Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Věděli jste, že mobil už dnes můžete odemykat i pomocí ucha?

  |  1 komentář  |  autor: Petr Moravec

Možnosti identifikace uživatelů bychom dnes mohli rozdělit do tří hlavních kategorií. První kategorie je určena tím, co zná – např. PIN, nebo heslo. Druhou kategorii podle toho, co uživatel má – např. tokeny generující náhodné řady čísel. Poslední variantou je biometrická identifikace, kde je uživatel identifikován podle nějaké své jedinečné vlastnosti. Momentálně jsou jednoznačně nejrozšířenějším způsobem identifikace pomocí první kategorie, tedy podle pinů a hesel. To se ale pomalu začíná měnit a dnešní smartphony na tom mají značný podíl.


Pojďme se nyní podívat na základní možnosti identifikace s pomocí využití biometrie:

  1. Čtení otisku prstu – každý člověk na naší planetě má jinak tvarované papiláry (prohlubně a vyvýšeniny) na špičce svého prstu. Pokud jsou naskenovány v dostatečné přesnosti, můžeme s jejich pomocí jednoznačně určit i uživatele.
  2. Čtení oční duhovky – tak jako v přecházejícím případě, každý uživatel může být jednoznačně identifikován díky své oční duhovce.
  3. Čtení oční sítnice – identifikace pomocí rozložení žilek v oku.
  4. Tvar obličeje – další možností je rozpoznání podle tvaru obličeje. Na světě nejsou dva naprosto stejní lidé.
  5. Hlasová identifikace – rozpoznání uživatele pomocí základní frekvence a její modifikace v nadhrtanových dutinách, která určuje jedinečnost každého lidského hlasu.
  6. Žilní identifikace – založená na analýze uspořádání žil v ruce, nebo dlani uživatele.
  7. Tvar dlaně – ke zjištění se při tomto používá jak délka prstů, tak šířka, délka a velikost celé dlaně.

Možností, jak uživatele pomocí biometrie identifikovat, je pochopitelně mnohem více, ještě bychom mohli uvést např. možnosti ověření pomocí tvaru ucha (na Google Play najdete různé aplikace), typických vzorců interakce s přístrojem (rychlost a síla dotyku) a mnohé další.

Biometrické senzory ve smartphonech

Jaké biometrické metody identifikace se nejvíce prosazují nebo mají šanci prosadit ve smartphonech?

Čtečka otisku prstů

Průkopníkem příchodu biometrických způsobů identifikace do mobilních telefonů je Apple, který byl se svým iPhonem 5s a funkcí Touch ID, představeným roku 2013, prvním opravdu masově prodávaným telefonem s biometrickým senzorem.

iPhone používá optický senzor, který jednotlivé doteky snímá na bázi světla, které se odráží od přiloženého objektu (v našem případě prstu). Světlo posléze dopadá na fotocitlivé diody, které jej převádí do elektrického signálu a posílá dále příslušné jednotce ke zpracování ve formátu jedniček a nul. Obecně pak platí, čím více fotodiod, tím více je otisk prstu přesnější.

Druhou možností je kapacitní snímání otisků. To je snímáno pomocí složitých elektronických součástek, tvořících obvod. Celý tento typ čtečky je pak založen na principu vodivosti člověka, který dokáže určit vzdálenost každého bodu prstu na velice detailní hodnoty (desetiny milimetru).

Častým důvodem obav ze zneužití čtečky otisku prstů, je to, že už na samotném přístroji je většinou otisků doteků prstů velké množství. Toho se samozřejmě za určitých okolností dá zneužít u čteček využívajících optický senzor. V případě zneužití kapacitní čtečkou otisků je to ale o dost těžší – jelikož prst je zde vnímán jak trojrozměrný objekt. Kapacitní čtečky jsou ale na druhou stranu nepoměrně dražší na výrobu.

Mimo iPhonu 5s, který byl s čtečkou otisku prstů jakýmsi průkopníkem, se s čtečkou můžeme setkat např. i u: Samsungu Galaxy S5 (kde se ale muselo po čtečce složitě přejíždět), nebo nověji u iPhonu 6 a 6 Plus, HTC One Max, Huawei Ascent Mate 7, nebo Samsungů Galaxy S6 a Note 4.

Spekuluje se také o tom, že čtečkou otisků bude vybaven i nový vlajkový model LG G4.

Čtečka oční duhovky

Zde se jedná o něco bezpečnější metodu, než je skenování otisků prstů. Přece jen otisk své duhovky asi jen tak někde nezanecháte. 

Funguje tak, že na oko je posvíceno běžným a poté infračerveným světlem. Infračervené světlo přitom pomáhá zobrazit jedinečné vlastnosti tmavě zbarvených očí, které se za běžného světla neobjeví. Tyto dvě fotografie jsou posléze analyzovány počítačem, odstraní se nežádoucí detaily (např. řasy) a identifikuje se okolo 240 unikátních vlastností (přibližně 5x více než u čteček otisků prstů). Tyto vlastnosti se poté převádějí do 512 místného čísla, které přesně identifikuje uživatele.

S prvním smartphonem vybaveným čtečkou oční duhovky jsme se mohli setkat na právě proběhlém kongresu MWC 2015 v Barceloně, kde jej představilo ZTE (model Grand S3).

Scan oční sítnice

Tak jako v předchozím případě se také využívá paprsek infračerveného světla, který je však směrován pomocí standardizované cesty na sítnici. Sítnicové cévy pak světlo absorbují mnohem snáze, než okolní tkáně, což se projevuje různými hodnotami při odrazu. Hodnoty z odrazu jsou pak zaznamenávány a zpracovávány pomocí digitálních vstupů.

Žádného smartphonu s tímto typem biometrického zabezpečení jsme se ale ještě nedočkali.

Hlasová identifikace

Hlasová identifikace bývá často zaměňována s rozpoznáváním hlasu. Identifikace pracuje s porovnáváním vzorků hlasu (hlasového otisku) s otiskem uloženým v databázi pomocí složitých algoritmů.

Hlasová identifikace je na prudkém vzestupu v telefonních aplikacích kontaktních center k ochraně přístupu k citlivým údajům.

Ve smartphonech jsme se s ní zatím nesetkali, je ale možné, že ta správná doba pro využití této metody se již velmi rychle blíží.

Žilní identifikace

Funguje na principu analýzy vzorů cév viditelných z povrchu kůže. Tento princip identifikace je prozatím stále spíše ve fázi vývoje a z toho důvodu zatím nebyl uznán zcela spolehlivým. Prozatím se využívá jako podpora k nějakému z dalších typů biometrických ověření.

V minulosti se spekulovalo o tom, že na tomto typu zabezpečení pracuje jihokorejský Samsung.

Budoucnost biometrie u mobilních zařízení

Biometrické technologie mají našlápnuto velice slušným tempem, už jen tím, že je prosazují dva největší hráči Apple a Samsung. Zkrátka kdo v letošním roce nechce stát mimo, musí minimálně do svých nejlepších modelů přidat některý z biometrických senzorů, pomocí nichž uživatelům umožnit např. přistupovat do internetového bankovnictví nebo třeba jen odemykat telefon samotný.

Klíčovým faktorem rozšíření v budoucnu bude i neustále vylepšování těchto technologií tak, aby se je hackerům nepodařilo prolomit, čímž by přispěli k nedůvěře uživatelů. Nástup biometrické identifikace je však při značné lehkovážnosti valné většiny mobilních uživatelů při vytváření vlastních hesel něco, co by měli přivítat s otevřenou náručí.

Pravděpodobným krokem v o něco vzdálenější budoucnosti bude přesunování od jednodušších způsobů biometrické identifikace (otisk prstu), k těm složitějším (sken duhovky). Při některých úkonech (např. bankovnictví) pak může být vyžadována i dvojitá kontrola (např. otisk prstu a sken duhovky).

Pokud vaše zařízení podporuje biometrické ověření, využíváte jej? A pokud ne, používali byste jej?

Zdroj: thefinancialbrand.com; techradar.com; androidcentral.com; fujitsu.com

ČLÁNKY:,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Shield Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Shield
Shield

Za chvíli tam bude i 5 lidských smyslů.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nejlepší způsob, jak porovnat dvě zařízení, je prostě je umístit vedle sebe a natáčet s oběma to samé. A přesně…

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Populární evropská anketa od EISA letos opět vyhodnotila nejlepší smartphone roku. I když jste o tomto ocenění možná nikdy neslyšeli,…

Samsung představil první 5G čip. Přivítejte Exynos 5100

Samsung představil první 5G čip. Přivítejte Exynos 5100

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Samsung je nemálo zapálený do vývoje moderních 5G sítí. Velkou zakázku v domácí Jižní Koreji mu sice uzmul Huawei, ale…

Mobilní zobrazení