Recenze Huawei Ascend Mate 7: Plácačka na větší iPhone 6
Huawei vybrousil jeden z nejhezčích phabletů. Ascend Mate 7 je velký tak jako nový iPhone 6 Plus, v jeho tenkém těle však najdeme ještě větší 6″ displej, „9-jádrový“ procesor, 13 Mpx fotoaparát či větší baterii. A přitom je výrazně levnější!
Velké phablety jsou dnes v módě. Podlehl už i Apple, který se dlouho chvástal, že (původně) jeho 3,5″ displej je jediná správná velikost, až posléze přešel na 4″ a nyní na 4,7″ a dokonce i 5,5″. Některým lidem se zkrátka velké displeje zamlouvají. A svá obří monstra má také čínský dravec Huawei. To nejlepší a největší se jmenuje Ascend Mate 7 a je vybroušené z jednoho kusu kovu. Při prvním pohledu na takto luxusně vyhlížející phablet se snad ani nechce věřit, že vyjde výrazně levněji než jednak nový Galaxy Note 4, tak nový iPhone 6 Plus. Přitom možná paradoxně umí více!
Základní parametry: Huawei Ascend Mate 7
Rozměry | 157 x 81 x 7,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 185 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 6“, rozlišení 1920 x 1080 px (368 ppi) |
Procesor | 8+1-jádrový HiSilicon Kirin 925 (4x 1,8 GHz Cortex-A15 + 4x 1,3 GHz Cortex-A7), grafika Mali-T628 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + EMUI 3.0 |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 4 100 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | 12 990 Kč, říjen 2014 |
Design a zpracování: Precizní práce
Na výrobě drtivá většina výrobců šetřila a luxusněji vyhlížející kovové telefony měl jen Apple, popřípadě HTC. Až letos se s kovovými telefony doslova roztrhl pytel a hodnotnější materiál najednou není cizí ani čínským výrobcům, jako je Xiaomi, Meizu, Huawei, či dokonce jihokorejskému Samsungu. A je to dobře! Ascend Mate 7 má navíc kovový nejen rám, ale kompletně celou zadní stranu až přes hrany, vše z jediného kusu kovu. Není nic, co zde vytknout.
Díky lehkému zakřivení a tenkému provedení o hodnotě 7,9 mm navíc phablet lépe padne do ruky. Dá se ovládat i v jedné ruce? Odpověď je poněkud složitější. Telefon jako takový působí při držení v jedné ruce velmi dobře jako tenká placka a pokud například brouzdáte po internetu, vše v jedné ruce zvládnete. Když ale dojde na stažení horní lišty nebo obecně na dotknutí se prvků v horní části displeje, budete mít potíže. Pokud tedy tzv. nepřehmátnete. Někdy se to dá, jindy se už bez druhé ruky neobejdete.
Huawei se hodně chlubí novým senzorem otisků prstů, který umístil na zadní stranu pod fotoaparát (tedy stejně jako například LG jeho zamykací tlačítko). A umí prakticky bleskurychle odemknout telefon nebo pohodlně pořizovat selfie. Pro rozeznání vašeho otisku a rychlému odemknutí stačí opravdu jen prst jakkoliv na senzor přiložit (rozezná 360°, nemusí to být přesně v daném směru jako u Samsungu) a během vteřiny můžete Ascend Mate 7 používat. Potřebujete méně kroků, než u Applu (tlačítko ani nemačkáte, jen stačí prst přiložit). V praxi jsem musel nejdříve natrénovat, kam přesně prst přiložit (kterou část prstu mám nasnímanou), ale poté už vše fungovalo naprosto přesně, rychle a spolehlivě.
Ascend Mate 7 je luxusně zpracovaný phablet. Pokud člověk nikdy neměl větší phablet, bude si rozhodně nějakou dobu zvykat. Tenké hliníkové tělo ale do ruky i díky zakřivení padne skvěle. I přes svoje obří rozměry se dá stále používat jako telefon, ačkoliv při ovládání v jedné ruce to už občas tak trochu skřípe. Během hovoru se pak za něj kompletně schováte. Snad jen tedy dokoupit do šatníku vše, co má větší kapsy!
Displej, prostředí a baterie: Rozum zvítězil
Huawei svůj phablet osadilo Full HD displejem, nejnovějším a skvěle optimalizovaným prostředím, a velkou baterií. Jako by se konečně někdo řídil heslem „praxe je důležitější než co je psáno na papíře“. U displeje naštěstí výrobce nešel do „QHD šílenosti“, ale zvolil Full HD rozlišení 1920 x 1080 px, které na 6″ úhlopříčce dělá výtečnou jemnost 368 ppi. Poznáte rozdíl mezi zde necelých 400 ppi a více než 500 ppi u LG G3? Já se přiznám, že ne.
Podle mě je nyní důležitější samotná technologie displeje. Ascend Mate 7 používá vylepšený IPS LCD displej od firmy JDI, který se prezentuje lepší čitelností, vyšším kontrastem a přitom také nižší spotřebou. V praxi ale stejně nepočítejte, že byste na slunci přečetli o něco více, než třeba na lepších smartphonech. Co mi také trochu vadilo, byla naopak příliš vysoká úroveň jasu displeje při čtení v noci. I přes manuální stažení jasu na minimum zůstává podsvícení poměrně vysoké. Rozsah jasu tedy není příliš vysoký. Také jsem se občas potýkal s vynecháváním čidla pro automatickou změnu jasu.
Prostředí je opět v režii Huawei. Nad Android 4.4.2 KitKat postavil čínský výrobce svůj „chrám“ zvaný Emotion UI (EMUI 3.0). Ten stejně jako v předchozích verzích vynechává klasické menu a naopak obohacuje telefon o některé funkce. V horní liště najdete po roztažení od pravé poloviny rychlé přepínače včetně možnosti měnit jas, pokud roztáhnete lištu naopak z levé poloviny, dostanete se k notifikacím. Jenže v obou případech narážíte na ovladatelnost telefonu v jedné ruce. Při větších rozměrech už je zkrátka nutný tzv. přehmat.
Výrobce se přesto snažil alespoň trochu ulehčit ovládání phabletu v jedné ruce. Jako přínosné vidím spojení aplikace s hovory, kontakty a zprávami do jedné se třemi záložkami, mezi kterými se dostáváte swipe gestem. Také si můžete přesunout klávesnici či systémová tlačítka (ve spodní části displeje) více k pravému či levému kraji (podle toho, zda jste levák nebo pravák). Podle mě to ale pro naprosto pohodlné jednoduční ovládání telefonu nestačí. Více se mi líbí to, co předvedl Apple u svého obřího iPhonu 6 Plus, kde vám po stisknutí klávesy pod displejem přejede celý obsah do spodní části obrazovky. To je podle mě řešení.
Samotné prostředí phabletu od Huawei je dokonale plynulé a velmi svižné. Výrobce skvěle optimalizoval systém pro svůj nový výkonný procesor HiSilicon Kirin 925, který je 9-jádrový! Jedná se o „4+4+1“ řešení, kdy máme 4 výkonná 1,8 GHz jádra Cortex-A15, dále 4 úspornější 1,3 GHz jádra Cortex-A7 a poslední 9. jádro pro ty nejzákladnější funkce telefonu. Grafikou je Mali-T628 a operační paměť varianty dostupné pro ČR je 2 GB RAM. Pro doplnění ještě velikost vnitřní paměti činí 16 GB a dá se rozšířit přes microSD karty až o 128 GB.
Výdrž obecně v případě větších phabletů dosahuje lepších hodnot, než u většiny smartphonů. A je to logické, do většího těla se vejde výrazně větší baterie. U nového Huawei Ascend Mate 7 použili inženýři baterii s 4 100 mAh. Vzhledem k rozumnějšímu Full HD displeji s nižší spotřebou (což dělá ve finále obrovský rozdíl) jsem se dostával na výdrž kolem 2 dnů. Při vysokém zatížení se mi nikdy nestalo, že by phablet nevydržel alespoň od rána až do večera, mnohdy to ale bylo do druhého dne. Škoda jen, že nemá výrobce i rychlonabíjení, při nabíjení takto kapacitnější baterie si tak už poměrně dost dlouho počkáte.
Fotoaparát a multimédia: Hlavně ty selfie!
Huawei používá 4. generaci snímače od Sony s 13 Mpx rozlišením a nechybí pomocný LED blesk. V samotném prostředí se pak budou cítit jako doma všichni uživatelé iOS 7 a iOS 8. Doslova totožné ikonky a přepínání mezi režimy, čínský výrobce zde doslova vše natvrdo okopíroval. Při focení v základním režimu fotky příjemně překvapily, jsou skvěle ostré, mají přirozené barvy a ve slunečném počasí minimum šumu. Pokud se počasí zhorší nebo fotíte obecně tam, kde je horší osvětlení, kvalita je pochopitelně o něco horší.
Fotit se dá také s funkcí HDR, která pomůže v případě kontrastních scén, či ve speciálním režimu pro zaostření až následně po vyfocení. V tom případě ale fotíte jen v 6 Mpx, výsledky jsou ale poměrně použitelné. A nechybí ani režim pro natáčení videí, maximálně ve Full HD rozlišení s 30 snímky za vteřinu.
Hodně se pak u Huawei zaměřovali na selfie snímky. S předním 5 Mpx fotoaparátem máte díky praktickým vylepšením výrobce celkem dobré možnosti. Nejen, že vám telefon ukazuje, abyste se dívali do horního rámečku blíže kameře (a snímek tak byl přirozenější), ale také vám po stisknutí spouště dá ještě 2 vteřiny k dobru pro poslední změny mimiky na tváři. Nechybí ani již dobře známé vylepšení tváře vyhlazením pleti dle libosti. Nově se pak může fotit šikovně přes senzor otisků prstů coby spoušť fotoaparátu, což je velmi praktické. Takže hurá na selfie!
Zhodnocení, konkurence
Nejvybavenější phablet od Huawei nemá žádné větší chyby. Přesto není pro každého. Jeho větší velikost spolu s větším displejem mají specifické uživatele, kterých není moc, ale rok od roku více. Mít větší telefon je totiž v módě. Je jen škoda, že i zde tak trochu trpí ovladatelnost v jedné ruce. Než získáte do ruky jistotu, chvíli to trvá a je jasné, že ne každý si navíc dokáže zvyknout.
Pokud ale na obecnou otázku ohledně velkého phabletu odpovíte kladně, pak vás samozřejmě bude zajímat konkurence. Ta je jednoduše dražší a paradoxně nemá silnější výbavu. Má ale něco, co Huawei nemá – buď dotykový stylus S Pen (u Samsungu Galaxy Note 4), nebo bohatý ekosystém (Apple a jeho iPhone 6 Plus). Čínský výrobce to zkouší přirozeně výrazně levnější cenou. Ascend Mate 6 totiž vychází jen na zhruba 13 tisíc korun, zatímco konkurence má cenovku někde kolem 20 tisíc korun a výše.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.