Recenze BlackBerry Motion: a Android začal dávat smysl

Kanadsko-čínské BlackBerry/TCL přichází dosti překvapivě se zatím nejuniverzálnějším, nejodladěnějším a možná také nejhezčím a nejoriginálnějším modelem značky. Vůbec poprvé možná i v očích pravověrných ostružinářů obhájí svůj přechod na operační systém od Google.

BlackBerry Motion přitom původně žádné velké překvapení neslibovalo. Dotyková placka přináší podobné parametry jako na první pohled poutavější KeyOne. Ten vnesl do kanadských vod reinkarnaci hardwarové klávesnice a podle zatím nepotvrzených zpráv se plánuje i jeho nástupce. Změny jsou na Motionu patrné až na druhý pohled. O to více však překvapí zcela nová zkušenost týkající se uživatelského pohodlí a přívětivosti. Kdybych neznal BlackBerry a jeho neschopnost své výrobky propagovat, řekl bych, že toto může být historický průlom.

BlackBerry Motion: specifikace

Konstrukce kovové tělo + polykarbonát, 155 x 75 x 8,1 mm, ? g
Displej 5,5″, 1920 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 7.1.1 Nougat
Procesor 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až ? GB)
Fotoaparát 12 Mpx, 2x LED blesk + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů
Baterie 4000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost cca 10 200 Kč, listopad 2017

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Celkom.cz, kde si jej můžete zakoupit.


Design a zpracování: nesmekavá kostka útočí

Pokud máte stejně jako já nezapomenutelné zkušenosti s celoskleněnými mobily klouzajícími z desky stolu a tříštícími se na kusy, nemůžete nad designem nové ostružiny nezajásat. Začněme s popisem designu na zadní straně. Jen máloco charakterizuje ostružiny už hezkou řádku let lépe, než protiskluzový povrch s grafitovým vzorem. Ani Motion nezůstává pozadu, byť by staromilec mohl podotknout, že pro absolutní praktičnost by bylo lépe ponechat povrch s vysokou trakcí i na bocích telefonu podobně jako na pravěkém Q10 (recenze). Takto telefon po zapření mezi desktop a monitor přeci jen uklouzne.

Pravda, takhle si už telefony odkládá jen málokdo. Daleko více proto asi běžný zákazník ocení velmi povedený přechod výše zmíněné vrstvy do hliníkového rámu zbytku těla. Ten nemá jen podobu obdélníku obepínajícího boky telefonu jako u konkurence, ale zasahuje i do pětiny délky zad telefonu a pokračuje na čelní stranu v elegantním obloučku horní hrany nové ostružiny. Výsledný dojem se těžko popisuje, tento prvek působí jako zdánlivá prkotina, působí ale nadmíru elegantně. Tohle není jedna z obyčejných zaměnitelných placek. Obloukovým průřezem připomíná první Huawei, spolu s šedým broušeným kovem ale vypadá daleké lépe než někdejší čínské pokusy o stylový smartphone.

I přes nezpochybnitelnou dávku elegance a luxusu je ale BlackBerry Motion pořádný kousek telefonu. Za vše mluví i hmotnost 167 g. Na druhou stranu, BlackBerry KeyOne (recenze) je na tom ještě o 13 g hůře. V honbě za odstraněním přebytečných milimetrů a gramů však i přes všechny dobré designové nápady působí Motion poněkud anachronicky. Skromné boční rámečky lze ještě odpustit, nadměrnou bradu však už nikoli. Naštěstí ji výrobce dokázal využít pro ovládací prvky. Ani to už leckde nebývá zvykem a tlačítka mnohdy zbytečně zabírají plochu displeje. Ani to ale nezastře fakt, že Motion vám bude z kapsy od kalhot nepříjemně čouhat a ostré rohy tlačit do stehen.

Na výrazné bradě samozřejmě nacházíme také klávesu „Home“, zde v podobě fyzického knoflíku s logem výrobce skrývajícího čtečku otisků. Ta ovšem nepatří mezi nejlepší na trhu. Po většinu času funguje k naprosté spokojenosti: stačí se o tlačítko byť jen otřít bříškem prostu a je odemčeno. Pak ale přijde den, kdy Motion na odemykání zkrátka nemá náladu a ať se snažíte jakkoli, musíte se spolehnout na alternativní metodu odemykání. Stává se to bez jakékoli zřejmé příčiny, nikoli jen třeba při sportování, jak to mají ve zvyku iPhony. Naštěstí se to však přihodí jen zřídkakdy a jako odškodné nabízí BlackBerry ke čtečce přiřazené další funkce. Poklepáním se vrátíte o krok zpět, potažením směrem dolů se dá ovládat notifikační lišta. V při zapnutém fotoaparátu pak klepnutím na čtečku vyfotíte fotografii, kterou si neprohlédne nikdo, kdo nedisponuje vaším otiskem.

