Po úspěšném prvním dílu našeho nového seriálu v podobě recenzí výběhových telefonů jsme si vzali do parády další bývalý top model, jenž ve své době budil opravdový rozruch. Na zoubek se podíváme LG G3, které jako první ze zavedených výrobců přineslo displej s ultravysokým QHD rozlišením. Jak si vede v porovnání s dnešní konkurencí?
Recenze výběhových telefonů je naším zbrusu novým formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.
O LG G3 jsme v dobové recenzi z roku 2014 psali jako o trefě do černého. Bodejť by také ne, když před dvěma lety přinášelo to samé, co vlajkové modely od Samsungu (Galaxy S5), Sony (Xperia Z3) nebo HTC (One M8), ovšem v této konkurenci za nejnižší cenu. Sehnat v té době konkurenční modely za částku kolem 15 000 Kč, za kterou se LG G3 tehdy prodávalo, byla věc opravdu složitá. Právě díky ceně tento model tolik bodoval.
Za dva roky, co je telefon v prodeji, spadla cena prakticky na polovinu. Můžete jej tak momentálně sehnat již za necelých 8 000 Kč. Konkurence v této cenové hladině však chrlí jeden střední model za druhým. Jak si tato nová střední třída stojí v porovnání s lehce stárnoucí LG G3?
Konstrukce | plast s metalickým lakem, 146 x 75 x 8,9 mm, 149 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 2560 x 1440 px, jemnost 538 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop + nadstavba (s aktualizací na Android 6.0) |
Procesor | 4 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 801 |
Paměť | 3 GB RAM (nebo 2 GB RAM), úložiště 32 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, laserový autofocus, 4K video + přední 2 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, NFC, Infraport |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, léto 2014 |
LG G3 totiž stále ještě není žádné ořezávátko! Stačí se jen podívat na výbavu, která čítá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, 3 GB RAM (sehnat se dá ale i slabší verze, se 2 GB RAM), ultrajemný 2K displej a povedený 13 Mpx fotoaparát. Na výběr je 16 či 32 GB varianta, oboje jsou však rozšířitelné o microSD karty.
Telefon velmi dobře padne do ruky, a to především díky tělu, které se směrem k okrajům zužuje. Na to, že přístroj disponuje 5,5″ displejem, je ještě poměrně kompaktní a lze ho ovládat jen jednou rukou. Jeho ovládání pak ještě zpříjemňují různé vychytávky výrobce, jako např. možnost upravit si velikost klávesnice. LG navíc opravdu místem neplýtvalo a displej tak zaujímá 75,3 % z přední strany telefonu. Přístroj je tak jen o něco málo větší než např. Honor 7, který má ale o 3 desetiny palce menší displej. Pokud LG srovnáme se Samsungem Galaxy S5, který se nyní prodává prakticky za stejné peníze LG, tak rozdíly ve velikosti nejsou nikterak výrazné. Dokonce i rozdíl ve váze mezi těmito dvěma telefony jsou pouhé 4 gramy.
LG G3 bylo inovativní i co se týče ovládání a tak tlačítka pro hlasitost, či zamknutí a odemknutí telefonu najdeme na zádech přístroje. Odemykání i zamykání displeje pak probíhá přes dvojité poklepání na displej. K tomu mám ale s nejnovějším upgradem na Android ve verzi Marshmallow trochu výtku. Pro odemčení displeje tímto způsobem totiž musíte na displej nově poklepat minimálně šestkrát na třech různých místech displeje. Tím se tato funkce stává opravdu nepohodlná a bude vás otravovat. Přitom jednoduché dvojité poklepání bylo tolik návykové.
Co jsme odhalili při dlouhodobějším redakčním používání? Zadní kryt je docela náchylný pro získávání hlubokých rýh. Na redakčním telefonu jich tak zeje hned několik. Zřetelné je také “ohmatání” zadního krytu pod logem společnosti. Nejde ale o nic, co by se vám nepřihodilo i s jiným telefonem. Mimochodem, telefon není ze žádných prémiových materiálů, je pouze z plastu a skla, což je poněkud škoda.
Nepříjemné je také to, že kryt praská v horní i spodní části v oblasti mikrofonu a později i u Infraportu. Tyto praskliny se objevily přibližně po tři čtvrtě roce používání a při hledání na internetu jsem si jen potvrdil, že se skutečně nejedná o vadu testovaného kusu, ale slabé místo celé řady G3. Praskliny samozřejmě nikterak neomezují funkčnost telefonu, přesto však takováto chyba u “prémiovky” zkrátka zamrzí.
Další věc je poněkud předražený přístup oficiálního českého LG Servisu – společnosti Britex. Jen za nacenění problému zaplatíte 500 korun, jen to fikne. Navíc prakticky veškeré typy oprav jsou podstatně výše, než když trochu pohledáte sami na internetu a najdete opravnu, která vám i s originálními díly dokáže opravu provést podstatně levněji.
Poslední výtku, co se týče těla přístroje, mám k nabíjecímu USB portu, respektive k jeho připojování. To jde poměrně ztuha a musíte poměrně zatlačit. Zpočátku jsem si myslel, že se trošičku ochodí, ale nestalo se tak.
Telefon je ale jinak opravdu designově povedený a ani po dvou letech se příliš neokouká. Díky zmiňovaným tenkým rámečkům a velkému displeji vypadá stále moderně.
Nejprve se podíváme na zoubek displeji. Ten je totiž hlavní chloubou telefonu a lze říci, že ani po dvou letech neztrácí dech s leckterými dnešními top modely. Na 5,5″ IPS displej s 2K rozlišením je skutečně radost koukat. Vnímám zde však dvě ALE. Tím hlavním je čitelnost na slunečním světle. V případě, že vám na telefon venku zasvítí, budete jej všemožně naklánět, abyste alespoň něco přečetli. Druhou nevýhodou je svítivost displeje při nastaveném minimálním jasu. V porovnání s ostatními displeji na minimální hodnotě svítí docela dost. Oči se za úplné tmy při jeho čtení poměrně rychle unaví. Osobně jsem tento problém řešil pomocí nejrůznějších externích aplikací, které displej ještě uměly o něco ztmavit. Fungují ale tím způsobem, že odebírají pouze jednu složku barvy, takže to není úplně ono.
Velikost displeje a jeho jemné rozlišení má ještě další negativní vliv. Neskutečně totiž žere baterii. Připravte se na to, že přístroj budete nabíjet opravdu každý večer. Víc z něj prostě nedostanete a nezachrání vás ani úsporný režim. Musel jsem si prostě zvyknout na to, že mám nabíječky připravené na většině míst, kde se pravidelně vyskytuji a nabíjím, jak jen je to možné.
Výpočetního výkonu má telefon na rozdávání. Přestože mu jsou již 2 roky, nenechá se zahanbit a třeba v populárním benchmarku Antutu dosahuje necelých 43 000 bodů. Na úplnou dnešní špičku to již samozřejmě nestačí a ani stačit nemůže, přesto vás na holičkách nenechá. Pro porovnání – jeden z možných konkurentů, Honor 7 dosahuje zhruba 53 000 bodů. Hry, multimédia, prostředí – to vše ale funguje plynule a bez problémů. Čas od času se sice objeví samovolný restart systému, ale jedná se zatím pravděpodobně o problém nového Androidu.
Co se týče fotoaparátu, tak k němu nemám žádných výraznějších výtek. Výrobce láká na rychlejší ostření, díky laseru. V praxi ale extra výrazný rozdíl oproti telefonům bez laserového ostření nevnímám. Fotografie hodnotím rozhodně jako nadprůměrné. Na displeji telefonu vypadají opravdu parádně. Pokud je ale otevřete v počítači, drobné nedostatky na nich objevíte. Přesto ani tak zcela určitě nezklamou. Kladem je rozhodně optická stabilizace OIS+, možnost fotit v HDR režimu nebo třeba natáčet slow motion videa. Mě osobně přijdou fotografie z LG G3 o hodně hezčí, než třeba od největšího konkurenta Samsungu Galaxy S5.
Přestože jsem v článku uváděl spíše negativa, dojem z používání telefonu je i po dvou letech výjimečný. Sice se již na jeho tváři sem a tam objevila nějaká vráska, i tak ale budete s telefonem pořád budit dojem na své okolí. Působí totiž opravdu elegantně, dokonce i přes to, že je pouze z plastu.
Doba již pokročila, a tak u něj nenajdeme funkce, které se již pomalu stávají standardem ve střední cenové kategorii, se kterou telefon právě soupeří. Nenajdeme u něj čtečku otisku prstů nebo třeba zvýšenou odolnost a voděodolnost. Pokud vám ale tyto funkce nechybí, získáte parťáka do deště. Sice s pár nedostatky, týkající se především displeje, ale ty vám telefon dokáže vynahradit zase jinak. U mnoha telefonů střední kategorie nenajdete třeba Infraport, a tak bychom mohli pokračovat.
Kdo jsou tedy hlavními konkurenty? Především je to bestseller Samsung Galaxy S5, který při podobné ceně nabízí podobnou výbavu. Výběr je tak především definován vašimi osobními preferencemi. Ostatně takto je to mezi těmito dvěma telefony již od počátku jejich prodejů. Dalším konkurentem z “letitých modelů” je i nedávno, po dvou letech recenzovaná Sony Xperia Z3, která nabízí mimo svého nesporného kouzla i voděodolnost. Za podobné peníze se dá sehnat i povedený loňský Huawei P8.
Mezi novodobou konkurenci se řadí již v článku zmiňovaný Honor 7, který nepostrádá čtečku otisku prstů či nabízí vyšší výkon. Samsung Galaxy A5 zase přichází se skvostným designem, zase ale disponuje jen polovičním výkonem. Pokud holdujete čistému Androidu, za zamyšlení stojí i o přibližně tisícikorunu dražší kolega, defacto z vlastní stáje – LG Nexus 5X.
Možností je skutečně mnoho. Pokud ale vybíráte telefon v rozmezí cca 7 000 až 10 000 Kč, rozhodně na LG G3 nezapomínejte. I po dvou letech se jedná bezpochyby o velmi dobrou koupi.
Pořizujete si nejnovější telefony na trhu nebo dáváte přednost radši dobou ověřeným modelům? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!
Po úspěšném prvním dílu našeho nového seriálu v podobě recenzí výběhových telefonů jsme si vzali do parády další bývalý top model, jenž ve své době budil opravdový rozruch. Na zoubek se podíváme LG G3, které jako první ze zavedených výrobců přineslo displej s ultravysokým QHD rozlišením. Jak si vede v porovnání s dnešní konkurencí?
Recenze výběhových telefonů je naším zbrusu novým formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.
O LG G3 jsme v dobové recenzi z roku 2014 psali jako o trefě do černého. Bodejť by také ne, když před dvěma lety přinášelo to samé, co vlajkové modely od Samsungu (Galaxy S5), Sony (Xperia Z3) nebo HTC (One M8), ovšem v této konkurenci za nejnižší cenu. Sehnat v té době konkurenční modely za částku kolem 15 000 Kč, za kterou se LG G3 tehdy prodávalo, byla věc opravdu složitá. Právě díky ceně tento model tolik bodoval.
Za dva roky, co je telefon v prodeji, spadla cena prakticky na polovinu. Můžete jej tak momentálně sehnat již za necelých 8 000 Kč. Konkurence v této cenové hladině však chrlí jeden střední model za druhým. Jak si tato nová střední třída stojí v porovnání s lehce stárnoucí LG G3?
Konstrukce | plast s metalickým lakem, 146 x 75 x 8,9 mm, 149 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 2560 x 1440 px, jemnost 538 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop + nadstavba (s aktualizací na Android 6.0) |
Procesor | 4 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 801 |
Paměť | 3 GB RAM (nebo 2 GB RAM), úložiště 32 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, laserový autofocus, 4K video + přední 2 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, NFC, Infraport |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, léto 2014 |
LG G3 totiž stále ještě není žádné ořezávátko! Stačí se jen podívat na výbavu, která čítá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, 3 GB RAM (sehnat se dá ale i slabší verze, se 2 GB RAM), ultrajemný 2K displej a povedený 13 Mpx fotoaparát. Na výběr je 16 či 32 GB varianta, oboje jsou však rozšířitelné o microSD karty.
Telefon velmi dobře padne do ruky, a to především díky tělu, které se směrem k okrajům zužuje. Na to, že přístroj disponuje 5,5″ displejem, je ještě poměrně kompaktní a lze ho ovládat jen jednou rukou. Jeho ovládání pak ještě zpříjemňují různé vychytávky výrobce, jako např. možnost upravit si velikost klávesnice. LG navíc opravdu místem neplýtvalo a displej tak zaujímá 75,3 % z přední strany telefonu. Přístroj je tak jen o něco málo větší než např. Honor 7, který má ale o 3 desetiny palce menší displej. Pokud LG srovnáme se Samsungem Galaxy S5, který se nyní prodává prakticky za stejné peníze LG, tak rozdíly ve velikosti nejsou nikterak výrazné. Dokonce i rozdíl ve váze mezi těmito dvěma telefony jsou pouhé 4 gramy.
LG G3 bylo inovativní i co se týče ovládání a tak tlačítka pro hlasitost, či zamknutí a odemknutí telefonu najdeme na zádech přístroje. Odemykání i zamykání displeje pak probíhá přes dvojité poklepání na displej. K tomu mám ale s nejnovějším upgradem na Android ve verzi Marshmallow trochu výtku. Pro odemčení displeje tímto způsobem totiž musíte na displej nově poklepat minimálně šestkrát na třech různých místech displeje. Tím se tato funkce stává opravdu nepohodlná a bude vás otravovat. Přitom jednoduché dvojité poklepání bylo tolik návykové.
Co jsme odhalili při dlouhodobějším redakčním používání? Zadní kryt je docela náchylný pro získávání hlubokých rýh. Na redakčním telefonu jich tak zeje hned několik. Zřetelné je také “ohmatání” zadního krytu pod logem společnosti. Nejde ale o nic, co by se vám nepřihodilo i s jiným telefonem. Mimochodem, telefon není ze žádných prémiových materiálů, je pouze z plastu a skla, což je poněkud škoda.
Nepříjemné je také to, že kryt praská v horní i spodní části v oblasti mikrofonu a později i u Infraportu. Tyto praskliny se objevily přibližně po tři čtvrtě roce používání a při hledání na internetu jsem si jen potvrdil, že se skutečně nejedná o vadu testovaného kusu, ale slabé místo celé řady G3. Praskliny samozřejmě nikterak neomezují funkčnost telefonu, přesto však takováto chyba u “prémiovky” zkrátka zamrzí.
Další věc je poněkud předražený přístup oficiálního českého LG Servisu – společnosti Britex. Jen za nacenění problému zaplatíte 500 korun, jen to fikne. Navíc prakticky veškeré typy oprav jsou podstatně výše, než když trochu pohledáte sami na internetu a najdete opravnu, která vám i s originálními díly dokáže opravu provést podstatně levněji.
Poslední výtku, co se týče těla přístroje, mám k nabíjecímu USB portu, respektive k jeho připojování. To jde poměrně ztuha a musíte poměrně zatlačit. Zpočátku jsem si myslel, že se trošičku ochodí, ale nestalo se tak.
Telefon je ale jinak opravdu designově povedený a ani po dvou letech se příliš neokouká. Díky zmiňovaným tenkým rámečkům a velkému displeji vypadá stále moderně.
Nejprve se podíváme na zoubek displeji. Ten je totiž hlavní chloubou telefonu a lze říci, že ani po dvou letech neztrácí dech s leckterými dnešními top modely. Na 5,5″ IPS displej s 2K rozlišením je skutečně radost koukat. Vnímám zde však dvě ALE. Tím hlavním je čitelnost na slunečním světle. V případě, že vám na telefon venku zasvítí, budete jej všemožně naklánět, abyste alespoň něco přečetli. Druhou nevýhodou je svítivost displeje při nastaveném minimálním jasu. V porovnání s ostatními displeji na minimální hodnotě svítí docela dost. Oči se za úplné tmy při jeho čtení poměrně rychle unaví. Osobně jsem tento problém řešil pomocí nejrůznějších externích aplikací, které displej ještě uměly o něco ztmavit. Fungují ale tím způsobem, že odebírají pouze jednu složku barvy, takže to není úplně ono.
Velikost displeje a jeho jemné rozlišení má ještě další negativní vliv. Neskutečně totiž žere baterii. Připravte se na to, že přístroj budete nabíjet opravdu každý večer. Víc z něj prostě nedostanete a nezachrání vás ani úsporný režim. Musel jsem si prostě zvyknout na to, že mám nabíječky připravené na většině míst, kde se pravidelně vyskytuji a nabíjím, jak jen je to možné.
Výpočetního výkonu má telefon na rozdávání. Přestože mu jsou již 2 roky, nenechá se zahanbit a třeba v populárním benchmarku Antutu dosahuje necelých 43 000 bodů. Na úplnou dnešní špičku to již samozřejmě nestačí a ani stačit nemůže, přesto vás na holičkách nenechá. Pro porovnání – jeden z možných konkurentů, Honor 7 dosahuje zhruba 53 000 bodů. Hry, multimédia, prostředí – to vše ale funguje plynule a bez problémů. Čas od času se sice objeví samovolný restart systému, ale jedná se zatím pravděpodobně o problém nového Androidu.
Co se týče fotoaparátu, tak k němu nemám žádných výraznějších výtek. Výrobce láká na rychlejší ostření, díky laseru. V praxi ale extra výrazný rozdíl oproti telefonům bez laserového ostření nevnímám. Fotografie hodnotím rozhodně jako nadprůměrné. Na displeji telefonu vypadají opravdu parádně. Pokud je ale otevřete v počítači, drobné nedostatky na nich objevíte. Přesto ani tak zcela určitě nezklamou. Kladem je rozhodně optická stabilizace OIS+, možnost fotit v HDR režimu nebo třeba natáčet slow motion videa. Mě osobně přijdou fotografie z LG G3 o hodně hezčí, než třeba od největšího konkurenta Samsungu Galaxy S5.
Přestože jsem v článku uváděl spíše negativa, dojem z používání telefonu je i po dvou letech výjimečný. Sice se již na jeho tváři sem a tam objevila nějaká vráska, i tak ale budete s telefonem pořád budit dojem na své okolí. Působí totiž opravdu elegantně, dokonce i přes to, že je pouze z plastu.
Doba již pokročila, a tak u něj nenajdeme funkce, které se již pomalu stávají standardem ve střední cenové kategorii, se kterou telefon právě soupeří. Nenajdeme u něj čtečku otisku prstů nebo třeba zvýšenou odolnost a voděodolnost. Pokud vám ale tyto funkce nechybí, získáte parťáka do deště. Sice s pár nedostatky, týkající se především displeje, ale ty vám telefon dokáže vynahradit zase jinak. U mnoha telefonů střední kategorie nenajdete třeba Infraport, a tak bychom mohli pokračovat.
Kdo jsou tedy hlavními konkurenty? Především je to bestseller Samsung Galaxy S5, který při podobné ceně nabízí podobnou výbavu. Výběr je tak především definován vašimi osobními preferencemi. Ostatně takto je to mezi těmito dvěma telefony již od počátku jejich prodejů. Dalším konkurentem z “letitých modelů” je i nedávno, po dvou letech recenzovaná Sony Xperia Z3, která nabízí mimo svého nesporného kouzla i voděodolnost. Za podobné peníze se dá sehnat i povedený loňský Huawei P8.
Mezi novodobou konkurenci se řadí již v článku zmiňovaný Honor 7, který nepostrádá čtečku otisku prstů či nabízí vyšší výkon. Samsung Galaxy A5 zase přichází se skvostným designem, zase ale disponuje jen polovičním výkonem. Pokud holdujete čistému Androidu, za zamyšlení stojí i o přibližně tisícikorunu dražší kolega, defacto z vlastní stáje – LG Nexus 5X.
Možností je skutečně mnoho. Pokud ale vybíráte telefon v rozmezí cca 7 000 až 10 000 Kč, rozhodně na LG G3 nezapomínejte. I po dvou letech se jedná bezpochyby o velmi dobrou koupi.
Pořizujete si nejnovější telefony na trhu nebo dáváte přednost radši dobou ověřeným modelům? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!