáře

Samsungu nyní „utekly“ už i oficiální rendery chystaných telefonů Galaxy A6 a A6+ a tak víme, že předchozí spekulace byly pravdivé. Tip:…

Sluchátka za 400 Kč? Mohou být moderní, bezdrátová, i sportovní

Sluchátka za 400 Kč? Mohou být moderní, bezdrátová, i sportovní

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Doba bezdrátová je tady, a tak se tomu přizpůsobují samozřejmě všechny možné produkty. Třeba i cenově nejdostupnější sluchátka. Zealot H1 jsou…

Mobilní zobrazení