Recenze BlackBerry Q10: QWERTZminátor
BlackBerry svým novým modelem Q10 stvořilo ultimátní komunikační mašinu, která ve svém oboru strčí do kapsy všechny ostatní platformy dohromady. Problém ovšem začíná, když od ní chcete také něco jiného. V dnešní recenzi zjistíme, jak je to možné.
Sehnat smartphone s hardwarovou klávesnicí je v současnosti docela kumšt. Na BlackBerry Q10 proto řada lidí čekala jako na smilování Páně. Zázraky od svých telefonů se zbrusu novým operačním systémem ovšem čeká i samotná společnost BlackBerry. Nebo lépe řečeno v ně doufá. Žijeme totiž v době, kdy se dějí věci, které si v Kanadě ještě před několika lety nedovedli představit. I korporátní klientela, která ještě nedávno na přístroje BlackBerry přísahala, vesele telefonuje z iPhonů a přístrojů s Androidem. Novým operačním systémem BlackBerry 10 se společnost, kterou si ještě všichni pamatujeme pod názvem Research In Motion, bude snažit přitáhnout i obyčejné lidi.
A přesně takový jsem i já. Hned na úvod recenze se musím přiznat, že s telefony BlackBerry nemám žádnou dlouhodobou zkušenost. Několik jsem jich držel v ruce a hrál si s nimi, víc než hodinu jsem jim však nikdy nedal. Staré operační systému kanadských telefonů mi přišly příliš strohé a svými nepřehlednými možnostmi zabezpečení a interní firemní komunikace vlastně tak trochu nepřehledné.
Po více než týdnu s modelem Q10 ovšem přišlo nadšení. Tohle je přesně telefon pro lidi, kteří rádi mluví a píší, a to vlastně cokoli. Maily, zprávy, statusy na Twitteru, poznámky, dokumenty. Nic z toho nedělá BlackBerry Q10 problém a vše je zabaleno do extrémně intuitivního uživatelského prostředí. Do dokonalosti ale nové ostružině přeci jen něco chybí. A při pohledu na cenovku si možná řeknete, že něco také přebývá.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete BlackBerry Q10 zakoupit.
Základní parametry – BlackBerry Q10
Rozměry | 120 x 67 x 10,4 mm |
---|---|
Hmotnost | 139 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení 720 x 720 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,1“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor TI OMAP 4470, grafika PowerVR SGX544 2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | BlackBerry 10 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, peckový sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, květen 2013 |
Obsah balení: sluchátka první třídy
Opravdu dlouho nepamatuji, že by mi v obchodě při převzetí telefonů kladli na srdce větu: „Dávejte na to pozor, je to drahá věc.“ V Sunnysoftu přesto tato fráze zazněla. A ještě aby ne. Průměrná cenovka kolem 17 tisíc se skutečně často nevidí. Už samotný vzhled krabičky s pohlednou typografií na povrchu ovšem dává světu jasně najevo, že máme skutečně tu čest s telefonem nevyšší třídy.
Jiné to není ani uvnitř. V krabici nalézám návody ve všech myslitelných jazycích včetně malé brožurky, která vás seznámí se základními kroky v systému BlackBerry 10. Nechybí ani nabíječka složená z adaptéru a datového kabelu. Výrobce samozřejmě nemohl své zákazníky ochudit ani o sluchátka. Když jsem na jejich sáčku viděl nápis „Premium headphones“, musel jsem se pousmát. Takových prémiových sluchátek jsem už u telefonů viděl dost, a vždycky se ukázalo, že stojí za starou bačkoru.
V BlackBerry ale jakoby tušili, že za 17 tisíc si podobné divadlo dovolit nemohou. Sluchátka s handsfree sadou sice nedosahují špičkových audiofilních kvalit, mně ale vyrazily dech. Takhle dobře nehrála žádná sluchátka v kategorii „zadarmo“, která jsem kdy strkal do uší. Mají samozřejmě své mouchy: v honbě za basy se trochu zapomnělo například na výšky. Rád bych také viděl člověka, kterému se povede na první pokus správně umístit prapodivně tvarované výstelky. Pochválit naopak musím dílenské zpracování včetně plochého kabelu, který by se neměl tak snadno zamotat. Podtrženo – sečteno: pokud nejste profesionální hudebník, pochybuji, že byste pocítili potřebu pořizovat si jiná sluchátka.
První dojmy: komentovaný videopohled
Oficiální video:
https://www.youtube.com/watch?v=hYKFpEOSyUQ
Design a konstrukce: kovový tank
Telefon od BlackBerry aspoň jednou v životě viděl každý. Pokud by se to snad někomu nepovedlo na vlastní oči, příležitost bude mít například na stříbrném plátně – a to v jakémkoli novodobém americkém filmu natočeném do roku 2009. A i když přibližně od tohoto roku jsou všechny filmové postavy kanadské značce nevěrné s iPhonem, u Q10 výrobce na první pohled určí každý správně. Takhle zkrátka vypadá BlackBerry: černý oblázek, jehož dvě třetiny zabírá displej, spodní třetinu pak designéři vyhradili pro QWERTY klávesnici. Ta se skládá ze čtyř řad oddělených stříbrnými, snad kovovými proužky. Vkus může mít každý svůj, u Q10 se ale všichni, komu jsem jej ukázal, shodli: je to fešák.
To platí nejen pro pohled z přední strany, ale také pro ten zadní. Záda telefonu v Kanadě vyvedli v matném provedení, které připomíná karbon. Zadní kryt, pod kterým se skrývá výměnná baterie, je sice plastový, ale také velmi tvrdý. Zpočátku proto telefon nevrzal vůbec. Po několika dnech se však po vynaložení určitého úsilí začal ozývat zadní kryt – a to v místě, kde se na něj musí zatlačit během otvírání. Bohužel – takhle vypadá daň za výměnnou baterii.
Zbytek je však už v naprostém pořádku. Rám BlackBerry Q10 je vyroben z kovu s povrchovou PVD úpravou, kterou známe už například z HTC One S. U těchto přístrojů měla tendence se už po pár dnech loupat, u Q10 tomu ale zatím nic nenasvědčuje. Kovové součásti mají na svědomí také poměrně vysokou hmotnost celého přístroje. Ale ruku na srdce – čekali jste snad od poctivého ostružinového železa něco jiného? Myslím, že ne, a spousta uživatelů bude za pocit poctivě sestaveného přístroje velmi rádo.
Kromě QWERTY klávesnice nalezneme na těle BlackBerry Q10 ještě celou řadu dalších hardwarových ovladačů. Na horní straně je k vidění zamykací tlačítko, a to přímo uprostřed. Za běžných okolností bych za to výrobci spílal – tlačítka na horní hraně jsou nepraktická a pokud držíte telefon v jedné ruce, musíte nutně přehmátnout. To však u BlackBerry naštěstí nehrozí. Díky jeho skromné velikosti zvládnete telefon zamknout i bez krkolomností (respektive prstolomností). Odemykat se pak přístroj dá i pomocí gesta na displeji, a celou polovinu příležitostí dotýkat se tlačítka tím eliminujete.
Těsně vedle zamykacího tlačítka lze vidět dva malé otvory, o jejichž účelu se diskusních fórech vedou spory. Jedno zcela určitě plní roli druhého mikrofonu, který filtruje okolní hluk během telefonního hovoru. K čemu slouží druhý otvor, ale zůstává záhadou jak pro mě, tak i pro ostružinovou komunitu.
Protože k ovládání přístroje slouží primárně dotykový displej, poslední hardwarová tlačítka, která na telefonu najdeme, se nalézají na pravém boku. Trojice stříbrných knoflíků vypadá sice jako ovladače hlasitosti, nicméně jejich pravý účel se může lišit podle toho, co si v systému nastavíte. Za určitých okolností může jeden z nich dokonce sloužit jako spoušť fotoaparátu, která jinak na těle telefonu chybí.
