Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Recenze Sony Xperia XZ Premium: film pro pamětníky v HDR

  |  23 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Prémiové materiály, prémiové funkce, ale hlavně prémiový displej. To jsou devizy, kterými se teď druhdy odepisovaný japonský gigant snaží zaujmout zájemce o špičkový smartphone. Jak ale ukáže naše recenze, v záplavě oné „prémiovosti“ možná v Sony občas zapomínají na důležitější věci: třeba použitelnost.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Je to vlastně už celkem dávno, kdy jsem trávil čas se Sony Xperia XZ (recenze). Tedy jsem pěl ódy na její originální kouzlo a hlavně nekompromisní použitelnost. XZ Premium by měla být jakousi evolucí loňského modelu. Tady ale nastává problém: co vlastně rozumíme pojmem „evoluce“? Je to vývoj a přizpůsobení? Anebo spíše rozvinutí schopností? Akademické slovníky hovoří o obou možnostech. Pro Sony Xperia XZ Premium ovšem platí zejména ta druhá. Bohužel.

Sony Xperia XZ Premium: specifikace

Konstrukceskleněno-kovové tělo, 156 x 77 x 7,9 mm, 195 g, voděodolnost
Displej5,5″, 4K HDR, 3840 x 2160 px, 806 ppi
Operační systémAndroid 7.1 Nougat
Procesor8 jádrový, 2,45 GHz, Qualcomm Snapdragon 835
Paměť4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát19 Mpx, LED blesk, hybridní a prediktivní autofocus, laserový autofocus + přední 13 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů
Baterie3230 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost19 990 Kč, jaro 2017

Design a zpracování: všechno při starém. Bohužel.

Stejně jako každý pozná vozy BMW, troufnu si tvrdit, že každý už dnes pozná smartphony Sony. Klobouk dolů za takovou vytrvalost: i XZ Premium vypadá s trochou nadsázky dost podobně jako čtyři roky stará Xperia Z1 (recenze). Ne snad, že by se u Sony úplně zastavil čas. I tento konzervativní designový jazyk určitý vývoj zaznamenal. Kdo by však přecházel ze starého telefonu ihned na letošní vlajkovou loď, bude hned doma. Na svém místě je kombinace hned několika top-class materiálů, taktéž přítomny jsou charakteristické hrany a pravé úhly a bohužel také převeliké rámečky kolem obrazovky. Je to až neuvěřitelné. Světem už druhý rok cloumá móda „nekonečných“ displejů a Sony si dovoluje přijít s výtvorem, který oproti rozměrům displeje nakynul na stranách dohromady bezmála o centimetr a nad a pod obrazovkou hned o tři čísla. Omlouvám se laskavému čtenáři za vzedmutí vášní. Osobně ovšem nechápu, jak si něco podobného může dovolit výrobce, který hodlá být na trhu aspoň trochu úspěšný. Stačí vedle sebe položit Sony a Samsung Galaxy S8 (recenze) a neznalý člověk by podle mého názoru přízvisko „Premium“ rozhodně přidělil špatnému přístroji.

Nejde ale jen o pocity. Sony se totiž právě kvůli svým rozměrům velmi špatně ovládá. Před dvěma lety by to asi nikomu divné nepřišlo, průmyslový standard je dnes ale někde jinde a ty nejlepší telefony se dnes i díky zúženému displeji dají snadno zvládnout jednou rukou. U Sony se ale musíte neustále bát, že ho kvůli jeho celkové kluzkosti upustíte, kvůli tlustým rámečkům si lámete prsty a pohodlí nepřispívá ani rozhodnutí výrobce neumožnit zmenšení uživatelského prostředí v případě potřeby – další rudiment starých časů. K tomu všemu musíte dávat pozor na skleněné plochy. Nejen že po nich telefon snadno klouže po jakémkoli povrchu, ale ještě se extrémně škrábou a v neposlední řadě patlají. To naštěstí není u námi testované černé varianty tolik patrné. Ohlasy z recenzí stříbrné verze ovšem tak vstřícné nejsou.

Dost ale kritiky. I přes tato trestuhodná opomenutí je nutné Sony přiznat příkladnou kvalitu zpracování. Dokonce i plast, ze kterého jsou, dost možná díky lepší trakci, vyrobené boky, vyhlíží prémiově (i když z kovových bočnic konkurence sálá ještě hodnotnější pocit). Kov si výrobce nechal pro horní a spodní „pokličku“ těla s válcovitým průřezem. Přední a zadní strana se pak nesou ve znamení tvrzeného skla Gorilla Glass 5. Pod ním se vpředu skrývají nejen stereoreproduktory, kterými by nejspíš v Sony obhajovali přepálenou šířku rámečků, ale třeba i užitečná, byť relativně nenápadná stavová dioda.

Až na bocích ovšem zříme opravdu zajímavé věci. V první řadě detail, na který jsme také zvyklí spíše u telefonů o generace starších: slot na karty, jehož kryt se dá odklopit pouhým nehtem. Pod ním se ovšem v této kategorii unikátně skrývá místo pro dvě SIM karty naráz. Také čtečka otisků, umístěná po „soňácku” uprostřed pravého boku na zamykacím tlačítku, reaguje na dnešní dobu nečekaně pomalu. Prst je na ní po stisknutí tlačítka potřeba ještě chvíli podržet. Jeho bříško přes tím ovšem důkladně osušte a očistěte, jinak se odemknutí nedočkáte. Snad jen za jedinou staromilskou deviaci lze Sony pochválit – přesně tam, kde má být, se nachází hardwarová spoušť fotoaparátu. Tu už u konkurence bohužel vytlačila honba za co nejtenčím tělem.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Meizu je stále poměrně mladá značka. Smartphony s operačním systémem Android již však produkují od roku 2011, takže úplným nováčkem není.…

Mobilní zobrazení