Recenze Samsung Galaxy Z Fold 6 – Konečně na dietě, ale stačí to?

  • Galaxy Z Fold 6 je již šestou generací populárních skládaček od Samsungu
  • Jihokorejský výrobce začal v poslední době za konkurencí lehce zaostávat
  • Povedlo se mu s novou iterací vrátit na výsluní, nebo pokračuje v sestupu?
Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Fold 6

Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Samsung Galaxy Z Fold 6 byl rozhodně jednou z nejočekávanějších novinek ve skládacím segmentu. Zatímco v minulosti zde měl jihokorejský gigant dominantní a neotřesitelné postavení, tomu tak již není a začíná se pod ním povážlivě kývat židle. Má nový Fold 6 schopnosti na to, aby to zvrátil a postavil se čelem konkurenci? To zjistíme v naši recenzi.

Samsung Galaxy Z Fold 6: specifikace

Konstrukce kov + plast, 68,1 × 153,5 × 12,1 mm (složený), 132,6 × 153,5 × 5,6 mm (rozložený), 239 g, zvýšená odolnost IP48
Vnější displej 6,3″, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2376 × 968 px, poměr stran 22,1:9, jemnost 410 PPI
Vnitřní (hlavní) displej 7,6″, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2160 × 1856 px, poměr stran 20,9:18, jemnost 374 PPI
Operační systém Android 14 + One UI 6.1.1
Čipset 8jádrový, 3,39 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256/512/1024 GB
Přední fotoaparát 10 Mpx, clona f/2.2
Hlavní fotoaparát tři objektivy (50 Mpx hlavní široký, 12 Mpx ultra široký, 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, 3× optický zoom (OIS), LED blesk
Fotoaparát pod displejem 4 Mpx, clona f/1.8
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 6E, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů, akcelerometr, barometr, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallův senzor, senzor přítomnosti, světelný senzor
Baterie 4 400 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost od 48 999 Kč, od 10. července 2024

Recenze Samsung Galaxy Z Fold 6 – V balení vše při starém

Prodejní balení probereme jen tak letem světem, protože je stejné, jako u ostatních telefonů značky. Samsung se před lety rozhodl nedávat k telefonům nabíjecí adaptér a ten pochopitelně schází i u Foldu 6. Dostanete tedy telefon samotný, nezbytnou literaturu, kabel s dvojicí USB-C koncovek a špendlík na otevření SIM slotu. Jinak samotný rámeček na SIM kartu je otřesný, dostat do ní SIMku je docela složitý úkol a neplatí to jen pro Fold, ale pro všechny telefony značky. S tím by mohl Samsung konečně něco udělat.

Balení modelu Samsung Galaxy Z Fold 6

Balení modelu Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Cvalík prošel přísnou dietou

I když je Samsung nejdéle působícím výrobcem ve světě skládaček, konstrukce tomu v minulých letech úplně neodpovídala a konkurenční značky ho rychle dohnaly, poté i předehnaly. Už vloni byl Fold 5 proti dravé konkurenci těžký, tlustý a neohrabaně působící telefon. Nová generace prošla přísnou odtučňovací kůrou, která…skoro vůbec nepomohla. I když Fold 6 oproti svému předchůdci výrazně ubral na tloušťce v zavřeném (12,1 mm vs. 13,4 mm) i otevřeném stavu (5,6 mm vs. 6,1 mm), stačí to jen na titul nejtenčí skládačky ze stáje Samsungu.

Konkurence je v tomto směru pořád o jednu celou generaci dál a Fold 6 je stále spíše tlustší telefon, nicméně progres oproti minulé generaci je znatelný a rozhodně příjemný. Hmotnost se pak snížila z 253 gramů na 239 gramů, což opět není nic, co by jiným skládačkám nějak zatopilo, ale jedná se o již relativně příjemnou váhu a ruka z telefonu vás nebude nijak dramaticky bolet ani při dlouhodobějším používání. Kde je ale naopak Samsung o generaci dál, je zvýšená odolnost. Fold 6 nabízí, jako jediná skládačka na trhu, zvýšenou odolnost i proti prachu a pyšní se krytím IP48, což nikdo jiný z tohoto segmentu neumí.

Detail na pant Galaxy Z Fold 6

Detail na pant Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Bytelný pant a minimalistický design

Pant je velmi, velmi pevný a otevřít telefon dá docela práci. Na druhou stranu udrží telefon otevřený takřka v jakémkoliv úhlu a působí velmi bytelným dojmem. Vzhledem k plochému rámečku a faktu, že obě poloviny konstrukce na sebe dokonale doléhají, můžete na otevření jednou rukou zapomenout a v tomto případě není zkrátka kam zapasovat prst a zapáčit. S trochou snahy se vám povede konstrukci pootevřít, ale taková manipulace není zrovna dvakrát příjemná a hrozí pád telefonu, což u takto drahého přístroje určitě nechcete.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Jinak co se týče ohebného displeje, předěl mezi oběma polovinami je docela malý a určitě menší než vloni, nicméně patrný, hlavně při pohledu trochu zboku, pořád je a při přejetím prstem ho ucítíte. Design je velmi podobný Foldu 5, ale fotomodul je větší, jednotlivé objektivy také a tento designový styl, ač ho Samsung neustále recykluje, vypadá pořád dobře a díky minimalistickému pojetí působí Fold 6 jako luxusní, stylový telefon, kterým ostatně také je. Plochý rámeček je vyrobený z hliníku a sklo na zádech i venkovním displeji je Gorilla Glass Victus 2.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Větší nebo menší, oba jsou skvělé

Na mysli mám pochopitelně displeje. Oba jsou postaveny na AMOLED technologii, neschází jim LTPO technologie, tedy dynamická obnovovací frekvence po 120 Hz a jejich maximální jas se může vyšplhat až na 2600 nitů. To znamená skvělou čitelnost i na přímém slunci a v segmentu skládaček se jedná o jedny z nejjasnějších a nejkvalitnějších displejů. Venkovní má úhlopříčku 6,3 palce a díky rozlišení 2376 × 968 pixelů nabízí obraz s výbornou jemností 410 ppi.

Displej Samsung Galaxy Z Fold 6

Displej Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Vnitřní, ohebný panel je pochopitelně větší, má úhlopříčku 7,6 palce a rozlišení 2160 × 1856 pixelů, což znamená jemnost 374 ppi. Nižší jemnost ale nevadí, obraz je pořád velmi ostrý a nedostatky v tomto směru neodhalí ani uživatel se zrakem jako ostříž. Oba panely produkují velmi syté, bohaté barvy, nicméně jejich podání je možné v nastavení, pokud by se vám to zdálo až moc, trochu utlumit. K dispozici jsou dva režimy, a sice Živý a Přirozený, přičemž u prvního je možné manuálně upravit vyvážení bílé i intenzitu barev.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Obnovovací frekvenci lze nastavit ve dvou režimech a k dispozici je adaptivní režim s maximem 120 Hz a Standardní režim, který nejde přes hodnotu 60 Hz. Samozřejmě neschází ani režim s omezením modrého světla (Pohodlí pro oči) a displejům můžete zvýšit citlivost na dotyk, to pro případ, že byste se rozhodli používat nějaké ochranné fólie. Celkově patří oba displeje na špici tohoto segmentu a chválím i symetrický, relativně tenký rámeček okolo vnitřního displeje a symetrické je orámování také venkovního panelu.

One UI je jedna z hlavních předností Foldu

Jestli Fold 6 na konkurenci něco ztrácí v otázce konstrukce, softwarem to všechno dohání a právě této oblasti vyniká. Tato skládačka běží z krabice na systému One UI 6.1.1, který obsahuje minimum bloatwaru (nevyžádané aplikace), funkčně je velmi bohatý a Samsung mu slíbil zcela nekompromisní podporu v podobě 7 hlavních aktualizací, takže na Fold 6 dorazí Android 21. Systém je samozřejmě výborně uzpůsoben použití na velkém, ohebném displeji a nabízí všechny vymoženosti, jaké byste mohli potřebovat.

Rozhraní One UI je takřka perfektní

Rozhraní One UI je takřka perfektní | foto: vlastní

Umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, tu lze rozpůlit jak horizontálně, tak vertikálně a mezi těmito režimy lze plynule přepínat. Když máte na velkém displeji spuštěnou aplikaci, ve spodní části se vám zobrazí lišta s ostatními aplikacemi, takže je můžete přepínat bez toho, abyste z aktivní aplikace museli vystoupit a některé aplikace jsou skládacímu displeji přizpůsobeny tak, že dokonale využívají větší plochu. Například ve WhatsAppu se vám na levé polovině zobrazuje seznam chatů a v pravé pak vidíte samotnou konverzaci.

Výhody velkého displeje

Podobně to umí i Gmail, nicméně v tomto případě musíte telefon otočit na šířku a to platí i pro YouTube. Zajímavý je režim Flex, který se vyvolává tak, že telefon otočíte na šířku (musíte mít spuštěnou aplikaci) a v levém spodním rohu se vám po jeho ohnutí do úhlu 90 stupňů zobrazí ikonka tohoto režimu. Když ho spustíte, ve spodní části se vám zobrazí touchpad pro ovládání nově se zobrazeného kurzoru, po jehož pravé straně je umístěn posuvník pro scrollování a vlevo pak několik dalších ovládacích prvků. Tímto režimem přetvoříte Folda 6 v jakýsi malý notebook.

Rozevřený Fold 6

Rozevřený Fold 6 | foto: vlastní

Když něco děláte na venkovním displej a telefon otevřete, budete pochopitelně pokračovat i na vnitřním a funguje to i naopak. V rámci systému pak samozřejmě dostanete soubor umělé inteligence Galaxy AI, a to se všemi jejími prvky, včetně populárního vyhledávání Circle to Search. Dále lze využít asistenta pro hovory, textového asistenta, tlumočníka, poznámkového asistenta, asistenta přepisu či asistenta fotografií a kreslení. Je toho opravdu hodně a Galaxy AI je rozhodně použitelná umělá inteligence, která vám výrazně zpříjemní používání telefonu.

Míra personalizace je jako vždy příkladná, lze si upravit rozložení domovské obrazovky, mřížku, samozřejmě pozadí, paletu barev, ikony a neschází ani AOD displej. K dispozici je několik přednastavených režimů, samozřejmě praktická gesta a neschází ani virtuální boční tlačítko, jehož vytažením získáte rychlý přístup k vámi vybraným aplikacím.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Skládačka, která výkonem nešetří

Fold 6 je vrcholná skládačka a proto ji pohání vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, navíc s lehce navýšenou taktovací frekvencí. To má na celkový výkon pramalý vliv a celkově je ho více než dostatek, ačkoliv proti telefonům s tradiční konstrukcí a tímto procesorem jsou výsledky v syntetických benchmarcích o něco málo horší, což ale platí pro všechny skládačky. V AnTuTu vykázal Fold 6 skóre zhruba 1,6 milionu bodů a celkově dostanete výkonu tolik, že si bez problémů zahrajete všechny hry a ani nejnáročnější tituly nepředstavují pro telefon žádnou velkou výzvu.

Stabilita v zátěži je už o něco horší, nicméně to je pro tento procesor také typické a v zátěžovém testu vykázal SD 8 Gen 3 v podání Samsungu stabilitu necelých 46 %. Co se produkce tepla týče, ta je nemalá a v zátěži, hlavně při hraní her, se telefon umí pořádně rozpálit, ale není to nic mimo měřítka nebo něco, co by jiné vlajky s tímto procesorem nedělaly. Vše je tak nějak v normě a dle očekávání. K testování jsme dostali verzi s pamětí 12 + 256 GB, což je základní varianta a k dispozici jsou ještě verze kombinující 12 + 512 GB a 12 GB + 1 TB.

Nabíjení zamrzlo ve středověku

Výdrž a nabíjení jsou jako den a noc. Zatímco první je velmi slušné, druhé tragické a rozhodně neodpovídající cenové hladině, ve které se Fold 6 pohybuje. Nejprve ale výdrž. Samsung u nové generace Foldu nikterak nenavýšil kapacitu baterie a dočkali jsme se tedy stejných 4400 mAh. Papírově nic moc, ale realita je poměrně solidní a výdrž rozhodně není špatná. Když se budete trochu krotit, dostanete se v pohodě přes den a půl a povedlo se mi celý den, kdy jsem telefon používal spíše střídměji a ráno ho sundal z nabíječky, zakončit se zbytkem 56 %.

Nabíjení baterie je mizérie

Nabíjení baterie je mizérie | foto: vlastní

Nabíjení je ale bez přehánění zoufalé a troufnout si dát do telefonu za takřka 50 tisíc nabíjení s výkonem 25 W, to si opravdu může dovolit udělat jen Samsung (nebo Apple či Google). Navíc má k dispozici lepší nabíjení o výkonu 45 W, které by telefonu rozhodně slušelo víc a rozhodnutí ho nenasadit je mi záhadou. Nabití na 100 % vám zabere něco málo přes 100 minut, což je prostě nepřiměřeně hodně a vzhledem k postavení telefonu jsou takové výkony až trapné. Bezdrátové nabíjení o výkonu 15 W to také nezachrání a Samsung by měl v tomto ohledu pořádně zabrat.

Fold 6 jako povedený fotomobil

I přes vysokou cenu a své postavení nemá Fold 6 ambice konkurovat v oblasti fotoaparátu vlajce od Samsungu, tedy modelu Galaxy S24 Ultra. I tak se ale jedná o velmi schopný fotomobil s univerzální sestavou, která, kromě hlavního fotoaparátu, zahrnuje také ultra-širokoúhlý objektiv a teleobjektiv. I přes moc dobré výsledky je ale na pováženou, že fotoaparát se již třetí generaci po sobě nijak nezměnil (od Foldu 4) a zde jihokorejský výrobce také šetřil. Fotoaparát je velmi dobrý, ale mohlo to být i lepší.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1,8, 23 mm, 1/1.56″, 1,0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 69 mm, 1/3.94″, 1,0µm pixely, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 10 Mpx, f/2,2, 13 mm, 1/3.2″, 1,12µm pixely, záběr 123˚
  • Selfie kamerka venkovní: 10 Mpx, f/2,2, 23 mm, 1/3.0″
  • Selfie kamerka vnitřní: 4 Mpx, f/2,5, 25 mm, 1/3.0″
Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Hlavní hvězdou Foldu 6 je primární fotoaparát, který produkuje velmi kvalitní snímky s dobrým barevným podáním, minimem šumu a vysokou porcí detailů. Barvy jsou lehce saturované, ale ne přehnaně a jen tak, aby byly fotografie líbivější. Ostrost je příkladná a celkově jsou výsledky z hlavního snímače skvělé. Ultra-širokoúhlý fotoaparát také nezklame, a ačkoliv je z celé trojice nejslabší, produkuje hezké snímky. Detailů je dostatek, šumu minimum a ostrost bez problémů, ale bohužel mu schází automatické ostření a makro snímky se tedy nekonají.

Respektive konají, ale musíte je pořídit přes teleobjektiv, ideálně s 10násobným přiblížením. To se dočkáte poměrně solidních výsledků, ačkoliv se nejedná o optické, nýbrž digitální přiblížení. Optické zvládá tento objektiv v hodnotě 3× a výsledky jsou velmi dobré. Ostrost nezklame, ani míra detailů a ačkoliv je patrné, že šumu už je o něco víc, není to žádná tragédie. Maximální hodnota digitálního přiblížení je 30×, nicméně to už jsou hodně patrné zásahy softwaru a masivní dopočítávání, které z fotografií dělá ne úplně vzhlednou mazanici.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Pro selfie použijte raději venkovní fotoaparát

U selfie snímků máte dvě možnosti, a sice vnitřní, 4Mpx kamerku ukrytou v displeji a venkovní, která má rozlišení 10 Mpx. Vítěz je v tomto případě jasný a je to venkovní kamerka, která produkuje mnohem detailnější, ostřejší a celkově kvalitnější selfie snímky. Portrétní fotografe jsou víceméně bez připomínek, fotoaparát umí oddělit objekt zájmu od pozadí velmi dobře, i s malými detaily a povedené jsou také noční snímky. Telefon vám nabídne automaticky noční záběr v případě, že detekuje méně světla, nicméně má i plnohodnotný noční režim, jenž se aktivuje manuálně.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

O něco málo lepší výsledky nabízí dedikovaný noční režim a dočkáte se povedených fotografií se solidní porcí detailů, přičemž dobře si v horších světelných podmínkách vede i teleobjektiv. V případě ultra-širokoúhlého fotoaparátu už je patrná vyšší míra šumu a o něco nižší kvalita, ale výsledky jsou celkově použitelné. V oblasti videí nabízí Fold 6 až 8K záznamy při 30 snímcích za sekundu (fps), což umí jen hlavní fotoaparát. Zbývající zvládají maximálně 4K videa při 60 fps, což nabízí i venkovní selfie kamerka a pro vnitřní je maximem FullHD rozlišení při 60 fps.

Jak fotí Samsung Galaxy Z Fold 6?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: zoom 20×

Ukázka: makro snímky

Ukázka: selfie (venkovní / vnitřní kamera)

Závěr recenze Samsung Galaxy Z Fold 6

Skládačka Fold 6 oproti minulé generaci zhubla na váze i v pase a pořád se jedná o po čertech praktický, univerzální telefon. Pokud máte pro větší obrazovku využití, tradiční telefon už nebudete chtít ani vidět a například práce s maily nebo textem obecně je na Foldu mnohem příjemnější než na jakémkoliv jiném telefonu standardní konstrukce. Oba displeje jsou špičkové, potěší i parádní konstrukce s bytelným pantem, bezkonkurenční zvýšená odolnost IP48, vysoký výkon, velmi dobrá výdrž, skvělý systém a kvalitní fotoaparát.

Jenže, oproti konkurenci je Fold 6 pořád tlustý a těžký, takže pokud vám jde primárně o tento faktor (který je u skládaček docela důležitý), pohlédněte se jinde. Další negativum je až tragicky pomalé nabíjení, které nemá u takto drahého telefonu absolutně co pohledávat a pak je tu cena. Základní verze s pamětí 12 + 256 GB, kterou jsme měli na test, stojí 48 990 korun, což je opravdu brutální a cenové navýšení oproti minulé generaci čítá nemalé 4 tisíce korun. Vrcholná verze s pamětí 1 TB pak vyjde na 58 490 korun a je otázkou, zda za to ty inovace, kterých vlastně moc není, stojí. Pokud máte předchozí generaci, do náruče nové se určitě nevrhejte a počkejte raději až na další.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní konstrukce s krytím IP48 a pevný pant balení bez nabíjecího adaptéru
oba displeje jsou skvělé vysoká cena
povedený fotoaparát vzhledem k ceně minimum inovací
velmi dobrá výdrž neomluvitelně pomalé nabíjení
systém One UI s Galaxy AI a výbornou podporou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy Z Fold 6 – Konečně na dietě, ale stačí to?

