Samsung Galaxy S II – recenze nejzářivější hvězdy

Jindřich Srb

Samsung Galaxy S II je vlajkovou lodí Samsungu pro rok 2011 a nahrazuje původní Samsung Galaxy S. Recenze telefonu vás detailně provede funkcemi telefonu, vylepšeními i nedostatky. Samsung Galaxy S II se pyšní technologiemi, o kterých jiní výrobci zatím nemají ani pomyšlení.

Samsung Galaxy S II je označením (I9100) nejvýše položený telefon korejského výrobce, ověnčený moderními technologiemi v čele s obdivuhodným Super AMOLED Plus displejem, MHL portem (microUSB), nahráváním Full HD videa a řadou šikovných gest. Od předchůdce si však přinesl plastovou konstrukci.


Samsung Galaxy S II – oficiální fotografie

S telefonem se uživatel nebude v žádném případě nudit. Počínaje vzorovou konektivitou, podporou audio a video formátů, možnostmi nastavení fotoaparátu až po přístup na Android Market a Samsung Apps, má uživatel v ruce jeden z nejlepších telefonů současnosti. Zatímco LG Optimus 2X se právem označuje za „první dvoujádrový mobil“, tak Samsung Galaxy S II by mohl mít označení „první 1,2 GHz dvoujádrový mobil“. Drtivý výkon je znát na každém kroku, a tak se telefon hodí jak na práci, tak i zábavu (hraní her, přehrávání HD filmů atd.).

Základní parametry – Samsung Galaxy S II

Rozměry125 x 66 x 8,5 mm
Hmotnost116 g
DisplejSuper AMOLED Plus, kapacitní dotykový, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“, Gorilla Glass
podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměťdvoujádrový, 1,2 GHz (Cortex-A9), grafický čip Mali-400MP
1GB RAM, 2GB vnitřní, 11,5GB volných na flash disku
slot na microSD karty (až 32 GB)
Operační systémAndroid 2.3.3 (Gingerbread) + TouchWiz 4.0
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, samospoušť, efekty, stabilizátor obrazu, rozpoznání obličeje a mrknutí, geotagging, makro
nahrávání videa ve vysokém rozlišení Full HD (1080p) se 30 snímky/s
Obsah balenítelefon, návod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, výměnné špuntíky, datový USB kabel, záruční list
Cena a dostupnost?, květen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsungu Galaxy S II

Co se nám líbilo: extrémně nízká tloušťka (8,5 mm), dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz, grafika Mali-400MP, operační paměť 1GB RAM, špičkový 4,3“ Super AMOLED Plus displej, baterie s větší kapacitou 1650 mAh, možnosti připojení (HSPA+, Wi-Fi, BT 3.0, microUSB a microHDMI souhrně jako MHL port, 3,5 mm Jack), funkce USB on-the-go, sdílení obsahu v domácí síti (AllShare), kancelářský balík Polaris Office, mini diář s přidáním fotografií i pozice, synchronizace emailů, skvělá odezva dotykového displeje, čitelnost displeje na slunci, jednodušší odemykání displeje, OS Android 2.3 Gingerbread s nadstavbou prostředí TouchWiz 4.0, hlavní 8 Mpx fotoaparát, přední 2 Mpx videokamerka, nahrávání Full HD videa (1080p), GPS s digitálním kompasem, redukce okolního hluku, FM rádio s RDS, podpora DivX a Xvid videí, obchody Android Market a Samsung Apps, čtveřice hubů s nabídkou hudby, knih či her, propojení služby AccuWeather s živými tapetami, Samsung Kies Air – připojení k mobilu přes prohlížeč v PC.

Co se nám nelíbilo: pro Česko opět vnitřní paměť jen 16GB, chybějící NFC u modelů prodávaných do podzimu, konstrukce zůstala od předchůdce plastová, sklíčko displeje i přes uvedenou ochranu Gorilla Glass lze poměrně snadno poškrábat v kapse, microSD kartu nelze vyjmout bez vypnutí přístroje (brání tomu baterie), nelze zobrazit jen kontakty na SIM kartě, MHL port zatím není téměř kde využít, tlačítko zámku displeje se snadno omylem stlačí i v kapse.

Obsah balení: MHL redukce bude problém

Samsung Galaxy S II se prodává v luxusně vyhlížející krabičce s pogumovaným povrchem. Uvnitř se nalézá telefon, baterie, špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem a výměnnými špuntíky tří velikostí, nabíječka s microUSB zakončením, samostatný USB kabel, záruční list a návod. Vzhledem k nové funkci USB (tzv. MHL port) by se hodila i tato redukce, se kterou lze propojit telefon s TV přes HDMI kabel a zároveň jej dobíjet, stejně tak připojit přes USB i flash disk (bohužel ne jiná externí zařízení).

