Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Interní úložiště mobilních telefonů budou nadpozemsky rychlá

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Obecně panuje názor, že rychlost ukládání dat na interních pamětích (úložištích) telefonu může pomalu ale jistě soupeřit s počítači. JEDEC, organizace, která schvaluje technologické standardy, představila nový standard pro ukládání dat v mobilních zaříženích, jako jsou například telefony, tablety či Chromebooky. Přichází UFS 3.0.

UFS 3.0 de facto zdvojnásobuje rychlost ukládání současného standardu UFS 2.1 a to na bleskových 2,9 Gb/s. Jde samozřejmě o teoretické maximum, čehož reálně jen těžko dosáhnete, protože k tomu musí být zajištěna příslušná podpora na straně hardware, ale i tak bude mít toto UFS v příštích telefonech na svědomí opravdu vysokorychlostní ukládání velkého objemu dat. Reálná hodnota je tedy někde kolem 2,3 Gb/s.

Pokud bychom uvažovali v rovině, že již současné UFS 2.1 je přeci plně dostačující, tak stejný přístup bychom mohli aplikovat na mnohem zastaralejší standard eMMC, který je stále dostatečně rychlý pro všeobecné používání. Jenže s rostoucím rozlišením například u pořizovaných videí ve formátu 4K, bychom mohli mít problém. Vzhledem k tomu, že aplikace a software v telefonech jsou čím dál komplikovanější, zastaralejší standard by měl jistě na svědomí pomalejší načítání.

Pokud ještě chvíli zůstaneme u natáčení videa, tak idea je taková, že například natáčení ve 4K rozlišení při rychlosti 60 snímků za sekundu (nebo v budoucnu 8K) má naprosto minimálně zatížit výkon telefonu. Tedy už žádné přehřívání? Svou roli zde hraje i oznámení Samsungu, že chce v co nejkratší době nasadit do oběhu paměťové moduly o velikosti 512 GB, takže je potřeba zajistit co nejrychlejší zpracování dat v reálném čase. Všechno je to o rychlosti. A ta hraje prim.

V řeči čísel to vypadá následovně. Ještě vyšší rychlost oproti přechozí generaci UFS 2.0/2.1 je dosažená díky změně technologie, která umožňuje zrychlení fyzické vrstvy za použití stávajících dvou linkek a jednoho protokolu. Reálně tedy dosahuje UFS 3.0 vyšší přenosové kapacity; tedy nějakých 11.6 Gb/s na jednu linku, vynásobeno dvěma je to 23,2 Gb/s, což je, pozor, teoretické maximum. Reálné bude zhruba o pětinu nižší.

Vzhledem k tomu, že na této úrovni má Samsung monopol, dá se očekávat, že s nejnovějším standardem se v praxi „vytasí“ právě on.

zdroj: engadget

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Huawei si pro letošní rok chystá několik zajímavých kousků. Jedním z nich bude model P20 Plus, o kterém již například víme,…

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Roku 2014 představila firma PowerUp papírovou vlaštovku s vrtulkou, kterou lze ovládat mobilem. Dnes, když už projekt na Indiegogo překonal o…

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že se čínská společnost Xiaomi pokouší okoukat od kalifornského Applu jeho povedená…

Mobilní zobrazení