Telefon je velmi příjemně zpracovaný a milovníci „chlapáckých“ telefonů mu větší rozměry dozajista odpustí. Nejde jen o absentující vůli u ovládacích prvků nebo avizované krytí IP68. BlackBerry Motion je podle mých praktických zkušeností outdoorový telefon v kancelářském obleku. Jeden příklad za všechny: po pádu z výšky ze 150 cm na plovoucí podlahu jsem na telefonu nenašel ani škrábaneček – odštípl se totiž kus parkety… tolik k odolnosti. Nepoškrabatelnost displeje má pak zajistit unikátní designová vrstva, kvůli které TCL dokonce koupilo jednu startupovou společnost. Na displeji se zřejmě také díky tomu po dobu testování neobjevil jediný škrábaneček. Do redakce však už přišel Motion se dvěma mikroskopickými ťukanci na sklíčku. Těžko ovšem soudit, zda se jedná o vlastnost odlupující se vrstvy, anebo o mechanické poškození někým, kdo se rozhodl otestovat tvrdost nově vynalezené ochrany.

BlackBerry odminula také hodně zapracovalo na ovladatelnosti. Pamatujete na uživatelské zmatení z přemíry knoflíků na bocích, které pravidelně v minulosti u ostružin hrozilo? Teď je mu konec. Nalevo nalezneme jen šuplíček na paměťovou a SIM kartu (v evropské verzi bohužel jen jednu), zbytek knoflíků se pak zjevil na straně pravé. Proč taková pozornost právě bočním ovládacím prvkům? Stejně jako v minulosti tak i teď BlackBerry přináší tzv. Convenience Key – klávesu, na níž si můžete naprogramovat téměř jakoukoli funkci od spuštění aplikace až po pokynu k vytvoření události v kalendáři, volání konkrétnímu kontaktu nebo napsání zprávy v libovolném messengeru. Zatímco u minulých modelů se tato klávesa nacházela v opozici k zamykacímu tlačítku, teď našla své místo pod ním. A byl to dobrý tah. U starších ostružin jsem si tlačítka pletl zpravidla až do konce testu, současné ovládání mi přešlo do krve takřka okamžitě.

Displej, ovládání a baterie: splněné ambice

Ostružiny nikdy nevynikaly svými displeji. O tom, který přináší Blackberry Motion se dá říci jediné – je v pohodě. Nebudí žádné emoce, asi se nebude rozplývat nad přesnými barvami, rozsahem jasu ani hloubkou černé. Na druhou stranu si také nebudete na nic stěžovat. Jedná se o 5,5palcový IPS zobrazovač s Full HD rozlišením a jemností něco málo přes 400 ppi, tedy dost podobnou hodnotou, jakou známe z iPhonů s přízviskem Plus. Pokud vedle sebe položíte obě aktuálně nejnovější Blackberries, tedy Motion a KeyOne, zjistíte, že co přirozenosti barev týče, vítězí Motion, v rozsahu jasu zase jeho klávesnicový bratříček. Ještě jednou ale musím zopakovat – ani jeden z parametrů nepředstavuje problém. Nikdy jsem se nepřistihl, že bych na kvalitu displeje žehral. Jen zde chybí jakýsi „wow efekt“, který často přichází u vymazlených zobrazovačů telefonů vyšších tříd.

Co si však aplaus rozhodně zaslouží, to je grafická nadstavba nad čistým Androidem. Píšu to v každé recenzi androidové ostružiny, napíšu to i teď – BlackBerry Launcher ve spojení se softwarovými službami kanadské společnosti je nejambicioznější přestavba googlovského operačního systému na trhu, která přitom nezasahuje do grafické čistoty prostředí. O jediném triku, co BlackBerry Motion umí nelze říct, že by zde byl obsažen samoúčelně. Ba co víc – oproti minulosti v Kanadě výrazně zapracovali na odladění svých aplikací, které už nelagují, nesekají se a fungují se zbytkem prostředí v naprosté harmonii.

To představuje významnou změnu ve vnímání jinak průměrně dimenzovaného telefonu. Jen pro připomenutí: Motion přichází s úsporným, ale přesto obstarožním čipsetem Qualcomm Snapdragon 625 a pouhými 32GB vnitřního prostoru, z něhož je uživatelsky přístupných 27 GB. Jedinou změnu k lepšímu oproti minulým letům znamenají konečně optimální 4 GB operační paměti. To vše dává v benchmarku AnTuTu dohromady nikterak oslnivý výsledek necelých 60 000 bodů. Za tohle, že chtějí v BlackBerry 12 tisíc? S odsudky ještě prosím počkejte.

 

Kde nově nalezená plynulost ovládání pomáhá nejvíce, to je bezesporu BlackBerry Hub – místo, kde se sbíhají všechny notifikace ze všech aplikací a pokročilý e-mailový klient v jednom. Ještě jsem nenašel praktičtější aplikaci, která vás přinutí nezapomenout na žádnou nevyřízenou komunikaci. Jeho možnosti jsou nepřeberné – od odlišení jednotlivých komunikačních kanálů barvami až po podporu gest, kterým můžete nastavit libovolné funkce. V základu dokážou smazat jednotlivou konverzaci, nebo posunout její připomenutí o zvolený čas. Ale nejen to: Hub může zobrazovat jiné komunikační kanály v práci, jiné, když jste doma. Možnosti nastavení a možností přesahují hranice tohoto článku, proto jen jeden tip na závěr. Hub už na nových ostružinách není přímo součástí systému, ale samostatnou aplikací – přišel proto například o skvělou možnost spuštění gestem. Pokud si ale nastavíte jeho widget hned na první obrazovku, Motion se hned promění na nekompromisní profesionální komunikátor.

Hubu sekunduje také nejlepší vyhledávání na mobilním trhu. Bez legrace. Aplikace, kterou BlackBerry piluje už po mnoho generací svých přístrojů, totiž nejen že dokáže vyhledávat prakticky ve všem, co telefon obsahuje, navíc ale zvládá také pokročilé pokyny. Nastavíte-li si její spuštění na Convenience Key (jako jsem to udělal já), stačí jen stisknout tlačítko a začít psát kupříkladu „volat Táta“ a ještě, než to dopíšete, telefon už nabízí možnost vytočit příslušné číslo. Podobně se to má i s maily nebo SMS zprávami.

 

Tento kancelářský set pak doplňuje ještě tzv. Karta produktivity, která se vysouvá z boku displeje a obsahuje všechny důležité připomínky, dnešní program, rychlý přístup ke kontaktům, a obdobně. S těmito aplikacemi se setká nutně každý uživatel. Ten, co by chtěl vyždímat možnosti zabezpečení BlackBerry ještě víc, může využít i vestavěný trezor na hesla, povedenou poznámkovou aplikaci Notable nebo jeden z nejpřehlednějších kalendářů na trhu přímo z ostružinové dílny. Ten umí oproti konkurenci například velmi podrobně nastavit chování telefonu podle toho, jakou schůzku právě absolvujete.

Změny v prostředí se však netýkají jen vestavěných aplikací, které můžete za měsíční paušál využívat i na jakémkoli jiném telefonu s androidem (na Motionu jsou samozřejmě všechny zdarma). Stejně jako už dříve se přímo na pracovní ploše setkáme s možností potažením po ikonách aplikací spouštět jejich widgety v novém okně, podobně jako to umí iPhony pomocí 3D Touch. Ohromným vylepšením však prošla zejména klávesnice BlackBerry s návykovou predikcí pomocí „přihazování“ slov do textového pole sklouznutím prstu po příslušné klávese. Nově totiž klávesnice obsahuje speciální vzhled pro jemný pohyb v textu a jeho označování – není to tak praktické jako 3D Touch na i klávesnici Apple, ale zase je zde označování výrazně předvídatelnější a přesnější.

 

Vyjmenovávání dalších aplikací, které v BlackBerry pravidelně jako dárek přibalují a tvoří dohromady téměř dokonalý ekosystém, je nad možnosti recenze. Výsledek, je ale pokaždé stejný – s BlackBerry si pořídíte nejbezpečnější Android, jaký můžete mít. Nejen že je celý obsah telefonu šifrován, ale nad úrovní zabezpečení dohlíží samostatná systémová aplikace DTek. Ta hlídá nejen to, zda jste vše zabezpečili na uživatelské úrovni, ale dokáže i upozornit na neobvyklé chování aplikací, které by snad chtěly přistupovat někam, kam nemají nárok, nebo se o to snažily příliš často. Paranoia společnosti (v pozitivním slova smyslu) jde tak daleko, že lze dokonce obrazovku kdykoli znepřístupnit cizím očím šmírujícím zpoza ramene jejím ztmavením a pro čtení ponechat jen úzký proužek textu – to celé se nazývá BlackBerry Shade. Zkrátka a dobře: v softwarovém ohledu nenajdete výjimečnější a propracovanější telefon, což leckomu částečně vynahradí nepříliš štědře disponovaný hardware.

   

I ten však má své opodstatnění a není těžké ho odhalit. Tak schválně – kdy jste naposledy viděli telefon s kapacitou akumulátoru 4000 mAh? Když se toto velkorysé číslo spojí se sice výběhovým, ale o to úspornějším procesorem, dostáváme se v otázce výdrže baterie na velmi nadprůměrná čísla. Ve víkendovém režimu dotykové ostružině nedělá problém zůstat naživu tři dny v kuse. A i ty nejnáročnější dny s šesti hodinami Screen On Time a dvěma hodinami hovorů mi nedělalo problém usínat s třiceti procenty zbývající kapacity baterie. Vyjádřeno v číslech: průměrná výdrž BlackBerry v plné pracovní zátěži činila během testu kolem 30 hodin. To vše ještě rozšiřuje možnost rychlého nabíjení doplněná o hezký detail ukazatele zbývající doby nabití barevným pruhem na kraji displeje. K dokonalosti snad chybí jen podpora bezdrátových nabíječek, jakkoli tato nebývá v této cenové kategorii obvyklá u žádného z výrobců.

Fotoaparát a multimédia: z úředníka fotografa neuděláš

Co si budeme povídat, jen málokdo si pořizuje BlackBerry primárně k pořizování fotografií. I přes řadu výhrad ke kvalitě fotoaparátu je však nutné TCL pochválit – oproti původním kanadským přístrojům, které byly kvalitou svých fotografií spíše pro smích, představují nové telefony s Androidem skutečný pokrok. Nečekejte však rozhodně obrazovou kvalitu Samsungu Galaxy S8 nebo nejnovějších iPhonů. Fotoaparát je ale použitelný ve většině situací a nezpůsobí svému majiteli žádnou pernou chvilku. Co se funkčního vybavení týče, jedná se o dostatečný standard. Kromě už zmiňované možnosti fotit tzv. „do trezoru“ zaujme například i uživatelská kompenzace expozice přímo v „hledáčku“ i v automatickém režimu.

Tato možnost se opravdu hodí – pokud ji nevyužijete, budou se vám fotografie z Motionu zdát přeci jen poněkud podexponované. Leckdo by mohl mít výhrady také ke studenějšímu spektru barev, nebo k tomu, že v interiérech nezvládá BlackBerry rychle zaostřovat. Na druhou stranu se statečně činí i v tmavém prostředí o co největší rychlost závěrky, byť je na výsledných fotografiích nakonec znát intenzivní zapojení softwarových trpaslíčků.

Jak fotí BlackBerry Motion?

To samé bohužel platí i pro záznam videa a pohříchu zejména pro jeho variantu v nejvyšším nabízeném 4K 30fps rozlišení. Ta kvůli nemožnosti softwarové stabilizace působí o řád horším dojmem, a pro lepší kvalitu je paradoxně výhodnější ponechat rozlišení na hodnotě Full HD o 60 snímcích. Tehdy se do práce zapojí softwarová stabilizace, která je schopna udržet švenky nehybné a dobře filtrovat i kameramanovu chůzi.

Závěr

Nemá cenu si zastírat, že prodejům mobilních telefonů se značkou BlackBerry se nedaří nijak dobře. Zástupci producentské společnosti TCL odmítají konkrétní čísla zveřejňovat a spekulace komentovat. Jako někdejší „blackberrista“ bych kanadsko-čínskému konsorciu přál úspěch. Motion má svým vzhledem i zaměření, kteréžto faktory jsou oba proti většinovému proudu, šanci oslovit nikoli nevýznamnou skupinu zákazníků – profesionálů. Cena není na danou kategorii z nejnižších. Za 12 tisíc už můžete pořídit špičkové Huawei a pokud nepatříte mezi obdivovatele softwarových řešení BlackBerry, poslouží vám možná ještě lépe. Pokud bych však nový telefon hledal já, budu o Motionu hodně uvažovat. Vypadá skvěle, dobře se ovládá a pokud překousnu ne zcela kvalitní fotoaparát, jedná se o skvělý profesionální nástroj. Podobně smýšlejících profesionálů se podle mě najde víc než dost.

To ovšem jen v případě, že se k nim informace o samotné existenci BlackBerry Motion dostane. Propagace nových modelů je opět mizivá a o přednostech jako „velká baterie“ nebo „neotřelé řešení komunikační produktivity“ se bohužel na plakátech přesvědčuje jen velmi obtížně. Dá se tedy čekat, že důvod, proč si za jen o něco málo vyšší cenu nepořídit přeci jen elegantnější, výkonnější a propagovanější Samsung Galaxy S8, budou i manažeři a ostatní profesionálové, hledat jen velmi těžko.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 elegantní design slabší fotoaparát
 pracovní schopnosti občas ne úplně funkční čtečka
maximálně zabezpečený systém
skvělá výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze BlackBerry Motion: a Android začal dávat smysl

Kanadsko-čínské BlackBerry/TCL přichází dosti překvapivě se zatím nejuniverzálnějším, nejodladěnějším a možná také nejhezčím a nejoriginálnějším modelem značky. Vůbec poprvé možná i v očích pravověrných ostružinářů obhájí svůj přechod na operační systém od Google.

BlackBerry Motion přitom původně žádné velké překvapení neslibovalo. Dotyková placka přináší podobné parametry jako na první pohled poutavější KeyOne. Ten vnesl do kanadských vod reinkarnaci hardwarové klávesnice a podle zatím nepotvrzených zpráv se plánuje i jeho nástupce. Změny jsou na Motionu patrné až na druhý pohled. O to více však překvapí zcela nová zkušenost týkající se uživatelského pohodlí a přívětivosti. Kdybych neznal BlackBerry a jeho neschopnost své výrobky propagovat, řekl bych, že toto může být historický průlom.

BlackBerry Motion: specifikace

Konstrukce kovové tělo + polykarbonát, 155 x 75 x 8,1 mm, ? g
Displej 5,5″, 1920 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 7.1.1 Nougat
Procesor 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až ? GB)
Fotoaparát 12 Mpx, 2x LED blesk + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů
Baterie 4000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost cca 10 200 Kč, listopad 2017

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Celkom.cz, kde si jej můžete zakoupit.


Design a zpracování: nesmekavá kostka útočí

Pokud máte stejně jako já nezapomenutelné zkušenosti s celoskleněnými mobily klouzajícími z desky stolu a tříštícími se na kusy, nemůžete nad designem nové ostružiny nezajásat. Začněme s popisem designu na zadní straně. Jen máloco charakterizuje ostružiny už hezkou řádku let lépe, než protiskluzový povrch s grafitovým vzorem. Ani Motion nezůstává pozadu, byť by staromilec mohl podotknout, že pro absolutní praktičnost by bylo lépe ponechat povrch s vysokou trakcí i na bocích telefonu podobně jako na pravěkém Q10 (recenze). Takto telefon po zapření mezi desktop a monitor přeci jen uklouzne.

Pravda, takhle si už telefony odkládá jen málokdo. Daleko více proto asi běžný zákazník ocení velmi povedený přechod výše zmíněné vrstvy do hliníkového rámu zbytku těla. Ten nemá jen podobu obdélníku obepínajícího boky telefonu jako u konkurence, ale zasahuje i do pětiny délky zad telefonu a pokračuje na čelní stranu v elegantním obloučku horní hrany nové ostružiny. Výsledný dojem se těžko popisuje, tento prvek působí jako zdánlivá prkotina, působí ale nadmíru elegantně. Tohle není jedna z obyčejných zaměnitelných placek. Obloukovým průřezem připomíná první Huawei, spolu s šedým broušeným kovem ale vypadá daleké lépe než někdejší čínské pokusy o stylový smartphone.

I přes nezpochybnitelnou dávku elegance a luxusu je ale BlackBerry Motion pořádný kousek telefonu. Za vše mluví i hmotnost 167 g. Na druhou stranu, BlackBerry KeyOne (recenze) je na tom ještě o 13 g hůře. V honbě za odstraněním přebytečných milimetrů a gramů však i přes všechny dobré designové nápady působí Motion poněkud anachronicky. Skromné boční rámečky lze ještě odpustit, nadměrnou bradu však už nikoli. Naštěstí ji výrobce dokázal využít pro ovládací prvky. Ani to už leckde nebývá zvykem a tlačítka mnohdy zbytečně zabírají plochu displeje. Ani to ale nezastře fakt, že Motion vám bude z kapsy od kalhot nepříjemně čouhat a ostré rohy tlačit do stehen.

Na výrazné bradě samozřejmě nacházíme také klávesu „Home“, zde v podobě fyzického knoflíku s logem výrobce skrývajícího čtečku otisků. Ta ovšem nepatří mezi nejlepší na trhu. Po většinu času funguje k naprosté spokojenosti: stačí se o tlačítko byť jen otřít bříškem prostu a je odemčeno. Pak ale přijde den, kdy Motion na odemykání zkrátka nemá náladu a ať se snažíte jakkoli, musíte se spolehnout na alternativní metodu odemykání. Stává se to bez jakékoli zřejmé příčiny, nikoli jen třeba při sportování, jak to mají ve zvyku iPhony. Naštěstí se to však přihodí jen zřídkakdy a jako odškodné nabízí BlackBerry ke čtečce přiřazené další funkce. Poklepáním se vrátíte o krok zpět, potažením směrem dolů se dá ovládat notifikační lišta. V při zapnutém fotoaparátu pak klepnutím na čtečku vyfotíte fotografii, kterou si neprohlédne nikdo, kdo nedisponuje vaším otiskem.

