Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

USB 3.1: Oboustranný konektor, na který se dlouho čekalo

  |  2 komentáře  |  autor: Lukáš Grygarčík

USB konsorcium zatím jen na papíře představilo nový chystaný standard USB 3.1. Ten mimojiné nebude rozlišovat vertikální orientaci a navíc bude oboustranný. Dojde také samozřejmě ke zvýšení rychlosti a možnosti dobíjení náročnějších zařízení.

USB Implementers Forum, tedy sdružení, které má na starost vývoj světově nejrozšířenějšího elektronického standardu, představilo technické specifikace a podobu nové verze USB 3.1 (v současnosti je nejnovější verzí USB 3.0). Podle všeho to vypadá, že několik různých velikostí (klasické USB, miniUSB i microUSB) nahradí jeden konektor, který bude navíc oboustranný podobně jako Lightning od společnosti Apple a ve tmě tedy nebude žádný problém jej za jakýchkoliv okolností správně připojit hned napoprvé.

usb-3-1

Samozřejmě se budou nové USB 3.1 kabely vyrábět také s konektory, které jsou dnes běžně používané, a to kvůli zpětné kompatibilitě. Zcela nový ale bude USB 3.1 Type-C, který je oboustranný a navíc jej lze připojit i obráceně, tedy otočený o 180°. Type-C je menší než dnes klasický USB Standard-A, používaný ve většině počítačů a notebooků, ale zase o trošku větší, než Type-B, používaný v drtivé většině dnešních smartphonů a s konkrétními rozměry 6,85 × 1,8 mm.

Po připojení nového USB 3.1 se ozve kliknutí, které indikuje, že USB je zapojeno správně. Pravděpodobně tedy půjde o připojení pomocí magnetu. Konektor údajně vydrží nejméně deset tisíc připojení a odpojení a bude připraven na ještě rychlejší USB varianty i větší požadavky na napájení (k dispozici budou tři dobíjecí profily o hodnotách 2A na 5V, 5A na 12V a 5A na 20V). Současné USB 3.0 nabízejí maximálně 1,5A dobíjecího proudu. Tento nový standard by měl údajně až dvojnásobně zrychlit teoretickou propustnost rozhraní, a to na 10 Gb/s.

usb-3-1-port

Nový standard by měl být finálně připraven v červenci letošního roku a do prvních zařízení by se pak měl dostat koncem letošního roku. Největší rozmach pak přijde v příštím roce. Mimo to chystá USB konsorcium také velké pokroky v oblasti bezdrátového USB. Očekává se, že konektor Type-C se stane novým standardem pro nabíječky mobilních zařízení, které budou muset v Evropské unii do tří let používat povinně všichni výrobci.

Zdroj: TheInquirer, AndroidAuthority

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PetrRomualdo Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Romualdo
Romualdo

Je to velmi přínosné, ale už to tu mělo být, Apple zase světu ukázal, že je průkopník;-)
Hlavě, aby byl oboustranný a kvalitní.
Bude fajn, když bude nový konektor ve spoustě elektroniky.

Petr
Petr

Ten stejný konektor už používá iphone 5s že jo

PetrPotmesil1984@gmail.com

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  10 komentářů

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení