Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze BlackBerry KeyOne: poslední svého druhu?

  |  6 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nová ostružina BlackBerry KeyOne má definitivně rozlousknout kruciální otázku: patří hardwarovým klávesnicím na telefonech budoucnost, anebo se kanadsko-čínské konsorcium definitivně zařadí mezi cimrmanovské pionýry slepých uliček? Také to ukáže recenze možná sice ne nejlepšího, ale rozhodně nejoriginálnějšího telefonu letošního roku.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Testování přístrojů od BlackBerry pro mě osobně nikdy nebývá jednoduché. Patřím totiž mezi posledních asi deset uživatelů na světě, co tvrdí, že letitý operační systém BB OS10 je to nejlepší, co kdy kdo pro smartphony vytvořil. Pokud by si to samé mysleli i vývojáři a velké softwarové korporace, nejspíš bych dodnes požívat obstarožní BlackBerry Q10. Zasvěcenci ovšem vědí, že v těchto dnech už bych na něm nespustil ani Facebook, ani většinu messengerů. Od okamžiku, kdy jsem na svém tehdejším přístroji začal mít problémy byť jen přijímat poštu na účtu od Google a byl nucen přestoupit k jablečné platformě, čekám na stroj, který mi umožní se k BlackBerry důstojně vrátit.

Miluju hardwarovou klávesnici. Zejména tu od BlackBerry. Zbožňuju klávesové zkratky, nemůžu se nabažit psaní poslepu, každou chvíli využívám možnosti změnit ji v optický trackpad. To vše jsou vlastnosti, které v historii mobilní telefonie přinesly jen tři přístroje: BlackBerry Passport (labutí píseň systému OS10), BlackBerry Priv (rozvrzaný vysouvák s klávesnicí konzistence jahodového želé), a nyní BlackBerry KeyOne.

Čekal jsem, že se v Kanadě (potažmo Číně, protože ostružinové přístroje produkuje se svolením centrály ve Waterloo čínská TCL) poučili z minulých chyb. Čekal jsem, že se mi v ruce octne nekompromisní pracovní nástroj. Čekal jsem zkrátka BlackBerry. Toto mé očekávání se ovšem naplnilo jen zčásti.

BlackBerry KeyOne: specifikace

Konstrukcekovové tělo, 149 x 73 x 9,4 mm, 180 g
Displej4,5“, IPS LCD, 1620 x 1080 px, 433 ppi
Operační systémAndroid 7.1 Nougat
Procesor8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty
Fotoaparát12 Mpx, LED blesk, autofocus, 4K video + přední 8 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, Glonass, čtečka otisků
Baterie3 505 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnostcca 16 200 Kč, duben 2017

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Design a zpracování – Passport se vrací

Pro jistotu ještě jednou pro ty, kteří z nějakého důvodu nikdy neviděli žádnou z požehnaného množství fotografií nového BlackBerry KeyOne: další podobný telefon na trhu nenajdete. Po 4,5palcovým dislejem se rozprostírá hardwarová klávesnice a přifukuje přístroj až do dimenzí blížícím se novým „dlouhým“ Samsungům Galaxy S8. Na rozdíl od nich ale spíš než žiletku připomíná BlackBerry cihlu nebo pěstní klín. Stylu zkrátka BlackBerry moc nepobralo, to od něj ale asi ani nikdo nečekal. I když jsem ani po dvou týdnech nebyl schopen jednoznačně potvrdit, že se mi líbí, jedno mu ani jeho kritici upřít nemohou: je bezpříkladně účelné. Jak 180g hmotnost, tak i silnější pas mají své opodstatnění a odpustíte kvůli tomu i silné rámečky kolem displeje, celkovou staromilskost designu nebo podružnosti typu nepřesně lícujících proužků antény vetknutých do hliníkového rámu (pravda, toho si asi všimnou jen uživatelé nejdražších vlajkových lodí, které si zakládají na absolutní jednolitosti svých šasi). Všemi těmito atributy nový KeyOne nejvíc připomíná poslední model značky s OS10 – téměř čtvercový a neméně mohutný BlackBerry Passport.

Za výše zmíněné přirovnání k pěstnímu klínu se Kanaďanům omlouvám. Přesně jeho funkci nejužitečnějšího nástroje široko daleko chce ovšem BlackBerry hrát: pěstní klín moderního muže. Po pár dnech užívání mi začala být vyšší hmotnost naopak sympatická – není to nic příliš praktického, v kombinaci s kovovým tělem ale BlackBerry KeyOne začne v mysli městského muže sehrávat roli sekery postmoderního metropolitního dřevorubce. K tomu dopomáhají i drobné detaily, jako třeba klasická „ostružinovská“ protiskluzová vrstva, která tvoří záda telefonu. Působí stylově, na omak příjemně a navíc se vám telefon nikdy po žádném povrchu nezačne klouzat (rozbité displeje celoskleněných přístrojů od Sony by o podobných nehodách mohly psát celé ságy). Zaoblené hrany napomáhající k příjemnému držení a neobvykle působící useknutá hrana horní pak přeci jen trochu stylu tomuto mastodontovi dodávají.

Své místo na čelní straně našla i tradiční LED dioda, která sice dokáže blikat všemi barvami, při pohledu na její titěrnost se ovšem pamětníci klasických ostružin mohou jen ironicky pousmát. Přítomen je také šuplíček na SIM kartu a paměťovou kartu (kterou kvůli skromnému vnitřnímu prostoru 32 GB dozajista upotřebíte), USB-C nabíjecí konektor, dvojice hodně hlasitých reproduktorů na spodní straně, 3,5mm jack konektor a po ostružinovském zvyku také přehršle ovládacích tlačítek. V BlackBerry se odmítli poučit z výtek uživatelů a zamykací knoflík proto stále najdete hodně neprakticky vlevo nahoře mimo dosah prstů většiny lidí s běžnou velikostí ruky.

Místo, kde by lock-button logicky měl být naopak zabral takzvaný „Convenience key“, tedy klávesa rychlé volby, jíž můžete přiřadit libovolnou funkci. Někomu se to může zdát praktické, já však tvrdím, že slouží jen ke zmatení uživatele a tomu, aby se KeyOne nedalo umístit do jakéhokoli z univerzálních autodržáků. K dovršení všeho zlého navíc BlackBerry Convenience key od ostatních kláves nijak hapticky neodlišilo a plést si jej se zamykacím tlačítkem přestanete až tak po dvou týdnech. Bohužel, během oněch dní vás čekají dvě návštěvy blázince a desatero hození přístrojem o zeď. Convenience Key totiž v originálním nastavení slouží například k vypnutí mikrofonu během hovoru a jako na potvoru se nachází přesně v místech, kde spočívají vaše prsty během telefonování. A když už se naučíte dávat prsty během hovoru jinam, budete se zase pokoušet spustit dvojím stisknutím pohotovostního tlačítka fotoaparát. Neuspějete – k tomu slouží vypínací knoflík na druhé straně. Je to zkrátka nepochopitelné: BlackBerry tvrdošíjně trvá na něčem, za co jej kritizuje většina recenzí a dost možná i uživatelů.

K hardwarovým klávesám pak míří i má největší výtka týkající se konstrukce telefonu. Všechna mají značnou vůli, při pohybu telefonu chřestí a kdybych chtěl být sarkastický, řeknu, že prozrazují čínský původ hardwaru.

Dost už ale o všednodennostech. To, čím se BlackBerry KeyOne od všech ostatních odlišuje, je hardwarová klávesnice. A je jedním slovem skvělá. Zapomeňte na Priv a jeho pryžová tlačítka. KeyOne má v sobě ten pravý ostružinový rodokmen, který vás opět nechá zavzpomínat na Passport, Bold a celou linii telefonů sahajících až do počátku tisíciletí. Plastová tlačítka s chromovanými horizontálními předěly, jistý stisk, skvělá ergonomie a k tomu všemu návyková (byť oproti rekordmanům z Huawei občas trochu pomalá) čtečka otisků prstů v mezerníku – to je to, na co jsme my staromilci dlouho čekali. Tak schválně, kdy jste naposledy na telefonu psali po slepu? Na KeyOne to zvládnete za jediný den a můžete se tak naplno věnovat využívání predikce, která je díky dotykové vrstvě na tlačítkách geniálně využitelná: nová slova „nahazujete“ do textu sklouznutím prstu po klávesnici.

Také následující funkcionalita má svůj původ v Passportu: klávesnice slouží jako optický trackpad. Posunem prstu můžete listovat v pracovních plochách nebo scrollovat v browseru nebo dlouhých seznamech. Dvojím poklepáním na jakoukoli klávesu pak týmiž gesty pohybujete kurzorem v textovém poli. A další příspěvek BlackBerry do studnice chytrých nápadů: klávesové zkrateky. Libovolnou klávesou lze totiž z domovské obrazovky spustit libovolná aplikace, vytočit číslo, začít psát zprávu, vytvořit poznánku, a tak dále a tak podobně. Každý knoflík pak může mít dvojí funkcionalitu přiřazenou krátkému i dlouhému stisku.

Nebudu ale jen chválit. Už od prvního BlackBerry s Androidem se s hardwarovými klávesnicemi táhne nepříjemné opomenutí: rozložení znaků na klávesnici nelze měnit. Pokud jste si objednali verzi QWERTY, Y za Z softwarově neprohodíte a musíte se telefonu přizpůsobit. Tato možnost přitom v OS10 patřila mezi elementární a neopomenutelné vybavení telefonu.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

6
Komentujte

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
FlipVendula LaštovkováTomáš Drahoňovskýpeter34Tomogo Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Milan
Milan

Ahoj.
Bude v jiné barvě?
Má hlasové ovládání?

Tomogo
Tomogo

Dík za recenzi, ale jak je vidět, tak je to zase jen na půl cesty a nevím proč bych měl utrácet tolik peněz za telefon s podobným výkonem, jako má můj 4 roky starý mobil. Ještě s tím rozdílem, že ten můj se neseká. A ještě jedna věc mi na Keyone vadí, ty tlačítka pod LCD. Mohli dát 16:9 LCD a tlačítka jen SW. Škoda, moc jsem se na tento telefon těšil, ale nemám rád nedodělky :-(

peter34
peter34

Opravte si prosím kapacitu batérie ktorá je 3505 mAh a nie 3050.

Vendula Laštovková
Vendula Laštovková

Me srdce prave zaplesalo. Jakožto zarytý ostruzinar, který po Boldu presedlal na jablko kvůli uživatelské pohodlnosti, mám novou chuť na tyhle lesní plody. Už jsem ani nedoufala poté, co se do BB nacpal android a dělaly se celodotykace nebo vysouvacky, ze se dockam. A dočkala, pro mě je ostruzinivska qwerty poklad a jsem ochotna za ni ty, pro mě, drobné nedostatky odpustit. :)

Flip
Flip

Android + slabý hardware = na problém zaděláno. Slabší hardware si mohou dovolit uživatelé iOS a WindowsPhone (škoda že tak dopadl…) Snad se BB s tím jejich androdihubem alespoň částečně popralo.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy S10 přinese vlastní speciální čtečku tváře

Samsung Galaxy S10 přinese vlastní speciální čtečku tváře

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Poslední dobou se objevuje velké procento úniků a spekulací o podobě nového vlajkového modelu od jihokorejského giganta. Samsung Galaxy S10 bude…

Microsoft by mohl u Surface Phonu využít Snapdragon 1000

Microsoft by mohl u Surface Phonu využít Snapdragon 1000

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

O přípravě Surface Phonu se v poslední době vyrojilo mnoho spekulací, od Microsoftu zatím ale slyšíme jen hrobové ticho. Údajně má běžet…

Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

VČERA  |  Tomáš Drahoňovský  |  4 komentáře

Prémiová kvalita zpracování ve spojení s příjemnou cenovkou a výkonem střední třídy. V podání tchajwanského Asusu překvapivě funguje. Ve střední třídě najdete jen…

Mobilní zobrazení