Telefon je velmi příjemně zpracovaný a milovníci „chlapáckých“ telefonů mu větší rozměry dozajista odpustí. Nejde jen o absentující vůli u ovládacích prvků nebo avizované krytí IP68. BlackBerry Motion je podle mých praktických zkušeností outdoorový telefon v kancelářském obleku. Jeden příklad za všechny: po pádu z výšky ze 150 cm na plovoucí podlahu jsem na telefonu nenašel ani škrábaneček – odštípl se totiž kus parkety… tolik k odolnosti. Nepoškrabatelnost displeje má pak zajistit unikátní designová vrstva, kvůli které TCL dokonce koupilo jednu startupovou společnost. Na displeji se zřejmě také díky tomu po dobu testování neobjevil jediný škrábaneček. Do redakce však už přišel Motion se dvěma mikroskopickými ťukanci na sklíčku. Těžko ovšem soudit, zda se jedná o vlastnost odlupující se vrstvy, anebo o mechanické poškození někým, kdo se rozhodl otestovat tvrdost nově vynalezené ochrany.

BlackBerry odminula také hodně zapracovalo na ovladatelnosti. Pamatujete na uživatelské zmatení z přemíry knoflíků na bocích, které pravidelně v minulosti u ostružin hrozilo? Teď je mu konec. Nalevo nalezneme jen šuplíček na paměťovou a SIM kartu (v evropské verzi bohužel jen jednu), zbytek knoflíků se pak zjevil na straně pravé. Proč taková pozornost právě bočním ovládacím prvkům? Stejně jako v minulosti tak i teď BlackBerry přináší tzv. Convenience Key – klávesu, na níž si můžete naprogramovat téměř jakoukoli funkci od spuštění aplikace až po pokynu k vytvoření události v kalendáři, volání konkrétnímu kontaktu nebo napsání zprávy v libovolném messengeru. Zatímco u minulých modelů se tato klávesa nacházela v opozici k zamykacímu tlačítku, teď našla své místo pod ním. A byl to dobrý tah. U starších ostružin jsem si tlačítka pletl zpravidla až do konce testu, současné ovládání mi přešlo do krve takřka okamžitě.

Displej, ovládání a baterie: splněné ambice

Ostružiny nikdy nevynikaly svými displeji. O tom, který přináší Blackberry Motion se dá říci jediné – je v pohodě. Nebudí žádné emoce, asi se nebude rozplývat nad přesnými barvami, rozsahem jasu ani hloubkou černé. Na druhou stranu si také nebudete na nic stěžovat. Jedná se o 5,5palcový IPS zobrazovač s Full HD rozlišením a jemností něco málo přes 400 ppi, tedy dost podobnou hodnotou, jakou známe z iPhonů s přízviskem Plus. Pokud vedle sebe položíte obě aktuálně nejnovější Blackberries, tedy Motion a KeyOne, zjistíte, že co přirozenosti barev týče, vítězí Motion, v rozsahu jasu zase jeho klávesnicový bratříček. Ještě jednou ale musím zopakovat – ani jeden z parametrů nepředstavuje problém. Nikdy jsem se nepřistihl, že bych na kvalitu displeje žehral. Jen zde chybí jakýsi „wow efekt“, který často přichází u vymazlených zobrazovačů telefonů vyšších tříd.

Co si však aplaus rozhodně zaslouží, to je grafická nadstavba nad čistým Androidem. Píšu to v každé recenzi androidové ostružiny, napíšu to i teď – BlackBerry Launcher ve spojení se softwarovými službami kanadské společnosti je nejambicioznější přestavba googlovského operačního systému na trhu, která přitom nezasahuje do grafické čistoty prostředí. O jediném triku, co BlackBerry Motion umí nelze říct, že by zde byl obsažen samoúčelně. Ba co víc – oproti minulosti v Kanadě výrazně zapracovali na odladění svých aplikací, které už nelagují, nesekají se a fungují se zbytkem prostředí v naprosté harmonii.

To představuje významnou změnu ve vnímání jinak průměrně dimenzovaného telefonu. Jen pro připomenutí: Motion přichází s úsporným, ale přesto obstarožním čipsetem Qualcomm Snapdragon 625 a pouhými 32GB vnitřního prostoru, z něhož je uživatelsky přístupných 27 GB. Jedinou změnu k lepšímu oproti minulým letům znamenají konečně optimální 4 GB operační paměti. To vše dává v benchmarku AnTuTu dohromady nikterak oslnivý výsledek necelých 60 000 bodů. Za tohle, že chtějí v BlackBerry 12 tisíc? S odsudky ještě prosím počkejte.

 

Kde nově nalezená plynulost ovládání pomáhá nejvíce, to je bezesporu BlackBerry Hub – místo, kde se sbíhají všechny notifikace ze všech aplikací a pokročilý e-mailový klient v jednom. Ještě jsem nenašel praktičtější aplikaci, která vás přinutí nezapomenout na žádnou nevyřízenou komunikaci. Jeho možnosti jsou nepřeberné – od odlišení jednotlivých komunikačních kanálů barvami až po podporu gest, kterým můžete nastavit libovolné funkce. V základu dokážou smazat jednotlivou konverzaci, nebo posunout její připomenutí o zvolený čas. Ale nejen to: Hub může zobrazovat jiné komunikační kanály v práci, jiné, když jste doma. Možnosti nastavení a možností přesahují hranice tohoto článku, proto jen jeden tip na závěr. Hub už na nových ostružinách není přímo součástí systému, ale samostatnou aplikací – přišel proto například o skvělou možnost spuštění gestem. Pokud si ale nastavíte jeho widget hned na první obrazovku, Motion se hned promění na nekompromisní profesionální komunikátor.

Hubu sekunduje také nejlepší vyhledávání na mobilním trhu. Bez legrace. Aplikace, kterou BlackBerry piluje už po mnoho generací svých přístrojů, totiž nejen že dokáže vyhledávat prakticky ve všem, co telefon obsahuje, navíc ale zvládá také pokročilé pokyny. Nastavíte-li si její spuštění na Convenience Key (jako jsem to udělal já), stačí jen stisknout tlačítko a začít psát kupříkladu „volat Táta“ a ještě, než to dopíšete, telefon už nabízí možnost vytočit příslušné číslo. Podobně se to má i s maily nebo SMS zprávami.

 

Tento kancelářský set pak doplňuje ještě tzv. Karta produktivity, která se vysouvá z boku displeje a obsahuje všechny důležité připomínky, dnešní program, rychlý přístup ke kontaktům, a obdobně. S těmito aplikacemi se setká nutně každý uživatel. Ten, co by chtěl vyždímat možnosti zabezpečení BlackBerry ještě víc, může využít i vestavěný trezor na hesla, povedenou poznámkovou aplikaci Notable nebo jeden z nejpřehlednějších kalendářů na trhu přímo z ostružinové dílny. Ten umí oproti konkurenci například velmi podrobně nastavit chování telefonu podle toho, jakou schůzku právě absolvujete.

Změny v prostředí se však netýkají jen vestavěných aplikací, které můžete za měsíční paušál využívat i na jakémkoli jiném telefonu s androidem (na Motionu jsou samozřejmě všechny zdarma). Stejně jako už dříve se přímo na pracovní ploše setkáme s možností potažením po ikonách aplikací spouštět jejich widgety v novém okně, podobně jako to umí iPhony pomocí 3D Touch. Ohromným vylepšením však prošla zejména klávesnice BlackBerry s návykovou predikcí pomocí „přihazování“ slov do textového pole sklouznutím prstu po příslušné klávese. Nově totiž klávesnice obsahuje speciální vzhled pro jemný pohyb v textu a jeho označování – není to tak praktické jako 3D Touch na i klávesnici Apple, ale zase je zde označování výrazně předvídatelnější a přesnější.

 

Vyjmenovávání dalších aplikací, které v BlackBerry pravidelně jako dárek přibalují a tvoří dohromady téměř dokonalý ekosystém, je nad možnosti recenze. Výsledek, je ale pokaždé stejný – s BlackBerry si pořídíte nejbezpečnější Android, jaký můžete mít. Nejen že je celý obsah telefonu šifrován, ale nad úrovní zabezpečení dohlíží samostatná systémová aplikace DTek. Ta hlídá nejen to, zda jste vše zabezpečili na uživatelské úrovni, ale dokáže i upozornit na neobvyklé chování aplikací, které by snad chtěly přistupovat někam, kam nemají nárok, nebo se o to snažily příliš často. Paranoia společnosti (v pozitivním slova smyslu) jde tak daleko, že lze dokonce obrazovku kdykoli znepřístupnit cizím očím šmírujícím zpoza ramene jejím ztmavením a pro čtení ponechat jen úzký proužek textu – to celé se nazývá BlackBerry Shade. Zkrátka a dobře: v softwarovém ohledu nenajdete výjimečnější a propracovanější telefon, což leckomu částečně vynahradí nepříliš štědře disponovaný hardware.

   

I ten však má své opodstatnění a není těžké ho odhalit. Tak schválně – kdy jste naposledy viděli telefon s kapacitou akumulátoru 4000 mAh? Když se toto velkorysé číslo spojí se sice výběhovým, ale o to úspornějším procesorem, dostáváme se v otázce výdrže baterie na velmi nadprůměrná čísla. Ve víkendovém režimu dotykové ostružině nedělá problém zůstat naživu tři dny v kuse. A i ty nejnáročnější dny s šesti hodinami Screen On Time a dvěma hodinami hovorů mi nedělalo problém usínat s třiceti procenty zbývající kapacity baterie. Vyjádřeno v číslech: průměrná výdrž BlackBerry v plné pracovní zátěži činila během testu kolem 30 hodin. To vše ještě rozšiřuje možnost rychlého nabíjení doplněná o hezký detail ukazatele zbývající doby nabití barevným pruhem na kraji displeje. K dokonalosti snad chybí jen podpora bezdrátových nabíječek, jakkoli tato nebývá v této cenové kategorii obvyklá u žádného z výrobců.

Fotoaparát a multimédia: z úředníka fotografa neuděláš

Co si budeme povídat, jen málokdo si pořizuje BlackBerry primárně k pořizování fotografií. I přes řadu výhrad ke kvalitě fotoaparátu je však nutné TCL pochválit – oproti původním kanadským přístrojům, které byly kvalitou svých fotografií spíše pro smích, představují nové telefony s Androidem skutečný pokrok. Nečekejte však rozhodně obrazovou kvalitu Samsungu Galaxy S8 nebo nejnovějších iPhonů. Fotoaparát je ale použitelný ve většině situací a nezpůsobí svému majiteli žádnou pernou chvilku. Co se funkčního vybavení týče, jedná se o dostatečný standard. Kromě už zmiňované možnosti fotit tzv. „do trezoru“ zaujme například i uživatelská kompenzace expozice přímo v „hledáčku“ i v automatickém režimu.

Tato možnost se opravdu hodí – pokud ji nevyužijete, budou se vám fotografie z Motionu zdát přeci jen poněkud podexponované. Leckdo by mohl mít výhrady také ke studenějšímu spektru barev, nebo k tomu, že v interiérech nezvládá BlackBerry rychle zaostřovat. Na druhou stranu se statečně činí i v tmavém prostředí o co největší rychlost závěrky, byť je na výsledných fotografiích nakonec znát intenzivní zapojení softwarových trpaslíčků.

Jak fotí BlackBerry Motion?

To samé bohužel platí i pro záznam videa a pohříchu zejména pro jeho variantu v nejvyšším nabízeném 4K 30fps rozlišení. Ta kvůli nemožnosti softwarové stabilizace působí o řád horším dojmem, a pro lepší kvalitu je paradoxně výhodnější ponechat rozlišení na hodnotě Full HD o 60 snímcích. Tehdy se do práce zapojí softwarová stabilizace, která je schopna udržet švenky nehybné a dobře filtrovat i kameramanovu chůzi.

Závěr

Nemá cenu si zastírat, že prodejům mobilních telefonů se značkou BlackBerry se nedaří nijak dobře. Zástupci producentské společnosti TCL odmítají konkrétní čísla zveřejňovat a spekulace komentovat. Jako někdejší „blackberrista“ bych kanadsko-čínskému konsorciu přál úspěch. Motion má svým vzhledem i zaměření, kteréžto faktory jsou oba proti většinovému proudu, šanci oslovit nikoli nevýznamnou skupinu zákazníků – profesionálů. Cena není na danou kategorii z nejnižších. Za 12 tisíc už můžete pořídit špičkové Huawei a pokud nepatříte mezi obdivovatele softwarových řešení BlackBerry, poslouží vám možná ještě lépe. Pokud bych však nový telefon hledal já, budu o Motionu hodně uvažovat. Vypadá skvěle, dobře se ovládá a pokud překousnu ne zcela kvalitní fotoaparát, jedná se o skvělý profesionální nástroj. Podobně smýšlejících profesionálů se podle mě najde víc než dost.

To ovšem jen v případě, že se k nim informace o samotné existenci BlackBerry Motion dostane. Propagace nových modelů je opět mizivá a o přednostech jako „velká baterie“ nebo „neotřelé řešení komunikační produktivity“ se bohužel na plakátech přesvědčuje jen velmi obtížně. Dá se tedy čekat, že důvod, proč si za jen o něco málo vyšší cenu nepořídit přeci jen elegantnější, výkonnější a propagovanější Samsung Galaxy S8, budou i manažeři a ostatní profesionálové, hledat jen velmi těžko.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 elegantní design slabší fotoaparát
 pracovní schopnosti občas ne úplně funkční čtečka
maximálně zabezpečený systém
skvělá výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."