Recenze Sony Xperia XZ1: svým způsobem je kouzelná

Luboš Srb

Zatímco u stále více předních i méně známých značek se snaží designéři redukovat rámečky kolem displeje, u Sony je už několik generací vše při starém a velké rámečky mohou v porovnání s konkurencí působit až hrozivě. Je to škoda? Pro některé potenciální kupce ano, pro některé ne. Nicméně byla by velká škoda kvůli tomu telefon rovnou zavrhnout. Jak totiž prozradí dnešní recenze, Xperia XZ1 je špičkovým smartphonem, který v praxi vlastně nemá žádné zásadnější chyby.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Sony je už léta letoucí tradiční značkou, se kterou se musí stále počítat. Pro některé jde o srdeční záležitost, pro jiné možná o nabídku originality mezi všemi těmi Samsungy a iPhony, které má dnes v kapse skoro každý. A originalita se japonskému výrobci nedá upřít ani u jeho nejnovějšího počinu, ačkoliv kvůli recyklaci designu a nepřizpůsobení se novým designovým trendům už začíná působit spíše jako retro telefon. Ale i to může být způsob, jak se odlišit. Škoda jen, že se Sony nesnaží být odvážnější i na poli výbavy, kde by se Japonci mohli pár věcí přiučit od konkurence.

Sony Xperia XZ1: specifikace

Konstrukcehliníkové tělo, 148 x 73 x 7,4 mm, 155 g, voděodolnost
Displej5,2″, Full HD HDR, 1920 x 1080 px, 424 ppi
Operační systémAndroid 8.0 Oreo
Procesor8 jádrový, 2,35 GHz, Qualcomm Snapdragon 835
Paměť4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát19 Mpx, LED blesk, EIS, f/2.0 + přední 13 Mpx, f/2.3
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, Glonass, BDS, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů
Baterie2 700 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost16 990 Kč, říjen 2017

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia XZ1 děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.


Design a zpracování: rámečky, no a co?

Už jsme si mnohokrát mysleli, že japonský výrobce konečně upustí od svého již několikrát zrecyklovaného designu, který se mění jen nepatrně, ovšem nikdy se tak nestalo. Výsledkem je, že „nemajitel“ některé z posledních X generací Xperií stále nemá absolutně šanci poznat, jestli jste si pořídili nový model nebo v ruce držíte klidně pár let starý kousek. Ale ať už chceme nebo ne, posuzovat vzhled je vždy subjektivní záležitost. Ano, mohu říct, že se mi design XZ1 líbí méně než design Samsungu nebo jiných značek, ale vlastně toto samotné tvrzení nemá praktické opodstatnění.

Tip: Recenze Sony Xperia XZ1 Compact: návrat malého siláka

Zaměřil jsem se tedy na to, jestli konkrétně zpracování nového špičkového Sony v praxi obstojí o něco lépe nebo naopak hůře, než srovnávaná moderní „bezrámečková“ řešení. Troufnul jsem si na něco, co by byl při běžném používání ochotný podstoupit asi málokdo, a to možná i z řad členů jiných redakcí – každý den jsem po dobu jednoho týdne měnil svou SIM kartu mezi nejmenším „bezrámečkovým“ telefonem na světě od Doogee s 5,5″ displejem a právě kontroverzní Xperií s taktéž 5,5″ displejem, ale výrazně větší plochou kolem něj. A jaký byl výsledek?

Rámečky jsou pouze věc vkusu, buď se vám líbí nebo ne. Při praktickém používání mnohem více než na nich záleží třeba na šířce telefonu. A zde Xperia vede, má 73 mm oproti 76 mm u „bezrámečkového“ konkurenta. A je to znát. Do ruky vám nové Sony XZ1 padne výrazně lépe, navíc díky hranatější bradě nebude vyklouzávat tak, jako jiné telefony. Překvapením je i o pár gramů nižší hmotnost a o pár desetinek milimetru tenčí tělo než u loňské Xperie XZ (recenze). Ergonomii má tedy ještě o něco lepší. Nicméně pokud by Sony displej trochu protáhlo nahoru a dolů při zachování úzkého těla, také bych si nestěžoval.

A skvělé je i konstrukční zpracování. Celé tělo smartphonu je vyvedené v hliníku, z plastu jsou pouze anténní předěly pro správný příjem signálu. Ale v případě testované černé barevné varianty vlastně ani nejsou vidět. Nachází se nezvykle na bocích a jen část zůstala na zádech. Design telefonu je tak opět o něco čistší. Škoda jen, že se Sony stále nenaučilo přijmout SIM kartu ihned po vložení a jako jeden z mála telefonů se kvůli vyjmutí šuplíčku s kartou operátora i microSD karty okamžitě restartuje, což může být občas docela k vzteku.

Samozřejmostí je opět vyšší voděodolnost a prachotěsnost dle normy IP68, jinými slovy telefon by měl pod vodou v 1,5metrové hloubce vydržet až 30 minut. Nicméně japonský výrobce ani tentokrát koupání nedoporučuje a říká, že má voděodolnost sloužit jen jako záchrana před politím, či kondenzací v zimě na horách apod., ale ne k vodním radovánkám. V servisu ovšem těžko poznají, jestli jste měli telefon pod vodou jen pár minut, nebo třeba celou hodinu. Každopádně je rozhodně lepší to s voděodolností nepřehánět.

A pokud jde o některé komponenty, kterými je nejvybavenější Xperia pro rok 2017 osazena, samozřejmě nechybí špičkové stereo reproduktory (které jsou ještě o kus lepší, než ty u Xperie XZ), klasický sluchátkový 3,5 mm Jack (díky za něj!), nebo moderní oboustranné USB-C. A když navíc k předobjednávkám první zájemci i v České republice dostanou zdarma profesionální bezdrátová sluchátka využívající nový audio čip v Xperii XZ1, nelze o tomto Sony mluvit jinak než o jedné z nejzajímavějších voleb pro náruživé audiofily.

Ke špičce řadím i čtečku otisků, která je pro Sony ukryta typicky v boční zamykací klávese. Funguje velmi rychle a spolehlivě. A oceňuju i to, že musíte klávesu stisknout, nestačí se snímače jen dotknout, takže pak alespoň nedochází k náhodným odemknutím. Nechybí ani vícebarevná notifikační dioda. K dokonalosti postrádám snad jen praktický always-on displej, který by zobrazoval hodiny a nové notifikace i na „zhasnutém“ displeji, nebo moderní a taktéž celkem praktické bezdrátové nabíjení, které ale telefon v tomto případě technologicky nemůže zvládat, když je celý z kovu.

Displej, prostředí a baterie: dobré, ale ne nejlepší

Japonský výrobce nabízí ve svém vlajkovém modelu skvělý 5,2″ displej s HDR technologií, kterou má zatím jen pár telefonů na trhu. Ale nenechte se splést, jinak je konkurence již o něco málo napřed. XZ1 se musí např. spokojit pouze s Full HD rozlišením, nebo s LCD panelem, který zejména v podání černé na konkurenční OLED obrazovky zkrátka nemůže stačit. Ale to nic nemění na tom, že jde obecně o displej, se kterým se stydět nebudete. Jen konkurence nabízí už o kus víc. Ani speciální nastavení různých režimů barev a kontrastu rozdíly nedokáže smazat.

Do historických tabulek se pak Xperia XZ1 zapisuje coby první telefon s nejnovějším Androidem 8.0 Oreo, který není pod taktovkou Googlu. V uživatelském rozhraní to ovšem zřejmě ani nepostřehnete. Sony se drží své charakteristické grafiky včetně animací. Vše je nyní ale možná ještě jednodušší, než kdy dříve. A vše samozřejmě stále funguje předpisově rychle a svižně, jako u jiných vlajkových modelů. I díky procesoru Snapdragon 835 nemá nová Xperia o výkon nouze. S výsledkem 162 tisíc bodů patří v Antutu na chvost první desítky nejvýkonnějších zařízení.

 

Pokud jde o změny a nové funkce operačního systému Android 8 jako takového, budete je hledat poměrně těžko. Na oko si však můžete všimnout lehce předělaného notifikačního centra včetně lepšího uspořádání jednotlivých notifikací, nebo i předělanou nabídku s nastavením telefonu, kde je logika uspořádání trochu odlišná. Nečekejte ovšem tolik obohacujících funkcí a nastavení, jako u některých jiných nadstaveb. Zde se Sony snaží spíše přibližovat čistému Androidu. V telefonu jsem nenašel např. možnost ztišení vyzvánění po převrácení displejem dolů, nebo zamrzí i absence různých swipe gest, které by zpříjemnily ovládání.

 

 

Sony u své Xperie XZ1 přidává oproti čistému Androidu prakticky jen vylepšený režim obrazu při přehrávání videí, chytré řízení podsvícení (aby se nevypnul displej, dokud telefon držíte, což už mají Xperie několik generací za sebou), či ochranu baterie (pro prodloužení životnosti baterie, telefon se dobije jen na 90 % a na 100 % až ráno krátce před budíkem). Nic z toho ale není funkce, bez které by se nedalo žít. Samozřejmě ale nechybí ani režim rozdělené obrazovky, či režim Stamina a Ultra Stamina pro prodloužení výdrže baterie, a zde už je přínos o poznání větší.

 

Vlajková loď Sony Xperia XZ1 totiž při větší zátěži v pracovním dni vydrží zhruba jen 1 den a něco málo k tomu, takže čekejte každodenní nabíjení. Může za to i 2700 mAh baterie, tedy s o 200 mAh menší kapacitou než u předchozí XZ, která se také potýkala s ne zrovna dokonalou výdrží a po celém náročném dni v práci zpravidla zbývalo už jen pár procent. Každopádně nechybí praktické rychlonabíjení, akorát s dodávanou 1,5A „polorychlonabíječkou“ to není až taková sláva, jako chválíme u konkurenčních telefonů. Xperii XZ1 totiž trvá nabití z 10 na 100 % zhruba 2 hod 15 min.

Fotoaparát: nejen pro zábavu

Nejnovější fotoaparát Motion Eye od Sony využívá u Xperie XZ1 snímač s 19 Mpx rozlišením místo předchozích 23 Mpx, což by ještě nevadilo. Stejně jako nemusí nijak zvlášť vadit absence duálního řešení, které vlastně prakticky u jiných telefonů přináší „jen“ 2x optický zoom či možnost fotit s bokeh efektem. Ovšem pokud jde o samotnou kvalitu snímků, v případě zachování světelnosti objektivu průměrných f/2.0 už námitky mít musím. Konkurence vsází na řešení s f/1.7 nebo u nového LG V30 dokonce rekordních f/1.6. A že nejnovější vlajkový model od Sony nezachrání ani např. stabilizace obrazu (EIS) využívající služeb gyroskopu, ani nic dalšího, se můžeme přesvědčit na vlastní oči.

Ve srovnání s tou aktuálně nejlepší konkurencí zkrátka XZ1 dále ztrácí, zejména pokud jde o prokreslenost detailů. Vlivem horšího postprocessingu jsou občas scény nepřirozené a hůře světelně vyvážené. Nepochopte mě ale špatně, Sony fotí velmi slušně, jen už to nestačí na prvotřídní konkurenci. A v tomto ohledu je krásnou ukázkou i například to, že u nejvybavenějšího Sony stále musíte po vyfocení snímku a jeho zobrazení chvíli čekat, než se obrázek doostří. Přitom je XZ1 vybavena nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, takže je otázkou, kde stále dělají inženýři v Sony chybu.

Jak fotí Sony Xperia XZ1?

XZ1 mnohem více než samotnou kvalitou obrazu překvapí svými pokročilými schopnosti záznamu obrazu ve 3D nebo dokonce možností natáčet stejně jako u předchozí Xperie XZ unikátní zpomalené video s rekordními 960 snímky za vteřinu v HD kvalitě. Nikdo jiný nic podobného zatím nepřináší. S fotoaparátem od Sony tedy může být zábava, jako s žádným jiným telefonem. V případě 3D skenu si můžete nasnímat velmi věrohodně celý obličej nebo i hlavu, popřípadě jídlo a libovolné předměty. Ta pravá zábava pro mladé však je u kamery s rozšířenou realitou, díky které můžete fotit selfíčka jako nikdo jiný.

Selfie s rozšířenou realitou

Zhodnocení

V posledních letech není opravdu jednoduché hodnotit telefony od Sony. Přijde mi, že se snaží jít vlastní cestou, což se nemusí každému líbit. Ale pokud jste fanouškem značky, nebo si telefony Sony alespoň vyzkoušíte, možná jim také přijdete na chuť. Dá se to těžko vyjádřit, ale Sony má zkrátka pořád své kouzlo, jako málokterý z výrobců. A i nejnovější kousek XZ1 je krásným příkladem. Po dvou týdnech jsem si na jednoho z posledních Mohykánů v říši „bezrámečkových“ telefonů docela zvykl a neznámo proč i oblíbil.

Vlajkový model Sony Xperia XZ1 je na jednu stranu opět ve všech důležitých věcech bezchybný, ale zároveň vlastně není v ničem nejlepší, ať už jde o displej, výkon, fotoaparát, výdrž apod. A z toho v posledních letech zřejmě pramení časté nižší hodnocení v odborných recenzích. Ale zeptejte se majitelů, kteří si právě telefony od Sony pochvalují. Není to dokonalost parametrů ve výbavě, ale právě jisté kouzlo, které má jen málokterý výrobce. I nejnovější XZ1 tak zůstává spíše srdeční než rozumovou volbou. Za 17 tisíc korun dnes jinak stále seženete ještě vybavenější smartphony…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělá ergonomiePlus „pomalejší“ rychlonabíjení
Plus výbava bez větších chybPlus nemá bezdrátové nabíjení
Plus voděodolnostPlus nemá always-on displej
Plus stereo reproduktory
Plus dárek k předobjednávkám
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články