Mobilizujeme.cz

Člověk a telefon: navštivte originální výstavu od T-mobile a NTM

  |  komentovat  |  autor:

Dnes se v Praze veřejnosti otevřela velmi zajímavá výstava „Člověk a telefon“, kterou připravil operátor T-Mobile ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Akci můžete navštívit až do 30. dubna 2017.

Telefony od roku 1884 až do současnosti

Výstava „Člověk a telefon“ zábavným a interaktivním způsobem zachycuje, jak se díky telekomunikačním technologiím změnil život člověka během posledních několika desítek let, a připomíná hned několik letošních výročí: 140 let od zapsání patentu Alexandra Grahama Bella, 25 let od doby, kdy do České republiky přišel internet, a 20 let od vstupu společnosti T-Mobile na český trh.

clovek-a-telefon-vystava-obr2

Návštěvníci uvidí nejen historické telefonní přístroje a připomenou si největší mobilní „hitovky“ předchozích dvou desetiletí, ale budou moci nahlédnout i do budoucnosti, která patří nikoli aluminiu, ale internetu věcí a velkým datům. Moderním způsobem jsou na výstavě prezentovány i jednotlivé funkce mobilních telefonů – mobil jako zábavný i užitečný společník či jako hudební přehrávač, herní konzole nebo fotoaparát; důležitou roli hraje samozřejmě také internet v mobilu.

clovek-a-telefon-vystava-obr5

„Snad žádný vynález si lidstvo nepodmanil tak rychle a tak masově, jako mobilní telefon. Naše životy se za poslední dvě desetiletí díky němu zcela zásadně změnily,“ vysvětluje Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekomu, a dodává: „Naše výstava chce připomenout, jak bouřlivým vývojem mobilní technologie prošly. Ale nechceme jen vzpomínat, proto je významná část expozice věnována budoucnosti.“

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Jsem velmi potěšen, že se nám v této výstavě podařilo navázat na odkaz Vojty Náprstka, zakladatele českého technického muzejnictví, jednoho z vůbec prvních majitelů telefonu v Praze, který ve své době sbíral a zpřístupňoval veřejnosti tehdejší novinky světové techniky. Na výstavě „Člověk a telefon“ připomeneme nejen bohatou sbírku historických telefonů ze sbírek NTM, ale představíme současně jednu z nejrychleji se rozvíjejících technologií, která výrazně ovlivnila a bude ovlivňovat život lidí.“

Bohatý program

Velcí i malí návštěvníci mohou jednotlivé funkce telefonů a komunikačních technologií nejen vidět, ale také vyzkoušet, a to díky množství hravých aktivit. Čeká na ně funkční historická telefonní ústředna či poštovní schránka, z níž mohou poslat pohled, a která zároveň hlásí, zda je plná či nikoli. Děti, které vyrostly s dotykovým displejem, budou moci poslat SMS z „tatranky“, nebo zavolat z klasického ciferníkového aparátu. Návštěvníci mají unikátní možnost vyzkoušet prototypy „chytrých“ IoT řešení či zažít náročné pracovní podmínky telekomunikačního technika simulované za pomoci 3D brýlí Samsung Gear VR a stepperu.

clovek-a-telefon-vystava-obr3

Tip: Plné jednodenní vstupné do NTM stojí 190 korun, více v ceníku Národního technického muzea.

Historické kousky

Historický vývoj telefonů dokládají poklady ze sbírek NTM. Vystaveny zde jsou historické originály z poslední čtvrtiny 19. století: např. Bellův telefon z roku 1884 nebo telefon Siemensův z roku 1890, dále telefon z kanceláře Františka Ferdinanda d’Este ze zámku Konopiště či luxusní telefonní přístroj Priteg se slonovinovým sluchátkem, který si zahrál v roce 1942 ve filmu Vlasty Buriana Zlaté dno. Zachycen je i vývoj stolních telefonních stanic až do 80. let 20. století.

Kniha 2036

Národní technické muzeum zároveň se slavnostním otevřením výstavy získalo knihu „2036. Tomáš Sedláček a hosté: jak budeme žít za dvacet let“, která bude nedílnou součástí výstavy a po jejím skončení zůstane uložena v NTM po dalších 20 let. V roce 2036 pak přijde zkouška ohněm – vyhodnocení, jak moc se autoři knihy ve svých předpovědích budoucnosti mýlili. Na výstavě jsou ukázky z knihy přístupné v audio podobě.

clovek-a-telefon-vystava-obr4

Brýle pro VR zdarma

Výstava „Člověk a telefon“ potrvá od 16. listopadu 2016 do 30. dubna 2017. Prvních 17 tisíc návštěvníků výstavy dostane v ceně vstupenky brýle na virtuální realitu.

zdroj: TZ, 2036, NTM

ČLÁNKY:, , , , , ,
Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

DNES  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

DNES  |    |  diskuze (0)

Antigravitační pouzdro je nová vychytávka, která sice váš telefon nezbaví gravitace jako takové, ale dokáže překvapivým způsobem přichytit smartphone na sklo či…

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

DNES  |    |  5 komentářů

Zhruba před dvěma týdny představila kalifornská společnost nové iPhony. Konkrétně se jedná o iPhone 8, 8 Plus a výroční iPhone X. První…

Mobilní zobrazení