Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows 10 Mobile sestavení 10536: K dokonalosti má ještě daleko

  |  2 komentáře  |  autor: Daniel Fibikar

Tento týden v pondělí Microsoft uvolnil nové sestavení Windows 10 Mobile. Sestavení s označení 10536 přináší řadu podstatných zlepšení, není ovšem bez chyb. K dokonalosti mají Windows 10 Mobile ještě daleko a uvedení nových telefonů je za rohem, kdy se tedy dočkáme finální verze Windows 10 Mobile? To prozatím není známo. Pojďme se podívat na nové sestavení.

windows_insider_program

Na před zmíním upozornění. Nové sestavení mohl zaregistrovat prakticky každý telefon s operačním systémem Windows Phone, Microsoft však uvedl, že se jedná o chybu, pokud nemáte zařízení, které patří mezi podporované, pak skončí aktualizace pádem systému. Bude vás čekat obnovování telefonu. Tím je myšleno kompletní přehrání SW. Pokud tedy nevlastníte telefony uvedené na seznamu podporovaných, pak aktualizaci rozhodně neprovádějte!

Pokud používáte předchozí sestavení 10512, pak budete muset aktualizovat na dvě etapy, první stáhnete aktualizaci Build 10514 a Build 10536.1000. Poté vás čeká ještě jedna aktualizace na aktuální sestavení 10536.1004. Při upgradu z Windows Phone 8.1 se dostanete rovnou na aktuální sestavení, žádný krok mezi tím.

build_update

Seznam opravy a vylepšení sestavení 10536

 • V nejnovějším sestavení je zpět Insider Hub.
 • Funkce mobilního Hotspotu je opět funkční.
 • Hlasový vstup byl vylepšen a přibyla podpora japonštiny a indické angličtiny.
 • Opět je možný přímý upgrade z Windows Phone 8.1 na nejnovější sestavení.
 • Opravena chyba s dvojím ověřováním, nyní lze ověřit účty jak pomocí sms, tak emailu.
 • Chyba, kdy se obrazovka start zacyklyla na obrazovce „načítám“, dokud nebyl telefon restartován, byla opravena. (Občas se můžete setkat s obrazovkou „načítám“ při vrácení na start obrazovku, tato obrazovka se zobrazí na zhruba 3 sekundy, tuto chybu stále Microsoft řeší.)
 • Funkce Quite Hours byla opravena.
 • Zpoždění v zobrazení času na zamykací obrazovce bylo minimalizováno.
 • Pinch to Zoom v aplikaci mapy je plně funkční.

Kromě techto vylepšení, můžete očekávat zvýšenou stabilitu a rychlost načítání aplikací, to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Oproti předchozímu sestavení se nyní aplikace spouštějí „bleskově“. Stále je ovšem prostor pro zlepšení, protože systém nedosahuje rychlosti a stability Windows Phone 8.1. Menší opravy a zlepšení postřehnete třeba v nastavení, kde bylo zjednoduššeno nastavování tapety na obrazovce start. Microsoft Edge byl také vylepšen, jeho jádro bylo aktualizováno a celkově působí více stabilněji. Další zlepšení se tykají univerzálních aplikací.

Aplikace fotky

Nová aplikace fotky obsahuje náhled na složky. Dokáže nyní rozpoznávat složky na OneDrive, SD kartě, ale i v telefonu. To určitě vítáme, protože tím dostáváme možnost lepšího uspořádání fotek přímo z telefonu, nemusíme tedy své důležité fotky hledat v pouhém sledu řazeném dle data pořízení. Další vylepšení se týkají hlavně rychlosti načítání fotek a přibližování (zoomování). Potvrzuji, že je to opravdu rychlejší a plynulejší, stále ovšem nedosahuje kvalit ostatních OS. Nutno ovšem zmínit, že se stále jedná o beta verzi systému, hodnocení si můžeme ponechat až na finální produkt.

wp_ss_20150916_0002

Režim ovládání jednou rukou

Toto je funkce, kterou jsme prvně mohli zahlédnout u iOS. Jedná se o režim, kdy se obrazovka stáhne na spodní polovinu a umožní vám tak jednou rukou dosáhnout na ovládací prvky, které jsou umístěné v horních lištách aplikací. Tuto funkci Microsoft představil již v předchozích sestaveních, nyní se ovšem podpora dostává na všechny smartphone, není tedy limitována úhlopříčkou displeje, využít této funkce můžete i na menších zařízeních.

wp_ss_20150916_0001

Seznam chyb v sestavení 10536

 • Po restartování telefonu vám nebudou přicházet notifikace, je nutné zařízení zamknout a znovu odemknout, poté by měli notifikace již bez problémů fungovat.
 • “zStorage”, aplikace, která se zobrazila v nastavení, jedná se o interní aplikaci, pokud na ní kliknete, pak to způsobí pád celého nastavení.
 • Automatické nahrávání na OneDrive může být vypnuto, ověřte, že máte poslední dostupnou verzi OneDrive aplikace (verze 17.2) a nastavte si automatické nahrávání znovu.
 • Pokud jste se přihlásili k odběru sestavení v režimu „slow“, pak nemůžete provést změnu na režim „fast“. Pro změnu je nutné přehrát telefon zpět na Windows Phone 8.1 a vybrat režim v Insider aplikaci.

Samozřejmě narazit můžete i na další chyby, proto využívejte feedback aplikace k ohlášení, Microsoft všechny odezvy na sestavení registruje a zpracovává. Pár insiderů si stěžovalo, že jím zmizela aplikace zprávy, některým se toto stalo po hard-resetu na nejnovějším sestavení. Pokud se vám toto stane, pak si můžete aplikaci stáhnout ze Store, Aplikace zprávy pro Windows 10. Pokud však chcete vyzkoušet novou aplikaci zprávy, která integruje i Skype, pak využijte následující odkaz: Aplikace zprávy se Skype pro Windows 10.

skype_messaging

Nezapomeňte si aktualizovat všechny aplikace pomocí Windows Store. Systém Windows 10 Mobile staví na modulárnosti a Microsoft tak zlepšuje systém i pomocí aplikací.

Můj pohled na nové sestavení

Nové sestavení přináší znatelné vylepšení v oblasti rychlosti, což rozhodně oceňuji, protože sestavení předchozí v tomto směru bylo více než špatné. Spouštění aplikací je daleko rychlejší, řekl bych, že zhruba stejně rychlé jako na Windows Phone 8.1. Pořád se ale nemohu zbavit dojmu, že díky modulárnosti systému přijdeme o plynulost. Stávající sestavení se neobejde bez zasekávání nebo zpomalování systému, chápu, že se jedná o beta verzi, přesto bych už čekal, že základ bude odladěnější, svůj názor na rychlost a plynulost ovšem rezervuji pro finální verzi systému. Neočekávané pády aplikací jsou stále přítomné, otázkou je, zda-li za to může systém jako takový. Pokud jste využívali předchozí sestavení, pak vás nové může pouze příjemně překvapit. Zlepšení je mnoho a jsou výrazná. Pokud jste ovšem spokojeni s rychlostí a plynulostí Windows Phone 8.1, pak raději ještě vyčkejte. Stávající sestavení by vás stále mohlo zklamat.

Zdroj: WindowsInsiderblog

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daniel FibikarBlb Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Blb
Blb

Mě se zdá, že to nemá takový grafický výkon jako 8.1. Konkrétně na 535 v aplikaci např. ČT24 nebo ČT sport mi přijde, že to má málo FPS a padá to.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte "už jen" 47 tisíc

Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte „už jen“ 47 tisíc

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejdražší telefon od čínského Huawei, tedy speciální Mate RS Porsche Design zlevnil na českém trhu ve zvýhodněném setu s…

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Mobilní zobrazení