  • Galaxy Z Fold 6 je již šestou generací populárních skládaček od Samsungu
  • Jihokorejský výrobce začal v poslední době za konkurencí lehce zaostávat
  • Povedlo se mu s novou iterací vrátit na výsluní, nebo pokračuje v sestupu?
Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Fold 6

Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Samsung Galaxy Z Fold 6 byl rozhodně jednou z nejočekávanějších novinek ve skládacím segmentu. Zatímco v minulosti zde měl jihokorejský gigant dominantní a neotřesitelné postavení, tomu tak již není a začíná se pod ním povážlivě kývat židle. Má nový Fold 6 schopnosti na to, aby to zvrátil a postavil se čelem konkurenci? To zjistíme v naši recenzi.

Samsung Galaxy Z Fold 6: specifikace

Konstrukce kov + plast, 68,1 × 153,5 × 12,1 mm (složený), 132,6 × 153,5 × 5,6 mm (rozložený), 239 g, zvýšená odolnost IP48
Vnější displej 6,3″, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2376 × 968 px, poměr stran 22,1:9, jemnost 410 PPI
Vnitřní (hlavní) displej 7,6″, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2160 × 1856 px, poměr stran 20,9:18, jemnost 374 PPI
Operační systém Android 14 + One UI 6.1.1
Čipset 8jádrový, 3,39 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256/512/1024 GB
Přední fotoaparát 10 Mpx, clona f/2.2
Hlavní fotoaparát tři objektivy (50 Mpx hlavní široký, 12 Mpx ultra široký, 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, 3× optický zoom (OIS), LED blesk
Fotoaparát pod displejem 4 Mpx, clona f/1.8
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 6E, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů, akcelerometr, barometr, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallův senzor, senzor přítomnosti, světelný senzor
Baterie 4 400 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost od 48 999 Kč, od 10. července 2024

Recenze Samsung Galaxy Z Fold 6 – V balení vše při starém

Prodejní balení probereme jen tak letem světem, protože je stejné, jako u ostatních telefonů značky. Samsung se před lety rozhodl nedávat k telefonům nabíjecí adaptér a ten pochopitelně schází i u Foldu 6. Dostanete tedy telefon samotný, nezbytnou literaturu, kabel s dvojicí USB-C koncovek a špendlík na otevření SIM slotu. Jinak samotný rámeček na SIM kartu je otřesný, dostat do ní SIMku je docela složitý úkol a neplatí to jen pro Fold, ale pro všechny telefony značky. S tím by mohl Samsung konečně něco udělat.

Balení modelu Samsung Galaxy Z Fold 6

Balení modelu Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Cvalík prošel přísnou dietou

I když je Samsung nejdéle působícím výrobcem ve světě skládaček, konstrukce tomu v minulých letech úplně neodpovídala a konkurenční značky ho rychle dohnaly, poté i předehnaly. Už vloni byl Fold 5 proti dravé konkurenci těžký, tlustý a neohrabaně působící telefon. Nová generace prošla přísnou odtučňovací kůrou, která…skoro vůbec nepomohla. I když Fold 6 oproti svému předchůdci výrazně ubral na tloušťce v zavřeném (12,1 mm vs. 13,4 mm) i otevřeném stavu (5,6 mm vs. 6,1 mm), stačí to jen na titul nejtenčí skládačky ze stáje Samsungu.

Konkurence je v tomto směru pořád o jednu celou generaci dál a Fold 6 je stále spíše tlustší telefon, nicméně progres oproti minulé generaci je znatelný a rozhodně příjemný. Hmotnost se pak snížila z 253 gramů na 239 gramů, což opět není nic, co by jiným skládačkám nějak zatopilo, ale jedná se o již relativně příjemnou váhu a ruka z telefonu vás nebude nijak dramaticky bolet ani při dlouhodobějším používání. Kde je ale naopak Samsung o generaci dál, je zvýšená odolnost. Fold 6 nabízí, jako jediná skládačka na trhu, zvýšenou odolnost i proti prachu a pyšní se krytím IP48, což nikdo jiný z tohoto segmentu neumí.

Detail na pant Galaxy Z Fold 6

Detail na pant Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Bytelný pant a minimalistický design

Pant je velmi, velmi pevný a otevřít telefon dá docela práci. Na druhou stranu udrží telefon otevřený takřka v jakémkoliv úhlu a působí velmi bytelným dojmem. Vzhledem k plochému rámečku a faktu, že obě poloviny konstrukce na sebe dokonale doléhají, můžete na otevření jednou rukou zapomenout a v tomto případě není zkrátka kam zapasovat prst a zapáčit. S trochou snahy se vám povede konstrukci pootevřít, ale taková manipulace není zrovna dvakrát příjemná a hrozí pád telefonu, což u takto drahého přístroje určitě nechcete.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Jinak co se týče ohebného displeje, předěl mezi oběma polovinami je docela malý a určitě menší než vloni, nicméně patrný, hlavně při pohledu trochu zboku, pořád je a při přejetím prstem ho ucítíte. Design je velmi podobný Foldu 5, ale fotomodul je větší, jednotlivé objektivy také a tento designový styl, ač ho Samsung neustále recykluje, vypadá pořád dobře a díky minimalistickému pojetí působí Fold 6 jako luxusní, stylový telefon, kterým ostatně také je. Plochý rámeček je vyrobený z hliníku a sklo na zádech i venkovním displeji je Gorilla Glass Victus 2.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Větší nebo menší, oba jsou skvělé

Na mysli mám pochopitelně displeje. Oba jsou postaveny na AMOLED technologii, neschází jim LTPO technologie, tedy dynamická obnovovací frekvence po 120 Hz a jejich maximální jas se může vyšplhat až na 2600 nitů. To znamená skvělou čitelnost i na přímém slunci a v segmentu skládaček se jedná o jedny z nejjasnějších a nejkvalitnějších displejů. Venkovní má úhlopříčku 6,3 palce a díky rozlišení 2376 × 968 pixelů nabízí obraz s výbornou jemností 410 ppi.

Displej Samsung Galaxy Z Fold 6

Displej Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Vnitřní, ohebný panel je pochopitelně větší, má úhlopříčku 7,6 palce a rozlišení 2160 × 1856 pixelů, což znamená jemnost 374 ppi. Nižší jemnost ale nevadí, obraz je pořád velmi ostrý a nedostatky v tomto směru neodhalí ani uživatel se zrakem jako ostříž. Oba panely produkují velmi syté, bohaté barvy, nicméně jejich podání je možné v nastavení, pokud by se vám to zdálo až moc, trochu utlumit. K dispozici jsou dva režimy, a sice Živý a Přirozený, přičemž u prvního je možné manuálně upravit vyvážení bílé i intenzitu barev.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Obnovovací frekvenci lze nastavit ve dvou režimech a k dispozici je adaptivní režim s maximem 120 Hz a Standardní režim, který nejde přes hodnotu 60 Hz. Samozřejmě neschází ani režim s omezením modrého světla (Pohodlí pro oči) a displejům můžete zvýšit citlivost na dotyk, to pro případ, že byste se rozhodli používat nějaké ochranné fólie. Celkově patří oba displeje na špici tohoto segmentu a chválím i symetrický, relativně tenký rámeček okolo vnitřního displeje a symetrické je orámování také venkovního panelu.

One UI je jedna z hlavních předností Foldu

Jestli Fold 6 na konkurenci něco ztrácí v otázce konstrukce, softwarem to všechno dohání a právě této oblasti vyniká. Tato skládačka běží z krabice na systému One UI 6.1.1, který obsahuje minimum bloatwaru (nevyžádané aplikace), funkčně je velmi bohatý a Samsung mu slíbil zcela nekompromisní podporu v podobě 7 hlavních aktualizací, takže na Fold 6 dorazí Android 21. Systém je samozřejmě výborně uzpůsoben použití na velkém, ohebném displeji a nabízí všechny vymoženosti, jaké byste mohli potřebovat.

Rozhraní One UI je takřka perfektní

Rozhraní One UI je takřka perfektní | foto: vlastní

Umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, tu lze rozpůlit jak horizontálně, tak vertikálně a mezi těmito režimy lze plynule přepínat. Když máte na velkém displeji spuštěnou aplikaci, ve spodní části se vám zobrazí lišta s ostatními aplikacemi, takže je můžete přepínat bez toho, abyste z aktivní aplikace museli vystoupit a některé aplikace jsou skládacímu displeji přizpůsobeny tak, že dokonale využívají větší plochu. Například ve WhatsAppu se vám na levé polovině zobrazuje seznam chatů a v pravé pak vidíte samotnou konverzaci.

Výhody velkého displeje

Podobně to umí i Gmail, nicméně v tomto případě musíte telefon otočit na šířku a to platí i pro YouTube. Zajímavý je režim Flex, který se vyvolává tak, že telefon otočíte na šířku (musíte mít spuštěnou aplikaci) a v levém spodním rohu se vám po jeho ohnutí do úhlu 90 stupňů zobrazí ikonka tohoto režimu. Když ho spustíte, ve spodní části se vám zobrazí touchpad pro ovládání nově se zobrazeného kurzoru, po jehož pravé straně je umístěn posuvník pro scrollování a vlevo pak několik dalších ovládacích prvků. Tímto režimem přetvoříte Folda 6 v jakýsi malý notebook.

Rozevřený Fold 6

Rozevřený Fold 6 | foto: vlastní

Když něco děláte na venkovním displej a telefon otevřete, budete pochopitelně pokračovat i na vnitřním a funguje to i naopak. V rámci systému pak samozřejmě dostanete soubor umělé inteligence Galaxy AI, a to se všemi jejími prvky, včetně populárního vyhledávání Circle to Search. Dále lze využít asistenta pro hovory, textového asistenta, tlumočníka, poznámkového asistenta, asistenta přepisu či asistenta fotografií a kreslení. Je toho opravdu hodně a Galaxy AI je rozhodně použitelná umělá inteligence, která vám výrazně zpříjemní používání telefonu.

Míra personalizace je jako vždy příkladná, lze si upravit rozložení domovské obrazovky, mřížku, samozřejmě pozadí, paletu barev, ikony a neschází ani AOD displej. K dispozici je několik přednastavených režimů, samozřejmě praktická gesta a neschází ani virtuální boční tlačítko, jehož vytažením získáte rychlý přístup k vámi vybraným aplikacím.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Skládačka, která výkonem nešetří

Fold 6 je vrcholná skládačka a proto ji pohání vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, navíc s lehce navýšenou taktovací frekvencí. To má na celkový výkon pramalý vliv a celkově je ho více než dostatek, ačkoliv proti telefonům s tradiční konstrukcí a tímto procesorem jsou výsledky v syntetických benchmarcích o něco málo horší, což ale platí pro všechny skládačky. V AnTuTu vykázal Fold 6 skóre zhruba 1,6 milionu bodů a celkově dostanete výkonu tolik, že si bez problémů zahrajete všechny hry a ani nejnáročnější tituly nepředstavují pro telefon žádnou velkou výzvu.

Stabilita v zátěži je už o něco horší, nicméně to je pro tento procesor také typické a v zátěžovém testu vykázal SD 8 Gen 3 v podání Samsungu stabilitu necelých 46 %. Co se produkce tepla týče, ta je nemalá a v zátěži, hlavně při hraní her, se telefon umí pořádně rozpálit, ale není to nic mimo měřítka nebo něco, co by jiné vlajky s tímto procesorem nedělaly. Vše je tak nějak v normě a dle očekávání. K testování jsme dostali verzi s pamětí 12 + 256 GB, což je základní varianta a k dispozici jsou ještě verze kombinující 12 + 512 GB a 12 GB + 1 TB.

Nabíjení zamrzlo ve středověku

Výdrž a nabíjení jsou jako den a noc. Zatímco první je velmi slušné, druhé tragické a rozhodně neodpovídající cenové hladině, ve které se Fold 6 pohybuje. Nejprve ale výdrž. Samsung u nové generace Foldu nikterak nenavýšil kapacitu baterie a dočkali jsme se tedy stejných 4400 mAh. Papírově nic moc, ale realita je poměrně solidní a výdrž rozhodně není špatná. Když se budete trochu krotit, dostanete se v pohodě přes den a půl a povedlo se mi celý den, kdy jsem telefon používal spíše střídměji a ráno ho sundal z nabíječky, zakončit se zbytkem 56 %.

Nabíjení baterie je mizérie

Nabíjení baterie je mizérie | foto: vlastní

Nabíjení je ale bez přehánění zoufalé a troufnout si dát do telefonu za takřka 50 tisíc nabíjení s výkonem 25 W, to si opravdu může dovolit udělat jen Samsung (nebo Apple či Google). Navíc má k dispozici lepší nabíjení o výkonu 45 W, které by telefonu rozhodně slušelo víc a rozhodnutí ho nenasadit je mi záhadou. Nabití na 100 % vám zabere něco málo přes 100 minut, což je prostě nepřiměřeně hodně a vzhledem k postavení telefonu jsou takové výkony až trapné. Bezdrátové nabíjení o výkonu 15 W to také nezachrání a Samsung by měl v tomto ohledu pořádně zabrat.

Fold 6 jako povedený fotomobil

I přes vysokou cenu a své postavení nemá Fold 6 ambice konkurovat v oblasti fotoaparátu vlajce od Samsungu, tedy modelu Galaxy S24 Ultra. I tak se ale jedná o velmi schopný fotomobil s univerzální sestavou, která, kromě hlavního fotoaparátu, zahrnuje také ultra-širokoúhlý objektiv a teleobjektiv. I přes moc dobré výsledky je ale na pováženou, že fotoaparát se již třetí generaci po sobě nijak nezměnil (od Foldu 4) a zde jihokorejský výrobce také šetřil. Fotoaparát je velmi dobrý, ale mohlo to být i lepší.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1,8, 23 mm, 1/1.56″, 1,0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 69 mm, 1/3.94″, 1,0µm pixely, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 10 Mpx, f/2,2, 13 mm, 1/3.2″, 1,12µm pixely, záběr 123˚
  • Selfie kamerka venkovní: 10 Mpx, f/2,2, 23 mm, 1/3.0″
  • Selfie kamerka vnitřní: 4 Mpx, f/2,5, 25 mm, 1/3.0″
Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Hlavní hvězdou Foldu 6 je primární fotoaparát, který produkuje velmi kvalitní snímky s dobrým barevným podáním, minimem šumu a vysokou porcí detailů. Barvy jsou lehce saturované, ale ne přehnaně a jen tak, aby byly fotografie líbivější. Ostrost je příkladná a celkově jsou výsledky z hlavního snímače skvělé. Ultra-širokoúhlý fotoaparát také nezklame, a ačkoliv je z celé trojice nejslabší, produkuje hezké snímky. Detailů je dostatek, šumu minimum a ostrost bez problémů, ale bohužel mu schází automatické ostření a makro snímky se tedy nekonají.

Respektive konají, ale musíte je pořídit přes teleobjektiv, ideálně s 10násobným přiblížením. To se dočkáte poměrně solidních výsledků, ačkoliv se nejedná o optické, nýbrž digitální přiblížení. Optické zvládá tento objektiv v hodnotě 3× a výsledky jsou velmi dobré. Ostrost nezklame, ani míra detailů a ačkoliv je patrné, že šumu už je o něco víc, není to žádná tragédie. Maximální hodnota digitálního přiblížení je 30×, nicméně to už jsou hodně patrné zásahy softwaru a masivní dopočítávání, které z fotografií dělá ne úplně vzhlednou mazanici.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

Pro selfie použijte raději venkovní fotoaparát

U selfie snímků máte dvě možnosti, a sice vnitřní, 4Mpx kamerku ukrytou v displeji a venkovní, která má rozlišení 10 Mpx. Vítěz je v tomto případě jasný a je to venkovní kamerka, která produkuje mnohem detailnější, ostřejší a celkově kvalitnější selfie snímky. Portrétní fotografe jsou víceméně bez připomínek, fotoaparát umí oddělit objekt zájmu od pozadí velmi dobře, i s malými detaily a povedené jsou také noční snímky. Telefon vám nabídne automaticky noční záběr v případě, že detekuje méně světla, nicméně má i plnohodnotný noční režim, jenž se aktivuje manuálně.

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 6 | foto: vlastní

O něco málo lepší výsledky nabízí dedikovaný noční režim a dočkáte se povedených fotografií se solidní porcí detailů, přičemž dobře si v horších světelných podmínkách vede i teleobjektiv. V případě ultra-širokoúhlého fotoaparátu už je patrná vyšší míra šumu a o něco nižší kvalita, ale výsledky jsou celkově použitelné. V oblasti videí nabízí Fold 6 až 8K záznamy při 30 snímcích za sekundu (fps), což umí jen hlavní fotoaparát. Zbývající zvládají maximálně 4K videa při 60 fps, což nabízí i venkovní selfie kamerka a pro vnitřní je maximem FullHD rozlišení při 60 fps.

Jak fotí Samsung Galaxy Z Fold 6?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: zoom 20×

Ukázka: makro snímky

Ukázka: selfie (venkovní / vnitřní kamera)

Závěr recenze Samsung Galaxy Z Fold 6

Skládačka Fold 6 oproti minulé generaci zhubla na váze i v pase a pořád se jedná o po čertech praktický, univerzální telefon. Pokud máte pro větší obrazovku využití, tradiční telefon už nebudete chtít ani vidět a například práce s maily nebo textem obecně je na Foldu mnohem příjemnější než na jakémkoliv jiném telefonu standardní konstrukce. Oba displeje jsou špičkové, potěší i parádní konstrukce s bytelným pantem, bezkonkurenční zvýšená odolnost IP48, vysoký výkon, velmi dobrá výdrž, skvělý systém a kvalitní fotoaparát.

Jenže, oproti konkurenci je Fold 6 pořád tlustý a těžký, takže pokud vám jde primárně o tento faktor (který je u skládaček docela důležitý), pohlédněte se jinde. Další negativum je až tragicky pomalé nabíjení, které nemá u takto drahého telefonu absolutně co pohledávat a pak je tu cena. Základní verze s pamětí 12 + 256 GB, kterou jsme měli na test, stojí 48 990 korun, což je opravdu brutální a cenové navýšení oproti minulé generaci čítá nemalé 4 tisíce korun. Vrcholná verze s pamětí 1 TB pak vyjde na 58 490 korun a je otázkou, zda za to ty inovace, kterých vlastně moc není, stojí. Pokud máte předchozí generaci, do náruče nové se určitě nevrhejte a počkejte raději až na další.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní konstrukce s krytím IP48 a pevný pant balení bez nabíjecího adaptéru
oba displeje jsou skvělé vysoká cena
povedený fotoaparát vzhledem k ceně minimum inovací
velmi dobrá výdrž neomluvitelně pomalé nabíjení
systém One UI s Galaxy AI a výbornou podporou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."