Recenze Samsung Galaxy A32 5G – Království za Samsung!
- Letošní střední třída Galaxy A se povedla, A32 5G v ní však hraje třetí housle
- Výhody nástavby OneUI bojují se slabším hardwarem, kompromisů je hodně
- Ale někomu se tento Samsung může trefit do vkusu, srovnání s konkurencí bude hodně těsné

Letošní generace Áček se podařila. Možná jiné značky jsou výkonnější a hezčí, ale Samsung se pořád prodává jak housky na krámě. Řada začínající třicítkou se však už řadí spíše do levnější části nabídky, která s sebou přináší různé kompromisy. V této recenzi na Samsung Galaxy A32 5G se proto podíváme hlavně na to, jestli už nejsme příliš chudí na to, abychom si kupovali (relativně) levné věci.
Na úvod se sluší říct, že A32 5G je úplně jiný telefon, než A32 bez přídomku týkajícího se sítí páté generace. Nemají společného skoro nic. Proto, i když v této recenzi budu obě označení zaměňovat, činím tak jen proto, že mě nijak neláká pokořit rekord v počtu “5G” na stránku textu.
Samsung Galaxy A32 5G: specifikace
Konstrukce | plast, 164,2 × 76,1 × 9,1 mm, 205 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 ppi |
Operační systém | Android 11 + One UI 3.0 |
Čipset | 8jádrový, 2,0 GHz, MediaTek Dimensity 720 5G |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | čtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 123° + 5 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + f/2.2 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 13 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře, NFC |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 15 W |
Cena a dostupnost | 7 990 Kč, únor 2021 |
Obsah balení
- telefon Samsung Galaxy A32 5G
- jehla na SIM
- 15W adaptér pro nabíjení
- USB-A / USB-C kabel
- technická brožurka a základní průvodce
Samsung v barvě letní oblohy
Rok 2017 byl rokem výřezů v displeji, v roce 2018 se rozšiřovaly vícenásobné objektivy, léta páně 2019 se rozmohl trend zapomínání na audiojack a loni, v 2020 se těšily popularitě fotomoduly v podobě batůžku. Letos se designové rysy míchají a Samsung Galaxy A32 5G si bere to lepší z nich. Hned po vybalení vás překvapí, že 32ka není žádný střízlík. Jeho rozměry mají blízko i k takovým gigantům, jako je Note 20 Ultra. Přeměření dokazuje, že rozdíly jsou v desetinkách milimetrů.

Podobná je i hmotnost přesahující 200 g, zároveň ale telefon v ruce působí lehčeji. Že by modrá nadnášela? Asi ano, protože díky této barvě testovaný kousek namáhá pocitově svaly předloktí polovičatě. Zároveň však tato magie nestačí pro zajištění dojmu luxusu. A32 5G se o to sice nesnaží, ale konkurence zvládá plast jako stavební materiál maskovat lépe.
Tenhle Samsung ale poklepete prstem a už podle zvuku poznáte, že aristokracie bydlí jinde. Modrý odstín nazvaný s reklamních materiálech nazvaný Awesome Blue sice vypadá moc pěkně a originálně, ale patlá se, až běda. Dohromady telefon vypadá jako třívrstvý sendvič přecházející od černé displeje k metalickému rámečku po zadní keramickou (ve skutečnosti však plastovou) dlaždičku z koupelny. A ač takové slovní spojení zní pejorativně, nemůžu popřít, že to Samsungu docela sluší, byť ne takovým tím nadčasovým, důstojným způsobem.
Zatímco estetika by se dala oznámkovat dvojkou s ocáskem, ergonomie už je slabší. Na boční kolébku hlasitosti dosáhnete lehce, ale vypínání kombinované se čtečkou otisků už se kvůli zapuštění nahmatá hůř. Zároveň její umístění prakticky zabraňuje použití gest, které senzor podporuje. Palec vám na tlačítko spadne tak nějak automaticky a protože posunutím prstu se stahuje notifikační roletka, často si ji zobrazíte i tehdy, kdy nechcete. Jde to naštěstí vypnout.
Gól do vlastní branky pak dává tvarování plastových rámečků. Telefon je tak velký, že se nedá pevně obepnout rukou, prsty po hranách kloužou a bez jakéhokoli vyboulení smartphone nedrží moc ani v dlani. Na stole sice leží klidně, ale navzdory velké baterce ho nemůžu doporučit pro outdoorové využití, protože v rukavicích nebo zpocených rukou by bylo jednodušší udržet naolejované mýdlo než Samsung A32.
Drobnou satisfakcí je zachování konektoru na sluchátka, použití USB-C a hybridního slotu, ale nemůžu si pomoct: tenhle telefon je koncipovaný tak, aby udělal hezký dojem, ale chybí mu promyšlenost, kterou oceníte při dlouhodobém používání.
Výkladní skříň značky zatažená roletou
Samsung a OLED displej. To je jako Bob a Bobek, vždycky jsou někde poblíž. Jenže Galaxy A32 5G tento obyčej porušuje. A ještě to trochu maskuje, protože A32 bez 5G AMOLED má a A42 5G taky, jen recenzovaná A32 5G si zřejmě vytáhla černého Petra. A hned několikrát.
A32 5G pracuje jen s TFT panelem. Ve slunečných dnech je to občas i výhoda, na obrazovku je dobře vidět i bez maximálního jasu. Barvy nijak nevyčnívají z uspokojivého průměru, byť černá samozřejmě není tak temná, jako na organických diodách.

Použitá technologie s sebou nese i závažnější nedostatky. Nejvíc mě trápila nějaká indikace oznámení. Notifikační dioda se nekoná, AOD taky ne, dokonce chybí i možnost rozsvítit displej, když telefon zvednete. Zbývá tak jedině blikání bleskem, což je ale pro většinu případů moc silný kalibr.
Bídu s nouzí tře Samsung A32 5G i v oblasti rozlišení. V době, kdy i kdejaká plečka má Full HD+, je použité rozlišení 1600 × 720 pixelů ostudou. Na nějaké to chatování v autobuse to možná nevadí, ale číst delší texty na úhlopříčce 6,5” při jemnosti 270 PPI, to už rastr bije do očí.

Mezi výhody displeje tak můžu zařadit v podstatě jen probuzení a uspání poklepáním a softwarové záležitosti, jako adaptivní filtr modrého světla, možnost ovládání gesty nebo tmavý režim. A když říkám “výhody”, ve skutečnosti mě napadají rčení, ve kterých figurují jednoocí feudálové čnící nad řadami ještě závažněji hendikepovaných.
One UI 3.1 v A32 5G je esencí softwaru vlajkovek
Líbí se mi, jak má svou nástavbu nad Androidem vyřešenou Samsung. Myslí na multitasking, customizaci i chytré zapojení senzorů pro usnadnění života. Faktem rovněž je, že ne všechno se po povýšení One UI z verze 2.5 na 3, respektive 3.1 povedlo. Za něco může samotný Android, za něco Samsung. I tady záleží na vkusu a potřebách, stále ale platí, že interface korejského giganta platí za jeden z nejpromyšlenějších.

Zároveň tím Samsung sám sebe zahání do slepé uličky. Jak to udělat, aby vlajkovky byly napěchované funkcemi, které je odlišují od plebsu?
Zvolené řešení použité v Galaxy A32 5G je asi nejrozumnější v rámci možností. Tu a tam se ztratí položka v menu nebo nějaké to tlačítko. Absenci desktopového režimu DEX naprosto chápu, na použitém hardwaru by byl zážitek frustrující, někde mi ale omezení úplně smysl nedávají.
Třeba když v bočním vysouvacím panelu jen na polovinu aplikací proti “plné” verzi One UI, chybí automatizace pomocí Bixby Routines nebo efekty při videohovoru. V zásadě jsem ale nenatrefil na nic, co by mi oproti dražším modelům téže značky chybělo. Vychytávky z vlajkovek tak můžete brát jako DLC k plné verzi, kterou dostanete už v A32.
Nespěchejte, A32 5G taky nikam nechvátá
Člověk by čekal, že když Samsung šetřil na displeji, výkonem to dožene. Dávalo by to smysl – displej má málokdo možnost denně porovnávat s konkurencí, aby ho trápili jemné nuance v odstínech. Zato pomalé reakce jsou s každým opakováním vnímané stále palčivěji.
Bohužel ve výrobě uvažovali jinak. Nasadili osmijádrový MediaTek MT6853 a.k.a. Dimensity 720 5G. A když se dostane název technologie do názvu procesoru, pravděpodobně to znamená, že nic moc jiného čip nenabídne. Bohužel tato reklamní vějička platí i pro toto CPU.
Dvě jádra Cortex-A76 tikají na 2 GHz, úsporná šestice zbývajících jader A55 je taktovaná na stejnou frekvenci. Problém není ani tak v současné rychlosti, základní appky nastartuje A32 v pohodě. Multitasking už moc příjemný nebude, ale největší slabinu vidím v tom, že už teď je hardware na hraně toho, co je přijatelné. Být o trochu pomalejší, nestačí ani na současné požadavky. Co teprve v budoucnosti?
Pod kryt namontoval Samsung 5 000mAh baterku. Jaksi k ní ale zapomněl přidat rychlejší nabíjení, které by tuto zásobárnu rychle naplnilo. 15 W není nijak špatné číslo, ale když jsem při zbývajících 30 % viděl odhad na hodinu a půl nabíjení do plného stavu, dostavilo se zklamání.
Provoz A32 tak plyne ve velmi flegmatickém tempu. Dva dny vydržíte, nabíjíte přes noc, notifikace zkouknete, když zrovna chcete… Chybí už jen tóny reggae jako vyzvánění a pití s paraplíčkem do ruky, tohle áčko nespěchá. Nikde, nikdy a nikam.

Že aspoň data budou s 5G létat rychlostí blesku? Pořád si myslím, že v současnosti pro cílovou skupinu Galaxy A32 stačí bohatě i LTE. A jestli je 5G technologií blízké budoucnosti, tenhle Samsung ne, takže poukázka na sítě páté generace je spíš lákadlem na něco, co v praxi stejně neochutnáte.
Ještě že paměťová kapacita je dostatečná. Ne, že by 4 GB RAM byly něco, co přidá na rychlosti jak dusík v autě Dominika Torreta, ale 128 GB vnitřního úložiště snad postačí většině budoucích majitelů. Jenže opět – tato velikost je v podstatě povinné minimum, mít v telefonu méně znamená bojovat s každým volným megabytem. Snad jen pozor, kterou variantu byste vybírali, po světě se pohybují varianty i se 64 GB paměti a i 128GB model může existovat ve variantách se 4, 6, nebo 8 GB RAM.
Fotoaparát je hlavně pro sdíleče
Poslední možnost na uzavření sázky: vytáhne foťák Samsungu Galaxy A32 5G z bahna průměrnosti a pochybností? Nejdřív teorie: fotoaparát se skládá ze čtyř objektivů. Ten nejdůležitější má rozlišení 48 Mpx, zaostřuje fázovou detekcí a vyznačuje se nejlepší světelností f/1,8. Sekunduje mu ultraširoký objektiv se zorným polem 123 stupňů, jehož rozlišení je stále ještě použitelných 8 Mpx při světelnosti f/2,2.

Zoom sice telefon zvládá, ale jen digitální, takže je asi jasné, k čemu slouží poslední dva objektivy – pětimegapixelový slouží na makrosnímky, dvoumegapixelový se stará o bokeh efekt, oba pak mají světelnost f/2,2.
Z této sestavy plyne několik doporučení. Pokud chcete fotit jen tak na Instáč a Fejs, jste víceméně v pohodě. Optický zoom musel ustoupit širokoúhlému objektivu, takže sice nevyfotíte vzdálené detaily, ale zase vmáčknete třicet lidí namačkaných v obýváků. Zvlášť v době karantén taková fotka zaujme víc.
I podoba fotek odpovídá amatérskému, respektive nenáročnému využití. Syté barvy přitahují pozornost, takže se tolik nehledí na detail. Jenže když překročíte hranici hodnocení “líbí/nelíbí”, už začnou lézt vady na povrch.
V rozích se můžete setkat s nižší ostrostí, občas to vypadá, že se software tak soustředí na zaměření hlavního objektu na snímku, že pozadí ignoruje a o řád mu sníží kvalitu, jindy zase nedokáže přesně trefit, na co vlastně zaostřit.
Nakonec i schopnosti v natáčení videa jsou tak nějak průměrné a poplatné cenové hierarchii výrobce. Natáčet se dá klasickým i ultraširokým objektivem, ale stropem je UHD rozlišení, pokud použijete ten klasický. Jinak skončíte na Full HD a to na 30 snímcích za vteřinu. Ani přepnutí na HD nezvedne snímkovací frekvenci na dvojnásobek. A nepomůžete si moc ani pokud byste zvolili jako řešení slowmotion. Sice z telefonu vymáčknete dvojnásobné zpomalení, ale datový tok je pořád nízký, záběr trhaný, zkrátka bída.
Jak fotí Samsung Galaxy A32 5G?
Ukázka: noční režim
Ukázka: video, Full HD, 30 FPS
Mobil pro chudé skalní fanoušky Samsungu
Samsung Galaxy A32 5G je telefonem prvního dojmu. Vyndáte ho z krabičky, líbí se vám tvary i barvou, zaujmou vás všechny možnosti nástavby One UI, potěší vás dlouhá výdrž a sluchátkový jack. Jenže prvotní nadšení brzy vyprchá a dostaví se zklamání, které je těžké si racionálně zdůvodnit.
Velký displej je fajn, ale rozlišení je k úhlopříčce nízké. Vyšší by ale zvýšilo nároky na výkon, který se už teď potácí na hranici možností, ale změna procesoru by se zase projevila v ceně. Chápu, že v době drahých součástek se nedá s poměrem výkon/cena čarovat, ale tady šlápnul Samsung vedle.

Motorola Moto G 5G má lepší cenu, ale i displej, RAM, procesor a 5G, pokud by to byl zásadní argument, podporuje taky. Pokud bych trval na AMOLED displeji, dostanu ho u Xiaomi Mi 10 Lite i Realme 8 za stejnou cenu a ve vyšším rozlišení. A kdybych jako hlavní parametr výběr měl grafickou nástavbu, i o cca tisícovku dražší A52 dává větší smysl, ať už kvůli displeji nebo foťáku.
Takže? Buď počkat na nějakou slevovou akci, kterými Samsung nešetří, poohlédnout se u konkurence nebo nečíst recenze a vybírat na základě emocí. Museli byste být totiž hodně zoufalí, nadšení a impulzivní zároveň, aby vám Samsung Galaxy A32 5G dělal radost déle, než pár dní.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |