Recenze Xiaomi Watch S1 – Vstup do vyšší ligy není snadný

Tomáš Rajnoch
  • Číňané se rozhodli vyrobit opravdu prémiové chytré hodinky
  • Nový model Xiaomi Watch S1 má tak vysoké ambice
  • Zaujmout se pokusí svým zpracováním, designem ale i funkčností
Xiaomi Watch S1 recenze balení
Xiaomi Watch S1 recenze balení

Čínský gigant Xiaomi si získal fanoušky nositelné elektroniky především díky svým povedeným fitness náramkům Mi Band. Ty za léta působení zanechaly velkou stopu v tomto segmentu. Xiaomi to však zkouší také přímo s chytrými hodinkami. V tomto odvětví se jim však stále nepodařilo úplně na sto procent prorazit. A není se čemu divit, konkurence je zkrátka v této sekci trhu naprosto nelítostná. Vždyť tu máme například špičkové Apple Watch 7, Samsung Galaxy Watch 4 nebo Huawei Watch GT 3. A právě mezi tuto smetánku se asijský drak pokouší vyslat svou žhavou novinku.

Řeč je o hodinkách Xiaomi Watch S1. Tedy prémiově vzhlížející produkt, jenž vsadí na klasický design s kruhovým displejem nebo hliníkovým tělem. Zaujmout se však pokusí také svým softwarem nebo možností monitorování různých zdravotních funkcí a sportu. Mají tedy tyto hodinky potenciál na to, aby rozvířily stojaté vody zavedených značek? To se dozvíte v následujících odstavcích recenze na Mobilizujeme.cz

Obsah balení

  • chytré hodinky Xiaomi Watch S1 s koženým řemínkem
  • náhradní gumový řemínek
  • nabíjecí Qi dok s USB-C / USB-A zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce
Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Xiaomi Watch S1 jsou elegantní a stylový doplněk

Mnozí odpůrci chytrých hodinek používají argument, že smartwatch zkrátka nevypadají dobře a nehodí se do společnosti. Ano, na trhu nalezneme i takové produkty. Ty však často míří na úplně jinou sortu lidí. Pokud ale chcete stylové chytré hodinky, tak i takové na trhu naleznete. Nově pak ve výběru nesmí chybět Xiaomi Watch S1, které se jedním slovem prostě vyvedly. Hned na první pohled je jasné, že vsází především na příznivce onoho klasického designu.

Máme tu tedy kruhový displej, což evokuje klasiku, kterou ocení nejeden uživatel. Kolem zobrazovacího panelu se následně line obruč, v které jsou elegantně naznačeny hodiny. Tento rámeček je pak společně s displejem zapuštěn pod ochranné safírové sklíčko. To je samo o sobě poměrně dost odolné vůči škrábancům, osobně bych ale ocenil, aby obruč mírně z těla vystupovala a zobrazovač tak do těla více zapadal. Objektivně však musím uznat, že řešení Xiaomi je zkrátka více líbivé.

Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Dokonalou práci následně konstruktéři z Xiaomi odvedli u těla tohoto zařízení. Hodinky jsou totiž vyrobeny z kvalitního hliníku a na ruce tak působí opravdu prémiově. V námi testované šedé variantě pak tělo vypadá úchvatně. Samotný povrh těla je matně upraven, což přidává nejenom na praktičnosti, ale i na designu. Z tohoto trupu pak následně vystupují jen dvě boční tlačítka na pravé straně.

A k těm mám bohužel výtku. Jejich zpracování je sice na špičkové úrovni a rozhodně se nedá říct že by se například viklaly, nicméně srčí promarněným potenciálem. Korunka těchto tlačítek totiž není pevná a můžete s ní točit, stejně jako je tomu například u Apple Watch SE. Bohužel Xiaomi to nevyužilo pro ovládání systému či jinou funkčnost. Pokud by klávesy byly pevné a šly jen stisknout, mimochodem stisk je pevný a jistý, tak by udělaly rozhodně lépe.

Celkový prémiový dojem z Xiaomi Watch S1 pak ve výsledku narušuje jen spodní část. Tu se totiž čínský gigant rozhodl vyrobit z matného plastu. Na funkčnosti to samozřejmě nemá vliv, jen by hodinkám slušel lepší materiál. Někde se však muselo šetřit a Xiaomi tak zvolilo asi nejlepší cestu, jak docílit nižší ceny. V této spodní části je taktéž umístěn reproduktor, o jehož kvalitách se dočtete v další fázi této recenze.

Na ples i do drsných podmínek

Po vybalení z krabičky na vás Xiaomi Watch S1 vykouknou již s nasazeným koženým řemínkem. S ním hodinky vypadají jako elegantní doplněk, se kterým se nemusíte stydět jít do nějaké luxusní restaurace nebo na ples. Jakmile ale chcete s hodinkami sportovat či pracovat, tak kožený řemínek není ideálním parťákem. V balení naštěstí nalezneme i silikonový náramek, jenž poslouží přesně takový účelům. Ke zvládnutí horších podmínek poslouží také voděodolnost až do hloubky 50 metrů. Díky přítomným sportovním režimům pro měření plavání tak mohou být hodinky vaším parťákem i ve vodě.

Jednotlivé řemínky jdou pak díky klasickému „pružinovému“ mechanismu jednoduše a rychle měnit. V případě, kdy se vám ani jeden z přibalených řemínků nelíbí, tak nemusíte mít strach. Jednoduše totiž můžete zakoupit nový, a to online i v hodinářství. Stačí si dát pozor jen na velikost a zakoupit řemínek s 22mm úchytem.

Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Displej snese nejtvrdší kvóty

Zobrazovací panel je v chytrých hodinkách samozřejmě jedna z nejdůležitějších věcí. Přeci jen uživatelé ocení, když budou schopni přečíst čas v jakémkoliv světelném prostřední. Naštěstí se tedy v Xiaomi nerozhodli v této sekci šetřit a máme tu to nejlepší, co dokáží poskytnout. To znamená, že ve Watch S1 se díváme na kruhovým AMOLED panel s úhlopříčkou 1,43 palců a rozlišením 466 × 466 pixelů, což nám dává jemnost 326 pixelů na palec. Dalším důležitým faktorem je svítivost, která je v tomto případě 450 nitů.

Na papíře to tedy vypadá dobře. Jak je to ale v praxi? Displej chytrých hodinek Xiaomi Watch S1 je opravdovou špičkou a s viditelností není v žádném případě problém. Skvěle zde navíc funguje automatická regulace jasu. Na přímém slunečním osvětlení tak zaručeně na hodinkách uvidíte všechna potřebná data. V nočních hodinách vás naopak jas příliš neoslní.

Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Co se týče podání barev, tak AMOLED panel odvádí přesně takovou práci, jakou byste čekali. To znamená, že barvy jsou zde krásně syté a výrazné. Xiaomi zde navíc využívá svůj vlastní operační systém, jenž hodně pracuje s barvami, díky čemuž jsou kvality displeje ještě více zvýrazněny.

Není MIUI jako MIUI

Operační systém je u hodinek častým kamenem úrazu. Samozřejmě tu máme WearOS, což by mělo zastávat jakýsi Android ve světě chytrých hodinek, nicméně tento software příliš výrobců nevyužívá. Výjimkou není ani Xiaomi. To do svých hodinek Watch S1 nasadilo systém MIUI Watch ve verzi 1.0. Jak je již z názvu jasné, tak software vychází z populární nadstavby, kterou tento čínský výrobce využívá ve svých smartphonech. A jaké tedy MIUI v hodinkách je? Pokud jde o design, tak se samozřejmě jedná o subjektivní pohled na věc. Za mě ale vypadá vcelku povedeně. Hned v základu vás uvítá ručičkový ciferník, který si ale můžete samozřejmě změnit. A to buďto dlouhým podržením prstu na obrazovce, nebo v aplikaci Mi Fitness. Na výběr je pak opravdu mnoho designů. Svůj oblíbený si tak vybere každý.

Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Co se týče ovládacích prvků, tak k nim se dostanete swipnutím prstu ze spod nahoru. Zde lze ovládat zvuk, zapnout klidný režim, svítilnu, vypuzení vody, budík nebo automatické probuzení displeje po otočení zápěstí. A k tomuto mám výtku. Displej se ne vždy rozsvítí a pohyb rukou jsme musel několikrát opakovat. Pakliže budete přejíždět prstem ze strany na stranu po zobrazovači, tak se budou zobrazovat „widgety“. Jednoduše si tak můžete zkontrolovat kroky, tep, okysličení krve, počasí a mnoho dalšího. V aplikaci na telefonu je navíc možnost personifikace těchto widgetů. Co se týče samotných senzorů, tak jsou poměrně přesné. A to i měření hladiny kyslíku v krvi. Zde soudím dle zdravotnického zařízení, které ukazovalo hodnoty jen s minimální odchylkou.

Postranní fyzická tlačítka mají taktéž samozřejmě funkčnost. Výše umístěné vás po stisku dostane do menu aplikací, zatímco to spodní do měření sportovních aktivit. Tuto klávesu můžete navíc namapovat, kdy po zmáčknutí začne měřit vámi zvolenou sportovní aktivitu. Těch je tu mimochodem přehršel. Například běh, jízda na kole, veslování, basketbal, tenis a mnoho dalšího. Pakliže již aktivitu zaznamenáváte, tak i v tomto režimu lze přijímat notifikace. Data naměřená z vykonávané aktivity lze zobrazit na displeji hodinek i v aplikaci. Zde navíc uvidíte mnohem více informací.

Mezi šikovné funkce hodinek pak patří například možnost focení. Jakmile kliknete na ikonku fotoaparátu na Watch S1, tak vás zařízení vyzve, abyste zapnuli fotoaparát na telefonu. V ten moment můžete telefon položit na potřebné místo a pomocí hodinek pořídit fotografii. Dámy následně ocení také sledování cyklu. Mezi další vychytávky patří barometr a výškoměr, což využijí především milovníci turistiky.

Dostupné pro všechny

Velkou zbraní hodinek je pak jejich propojení se smartphonem. Jak již bylo zmíněno, tak budete potřebovat pochopitelně smartphone a aplikací Mi Fitness. Propojení Xiaomi Watch S1 s Androidem je pak vcelku logické a funguje bez problému. Není třeba je po zapnutí a vypnutí nijak znovu párovat nebo synchronizovat. Vše se děje automaticky a spolehlivě. Spolehlivě zde jde taktéž propojit aplikace Mi Fit, kde již třeba máte různá data z minulosti. Pochvalu si Watch S1 zaslouží také za to, že spolehlivě fungují i s Apple smartphony. Komunikace mezi hodinkami a iPhony funguje stejně spolehlivě, jako s Android zařízeními.

Notifikace jako kámen úrazu

Pokud jde o notifikace, tak k těm se bohužel váže jedna nepříjemná vlastnost. Na příchozí zprávy nelze nijak odpovědět, ke vší smůle zde nejsou ani žádné předvolené odpovědi. Musíte se tak spokojit jen se zobrazením, které taktéž není stoprocentní. Smajlíky umí jen omezeně a ne vždy se zobrazí ten správný. Pokud navíc dostanete více zpráv, tak je poměrně složité se vyznat v tom, která přišla jako první a která poslední. Naštěstí tato upozornění alespoň nepřehlédnete. Vibrace jsou velice silné, přičemž v základu nejsou ani nastaveny na maximum. Taktéž zvuk je dost hlasitý.

Reproduktor ve vaničce je totiž dosti velký. To lze ocenit především při telefonování, kdy druhou stranu slyšíte naprosto bez problému. Problém s přenosem hovoru nezaznamenala ani druhá strana, která ani nepoznala, že volám z hodinek. Z hodinek lze tedy ve spolupráci se smartphonem telefonovat. Bohužel v hodinkách není adresář, a vytočit tak můžete jen kontakty, se kterými jste již hovor vykonali.

Placení je super, jen ne pro všechny

Jednou z nejvíc prezentovanějších předností chytrých hodinek Xiaomi Watch S1 je možnost bezkontaktního placení. V tomto zařízení tedy máme technologii NFC, která umožnuje hodinky jen přiložit k platebnímu terminálu a okamžitě zaplatit. Bohužel to u těchto hodinek tak jednoduché není. Máme tu sice Xiaomi Pay a onu technologii pro umožnění placení, nicméně ne všechny banky se Xiaomi spolupracují. Vlastně tedy skoro nikdo. S hodinkami asijského giganta můžete platit jen v případě, že využíváte službu Curve či máte účet u Československé obchodní banky.

Nabíječko! Kde jsi? A jsi bezdrátová?

Jednou z největších předností testovaných hodinek Watch S1 je rozhodně baterie. Ne každé chytré hodinky se totiž mohou pochlubit tím, že je nemusíte nabíjet přinejmenším ob dva dny. Naštěstí tento produkt vydrží opravdu dlouho nabitý. Při klasickém využívání, kdy máte zapnuté automatické měření životních funkcí, s vámi hodinky vydrží zhruba 7 dní. Při jejich omezení pak dostanete ještě jeden či dva dny navíc. Pokud jde o následné dobití 470mAh akumulátoru, tak je zde více způsobů, jak tohoto docílit.

Předně lze využít kolébku, která je dodávána v balení společně s hodinkami. Jedná se o bezdrátovou nabíječku, do které hodinky jednoduše vložíte, načež ona kolébka se díky magnetům k Watch S1 přichytne. Dobití pomocí dodávané nabíječky trvá necelou hodinku. Máme tu ale i jinou možnost, jak hodinky nabít. V této novince totiž máme podporu Qi technologie, díky čemuž lze hodinky nabíjet prakticky na kterékoliv bezdrátové nabíječce.

Xiaomi Watch S1 recenze
Xiaomi Watch S1 recenze

Xiaomi Watch S1 – Vyšší liga není pro každého

Probojovat se do segmentu prémiových chytrých hodinek není jednoduché. Musíte mít skvěle vypadající zařízení, špičkové zpracování a skvělý software. Minimálně v prvních dvou bodech však Xiaomi Watch S1 zabodovaly. Tyto nové hodinky tedy minimálně svým designem a zpracováním míří opravdu mezi nejlepší hráče, jako je Samsung nebo Apple. Nebudou to však mít jednoduché. Stále je zde totiž dost věcí, na kterých musí v Xiaomi zapracovat.

Především MIUI je ještě v plenkách a musí projít výrazným vylepšením, hlavně v oblasti notifikací. Placení je zde fajn, jen je třeba, aby to mohli využívat opravdu všichni. Velkým pozitivem je naopak výdrž na jedno nabití a krásný kvalitní displej. V cenové kategorii okolo 5 500 korun to však nebude jednoduché. Konkurence zkrátka nespí. A o koho jde?

Xiaomi Watch S1 recenze balení
Xiaomi Watch S1 recenze balení

Třeba takové Samsung Galaxy Watch 4 (recenze) ve 40mm variantě jsou ideálním chytrým doplňkem pro každou dámskou ruku. Navíc disponují krásným 1,2palcovým AMOLED displejem, hliníkovou konstrukcí, Wear OS 3.0 nebo technologií NFC pro bezkontaktní placení.

Za zmínku stojí taktéž Huawei Watch GT 3 (recenze). Ty jsou nejen krásným designovým kouskem, ale taktéž spolehlivým doplňkem ke smartphonu. Potěší svou voděodolností až do pěti atmosfér a ocelovým tělem. Dále zde máme 1,32palcový AMOLED displej, senzor pro měření okysličení krve nebo až sedmidenní výdrž na jedno nabití.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus Design a zpracováníPlus MIUI není v nejlepší kondici
Plus Kvalitní displejPlus Omezené možnosti placení
Plus Senzory pro měření životních funkcíPlus Nevyužitá potenciál tlačítek
Plus Výdrž na jedno nabití
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články