Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Testujeme iPhone SE: ptejte se nás! (průběžně aktualizovaný blog)

  |  20 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Majitelé starších iPhonů si mohou oddechnout. Na český trh dorazil inovovaný model 5S, který Apple prodává pod názvem iPhone SE. Máme na pár dní k dispozici jeden z prvních kusů, co do České republiky dorazil. Sledujte zde průběžně aktualizované dojmy z testování!

Zajímá vás cokoliv o iPhonu SE? Ptejte se nás v diskuzi pod článkem! Zajímavé dotazy zmíníme v článku během dalších dnů testování.


Tento produkt můžete zakoupit na Alza.cz


Pro začátek připomeňme zásadní fakta: Apple iPhone SE není nic jiného než vnitřnosti z aktuálního modelu 6S zabalené do starého těla iPhonu 5S z roku 2013. Oproti němu však z nabídky zmizela verze s vnitřní kapacitou 32 GB a naopak přibyla varianta „pro romantiky“ Rose Gold, tedy jakási leskle růžová. Právě tu máme k dispozici také my. Názory na tento krok Applu se různí – svůj postoj jsem před pát týdny shrnul v glose o drzosti společnosti z Cupertina.

Existuje však ještě druhý pohled. Řada uživatelů se raduje, že se nemění osvědčené recepty a na trhu se objevil špičkově vybavený telefon s „lidskými“ fyzickými rozměry. Tedy se čtyřpalcovým displejem, který nejen že se dá pohodlně ovládat jednou rukou, ale vejde se také do jakékoli kapsy bez toho, aby překážel. Je to ale v dnešní době ještě relevantní? Nezvítězila definitivně přehlednost větších displejů nad pohodlností ovládání? Jako uživatel aktuálního iPhone 6s  právě na tyto otázky hledám odpověď.

7. dubna, 12:00 – seznamování

Když snímám folii z bílé krabičky, zmocňuje se mě mírně rozechvělý pocit očekávání. Jaký asi bude? Jenže následuje rychlé vystřízlivění. Samozřejmě, že jsem věděl, že iPhone SE vypadá zkrátka navlas stejně jako iPhone 5S. Je ale něco jiného slyšet o něčem a přesvědčit se na vlastní oči. „Wow efekt“ se zkrátka nekoná, což ostatně potvrdilii stávající majitelé iPhone 5S, kteří si už předem u mého stolu rezervovali návštěvu, aby „novinku“ spatřili na vlastní oči. Někteří z nich se chtěli rozhodnout, zda vyměnit svůj stávající přístroj právě za SE. Předloňský iPhone 6 na ně byl zkrátka se svým 4,7palcovým displejem příliš velký a byli rozhodnuti setrvat u svého původního telefonu, dokud se něco nestane. Ono něco se teď stalo, ale nadšení se u žádného z těchto potenciálních kupujících nekonalo.

„Koupíš si ho?“ ptal jsem se pravidelně po exkurzi? Stoprocentní ano jsem však neslyšel nikdy. Fakt, že na iPhone SE nepřináší absolutně žádné viditelné novinky, jakoby se u řady lidí po osobním setkání změnil z výhody na nevýhodu. Nebo alespoň na studenou sprchu.

Tip: Vyrobit nový iPhone SE stojí Apple jen zhruba 3 800 korun

To, zda se vám iPhone SE bude líbit, nebo ne, záleží na míře vašeho konzervativismu. A také na tom, zda se přikláníte na stranu kulatých, nebo hranatých generací iPhonů. Osobně preferuji ty kulaté, a proto v tomto ohledu nejsem zcela objektivní. Navíc mi vzhled iPhone SE připadá již trochu za zenitem. Příliš široké okraje kolem displeje, vysoké čelo přístroje a koneckonců už i nezvyklá tloušťka přístroje jasně odkazují na dobu vzniku celého konceptu čtvrté generace iPhonu, tedy rok 2012. Jsem již zvyklý na tenké přístroje, a 2.5D zakulacené sklo „šestkové“ řady. Prosím, nekamenujte mě, ale s iPhone SE si připadám, jako bych přesedl z nové oktavie do staré felicie.

Říkat však o iPhone SE, že jeho design nestojí za nic, by bylo minimálně nespravedlivé. I ten největší odpůrce hranatého vzhledu musí uznat, že nová růžová varianta má něco do sebe – pro něžné pohlaví. V kombinaci s bílým čelem přístroje působí trochu jako bonbon marshmallow.

7. dubna 13:30 – dobré zprávy o displeji

Jedna z věcí, které jsem se u nového-starého iPhonu obával, byl displej. Nebude zub času znát i na kvalitě zobrazení? Pokud pomineme menší úhlopříčku, kvůli které se zkrátka na obrazovku vejde méně informací než na ty větší, musím konstatovat, že mě iPhone SE rozhodně nezklamal. I původní rozlišení 1136 x 640 pixelů musí stačit každému. Ale hlavně: oproti novému iPhone 6S nepoznáte rozdíl ani v jasu, ani v barevném zobrazení. I když se snažím sebevíc, nedokážu definovat, zda se liší zobrazení bílé barvy, nebo jestli jeden z dvojice zaostává v čitelnosti na přímém slunci. Jako by se jednalo o stejnou obrazovku, jen s jinými rozměry. Srovnání modelů 5S a 6S takto příznivě rozhodně nevyznívá.

Aktualizováno 7. dubna 22:15 – Po podrobnějším zkoumání je nakonec zřejmé, že displej iPhone SE má mírně teplejší nádech, bílá je žlutější než na 6s. K tomuto poznání je však třeba nějaký čas pozorování obou telefonů.

7. dubna 15:30 – historické TouchID

Asi nejvýraznějším rozdílem oproti většímu modelu 6s představuje osazení iPhonu SE původním modelem TouchID. Nový telefon má tedy navlas stejnou čtečku otisků jako původní iPhone 5s, o níž řada uživatelů nemluvila právě v superlativech. A je to znát. Zatím jsem sice nezaznamenal, že by se iPhone odmítl odemknout, samotný proces je však o poznání pomalejší než na iPhonu 6s. na druhou stranu, právě to může pro některé uživatele znamenat výhodu. iPhone 6s se totiž odemkne okamžitě poté, co stisknete Home button. A to i v případě, že jste se chtěli jen například podívat na zamykací obrazovku s notifikacemi. To se vám s iPhonem SE stát nemůže. Zde je totiž nutné vědomě na tlačítku bříško prstu ještě chvíli přidržet.

7. dubna 16:20 – jak je na tom baterie?

Dotaz čtenáře JP: Podstatný rozdíl by měl být u výdrže baterky, prosím nezapomeňte důkladně otestovat výdrž a rozdíl oproti 5s.

Je samozřejmě ještě příliš brzy na to hodnotit, jakou má iPhone SE výdrž na jedno nabití baterie. Celý dnešek proto věnuji úmyslnému vybíjení a nabíjení telefonu, abych co nejlépe nasimuloval několikadenní používání a baterka se, lidově řečeno, zajela (byť samozřejmě mnozí budou tvrdit, že to již není potřeba). O jeden aspoň částečně objektivní test výdrže jsem se však pokusil. Postavil jsem vedle sebe svůj půl roku starý iPhone 6s a právě iPhone SE, oba uvedl do režimu letadla a připojil Wi-Fi. Hned poté jsem začal surfovat po webu a číst aktuality rovným dílem na Facebooku a na Twitteru. A výsledek? Oběma iPhonům zmizelo jedno procento baterie po uplynutí čtyř minut. Ano, není to sice nikterak vědecká metoda a přesnost měžení bez přesné znalosti napětí v baterii je diskutabilní, i tak se z toho dá usuzovat, že spíše než výdrži iPhonu 5s se výkony staronového minitelefonu z dílny Apple budou blížit nejnovější inkarnaci iPhonu.

7. dubna 16:40 – lehká váha?

Dotaz čtenáře Jaroslav: Kolik váží? Je lehčí než ty starší?

Na papíře je iPhone SE o 1g těžší než iPhone 5s. Možná vinna větší baterie. Osobně bych ale přísahal, že je to přesně naopak. Během slepého testu jsem třikrát správně určil, který telefon mám v které ruce a přísahal bych, že SE je výrazně lehčí. A potom věřte údajům od Apple!

7. dubna 22:00 – stanu se menším…

Dotaz čtenáře Kuba: Zajímá mě jak moc je těžký přechod od „velkého“ telefonu (u vás iPhone 6s) na 4″ úhlopříčku. Nejsou oči a prsty už tak namlsané, že se prostě SE špatně ovládá?

Existuje celá řada uživatelů (a nebojím se říci uživatelek), které uvažují o přechodu z šestkové řady právě na nový iPhone SE. Své „velké“ telefony si totiž kupovaly ve stavu hardwarové nouze, kdy malé iPhony 5 a 5s už svým výkonem nedostačovaly požadavkům svých majitelů (majitelek), ale menší varianta zkrátka nebyla k dispozici. Problém, na který se Kuba dotazuje, budou muset nevyhnutelně řešit. A možná budou překvapeni(y) tím, že tento přechod nemusí být úplně jednoduchý.

Nejprve ale ke světlým stránkám: iPhone SE se nepřekvapivě velmi snadno ovládá jednou rukou. I tak mám často tendence přehmatávat, abych dosáhl na horní část displeje. A to přesto, že to vůbec není potřeba. Novinkou je pro mě také nošení telefonu v přední kapse kalhot. Od chvíle, co vlastním iPhone 6s se mi mobil přestěhoval do kapsy zadní a rychle jsem někdejšímu uspořádání věcí v mých kapsách odvykl, ačkoli jsem před iPhonem dva roky používal miniaturní BlackBerry Q10. A jen pro zajímavost: i pohyb v menu působí díky menší velikosti displeje rychleji. Ikony při přesunu mezi jednotlivými plochami zkrátka cestují na menší vzdálenost.

„Retrominiaturizace“ má ovšem i svá negativa. Kdo si navykl psát SMS v palci obou rukou, bude si muset opět odvykat. iPhone SE je zkrátka jednoruční telefon a uživatelé s většími dlaněmi budou mít problém je na plochu displeje obě vměstnat. Osobně mám také potíže srovnat se s tím, že některé aplikace vypadají na menším displeji jinak, než jsem zvyklý. Například v seznamu přijatých SMS najednou chybějí miniatury fotografií kontaktů a stává se pro mě hraničně nepřehledným. Leckdo může být také překvapen a priori daným faktem, že na menší obrazovku se vejde i méně zástupců aplikací. Někteří uživatelé tak budou nuceni přeskupit své zažité obrazovky launcheru.

8. dubna – srovnání fotoaparátu iPhonů

Pod krycím sklíčkem fotoaparátu se skrývá jedna z největších změn, které iPhone SE oproti starším 5S nabízí – jedná se o identický fotoaparát, jakým disponuje iPhone 6S. Stejně jako on tak nabízí 12MPix čip se světelností čočky f/2,2. V přímém rychlém srovnání s iPhonem 5S však žádný velký rozdíl nepoznáte. Až při detailním zkoumání odhalíme větší prokreslenost detailů, menší míru šumu v tmavém prostředí nebo věrnější barvy. Pro jistotu jsem pořídil zkušební sérii fotek také po boku iPhone 6S a výsledek můžete zkontrolovat sami: fotografie jsou naprosto totžné a drobné rozdíly lze přičítat výhradně jiné poloze objektivu v momentu zachycení fotografie.

Tip: Stáhněte si celý balík fotek v originální kvalitě (soubor zip o velikosti 30 MB ke stažení).

Snímky: iPhone 5S vs iPhone SE


Plné rozlišení: foto č.1 (iPhone 5S), foto č.2 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.3 (iPhone 5S), foto č.4 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.5 (iPhone 5S), foto č.6 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.5 (iPhone 5S), foto č.6 (iPhone SE)

Snímky: iPhone 6s vs iPhone SE


Plné rozlišení: foto č.1 (iPhone 6S), foto č.2 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.3 (iPhone 6S), foto č.4 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.5 (iPhone 6S), foto č.6 (iPhone SE)


Plné rozlišení: foto č.7 (iPhone 6S), foto č.8 (iPhone SE)

Tip: Stáhněte si celý balík fotek v originální kvalitě (soubor zip o velikosti 30 MB ke stažení).

 

Nejmarkantnější změnou tak zůstává schopnost iPhonu SE zachycovat tzv. Live Photos, tedy krátká videa, která předcházejí zachycení samotné fotografie. Stávající majitelé iPhonu 5s by proto měli dobře zvážit, jakou kapacitu nového přístroje zvolí. IPhone SE už totiž nekoupíte s vnitřní paměti 32GB, volit se dá mezi 16GB a 64GB, přičemž cenový rozdíl činí 4 tisíce. A protože jedno Live Photo je dvakrát větší než běžná fotografie, platí tu víc než kde jinde úsloví „Dvakrát měř, jednou řež“.

8. dubna 13:00: stačí „2D Touch“?

Další z funkcí, o níž Apple svou novinku ochudil, je tzv. 3D Touch. Když větší silou zatlačíte na ikonku jednotlivých aplikací, nic se zkrátka nestane. Není ostatně divu – i původní šasi iPhonu 6 se muselo kvůli implementaci této vlastnosti zvětšovat a pokud by se to ukázalo jako nezbytné i pro tělo iPhone SE, mohli b yse v Apple rozloučit se svou ideo vytvořit „nový model“ zcela zdarma. Jakkoli však o rozpoznání tlaku na displej po uvedení iPhonu 6s psali mnozí jako o zbytečnosti, mohu potvrdit, že její význam naplno uživatel docení až když o ni přijde.

Zvykl jsem si na rychlé vytáčení oblíbených kontaktů přímo z domovské obrazovky. Stejně jako na rychlé psaní zpráv často používaným kontaktům. Na iPhonu SE tak musím lovit i často používané kontakty v nepřehledném seznamu konverzací. Vůbec nejvíc mi však chybí unikátní vlastnost nativní Apple klávesnice přeměnit se silnějším přitlačením na dotykový touchpad. Tímto způsobem se dá rychle přesouvat kurzor v textu i bez toho, abyste si jej zakrývali palcem. Původní metoda, kdy se kurzor pohybuje po delším přidržení prstu na textu mi najednou přijde neefektivní a zastaralá.

8. dubna 16:45: rychlost v hlavní roli

IPhone 5s, který funguje bez zpomalování a záseků. To je asi nejpřesnější popis toho, co vlastně Apple v podobě modelu SE přivedl na trh. Chystáte se právě svůj starý iPhone hodit z okna? Zadržte ještě. Pokud totiž používáte telefon jen na prohlížení webových stránek a sociálních sítí, můžete ušetřit dost peněz tím, že si iPhone SE zkrátka nekoupíte. Ještě pár let jej totiž nebudete potřebovat. Anebo vám snad vadí, že se webová stránka otevře o vteřinu později? Že v přímém „drag race“ startu aplikace twitter iPhone SE vede asi o půl sekundy? Nebo že při otevírání klienta Facebooku musíte čekat asi sedm vteřin a dívat se na prázdnou obrazovku, než se aplikace načte?

Pokud jste třikrát odpověděli kladně, předpokládám, že už jste svůj iPhone 5s stejně dávno vyměnili za jakýkoli z výkonnějších modelů. V opravdovém světě mimo testovací laboratoř budete po výkonnějším hardwaru žehrat jen ve dvou případech. Pokud patříte mezi náruživé hráče, může vás zdržet, když od spuštění náročné hry do jejího opravdového startu uplyne na iPhonu 5s i deset vteřin, zatímco na novém modelu je vše otázka okamžiku. Multitaskery, kteří používají telefon k práci, zase zamrzí neustálé načítání náročnějších aplikací, které chvíli nepoužíváte (Evernote, facebook Messenger). Zde se 2GB RAM iPhonu SE opravdu hodí. Stojí ale za šestitisícový příplatek? To už si musí rozhodnout každý sám za sebe.

Zajímá vás cokoliv o iPhonu SE? Ptejte se nás v diskuzi pod článkem! Zajímavé dotazy zmíníme v článku během dalších dnů testování.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

20
Komentujte

avatar
17 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
MichaelaRobertTerezaBobVendel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jaromir
Jaromir

už je duben a ne březen :)

Tom
Tom

Není zkrátka iPhone 5S to nejlepší, s čím Apple přišel? Pro ty, kteří ho mají není důvod pro upgrade na SE, ale spoustě lidem ještě stále výborně slouží 4 nebo 4S (a dodnes vídám 3GS). Je to tedy spíše telefon pro lidi, kteří nekupují nový iphone každý rok, protože jim vydrží tel. dlouho. A ze subjektivního hlediska, design 5S je stále krásný. To, že se cca jednou za 4 roky změní trend hranatý/kulatý telefon ještě přece neznamená, že to či ono je moderní. Je to jen aktuálně in, za 3 roky může být iPhone 5S v kurzu díky modernímu vzhledu… Číst vice »

JP
JP

Podstatny rozdil by mel byt u vydrze baterky, prosim nezapomente dukladne otestovat vydrz a rozdil oproti 5s. Dekuji!

SE
SE

Zajímala by mě především kvalita obou foťáků, díky

Jaroslav
Jaroslav

Kolik váží? Je lehčí než ty starší?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení