Fotoduel na ostří nože: Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7
Samsung se svou vlajkovou lodí Galaxy S6 po celý loňský rok porážel v naší speciální rubrice fotoduelů jednoho soupeře za druhým. Vyrovnat se mu dokázala jen Sony Xperia Z5, a to měla překvapivě o generaci vyspělejší snímač než Samsung. Je tedy vidět, že jihokorejský výrobce na poli fotomobilů boduje. Bude se letos historie opakovat? Nebo naopak bude nejnovější Samsung Galaxy S7 překonán hned v prvním kole fotoduelu? Jeho soupeřem je ambiciózní novinka Huawei P9 s inovativním duálním fotoaparátem, na kterém se podílela německá fotografická legenda Leica. Pohodlně se posaďte, je tady další díl naší speciální rubriky!
Na úvod se sluší a patří nejprve patřičně představit oba dva dnešní aktéry a jejich špičkové fotoaparáty. Huawei P9 je mladším z obou telefonů, a proto dostane přednost. Jeho nové duální řešení se skládá ze dvou 12 Mpx snímačů – RGB snímač je specializován na zachycení barev, zatímco druhý, monochromatický snímač, vyniká při získávání detailů obrazu. V obou případech se jedná o věhlasný snímač Sony IMX286 (který používá třeba také phablet Mate 8) s pixely o větší velikosti 1,25 um. Při focení pomáhá laserový autofocus, ovšem díky hybridní technologii ostření (laserové, kontrastní a výpočtem hloubky) jej telefon nepoužívá pokaždé. Trochu překvapivé může být, že fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu (OIS), na druhou stranu nijak nevyčnívá nad okolní povrch. Pokud jde o objektiv, jedná se o 27 mm řešení se světelností f/2.2.
Samsung a jeho vlajková loď Galaxy S7 sice nepoužívá duální fotoaparáty, ale disponuje vlastní technologií zvanou Dual Pixel. Díky ní má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Pokud jde o snímač, existují dvě odlišné verze – Sony IMX260 a ISOCELL S5K2L1 (my jsme testovali verzi se Sony snímačem, který vychází podle mnohých o něco lépe). V každém případě má snímač rozlišení 12 Mpx a používá větší pixely o velikosti 1,4 um. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci obrazu (OIS), což má také za následek nepatrné vyčnívání objektivu nad okolní povrch (o 0,46 mm). Objektiv je 26 mm, takže dokáže zachytit o něco málo větší scénu než v případě Huawei, největším rozdílem pak je výrazně lepší světelnost f/1.7.
Specifikace fotoaparátů
Huawei P9 | Galaxy S7/S7 Edge | |
---|---|---|
max. rozlišení | 12 Mpx (3968 x 2976 px) | 12 Mpx (4032 x 3024 px) |
poměr stran | 4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx) | 4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx) |
velikost snímače | neuvedeno | 1/2.5″ |
objektiv | 27 mm, světelnost 2x f/2.2 | 26 mm, světelnost f/1.7 |
blesk | ano, 2x | ano, 1x |
optická stabilizace | ne | ano |
laserový autofocus | ano | ne |
cena zařízení | ? |
Úvod, seznámení s metodikou
Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku při maximálním rozlišení (12 Mpx) se stejným poměrem stran (4:3). U Samsungu jsme měli vypnutí nastavení automatické volby HDR, jelikož u Huawei tato volba není automatická. Pro jistotu také uvádíme, že na (všech) čočkách fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla/byly před každým focením u každého modelu vyčištěná/é, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem (vítr, náhlá změna osvětlení apod.), a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.
Ovládání, focení a funkce
Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Huawei i Samsung si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku (u Samsungu dvakrát stisknutí domovské klávesy, u Huawei dvakrát stisknutí tlačítka pro snížení hlasitosti) můžeme první snímek vyfotit už během pouho pouhých 2 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.
Základní prostředí fotoaparátů – Huawei P9 (vlevo) a Samsung Galaxy S7 (vpravo)
Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. Vynikající jsou v obou případech i profesionální manuální režimy.
Velkou roli také mohou hrát různé bonusové funkce a režimy – například u Huawei P9 monochromatický režim, režim pro manuální změnu hloubky ostrosti (a to i po pořízené fotek) nebo malování světlem. Samsung Galaxy S7 zase láká na režim živého vysílání videa, virtuální snímek, automatické HDR a další. Režimy však nejsou cílem dnešního srovnání.
S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Huawei P9 a Galaxy S7 (zip, 256 MB).
Všechny snímky jsou v pořadí Huawei P9 (VLEVO) a Galaxy S7 (VPRAVO).
Makro
Kvetoucí pampeliška – už první snímek ukazuje značné rozdíly. Huawei má přirozenější barvy (teplejší), naopak Samsung volí studenější tóny, a hlavně se kolem jeho květu pampelišky objevuje takový nepříjemný barvitý opar.
Vykvetlá pampeliška – skvělý snímek v obou případech, velmi detailní, ale jak si už na první pohled všimnete, Huawei opět volí teplejší tóny (přirozenější dané situaci) než Samsung. Ten se naopak postprocessingem snaží scénu přebarvovat do hezčích zelenějších barev.
Tulipán – zde snad ani není potřeba slov. Výrazný rozdíl mezi volbou odlišné expozice – Huawei si poradil podstatně lépe, naopak Samsung scénu až nepříjemně přeexponoval.
Strom s květy – někdy se ale může stát přesný opak, i když ne tak výrazný. Zde Samsung scénu podexponoval a jak je u něj známé, barvy jsou u něj (zelená a modrá) podstatně sytější a barevnější. Snímek se tak může více líbit, na druhou stranu reálu více odpovídá snímek Huawei.
Skalka – vynikající makro v obou případech, výborná drobnokresba, ovšem znovu je vidět odlišné nastavení barevných tónů.
Detail skalky – oba telefony nemají sebemenší problémy fotit makro i z větší blízkosti, výborná práce v obou případech, možná u Samsungu ještě o něco lepší než u Huawei vlivem dosažení lepší expozoce, ze které si snímek zachoval více detailů.
Jehnědy – zde je naprosto stejná situace, Huawei scénu vystihl přirozenější, snímek od Samsungu se ale vlivem lepší volby expozice a postprocessingu bude asi většině lidem více líbit. Jeho zelená je zelenější a snímek také působí jako ostřejší.
Kůra – a poslední příklad makra mluví za vše, oba telefony fotí špičkově, ale Huawei volí přirozenější barvy.
Exteriér
S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Huawei P9 a Galaxy S7 (zip, 256 MB).
Všechny snímky jsou v pořadí Huawei P9 (VLEVO) a Galaxy S7 (VPRAVO).
Sídliště – jestliže u makro snímků volil Samsung většinou nižší expozici, u snímků exteriéru je to zpravidla přesně naopak. Díky tomu si Huawei zachovává více detailů a jeho snímek je přirozenější. Snímek ze Samsungu je zase zelenější a působí také velmi pěkně.
Mrakodrap – zde výraznějších rozdílů nenajdeme, ale opět se můžeme krásně podívat na to, že modrá je u Samsungu modřejší, což úplně nekoresponduje s reálnou situací.
Parkoviště – stejně jako u první fotky, Huawei zvolil nižší expozici a má o něco více detailů než snímek od Samsungu, v obou případech jsou ale fotky celkově povedené.
Větrno před deštěm – první složitější scéna, kdy se schylovalo k dešti a foukal silnější vítr, nebe tak bylo zatažené a dělalo fotoaparátům první problémy. Snímek od Huawei působí dost mdle a ztrácí detaily, naopak Samsung scénu zachytil ostřeji a krásně vytáhnul i pestré barvy v postprocessingu, leč opět musíme podotknout, že v reálu tak syté samozřejmě nebyly.
Plakáty – velmi vyrovnaný výsledek, nepatrně lepší drobnokresby ale po zvětšení obrázků dosáhl Samsung, který opět zvolil vyšší expozici, naopak Huawei zvolil nižší expozici, a tak jeho snímek exteriéru i tentokrát působí jako nepatrně tmavší.
Strom do nebes – výraznější rozdíly mezi oběma snímky. U Huawei překvapí červený opar, ale potěší přirozenější celkové podání, naopak u Samsungu je snímek zbytečně podexponovaný a má celkově studenější tóny.
Ulice – další příklad toho, jak oba telefony volí odlišnou expozici a také „teplotu barev“. U Samsungu už ale scéna působí lehce přepáleně, naopak u Huawei může působit mdlejším dojmem. Ideální by bylo něco přesně mezi.
Socha – Samsung umí, zde si se scénou poradil mazácky a výsledkem je vyšší úroveň detailů, ale také sytější barvy, leč znovu zopakuji, že v reálu tak syté samozřejmě nebyly.
Dětské hřiště – a poslední dokonalý příklad toho, jak se Huawei snaží scénu zachytit přirozeně, zatímco Samsung se soustředí na hezký postprocessing. P9 má tedy dětské hřiště celkem s teplejším nádechem, naopak S7 zvolila studenější tóny.
