Huawei hodně upadne, pak možná skoncuje s telefony, tvrdí expert
Čínská společnosti Huawei se potýká s velkou nepřízní osudu. I přestože si drží post nejprodávanějšího výrobce mobilních telefonů, brzy je čeká strmý pád, který může vyústit i v totální konec na trhu se smartphony. Myslí si to analytik Ming-Čch‘ Kchuo.

Čtěte také: Kauza Huawei je jako bumerang. Neohrožuje jen USA, ale celý svět
Šikana a sankce neustávají
Patrné je rozhodně to, že Huawei nemá poslední dobou na růžích ustláno a Spojené státy vedené Donaldem Trumpem proti čínskému technologickému gigantovi velmi ostře vystupují. Začalo to v květnu 2019, kdy jako sankci proti Číně umístila vláda USA Huawei a další čínské značky na list nežádoucích firem. Tyto subjekty mají představovat hrozbu pro státní integritu a americké podniky s nimi nesmí spolupracovat.
To byla pro Huawei rána, protože v tu chvíli musel přestat ve svých nových telefonech používat licencovaný systém Android – zůstal jen open source, který pozbývá třeba obchod s aplikacemi Play Store a další aplikace přímo od Googlu.
A situace eskaluje i rok poté, kdy nepřízní osudu Huawei musí přestat spolupracovat s výrobcem polovodičových komponent TSMC. Původem tchajwanská společnost totiž přijala nabídku USA na postavení velké továrny v Texasu. Huawei proto nově potřebuje pro spolupráci s TSMC speciální povolení, a to nedostane.
Zatím se Huawei drží
I přes kombinaci všech těchto negativních vlivů Huawei pořád kraluje smartphonovému trhu – v dubnu dokonce předčil i jihokorejský Samsung. Jak ale tvrdí analytik Ming-Čch‘ Kchuo, není to Huawei vůbec nic platné. I přestože Huawei meziročně roste, nemá perspektivu.
USA má v plánu další sankce proti Huawei, které ještě víc zabolí nejen samotnou firmu, ale i zákazníky. Stačí se podívat na tuzemský trh. Huawei byl v minulosti jedním z těch nejlepších, jeho telefony se prodávaly jako housky na krámě.
Pak ale přišel zákaz a rok se s rokem sešel. Starší modely Huawei už moc zákazníků nehledá a nové nestojí za to. Chybí jim to hlavní – aplikace – a zákazníci proprietárnímu řešení Huawei nevěří. Anebo, a to je horší, si telefon od Huawei pořídí, ale krátce na to jej jdou vrátit.
Na odchodu Huawei vydělají ostatní
Vědomí toho, že Huawei může reálně trh se smartphony opustit, je motivující pro všechny soupeře. Ať už jde o americký Apple, korejský Samsung, anebo další čínské výrobce, jako třeba Xiaomi, Oppo a tak dále.
Na stranu druhou, Huawei v tuto chvíli nemá reálný důvod odcházet a do té doby, co mu budou smartphony (prodávané třebaže jen na domácím trhu) produkovat takové zisky, že bude v meziročním plusu, nenechá toho. Už jen kvůli slibně se rozvíjejícímu 5G.
Autor článku
Bývalý redaktor webu Mobilizujeme.cz. Sepsal celkem 3182 článků.







