Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Fotoduel na ostří nože: Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7

  |  116 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung se svou vlajkovou lodí Galaxy S6 po celý loňský rok porážel v naší speciální rubrice fotoduelů jednoho soupeře za druhým. Vyrovnat se mu dokázala jen Sony Xperia Z5, a to měla překvapivě o generaci vyspělejší snímač než Samsung. Je tedy vidět, že jihokorejský výrobce na poli fotomobilů boduje. Bude se letos historie opakovat? Nebo naopak bude nejnovější Samsung Galaxy S7 překonán hned v prvním kole fotoduelu? Jeho soupeřem je ambiciózní novinka Huawei P9 s inovativním duálním fotoaparátem, na kterém se podílela německá fotografická legenda Leica. Pohodlně se posaďte, je tady další díl naší speciální rubriky!

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

Na úvod se sluší a patří nejprve patřičně představit oba dva dnešní aktéry a jejich špičkové fotoaparáty. Huawei P9 je mladším z obou telefonů, a proto dostane přednost. Jeho nové duální řešení se skládá ze dvou 12 Mpx snímačů – RGB snímač je specializován na zachycení barev, zatímco druhý, monochromatický snímač, vyniká při získávání detailů obrazu. V obou případech se jedná o věhlasný snímač Sony IMX286 (který používá třeba také phablet Mate 8) s pixely o větší velikosti 1,25 um. Při focení pomáhá laserový autofocus, ovšem díky hybridní technologii ostření (laserové, kontrastní a výpočtem hloubky) jej telefon nepoužívá pokaždé. Trochu překvapivé může být, že fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu (OIS), na druhou stranu nijak nevyčnívá nad okolní povrch. Pokud jde o objektiv, jedná se o 27 mm řešení se světelností f/2.2.

Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7 fototest

Samsung a jeho vlajková loď Galaxy S7 sice nepoužívá duální fotoaparáty, ale disponuje vlastní technologií zvanou Dual Pixel. Díky ní má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Pokud jde o snímač, existují dvě odlišné verze – Sony IMX260 a ISOCELL S5K2L1 (my jsme testovali verzi se Sony snímačem, který vychází podle mnohých o něco lépe). V každém případě má snímač rozlišení 12 Mpx a používá větší pixely o velikosti 1,4 um. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci obrazu (OIS), což má také za následek nepatrné vyčnívání objektivu nad okolní povrch (o 0,46 mm). Objektiv je 26 mm, takže dokáže zachytit o něco málo větší scénu než v případě Huawei, největším rozdílem pak je výrazně lepší světelnost f/1.7.

Specifikace fotoaparátů

Huawei P9Galaxy S7/S7 Edge
max. rozlišení12 Mpx (3968 x 2976 px)12 Mpx (4032 x 3024 px)
poměr stran4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)
velikost snímačeneuvedeno1/2.5″
objektiv27 mm, světelnost 2x f/2.226 mm, světelnost f/1.7
bleskano, 2xano, 1x
optická stabilizaceneano
laserový autofocusanone
cena zařízení

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku při maximálním rozlišení (12 Mpx) se stejným poměrem stran (4:3). U Samsungu jsme měli vypnutí nastavení automatické volby HDR, jelikož u Huawei tato volba není automatická. Pro jistotu také uvádíme, že na (všech) čočkách fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla/byly před každým focením u každého modelu vyčištěná/é, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem (vítr, náhlá změna osvětlení apod.), a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7 fototest

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Huawei i Samsung si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku (u Samsungu dvakrát stisknutí domovské klávesy, u Huawei dvakrát stisknutí tlačítka pro snížení hlasitosti) můžeme první snímek vyfotit už během pouho pouhých 2 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.


Základní prostředí fotoaparátů – Huawei P9 (vlevo) a Samsung Galaxy S7 (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. Vynikající jsou v obou případech i profesionální manuální režimy.

Velkou roli také mohou hrát různé bonusové funkce a režimy – například u Huawei P9 monochromatický režim, režim pro manuální změnu hloubky ostrosti (a to i po pořízené fotek) nebo malování světlem. Samsung Galaxy S7 zase láká na režim živého vysílání videa, virtuální snímek, automatické HDR a další. Režimy však nejsou cílem dnešního srovnání.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , , , , ,
Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Tvůrci aplikací dostali skvělou možnost, jak zvýšit své šance na úspěch na App Store, kde je samozřejmě obrovská konkurence. Apple oznámil,…

Mobilní zobrazení