Samsung letos překvapil a v létě uvedl jak nový Z Fold 3, tak i véčko Z Flip 3
Druhá jmenovaná skládačka se teď podívala i k nám do redakce
Vylepšil Samsung skutečně vše, co měl? A jak se do produktu promítne nová o poznání nižší cena?
Samsung rozvířil právě dobíhající léto premiérou dvou nových skládacích telefonů: Galaxy Z Fold 3 pro náročnější a Galaxy Z Flip 3 pro méně náročné. Druhý zmíněný telefon navazuje na první Flip a jeho 5G variantu a přináší osvěžené véčko se skládacím displejem za velmi příjemnou cenu. Pomůže Samsungu právě tento kousek rozšířit trend skládaček mezi zástupem „nevěřících Tomášů“? To zkusíme rozklíčovat v naší nové recenzi!
Samsung Galaxy Z Flip 3: specifikace
Konstrukce
kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 166 × 72,2 × 6,9 mm, složeno: 86,4 × 72,2 × 15,9-17,1 mm, 183 g, zvýšená odolnost IPX8
Displej
vnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 425 ppi
vnější: 1,9″, Super AMOLED, 60 Hz, 512 × 260 px, jemnost 302 ppi
Operační systém
Android 11 + One UI 3.1
Čipset
8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888
Paměť
8 GB RAM, úložiště 128/256 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparát
duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4
LTE
800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie
5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Véčkové telefony zažívají revoluci, chtělo by se říct. Samsung se rozhodl tento kdysi veleoblíbený trend oživit pro svůj nový projekt skládacích telefonů budoucnosti. Samsung Galaxy Z Flip 3 je druhým, potažmo třetím telefonem výrobce s touto konstrukcí. Má jít o nejvyspělejší véčko současnosti.
Po konstrukční stránce je to jednoznačně pravda. Šasi smartphonu je zhotoveno z matného hliníku a je opatřeno skleněným krytím na každé polovině zad. V místech, kde probíhá tolik ikonický ohyb, je evidentní zpevnění konstrukce a do „ozubených kol“ rovněž nemůže proniknout žádné smítko, nově ani voda. Flip 3 se totiž chlubí odolností IPX8 proti vniknutí vody do útrob přístroje.
Na těle nenajdeme kromě kloubu nic překvapivého. Napravo je kolébka pro určení hlasitosti, pod ní zamykací tlačítko s implementovanou čtečkou otisků. Vlevo potom slot na jedinou nanoSIM kartu, dole USB-C a po každé straně minimálně dvojité lemování plastovými anténními předěly. Nevkusné? Možná, každopádně účelné a do jisté míry nutné. Na druhou stranu, mobil jinak působí velmi decentně a prémiový nádech mu upřít nelze.
Stereo reproduktory stojí za to
Samsung si dal záležet i na ozvučení nového véčka Galaxy Z Flip 3. To obstarává jak klasický dolní reproduktor, tak výstup telefonního sluchátka a dohromady tak vzniká stereo efekt. U zvuku je patrná čistota, kvalita ujíždí snad jen u přehnaných výšek; basy rovněž nečekejte kdovíjaké, ale v celkovém součtu hraje Flip dobře – nebo lépe řečeno – adekvátně k ceně.
Ergonomie zrovna nezáří
U véčkové konstrukce klasicky hrozí jeden zásadní problém – ergonomie. Hned vysvětlím! Pokud budete chtít telefon otevřít, je nutné k tomu využít obě ruce. Chvat, pomocí kterého byste dokázali 6,7palcový displej otevřít jednou ruko není snadné ovládnout a přináší s sebou riziko toho, že vám přístroj za desítky tisíc upadne a rozbije se.
K rozevření tak většina z vás bude potřebovat obě ruce, což může být problém, nemáte-li obě vždy volné. Další trabl se objevuje při primárním otevřeném stavu. Telefon má již zmíněný 6,7palcový displej a to v zatraceně protáhlém poměru 22:9, na výšku má placka solidních 16 centimetrů a 6 milimetrů. To je hodně moc na to, abyste jej pohodlně ovládali jednou rukou a nechvalně známé „ručkování“ bude vaším denním chlebem.
Nerad bych předjímal a vyřkl nad Flipem ortel hned takhle na úvod, na druhou stranu pokud nad nákupem přemýšlíte, rozhodně zvažte stěžejní aspekt ergonomie.
Jeden-a-čtvrt displeje
U skládacích telefonů jsme si už tak nějak zvykli, že mají dva displeje – jeden velký a sekundární menší dostupný v zavřeném stavu. Flip v tomto ohledu přináší upgrade, ale pouze v mezích zákona. Maličký AMOLED na zádech má totiž 1,9 palce a zobrazuje jen zlomek informací. Klasicky čas, datum a hladinu baterie. Pak umí ukázat více-méně celé notifikace, hudební přehrávač, počasí, kalendář a také nástroje jako záznamník nebo časovač. Jeho největší neduh? Musíte jej probudit poklepáním a to i v režimu always-on. Určitě bych si jej přál také větší, ale to by cena musela slušně poskočit.
Pojďme radši k tomu hlavnímu displeji. Ten je – znovu – 6,7palcový, jedná se o Dynamic AMOLED a chlubí se rozlišením Full HD+. Jemnost panelu je zcela bezproblémová, rastr by hledal pouze chorobný hnidopich. Barevně je na tom tenoučký ohebný panel od Samsungu rovněž skvěle, jak jsme u tohoto výrobce zvyklí.
Potěší implementace 120Hz obnovovací frekvence, která se dynamicky přepíná v závislosti na tom, co na obrazovce provádíte. Jedním slovem je displej nového Flipu bez problémů, skvělý. Neberte to jako zbytečnou oslavu, ale Samsung si zrovna na tomto aspektu dává záležet víc než kde jinde. Dostával jsem dotazy ohledně toho, zdali je ohyb na displeji patrný. Ano je, ale při používání se na to dá rychle zvyknout. Je třeba to vnímat jako samozřejmost současných telefonů s takto obskurní konstrukcí.
One UI, které dobře znáte
Vzhledem k tomu, že Flip nedisponuje velkým „tabletovým“ displejem, měl to z hlediska systému Samsung vlastně hodně jednoduché. Na protáhlý 6,7palcový displej se v pohodě vměstná One UI ve své klasické podobě, žádných změn netřeba. Hned po otevření se zde potkáme s Androidem 11 převlečeným za One UI 3.1.1 a úroveň bezpečnosti platí k 1. červenci 2021.
Fanouškům One UI asi netřeba nic představovat, pro zbytek jen stručně. Nadstavba od Samsungu nabízí kvantum barev a animací, řadu nativních aplikací i widgetů, nechybí ani vysunovací boční lišta a nalevo od domovské stránky je na výběr mezi Samsung Free a Google Discover. Jako nejlepší funkci při poměru 22:9 však vnímám rozdělenou obrazovku na dolní a horní polovinu se dvěma simultánně běžícími aplikacemi.
Výkon skládačce nechybí
Nabízí se dobrá otázka, a sice jak samotný systém, ale třeba i duální běh aplikací zvládá výkon? Na to je však velice jednoduchá odpověď. Výpočetní výkon moderního véčka zajišťuje Snapdragon 888 s plnou podporou 5G, což je jeden z dosud nejvýkonnějších mobilních čipsetů na trhu. Operace jsou bleskové, na nic nikde nečekáte, videa se přehrávají bez sekání, hry jakbysmet. Těm pak pomáhá svištět také grafický čip Adreno 660.
Bezproblémový chod aplikací v systému One UI pak řeší hlavně operační paměť, která je velmi vhodně zvolena na úrovni 8 GB. Základní paměť u modelu Flip 3 je 128 GB, z nichž si systém ukrajuje 23,69 GB. Důležité upozornění, Samsung Galaxy Z Flip 3 nelze nijak hardwarově dál rozšířit. Pokud tedy tušíte, že 128 GB zaplníte jak nic, berte radši vyšší (a dražší) 256GB variantu.
Jak je vidno, s výkonem se u Z Flipu musí počítat. I vzhledem k ceně jde o vlajkový produkt, který si zakládá na kvalitním zpracování, stejně jako na optimalizovaném systému a vysokém výkonu. Skládací konstrukce je pak už jen příjemná „třešnička na dortu“.
Baterie, tedy spíše radiátor
Příslovečné kyselé jablko Samsungu Z Flip 3 se jmenuje výdrž. A že nepůjde o nějakou extratřídu lze vytušit už z kapacity akumulátoru 3 300 mAh. Z Flip 3 je, kupodivu velmi podobně jako iPhone 12 Mini, jednodenním telefonem a víc ani ťuk.
V modelovém dni, kdy jsem telefon využíval pro dva až tři telefonáty, nějaké ty e-maily, pár fotek, asi 30minutový Wi-Fi hotspot při práci v kavárně a zhruba hodina a půl přehrávání hudby do bezdrátových sluchátek, se večer každodenně poroučel s 15 až 20 %. Když jsem ho přes den v práci občas položil na bezdrátovou nabíječku, zvládl i víc, třeba 40 %. A nabíjení to nezachraňuje: umí jen 15 W drátem a 10 W bezdrátem. Ze zmíněných 15 procentních bodů jej na kulatou stovku dostanete asi za 80 minut.
Chtěl bych se však pověnovat ještě jedné nepříjemnosti. Samsung sice u skládaček vyměnil Exynos za Snapdragon, topení ale neustalo. Nemohu si pomoci, ale při větší zátěži Flip hřeje víc než jiné telefony, a to především v horní polovině, kde je sekundární displej a fotoaparáty. Že by těžko proveditelný odvod tepla kvůli rozdělení těla na dvě půlky? Těžko říct, poznáte to ale při hraní a při aktivaci Wi-Fi hotspotu.
Vylepšený noční dravec
Jihokorejský výrobce použil u Flipu 3 stejné fotosnímače jako u první generace i 5G verze. Výsledek? Kvalitou zrovna neohromí, ale ani nezklame a je zde vidět pokrok především na poli softwarového post-processingu. V horní polovině zad máme primární 12Mpx snímač s PDAF, optickou stabilizací obrazu a ještě 10× digitálním zoomem – na ten optický rovnou zapomeňte. Sekundární kamerka slouží pro super-širokoúhlé fotky, má záběr do úhlu 123 stupňů a shodné rozlišení 12 Mpx.
Barvy se snaží působit věrohodně, občas ujíždí červená nebo zelená, ale velký problém to určitě není. U základních snímků je trochu škoda, že výrobce nevsadil na silnější čip, rozlišení 12 Mpx je totiž už tak trochu out-dated a chcete-li pořizovat obrázky krajiny nebo plného náměstí lidí, detaily se začnou nebezpečně slévat. To samé platí i o širokáči, u něhož je pixelizace patrná hlavně na okrajích.
Zlepšení je ale jednoznačně patrné u nočních fotek, které jsou až překvapivě ostré, bez šumu a nechybí jim ani dostatek světla. Tady si Korejec vyslouží palec nahoru, protože oproti loňskému prvnímu Flipu jsou noční snímky mnohonásobně lepší.
Selfíčka pořizuje véčkový Samsung moc pohledná (i když záleží, kdo na nich je, samozřejmě) a to v rozlišení 8 Mpx. Ochuzeni navíc nejste ani o funkci stojánku, kdy kloub vyklopíte do 90 stupňů a můžete fotit i natáčet, jak je libo. Když už jsme u videa, to novinka zmákne až ve 4K při 60 FPS a kvalitativně úměrně k běžným fotkám. Ale pozor, oblíbený super-stabilizovaný režim OIS je dostupný pouze při Full HD 30 FPS.
Jak fotí Samsung Galaxy Z Flip 3?
Ukázka: noční snímky
Véčko? Ne, raději pořádnou skládačku!
Je zcela zřejmé, že Samsung chce mít monopol v segmentu skládacích smartphonů (on už ho vlastně má). A je si dobře vědom, že ten mu nezaručí řada Fold za skoro 50 tisíc korun, ale právě dostupnější skládačky. Pokud totiž mermomocí chcete nový skládací telefon, Z Flip 3 je vaše cesta.
Za vcelku sympatickou cenovku 27 tisíc korun tak letos Samsung nabízí jakousi ochutnávku budoucího trendu. To je cena, za kterou máte buď hyper-kvalitní vlajku od Xiaomi, Applu, OnePlus a dalších, anebo moderní a do značné míry stále originální telefon skládací konstrukce.
Výběr je vždy na vás, nutno však domýšlet nedobré aspekty takové volby, jako je třeba zhoršená ergonomie kvůli véčkové konstrukci, malá baterie a s tím zhoršená výdrž a tak podobně. Ne snad, že bych nevěřil skládací budoucnosti – naopak. Véčka, jakási návštěva z minulosti, však potenciál po mém soudu nemají a Flip 3 mě o opaku přesvědčit nedokázal.