Interiér a noční scéna
S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Huawei P9 a Galaxy S7 (zip, 256 MB).
Všechny snímky jsou v pořadí Huawei P9 (VLEVO) a Galaxy S7 (VPRAVO).
Sedačka – krásný příklad rozdílnosti obou dvou technických řešení – Huawei volí nižší expozici, naopak Samsung se toho nebojí a expozici nastavil vyšší, díky jeho lepší světelnosti (f/1.7) se pak může zaslouženě pochlubit i vyšší úrovní detailů, zatímco u Huawei dochází při přiblížení k šumu a slévání barev.
Supermarket – v tomto případě je ale scéna vyrovnanější a Huawei má zde naopak ostřejší a tedy čitelnější texty v podobě cen výrobků. Oba fotoaparáty si ale každopádně zaslouží pochvalu.
Předsíň – Dual Pixel s lepší světelností u Samsungu i zde přečilo duální fotoaparát Huawei v ostrosti snímku a menší úrovni šumu. Snad úplně poprvé má fotku Samsung také přirozenější než Huawei.
Schody – a pomalu jde do tuhého. První noční snímek ještě zvládají oba dva konkurenti relativně slušně.
Vítkov č.1 – na dalších snímcích už pak ale na první pohled lépe vypadají fotky z Huawei P9, ačkoliv nemají kvůli horší světelnosti tolik detailů jako Samsung (který scénu krásně prokreslí), na druhou stranu se S7 nezvládá vypořádat se silnějšími zdroji světla jako je pouliční osvětlení.
Vítkov č.2 – přímé srovnání bez zdroje osvětlení hraje lehce ve prospěch Samsungu, který dosahuje lepší úrovně detailů než Huawei. Oba dva telefony ale fotí i zde parádně.
Vítkov č.3 – lepší světelnost Samsungu s optickou stabilizací (OIS) opět v hlavní roli, díky čemuž opět dokáže S7 získat se scény více detailů a celkově je toho pak na fotce vidět i více, než u Huawei a jeho P9.
Pouliční osvětlení – a poslední příklad noční scény jen potvrzuje předchozí srovnávací fotky. Zde bych ještě možná doplnil, že Huawei možná není tak detailní a nemá scénu tak prokreslenou, ale minimálně působí na pohled použitelněji než u Samsungu.
Kdo je tedy vítězem našeho fotoduelu?
Závěr a zhodnocení
Tohle byl fotosouboj jak má být. Už nejde jen o hodnoty jednotlivých parametrů jako je rozlišení, velikost snímače nebo světelnost objektivu, ale doslova o střet dvou zcela odlišných technologií – zbrusu nového duálního fotoaparátu od Huawei (na kterém spolupracovala německá legenda Leica) a „revolučního“ Dual Pixel fotoaparátu od Samsungu. Která technologie potažmo který fotomobil tedy zvítězil v našem dnešním velkém fotoduelu?
Stejně jako v případě loňských soubojů vlajkových lodí, ani v tomto souboji není takového vítěze, který by jasně zvítězil na celé čáře. Co ale můžeme potvrdit, je fakt, že Huawei P9 jasně vyniká přirozenějším zachycenějším běžných denních scén, ať už jde o makro režim nebo o exteriér za různých podmínek. Naopak Samsung si o něco lépe poradil s interiérem a nočními snímky, které jsou celkově prokreslenější, ale mají problémy s výraznějšími zdroji světla jako je pouliční osvětlení.
Pokud chce vyváženější fotomobil, je lepší volbou Huawei P9 s duálním fotoaparátem, který se tak tímto stává v naší redakční rubrice novým králem fotomobilů. Do Huawei tedy od nás míří gratulace, po letech se konečně čínskému výrobci povedlo vymanit se ze stínu konkurence a dojít si pro prvenství. Naopak Samsung Galaxy S7 zůstává i přes těsnou prohru špičkovým fotomobilem. Jeho pořízení vám můžeme doporučit, pokud častěji fotíte v interiéru a líbí se vám jeho sice nepřirozené, ale hezké sytější barvy, které u snímků výrobce rád nastavuje.
Doporučujeme:
- Recenze Huawei P9: nenápadný, ale prakticky dokonalý
- Recenze Samsung Galaxy S7 Edge: evolucí k dokonalosti
Jaké jsou vaše osobní preference, který z fotomobilů podle vás fotí lépe? A které řešení fotoaparátu má podle vás budoucnost?
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.