Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Windows Phone oficiálně končí, dnes vydechl naposledy

  |  5 komentářů  |  autor: Jakub Fišer

Kdysi, dost dávno, existovaly prakticky tři velké operační systémy, ne dva. Dvojici Android a iOS doplňoval totiž ještě Windows Phone. Tento systém měl kdysi zrcadlit velký „stolní“ Windows 8 a později 8.1, až do chvíle, kdy se z něj vyvinul dnešní Windows 10 Mobile. Ten přežívá dodnes, starému Windows Phonu ale nyní odzvonilo.

Po velkém přechodu Windows Phonu na Windows 10 Mobile na starou platformu, mnohdy označovanou jako „WP“, kdekdo zapomněl. Přitom kdysi znamenala pro mnoho lidí jedinou možnost, jak vstoupit do světa smartphonů, vždyť pověstný Windows Phone běžel takřka na všech smartphonech značky Nokia. Tomu je ale konec, neboť většina uživatelů aktualizovala na novější Windows 10 Mobile, pro zbytek z nich dnes Microsoft oficiálně ukončil podporu.

Windows Phone měl ale jeden problém, zato dost zásadní a to ten, že na něm nefungovaly důležité aplikace od Googlu. Smartphony Nokia tak běžely bez Google Chromu, bez samotného nativního vyhledávání Google a také bez programů jako Google Překladač nebo YouTube, což značně znepříjemňovalo používání tohoto systému. Navíc ani samotný obchod s aplikacemi Windows Store nestál za moc; Windows Phone samotný se tak stal rozšířeným, i přesto vcelku neoblíbeným.

Ať už máte k Windows Phonu vztah jakýkoliv, rozhodně není od věci vzdát této platformě hold; o to víc těm, kteří měli tu sílu několik let jej používat. Na každý pád, ačkoliv se Windows Phone stával nekonečným terčem vtípků, je třeba si uvědomit, že tato legenda již dnes, 11. července 2017, vydechla naposledy. Pokud tedy ještě používáte Windows Phone 8.1, je na místě aktualizace na Windows 10 Mobile, vyvarujete se tím totiž problémům s ochranou dat a celkovou stabilizací systému.

zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Bjørn
Bjørn

Škoda, ač jsem telefon s WM nikdy neměl, myslím, že by třetí aspoň trochu rozšířenější platforma byla dobrá. Teď už Microsoftu zbývá jen vydat zařízení s full Windows 10 s podporou x86 programů. Výkon na to už pomalu bude i v rámci ARM architektury…

Ryo2
Ryo2

Já to říkal už před lety. Každý mě minusoval nebo mi to vyvracel. Tenhle paskvil nemel šanci na úspěch- byt uznávám ze třeba stabilita byla super.

Kub.sik
Kub.sik

Já vlastnil Lumii 532 nikdy jsem si na něj nestěžoval teď jsem se po nasrání od Androida vrátil zpět na Symbian s Nokií 700 řeknu vám neztěžuju si ani ta odezva není tak pomalá.

Karlos
Karlos
WP je mrtvý. :-D A kolik androidů je ofiko bez podpory? A kolik procent telefonů na nich běží vesele dál? WP byl super. Moje Lumie 820 byla držák, který byl stabilní, dlouho vydržel a uměl všechno, co jsem potřeboval. I celou prezentaci v powerpointu jsem na něm jednou v tramvaji udělal, když jsem ji nutně potřeboval. Systém byl odladěný, navigace super. Překladač zabudovaný i s překladem textu skrze foťák. A fungovalo to. Celosvětové mapy atd. Myslím, že ho pohřbil hlavně marketing a protichůdné kroky, které nedávaly smysl. Microsoft pohřbil Nokii, ale systém udělal dobrý. PS dneska používám desítky na novém… Číst vice »
mrtvá žížala
mrtvá žížala

most popular… now most death… Nokia vstava z popela, WinPh umrely. A kolik ta saskarna stala MS ? No moc ne, v podstate drobny vzhledem jaky prachy celkove maj.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Již koncem příštího měsíce začíná velice očekávaný veletrh MWC v Barceloně, kde většina značek představí svůj vlajkový model. Společnost Nokia pak…

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Xiaomi nedávno potvrdilo chybu, která má na svědomí podivné slučování kontaktů na některých telefonech. Společnost se problémem intenzivně zabývá a tvrdí,…

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Společnost TCL, která má na starost výrobu telefonů Alcatel, zkraje ledna potvrdila, že na MWC v Barceloně představí tři nové řady…

Mobilní zobrazení