Vzhled a konstrukce: extrémně nízká tloušťka, přesto plast

Druhý elitní model série Galaxy, vyrábějící korejský velikán Samsung, se z některých chyb předchůdce poučil, jiné zcela ignoroval. Především konstrukční zpracování s použitím plastů mi ještě teď zvedá oči v sloup. Chápu, že šlo hodně o hmotnost telefonu (výsledná 116 gramů), ale prodávat telefon s cenou pod patnácti tisíci korun s plastovým zpracováním, to je silná káva. Rozměry telefonu jsou přitom tak na hraně držení v běžně velké dlani (125 x 66 x 8,5 mm).

Vzhledově Samsung Galaxy S II vychází z první generace Galaxy S, zvětšil se dotykový displej, zadní kryt dostal zajímavější zvrásněný povrch, polepšil si fotoaparát a USB port (MHL). Pod displejem jsou dvě senzorová tlačítka a prostřední hardwarové pod displejem tlačítko „menu“ má při delším stisknutí funkci vyhledávání Google, prostřední tlačítko „domů“ vyvolá task manager s možností přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Nad displejem se seskupily senzory jasu a proximity, reproduktor hovorů a 2 Mpx videokamerka, určená na videohovory a videochat.

Na pravém boku telefonu, při uchopení do pravé ruky, je tlačítko zámku displeje a zároveň vypnutí telefonu delším podržením. Na můj vkus je tlačítko moc měkké a hrozí samovolné zmáčknutí někde v kapse či batohu. Bohužel výrobce opět opomněl hardwarové tlačítko fotoaparátu, které by si tak vysoce postavený telefon určitě zasloužil.

Levá strana nese tlačítka hlasitosti (spojená v jedno, každý konec reaguje zvlášť), kterými můžete také zoomovat ve fotoaparátu. Na horní hraně telefonu nalezneme standardní 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek a malinký otvor se zabudovaným mikrofonem či redukcí okolního hluku. Na spodní hraně je umístěn zabudovaný mikrofon a microUSB port, který podporuje připojení USB i HDMI přes speciální redukci. Souhrnně se tato funkce nazývá MHL a Samsung je prvním výrobcem, který se odvážil ji použít v mobilním telefonu. Redukci ale do balení nepřidal a v době uvedení telefonu na trh nebyla na českém trhu dostupná. Součástí balení tak měla být. O funkcích USB portu si povíme více v sekci konektivita.

Na zadní stranu telefonu umístil výrobce 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a vysoce-svítivou LED diodu (funkce blesku). Záda telefonu tvoří zvrásněný plastový kryt, který je poměrně tenký a pří sejmutí se vám může zdát, že jej lehce zlomíte. Pod něj je napasována baterie, slot na SIM kartu, do kterého se dostanete ihned, zatímco do slotu na microSD kartu až po vyjmutí baterie.

Baterie a výdrž: vysoká kapacita, ale výdrž s otazníkem

Telefon má do sebe vloženu Li-Ion baterii o kapacitě 1650 mAh. To je současné maximum výrobců mobilních telefonů, pokud nevezmeme v úvahu čínské plagiátorské výrobce, udávající třeba 16000 mAh a podobné nesmysly. Výdrž baterie se opět odvíjí o stupně využití telefonu, takže není potíž vybít telefon během půl dne při zapnuté GPS s mapami, plným jasem a Wi-Fi, naopak i třeba dvou až tří denní výdrž při střídmém využívání, včasném ukončování nepoužívaných aplikací atd. Výrobce uvádí maximální hodnoty výdrže takto – pohotovostní režim – 710 hod (2G)/610 (3G), volání – 18 hod (2G)/8,5 (3G).

U telefonu můžete nastavit dobu podsvícení displeje (v rozmezí 15 sekund – 10 minut), úroveň jasu (manuálně, automaticky), dobu osvětlení senzorových tlačítek (1,5 sekundy, 6 sekund, vždy vypnuto, vždy zapnuto, ve tmě) a animace (žádné, některé, všechny). Tohle všechno také určitým způsobem ovlivňuje výdrž telefonu. Spustit lze též úsporný režim – při zvolených % baterie se přepnout do režimu, v němž může být vypnuto – Wi-Fi, GPS, Bluetooth, synchronizace, omezen jas displeje a jeho časový limit podsvícení. Všechno dle voleb uživatele.

Vyzkoušeli jsme také, jak dlouho telefon vydrží přehrávat video. S připojenými sluchátky a automatickým jasem to zvládl celých 8 hodin čistého času, než dosáhl kritické hodnoty 10% baterie, při které sledování automaticky ukončil. Při otevření webového prohlížeče a neustálým načítáním stránky každých deset sekund si telefon řekl o baterii za takřka 4,5 hodiny. S Operou Mobile, která nevyužívá grafickou akceleraci, se tato doba prodloužila dokonce na 5 hodin.

Displej a ovládání: pastva pro oči, radost na dotek

Samsung Galaxy S II nese Super AMOLED Plus displej, s úhlopříčkou 4,3“, rozlišením WVGA (480 x 800 px), zobrazením 16 milionů barev a odolným sklíčkem Gorilla Glass. Displej má skvělé pozorovací úhly bez ztráty kontrastu a barevného zkreslení, čitelnost je za každých podmínek výtečná, bez ztráty viditelnosti barev. Jelikož se jedná o kapacitní dotykovou technologii, lze jej ovládat prsty (ploškami), třeba nehty to možné nebude. Nechybí Multitouch (více prsty). Ovládání displeje je bezchybné, odezva na dotek okamžitá, citlivost displeje obrovská.

Jas displeje může být volen manuálně nebo automaticky na základě senzoru jasu nad displejem. Senzorů je však v telefonu daleko víc – akcelerometr, gyroskop, proximity, jas, magnetometr.

TIP: přečtěte si také článek Srovnání displejů – TFT, Super AMOLED Plus a Nova displej.

Původní Samsung Galaxy S byl kritizován za Super AMOLED displej, který měl nedostatečnou ostrost. To u Super AMOLED Plus displeje nehrozí, jelikož každý pixel je tvořen třemi subpixely, zatímco původní displej měl tzv. PenTile s nižším počtem celkových subpixelů (2). Při běžném užívání na rozdíl ani nepřijdete, když oba telefony přiložíte k sobě a podíváte se zblízka, změníte názor.

Pojetí černé barvy je naprosto přirozené, hodilo by se přímé srovnání s technologií ClearBlack od Nokie. Na zelenou barvu se u původního modelu Galaxy S hrnula vlna stížností, lidem se nezdála vůbec přírodní. Na tom Samsung evidentně zapracoval, sice ještě barvy nejsou úplně přírodní, ale už je rozdíl opravdu o dost menší. Se sytostí to vyřešil ještě více šalamounky, jelikož dal možnost si vybrat ze tří profilů – dynamický, standardní, videoklip – v sestupném pořadí dle intenzity barev.


Ukazatel spotřeby energie displeje při minimálním a maximálním jasu

Největší přínos Super AMOLED displeje je rozhodně ve spotřebě energie. Ta je poměrně nízká tím, že jednotlivé pixely nepotřebují podsvícení po celou dobu, a pak zejména při použití tmavších témat. V displeji typu Super AMOLED Plus nemá v současnosti Samsung konkurenci, a nedá se ani předpokládat, že by tyto panely prodával dalším zájemcům. Nákladná a zdlouhavá výroba by znamenala jen omezení vlastní produkce.

Prostředí telefonu, výkon: báječná jízda na dvoujádře

Hardware telefonu Galaxy S II doznal velkých změn a od telefonu se tudíž očekává mnohé. Vedle výkonu však majitelé telefonu chtějí uživatelsky přívětivé a zároveň komfortní prostředí. Samsung proto inovoval nadstavbu prostředí TouchWiz do verze 4.0, kterou rozeznáte hned dle odemykací obrazovky. Ta dovoluje odemknutí přetažením obrazovky do jakéhokoliv směru.

Základních obrazovek operačního systému Android 2.3.3, který běží v telefonu, je sedm. Samsung zapracoval především na zlepšení přechodových efektů, přidávací mřížce nových widgetů a větších widgetech, které jsou obdélníkové se zaoblením rohů. Do menu se dostaneme pravým spodním tlačítkem na displeji, pro návrat na domovskou obrazovku poslouží tatáž ikonku či středové tlačítko. Menu sestává z po sobě jdoucích obrazovek, vždy s šestnácti ikonkami, případně ze seznamu aplikací dle abecedy pod sebou (s rolováním). Rozmístění ikon lze měnit, stačí zvolit v menu po stisknutí levého dotekového tlačítka možnost upravit a pak konkrétní ikonku dlouze přidržet a posunout na danou pozici. Nainstalované aplikace lze kliknutím na mínus lehce odebrat. Díky tomu, že lze přidávat i další stránky menu, můžete vytvořit libovolně kategorie, ve kterých se lépe orientujete, byť nebudou jednotlivé obrazovky označené názvem. V menu je možný klasický posun přetažením obrazovky ve směru, rychlejší posun po obrazovkách nastane v případě posunu prstu po číslech stránek menu. Stejné je to i s domovskými obrazovkami.

Telefon má od výrobce dvoujádrový procesor, souhrnně označený jako Exynos 4210, který tepe na frekvenci 1,2 GHz. Skrývá se pod tím dvojice jader Cortex-A9 či grafický čip Mali-400MP. Operační paměť RAM má hodnotu 1GB a ta vám umožní takřka neomezeně spouštět aplikace, aniž by se telefon začal viditelně zpomalovat. Samsung přepracoval správce úloh, kde teď lze jedním tlačítkem ukončit všechny procesy (i ty běžící na pozadí, které jinak ve výčtu aktivních nejsou).


Správce úloh se snadnějším ukončováním procesů běžících na pozadí

TIP: přečtěte si také – Otestovali jsme výkon dvoujádra Samsungu Galaxy S II.

Příjemnou změnou je také podpora více gest, kde kromě již známého turn-to-mute při příchozím hovoru či budíku jsou tu další, např. pro přiblížení a oddálení v galerii či webovém prohlížeči se stačí dotknout dvěma prsty na displej a telefon naklánět směrem k sobě či od sebe. Přesun ikonek a widgetů na domovských obrazovkách realizujete tak, že ikonku stisknete a natáčením telefonu se rychle posunete o obrazovky na danou stranu. Zoomováním dvěma prsty na domovské obrazovce získáte rychlý přehled všech sedmi obrazovek ve zmenšeném měřítku.


Uzamknutá obrazovka, domovská obrazovka a výčet vlastností telefonu (Elixir)

Co si budeme nalhávat, skvělé jsou i živé tapety, mezi nimiž jsou od Samsungu navíc – přímořské počasí, větrné počasí, tráva či mikrobi. Telefon podle aplikace AccuWeather sám pozná, jaký profil zvolené živé tapety aktivovat (zataženo na pláži, slunečno, blesky, větrno, atd.). Takové vychytávky mají uživatelé telefonů moc rádi.

Telefonování a zprávy: telefonní všeuměl

Telefonní seznam je až na pár drobností prakticky nezměněný od první verze Galaxy S. Takřka neomezená kapacita kontaktů a řada funkcí potěší každého. Na druhou stranu tu jedno velké mínus přeci jen je – nelze zobrazit jen kontakty na SIM kartě. Jsou tu volby import/export z/do SIM karty, ale žádné zobrazení vedle položek uložených v telefonu. V nastavení kontaktů jsou volby jako zobrazení pouze kontaktů s telefonními čísly (tím oddělíte třeba ty ze sociálních sítí), seřazení (jméno, příjmení), zobrazení podle (jména, příjmení), a vybrání kontaktů pro zobrazení – telefon, emailové účty, sociální sítě.

Každý kontakt zobrazuje fotografii (pokud jste mu ji přidali nebo ji má na sociální síti). Pokud na ni klepnete, můžete rychle volit napsání zprávy, volání či zobrazení na mapě (vždy podle toho, co daný uživatel má vyplněno). Jednotlivé kontakty můžete doplnit o řadu užitečných informací nad rámec těch běžných, jakými jsou telefonní číslo, email, foto, vyzvánění. Potěší volba tisku vizitky přes tiskárnu Samsung (Bluetooth či Wi-Fi). Položka hovorů je rozdělena na klávesnici, kdy se zadáváním čísel zobrazují nabízené kontakty, kterým můžete ihned volat, psát zprávu či zobrazit historii hovorů a SMS. Pak je zde protokol, zobrazující volaná čísla, přijatá, zmeškaná i historii zpráv. Třetí položkou jsou už probrané kontakty, čtvrtou oblíbené kontakty (včetně častých).

Telefonování se Samsungem Galaxy S II je jedna báseň. Díky aktivní redukci okolního hluku slyšíte toho na druhém konci spojení vždy dobře. Zvuk je ostrý a dostatečně hlasitý. Při přiblížení k uchu se displej automaticky zamkne, aby nedošlo omylem k vypnutí hovoru. Ve vozidle je možno použít funkci hlasitého hovoru (zadávání hlasem, ovládání běžných funkcí). Tahle aplikace však není přímo od Googlu, vytvořil ji Vlingo. Nechybí rychlé volby a zkratky pro vytáčení důležitých telefonních čísel. Pokud rádi prohazujete SIM karty, pak u Galaxy S II to jde snadněji, než v případě výměnny microSD karty. Stačí telefon přepnout do režimu letadlo, poté vysunout SIMku, vložit jinou a opět aktivovat na běžný režim. Netřeba telefon zcela vypínat.

Aplikace zpráv je vyřešena tak, že na základní obrazovce je pouze tlačítko vytvoření nové zprávy a pod ním už seznam přijatých zpráv dle příjemců (řazení do konverzací). Ve zprávách se lehce vyhledává zadáním slov. Konverzace jsou formou barevných bublin pod sebou a každá z nich zobrazuje celý obsah zprávy. Pokud chcete v nové zprávě přidat příjemce, stačí začít psát jméno a vybrat z nabízeného seznamu. V případě psaní zprávy a přidání multimediálního obsahu, se zpráva sama změní z SMS na MMS. Do každé se vejde až 300 kB obsah (fotografie se sami zmenšují). Mimo ně přidejte třeba zvuk, místo, kontakty, kalendář, poznámky či úkoly.

Psaní na klávesnici je rychlé, bezchybné, s možným posunem kurzoru. Nechybí prediktivní zadávání textu XT9, automatické psaní velkých písmen, automatická tečka, volba klávesnice na výšku – QWERTY, 3×4 klávesnice a rámečky pro zadávání znaků pohybem prstu. Mezi metodami zadávání nechybí SWYPE. Obsah zprávy lze zadávat i hlasem či přidávat nejrůznější smajlíky.

Emailové účty – Google podporuje přidání více Gmail účtů, ostatní účty jsou v aplikaci Email (POP/IMAP). Standardní rozdělení na složky – přijaté, odeslané, koncepty. Přepínání mezi Přepínání mezi Google účty je možné přímo přes jméno emailu, kde vyberete požadovaný. Box pro emaily od Samsungu umí sdružovat všechny emaily do jednoho okna, což je jednodušší v případě, že chcete mít přehled o všech přijatých zprávách ihned. Na každou přitom odpovídáte, jako byste byli na konkrétním emailu. V režimu na šířku displeje se vlevo zobrazuje seznam zpráv, vpravo pak obsah zpráv.

Ke komunikaci s přáteli lze využít také Google Talk, který je kompatibilní s celou řadou klientů, jako Kopete, Pidgin, iChat a dokonce i Ovi. Další IM klienty můžete stahovat na Android Marketu (ICQ, Meebo, Nimbuz, atd.).

Fotoaparát: vyladěných 8 Mpx s LED bleskem a Full HD videem

Samsung umístil do telefonu 8 Mpx fotoaparát, kterému dle funkcí takřka nic neschází. Ostrost fotografií zajišťuje autofocus, přijatelné světelné podmínky i za šera zas LED blesk. Díky druhé kamerce nad displejem můžete pořizovat i autoportrét. V režimu fotografování jsou na výběr – jeden snímek, úsměv, krása, panorama, akční snímek, komiks. Mezi režimy focení nechybí text, noc, ohňostroj a mnohé další. Režim zaostření obsahuje – automatické ostření, makro, rozpoznání obličeje. Pak je tu časovač, barevné efekty, vyvážení bílé, hodnota ISO, viditelnost venku (přidá jas na max.), stabilizátor obrazu, rozpoznání mrknutí, kontrast, geotagging. Na druhou stranu jsem nikde nenalezl možnost změny i vypnutí zvuku spouště, takže při každém focení to vaše okolí uslyší.

Podrobněji jsme se fotoaparátu Samsungu Galaxy S II věnovali v samostatném článku.

Fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 8 Mpx (případně v nižších hodnotách), dovoluje až čtyřnásobný digitální zoom (tlačítky hlasitosti). V režimu videokamery zachytíte až Full HD video (1920 x 1080 px) se 30 snímky/s. LED dioda v případě nahrávání video může být použita k lepší viditelnosti.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy S II:


Při dobrých světelných podmínkách jsou fotografie velmi pěkné, ostré, přirozeně barevné


Profesionální je také zachycení textu (poslední obrázek napravo)


Podívejte se na rozdíl focení bez a s LED bleskem


A na závěr ještě makro snímky, také velmi kvalitní, zaostré vždy na danou věc

Organizační funkce, volná chvíle: Polaris Office vítězí

Funkční výbavou telefon nezklame snad nikoho. Z běžných funkcí je zde kalendář, diktafon, poznámky, mini diář (umí zaznamenat polohu), kalkulačka, hodiny, budík, stopky a časovač. Hlasové ovládání zas dovoluje třeba nadiktovat SMS zprávu nebo spustit vybrané aplikace jen sdělením slov v definovaném tvaru.

Kalendář – čtyři typy zobrazení – seznam, denní, týdenní, měsíční. Přidání nové události je velice snadné, navíc s volbou upozornění. V režimu seznamu jsou viditelné události z uplynulých dnů po budoucí, což uživateli přináší dobrý přehled a rychlou kontrolu toho, co jej čeká.

Kalkulačka – standardní androidovská, s běžnými funkcemi v základu, změnou velikosti písma.

Budík – možnost přidání mnoha alarmů, u každého s různým vyzváněcím motivem, dny v týdnu.

Poznámky a mini diář – zatímco do poznámek lze přidávat jen text, do mini diáře i fotografie či obrázky z galerie, včetně své pozice.

Soubory Office (2007 i starší) vám bude spravovat Polaris Office. Tato aplikace umožňuje po registraci přijímat novější verze nebo také ukládat soubory na web (Google Docs, Box.net). Kromě čtení PDF souborů umí číst, vytvářet a upravovat soubory Word, Excel a PowerPoint. K dispozici je hromada funkcí (grafy, matematické funkce, atd.). V mobilních telefonech je tohle řešení současným maximem, dokonce lepším, než u telefonů s Windows Phone 7, kde je balík Office přímo od Microsoftu.


Poznámky, mini diář a Polaris Office

YouTube aplikace – v telefonu je trošku navíc, vždyť přehrání YouTube videí ve Full HD rozlišení zvládá i samotný webový prohlížeč. Někomu ale aplikace může více vyhovovat.

GPS, mapové podklady, navigace: osamocené Google mapy

Samsung Galaxy S II má GPS, která se na volném prostranství spojí se satelity do dvou minut, s A-GPS (přes operátora pomocí dat) do několika sekund (přibližná pozice). Obě možnosti jsou volitelné v nastavení, dle vašich potřeb (máte datový tarif či nikoliv). Výrobce do telefonu nepřidal žádný navigační software, a tak je potřeba si buďto vystačit s Google mapami (v Česku však bez navigace), nebo si stáhnout a zaplatit licenci některého navigačního softwaru (Sygic Aura apod.). Pro lepší orientaci je telefon vybaven digitálním kompasem.

Kombinace skvělého displeje telefonu s navigačním softwarem může vycházet dokonce lépe, než kdejaká klasická navigace s horší čitelností na přímém slunci v autě za sklem. Google mapy si potřebují stahovat mapové podklady, a tak k jejich provozu je třeba mít aktivní Wi-Fi či datové přenosy přes operátora. Nechybí v nich funkce Street View (pohledy na místa), vyhledání trasy, Latitude (pozice přátel), místa na mapě. V nastavení paměti lze definovat, jestli předběžně načítat dlaždice mapy i mimo Wi-Fi síť.

Multimediální funkce, hudba, video: počítač do kapsy

Editor úpravy obrázků – zvládne otočení snímku, oříznutí bez zmenšení, úpravu kontrastu, saturace a jasu, použít efekty.

Editor videí – dovoluje uspořádat více klipů či fotografií, přidat hudební podkres, změnit vzhled, použít efekty, aplikovat přechody mezi scénami a řadu dalších dílčích změn.

Hudební přehrávač Samsung TouchWiz – jedná se o klasický hudební přehrávač od Samsungu, který má všechny podstatné a oblíbené funkce, jako zobrazení obalu alba, ekvalizér (včetně vlastní nastavitelné úrovně), zvukové efekty (třeba zvýraznění basů, externalizace, koncertní sál), prostorový zvuk 5.1, technologii DNSe a vizualizaci. Na obrazovce s přehrávanou skladbou se zobrazují atributy skladby, lze měnit hlasitost, posouvat se v písni (zobrazení doby přehrávání skladby i celkové doby do konce skladby), volit náhodné přehrávání či opakování. V nastavení jste pánem i z hlediska toho, co se vám má v seznamu skladeb zobrazovat za kategorie (alba, interpreti, žánry, složky, roky, nejčastěji přehrávané, poslední přidané, atd.). Radost udělá i funkce rychlého vyhledání na YouTube nebo Google, přidání bezdrátového sluchátka (Bluetooth), nastavení jako vyzvánění či sdílení (AllShare, WiFi, Zprávy, Bluetooth, Gmail).

Video přehrávač – jednoduchý přehrávač na pohled, který zobrazí všechny video soubory v telefonu a setřídí je podle názvu, data, typu a velikosti. Přehrávač si pamatuje poslední pozici ve spuštěném videu, a tak se po vypnutí přehrávače kdykoliv rychle dostanete přesně tam, kde jste s přehráváním skončili. Jsou zde tři režimy zobrazení na obrazovku, volba vizualizace 5.1 a titulků. U titulků lze měnit velikost a přizpůsobit času videa (posunout vpřed či vzad), avšak jejich načtení je automatické, proto se musí jmenovat stejně jako film. Vzorová je i podpora přehrávaných formátů, počínaje WMV, AVI (DivX, XviD), MP4, MKV (H.264). Přehrávači nedělá problém film ve Full HD rozlišení, který zabírá i několik GB, přehraje jej plynule.

FM rádio s RDS – rádio má přehlednou obrazovku s laděním a navolením až osmi stanic. Nechybí možnost spuštění přes hlasitý reproduktor, zobrazení názvu stanice a přehrávaného obsahu (RDS), alternativní frekvence (AF) a vypnutí rádia za zvolený čas. Zapnutí rádia je podmíněno připojením sluchátek.

Android Market – na Samsungu Galaxy S II s 1,2 GHz procesorem, výkonnou grafikou a OS Android 2.3.3 vám poběží kterákoliv aplikace bez problémů. Obchod Android Market je rozčleněn na aplikace, hry a mé aplikace. Vyhledávání je snadné – procházením seznamu nebo zadáním názvu aplikace do vyhledávacího prostoru. Vámi stažené aplikace pak budou v sekci „mé aplikace“ upozorňovat na nové aktualizace.


Android Market je v telefonu opravdu velmi svižný

Samsung Apps – obchod Samsungu, při testování ve verzi 2.5.039, na kterém jsou některé aplikace shodné s Android Marketem, jiné odlišné. Okno je rozděleno na sekce – doporučené (aktuální, nové), oblíbené, kategorie a hledat. Upozornění na aktualizace stažených aplikací můžete dostávat jen při připojení k Wi-Fi, přes operátora nebo vůbec. Obsah obchodu byl celý zdarma.


Samsung Apps – obchod od Samsungu se zajímavými aplikacemi

Galerie – Samsung Galaxy S II používá standardní Android galerii obrázků a videí, která automaticky třídí položky do skupin a navíc dovoluje i načtení webových alb z Google Picasa. Přiblížit či oddálit fotografie lze klasicky dvěma prsty pohybem k sobě či od sebe (pinch zoom), nebo podržením dvou prstů na displeji a pohybem přístroje k sobě či od sebe (tilt zoom).

Prohlížeč souborů – jedná se o klasický file manager, který umí soubory přesouvat, kopírovat, mazat a přejmenovat, současně několik souborů posílat přes Bluetooth.

Navíc bych doporučil šikovné aplikace Samsung Mobile Print (bezdrátový tisk na tiskárnách Samsung) a Samsung Remote (bezdrátové ovládání TV přes stejnou síť). Na psaní zpráv se zas náramně hodí aplikace Road SMS, která zobrazí pod QWERTY klávesnicí na displeji skrze fotoaparát dění před vámi, abyste třeba nenarazili do sloupu.


Samsung Remote – ovládání TV přes síť (jako ovladač či gamepad), Road SMS a Samsung Mobile Print

Samsung huby – social, music, readers, game: nejen pro Windows Phone

Samsung implementoval do modelu Galaxy S II čtveřici hubů, kterých jsme si mohli všimnout u modelu Omnia 7 s Windows Phone 7. Takže i v Androidu se pro ně našlo místo. Huby vám nabídnou opravdu mnoho, proto si je podrobněji představíme.

Social hub – kombinuje emailové účty se sociálními sítěmi (Facebook, Twitter, MySpace, LinkedIn) a IM účty (Gtalk, MSN a Yahoo Messenger) a zobrazuje všechny příchozí zprávy jako seznam. Filtrování podle zdrojů je docela přehledné.

Music hub – umožňuje prohlížet nabídku on-line titulů, vždy s možností třiceti sekundového poslechu před samotným zakoupením celé skladby či alba. Jsou zde kategorie – doporučené tituly, žánry, moje hudba a moje stránka.


Music, Readers a Game hub – přehledné, jednoduché a obsahově bohaté

Readers hub – přihlašte se k odběru novin (poskytuje PressDisplay), časopisů (Zinio) nebo zakupte elektronické knihy (Kobo). Vždy je potřeba se u daného poskytovatele přihlásit, poprvé zaregistrovat. Zdarma lze stáhnout náhledy knih. Tento hub tedy z vašeho telefonu udělá elektronickou čtečku titulů.

Game hub – zájemci o hraní her zajásají. V nabídce jsou hry společenské i speciální, vždy s možností si daný titul vyzkoušet (try-before-buy). Navíc jsou tu některé tituly od Gameloftu, které nejsou dostupné ani na Android Marketu. Jmenuji třeba Real Football 2011 HD, GT Racing, Shrek Kart HD, James Cameron’s Avatar HD či Dungeon Hunter HD. Danou hru si stáhnete do mobilu (jsou to stovky MB, které se uloží na microSD kartu, proto doporučuji stahování přes Wi-Fi). Herní portál Game hub provozuje společnost mobage.

Konektivita, webový prohlížeč, Kies Air: nejsilnější stránka telefonu

Samsung připravil pro majitele Galaxy S II datovou výbavu, na níž si budou jen stěží moci stěžovat. Bezdrátový výčet připojení telefonu čítá rychlé datové přenosy přes operátora (HSPA+), bezdrátové Wi-Fi, Bluetooth 3.0 a od podzimu i NFC. Připojení přes kabel zastupuje microUSB port a 3,5 mm Jack.

MicroUSB port – na první pohled běžný microUSB port je ve skutečnosti nový MHL port – umožňující připojení HDMI i USB kabelu přes speciální MHL redukci. Nové televizory Samsung s funkcí MHL umí telefon i dobíjet. MHL dokáže k telefonu připojit i flash disk a čtečku karet (podobně jako Nokia s funkcí USB on-the-go), ovšem třeba telefon či jiné externí zařízení nikoliv. Ani jeden adaptér však není součástí balení.

TIP: o MHL jsme napsali – Samsung Galaxy S II se připojuje k TV přes nový MHL port.

HSPA+ – přenosová rychlost přes operátora může dosahovat až 21 Mb/s při stahování a 5,76 Mb/s při odesílání. Tyto hodnoty už se světem poměrně šíří, v Česku se s nimi může pochlubit zatím jen T-Mobile.

Wi-Fi – bezdrátový přenos (802.11 a/b/g/n), pásma 2,4 GHz a 5 GHz. K tomu je v telefonu funkce Wi-Fi Direct – komunikace s dalším zařízením bez použití routeru, výhodou je vyšší přenosová rychlost.

AllShare – umožňuje bezdrátově propojit a sdílet obsah s jakýmkoliv zařízením Samsung v domácnosti, které funkcí All Share také disponuje. Přenášet, resp. sdílet lze jednoduše obrázky, videa, hudbu či textové a jiné soubory. Funguje to na bázi DLNA přes Wi-Fi.


Prostředí aplikace AllShare

Bluetooth 3.0 – energeticky úspornější, s větším dosahem a možnou přenosovou rychlostí až 21 Mb/s, nechybí ani A2DP profil pro stereo poslech s bezdrátovými sluchátky.

3,5 mm konektor Jack – standardní, k připojení vlastních sluchátek nebo výrobcem dodávaných v balení (špuntová, s tlačítkem pro příjem hovorů a hlasové zadávání).

NFC – v aktuálně prodávaných telefonech na NFC čip nenarazíte, Samsung slibuje výrobu až od léta. Pokud budete chtít v budoucnu s telefonem uskutečňovat bezkontaktní platby atd., pak raději počkejte na prodej verze s NFC.

Webový prohlížeč – přibližování/oddalování klasicky (Multitouch) a také dvěma prsty tak, že nakloním telefon k sobě nebo od sebe, přehrávání Full HD 1080p flash videa přímo v prohlížeči bez sebemenších záseků (dvoujádru zcela jistě pomáhá i grafická akcelerace), hraní Flash her na webu, nainstalovaný Adobe Flash Player 10.3. Při úplném oddálení stránky se zobrazí menší okno a do stran tak lze rychleji přepínat mezi spuštěnými stránkami.

Kies Air – je aplikace pro mobilní zařízení, která používá připojení Wi-Fi telefonu k počítači a správu pomocí prohlížeče. Není tak potřeba používat připojení přes USB. Jak to funguje? Telefon se po spuštění této aplikace připojí k místní síti (Wi-Fi) nebo vytvoří hotspot a zobrazí vám na displeji webovou adresu, kterou zadáte do vašeho internetového prohlížeče v počítači. Telefon i PC musí být ve stejné Wi-Fi síti. Jakmile zadáte adresu v počítači, dotáže se telefon na připojení PC k telefonu. Během chvíle jste v obsahu telefonu přímo v prohlížeči na PC. Můžete spouštět hudbu, video, fotografie a další obsah telefonu, stahovat, nahrávat. Ke korektnímu přehrávání je třeba mít prohlížeč s Javou a QuickTime. Zároveň nechybí správa kontaktů, SMS zpráv, emailů včetně vytváření nových položek a zpráv, webových záložek, zvonění, atd.. Tohle řešení se mi velice zalíbilo.


Samsung Kies Air – podoba v telefonu a v prohlížeči počítače

Závěr recenze telefonu Samsung Galaxy S II

Otestovali jsme patrně nejlepší smartphony současnosti, Samsung Galaxy S II. Výbava splňuje ty největší očekávání, obsahuje navíc i mnoho dílčích novinek, které jiní výrobci zatím nepoužili. Na druhou stranu je asi největším zklamáním opět plastové zpracování, které není hodno top modelu i přes dokonalé lícování a pevnost.

Samsung Galaxy S II těží z toho, že má jeden z nejlepších displejů, Super AMOLED displej, je neskutečně tenký (8,5 mm), disponuje microUSB portem (avšak s funkcí MHL – kombinace USB a HDMI, včetně možnosti připojení flash disku), operačním systémem Android 2.3.3 s vylepšenou nadstavbou prostředí TouchWiz 4.0 či podporou nových gest (třeba tilt zoom). I přes absenci NFC u prvně vyráběných kusů telefonu je tenhle model opravdu vrcholem dnešních mobilních telefonů. Konkurovat mu výkonově může LG Optimus 2X nebo HTC Sensation, další modely budou teprve přicházet v budoucnu. Jestli prahnete po výkonném telefonu s parádní výbavou, pak Samsung Galaxy S II bude správnou volbou.

Mobilní telefon Samsung Galaxy S II do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dvoujádro 1,2 GHz + GPU Mali-400MPPlus umístění slotu na microSD
Plus 4,3“ Super AMOLED Plus displejPlus chybějící NFC u prvních telefonů
Plus excelentní datová výbavaPlus nelze zobrazit jen kontakty na SIM
Plus nahrávání Full HD videa se 30 snímky/s
Plus rychlé spojení s PC přes Kies Air
Plus Game hub s nabídkou HD her
Plus baterie s kapacitou 1650 mAh
Plus Android 2.3.3 + TouchWiz 4.0
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články