Ani levý bok telefonu ovšem nezeje prázdnotou. Zde našel své místo microUSB konektor pro nabíječku nebo datový kabel, a v neposlední řadě také zdířka k připojení kabelu s koncovkou microHDMI.
Celkový dojem s konstrukce je excelentní. Takový telefon jsem opravdu v ruce dlouho nedržel, a pokud má někdo výhrady k cenovce, musím na tomto místě ihned říct, že pevnost a kvalita provedení splňuje ty nejpřísnější nároky na špičkový smartphone. Jedna drobnost tento dojem kazí: extrémně hlučné vibrace. Krásně zpracovaný telefon se při upozorňování na události rozdrnčí, jako když startuje starý moped. Doporučuji ho proto pokládat pouze na měkké podložky. Předejdete tak řadě infarktových stavů.
Baterie a výdrž: staré dobré BlackBerry
Uživatelé mobilních telefonů BlackBerry byli vždy zvyklí na nadprůměrně dobrou výdrž svých telefonů. A aby taky ne. Kanadské ostružiny mají za úkol zvládat komunikaci na všech frontách za všech okolností. V případě nového Q10 budou muset zřejmě hardcore business users ze svých nároků mírně slevit – překvapivě ale ne tolik, jako u staršího brášky Z10. Q10 totiž disponuje větším akumulátorem, než jeho celodotykový kolega, a to i přesto, že má menší displej vyrobený za pomoci úspornější technologie, a tím pádem i nižší spotřebu. Kapacita překvapivě skladné baterie činí 2.100 mAh. Asi byste si také v současnosti dokázali představit i větší číslo, nicméně u BlackBerry to stačí k výdrži jeden a půl dne, a to i v případě, že telefon nijak nešetříte. Chcete příklad z praxe? Tady je.
V mém případě ono „nešetření“ znamená přibližně hodinu hovorů denně, poslání cca 50 SMS nebo IM zpráv, dvouhodinové surfování na webu, k tomu ještě tvorbu poznámek do recenze v aplikace Evernote a neustále hraní si s nastavením přístroje. Telefon jsem bohužel musel odpojit z nabíječky ještě před usnutím, asi o půlnoci. Po probuzení v osm hodin následoval popsaný tvrdý režim, a co čert nechtěl, zpět k nabíječce jsem se dostal až ve dvě hodiny ráno. V tu chvíli hlásil telefon 10% baterie. To všechno znamená na poměry dnešních smartphonů naprosto neuvěřitelný výsledek, kterého mám potíže dosáhnout i se svým kapacitním rekordmanem Samsung Galaxy Note II. Nalejme si ovšem čistého vína: malý displej tolik nesvádí k permantnímu surfování a hraní her, jako je tomu na jiných smartphonech. A to se na výdrži podepisuje víc než výrazně.
Displej a ovládání: malý, ale šikovný
Na podobné zobrazovače už v dnešní době pětipalcových oblud nejsme moc zvyklí. BlackBerry Q10 nabízí 3,1palcový AMOLED kapacitní displej o rozlišení 720 x 720 px. Kromě velikosti mu však nechybí vůbec nic. Jemné rozlišení, věrné a jasné barvy, to vše u BlackBerry naleznete. Překvapí jen dvě věci. Tou první je občasná malá citlivost na dotyk.
Za tímto problémem možná stojí koncept ovládání systému gesty. Musíte si zkrátka dávat pozor, abyste při kliknutí na displej zároveň neudělali pohyb, který by telefon vyhodnotil jako začátek ovládacího gesta, a nikoli jako pouhý jeden dotyk. Druhou, o něco závažnější nectností, je poněkud zvláštní fungování snímače okolního světla. Ten sice je v telefonu obsažen, ale dal bych ruku do ohně za to, že slouží pouze ke zhasínání osvětlení klávesnice na přímém světle. Intenzitu jasu na displeji je třeba regulovat ručně.
Nutno ovšem podotknout, že v reálném provozu ani nepoznáte, že v telefonu schází. I na přímém světle se dá na displeji číst bez jakéhokoli náznaku problému.
Jako bonus přidám jedno doporučení: nastavte si na displeji co nejmenší písmo. Zejména uživatelé zvyklí na úhlopříčky přesahující čtyři palce, budou zpočátku nepříjemně překvapení tím, co se na displej Q desítky vejde, respektive spíš nevejde.
Narozdíl od většiny dnešních mobilů se však BlackBerry neovládá pouze prostřednictvím dotykového displeje. K dispozici máme i rozměrnou klávesnici, která zabírá přibližně třetinu čelní plochy. A jak už to u BlackBerry bývá – je extrémně návyková. Nejen proto, že na ní díky jejímu skvělému ergonomickému tvaru budete psát jakékoli texty rychlostí blesku. BlackBerry do ovládání operačního systému zařadilo i přehršle klávesových zkratek, které výrazně zrychlují ovládání telefonu a o některých z nich se podrobněji zmíním později.
Snad jen jednu věc bych ostružinové klávesnici vytkl: ani po několikadenním intenzivním užívání se mi nepodařilo zvyknout na umístěni tlačítka Alt, které přepíná klávesnici do režimu psaní speciálních znaků. Oproti počítačové klávesnici je totiž na místě, kde bývá Shift, a naopak – Shift má BlackBerry na místě Alt. Naštěstí si většina uživatelů BlackBerry zvykne psát velké písmeno dlouhým stiskem klávesy, která mu náleží. Když si tuto dovednost osvojíte, nezvyklé rozložení už vám na mysl tolik nepřijde.
V souvislosti s ovládáním nelze nezmínit ještě jednu klíčovou vlastnost. Se systémem BlackBerry vám po nějaké době přijde naprosto nezvyklé, že jste byli například u Androidu zvyklí na některé úkony chvíli čekat. U BlackBerry se vše odehrává rychlostí blesku, počínaje pohybem v uživatelském prostředí a spouštěním her konče. Stojí za tím štědré hardwarové vybavení v čele s 2 GB operační paměti RAM. I když coby srdce modelu Q10 slouží „pouze“ dvoujádrový procesor, podle některých zdrojů nabízí procesor Snapdragon S4 plus větší výkon než čtyřjádrová Tegra 3.
Prostředí telefonu BlackBerry 10: zamilujete se
U BlackBerry se musíte paradoxně naučit jedno heslo: zapomeňte na tlačítka. Veškeré základní ovládání operačního systému se odehrává prostřednictví gest prováděných jedním prstem. Nebudu před vámi nic tajit: jedná se o nejdokonalejší systém ovládání, který jsem kdy u jakéhokoli telefonu zažil. Stačilo pár dní, a už jsem chtěl ta samá gesta zkoušet i na přístrojích s Androidem.
Ale popořadě: první gesto, které vám přejde rychle do krve, je posun prstu z lišty pod displejem směrem nahoru. Tento pohyb nejen že může odemknout celý přístroj (zde záleží na uživatelském nastavení), ale zároveň se jím vždy dostaneme na domovskou obrazovku. Odsouváme jím i obrazovku zamykací, která slouží toliko k zobrazení zameškaných událostí v kalendáři a zobrazení počtu nepřečtených událostí v jednotlivých účtech. To vše bohužel bez toho, abyste se například kliknutím na notifikaci k dané zprávě ihned přenesli Aktivní je na zamykací obrazovce pouze tlačítko zapnutí fotoaparátu.
Jakmile se však už zmíněným gestem ze zamykací obrazovky dostaneme, začne to být jiná káva. A například pro uživatele Androidu zpočátku káva dosti hořká. Domovská obrazovka se totiž u nového ostružinového systému skládá výhradně z aktuálně spuštěných aplikací. Ano, tedy ze zobrazení, do kterého se v operačním systému od Google dostanete dlouhým podržením tlačítka Home.
Pokud si začínáte v tuto chvíli klepat na čelo a ptát se, k čemu je to vlastně dobré, ještě s tím chvilku počkejte. BlackBerry dotáhlo tento systém ovládání k téměř naprosté dokonalostí, a za chvíli zjistíte, že víc než oněch maximálně osm spuštěných aplikací často k životu nepotřebujete.
Všechny na rozdíl od Androidu totiž skutečně běží a jsou schopny na pozadí provádět všechny operace (prohlížeč například načítá stránky, i když děláte cokoli jiného). A co víc: systémové aplikace zároveň fungují jako widgety. Například prográmek Počasí zobrazuje ve svém okně aktuální teplotu v místě, kalendář zase upozorňuje na nadcházející události. To vše do okamžiku, než danou aplikaci klepnutím zavřete. Zanedlouho si proto na BlackBerry zvyknete spustit si hned po zapnutí čtyři aplikace, které se vejdou na obrazovku (v mém případě počasí, browser, twitter a protokol hovorů) a s nimi vydržet až do večera. Jednoduché až primitivní, a přesto extrémně návykové.
Zbytek všech akcí se pak odehrává v takzvaném BlackBerry Hubu, do kterého se z jakékoli aplikace dostanete gestem „nahoru a doleva“. Jedná se o notifikační centrum, do kterého mají přístup všechny aplikace, které nějaké notifikace používají. Naleznete zde proto nepřijaté hovory, maily ze všech účtů, textové zprávy, nepřečtenou aktivitu na sociálních sítích i oznámení messengerů. To vše si můžete nechat zobrazit buď na jedné hromadě, nebo mezi oznámeními pouhými dvěma kliky filtrovat.
Gestem posunu doprava se dostaneme do oblasti, kterou budete používat paradoxně asi nejméně – do seznamu všech aplikací. Ve zkratce: zde to funguje přesně tak, jako jsme zvyklí z iPhonu. Ikonky se řadí za sebe do jednotlivých stránek. Vy si je pak můžete třídit do složek – a to je celé. Pokud se však naučíte efektivně využívat domovskou obrazovku, do seznamu aplikací v podstatě nevstoupíte.
Ignorovat seznam všech aplikací ale možná budete ještě z jiného důvodu. Ono těch aplikací pro systém BlackBerry 10 není zas až tolik. Pro základní užívání najdete v obchodu BlackBerry World vše – od Facebooku přes Whats App a Skype až po pár notoricky známých her. Žádné extrabuřty ale nečekejte. Na nejnovější herní hity zapomeňte raději úplně.
Takovou bídu jsem v obchodě s aplikacemi neviděl od té doby, co před lety startovaly Windows Phone, a to je co říct. V tuto chvíli proto bohužel budete BlackBerry Q10 používat spíše jako hloupý telefon, než jako smartphone. Doufejme, že se bude v tomto ohledu situace rychle lepšit, jinak se bojím, že systém BlackBerry 10 příliš nadějí na přežití nemá.
Nezachrání ho ani schopnost spouštět aplikace z Androidu, kterou dostal do vínku. Tyto aplikace totiž před nahráním do telefonu musíte stáhnout, zkonvertovat a teprve potom nahrát. Ani v takovém případě ale není zaručena stoprocentní funkčnost, což potvrzují některé rozladěné komentáře na celosvětovém fóru CrackBerry.
Telefonování a zprávy: jen to nejlepší
Komunikace – to je oblast ve které se BlackBerry cítí nejsilnější v kramflecích. Nejmocnější zbraní v komunikačním ranku je již zmíněný BlackBerry Hub, který ovšem vhodně doplňují i ostatní nástroje.
Za pozornost stojí už samotný telefonní seznam. Ten můžete synchronizovat nejen s online e-mailovými účty, ale také s účty sociálních sítí. Kontakty se samy spojí v jeden a vznikne tak kontaktová karta, na které nejen že uvidíte všechny detaily kontaktu, ale také jeho poslední aktivitu na sociálních sítích. Jak jsme si už zvykli z BlackBerry Hubu, také v telefonním seznamu lze dvěma kliky kontakty z jednotlivých účtů filtrovat, takže se v předlouhých seznamech rozhodně neztratíte.
I samotný systém oznamování stojí za zmínku. Pro každý kontakt zvlášť lze nastavit samostatný druh oznámení jeho aktivit, a to v naprosto omračujícím rozsahu. Nejde jen o tón a hlasitost vyzvánění, ale i typ vibrací a blikání notifikační diody. Ta bohužel zvládne v oznamovacím režimu jen červenou barvu. Pokud by uměla zasvítit i jinak, nemělo by BlackBerry v systému oznamování konkurenci. K dokonalosti pak schází ještě větší hlasitost zvonění. Podle mých zkušeností bez problémů uslyšíte jen v případě, že přístroj nastavíte na maximum.
Nelze se nezmínit ani o vlastnosti, která se mi v systému BlackBerry 10 líbí asi nejvíc: vyhledávání. A to nejen v kontaktech, ale v celém systému. Kdykoli totiž začnete psát na klávesnici, telefon okamžitě začne vyhledávat: ve všech kontaktech, zprávách, hudbě, obrázcích, na webu… no zkrátka všude. Můžu vám zaručit, že rychleji se k požadovanému výsledku hledání v žádném jiném operačním systému nedostanete. Vyhledávat kontakty v samotném telefonním seznamu tak v podstatě nemá smysl – rychlejší to nikdy nebude.
Dokonalost samu představuje i psaní SMS. Ty se podle nejnovějších obyčejů řadí do konverzací a tvoří nedílnou součást BlackBerry Hubu. Pokud si osvojíte psaní na hardwarové klávesnici, v rychlosti brzy nebudete mít soupeře. Pomáhat vám přispěchá i slovník predikce, který za vás můžete nechat doplňovat nedopsaná slova. Osobně jsem tuto vlastnost brzy vypnul, nicméně pokud jste na podobnou funkcionalitu zvyklí, oceníte například uživatelsky editovatelný slovník, který jsem naposledy viděl u starých Alcatelů. Za to dávám BlackBerry palec nahoru. Stejně tak jako za systém doručenek, který neobtěžuje majitele telefonu vibrováním a pípáním. Po doručení zobrazí jen malý čtvereček u dané konverzace.
Hudební a video přehrávač, GPS: překvapení i zbytečné chyby
Asi nikdo nečeká, že telefon, který má sloužit primárně jako manažerský komunikační nástroj, byl vůbec použitelný pro bůhvíjak kvalitní přehrávání multimédií. Jenže Q10 i v tomto ohledu dokázalo překvapit.
Například hudební přehrávač na jednu stranu disponuje skutečně jen těmi nejzákladnějšími funkcemi, jako je třídění souborů podle kritérií v ID3 tags – Interpreta, Názvu Alba a Žánrů. Ani samostatný vstup do souborové struktury zde nenaleznete a na nějaký ekvalizér nebo podobné nadbytečnosti můžete rovnou zapomenout.
Teď si možná říkáte, že si radši ponecháte svůj mp3 přehrávač. Ale nespěchejte. BlackBerry Q10 to vše vynahrazuje extrémně kvalitním zvukovým výstupem, který naprosto čistě reprodukuje všechny zvukové složky. Jak při poslechu hudby, tak během sledování filmu dělá opravdu ohromný dojem a můžu s čistým svědomím říct, že něco tak dobrého jsem z výstupu mobilního telefonu už dlouho neslyšel.
Videopřehrávač si ale tolik pochval zdaleka nezaslouží. Umí sice přehrávat všechny myslitelné formáty včetně titulkovaných souborů, nicméně u mého kusu BlackBerry Q10 docházelo k nepříjemnému bugu. V průběhu přehrávání se postupně asynchronizoval zvuk s obrazem, takže na konce půlhodinového seriálu už vůbec nebylo jasné, co se na displeji právě odehrává. Snad to napraví novější verze firmwaru.
GPS aplikace fungují na jedničku včetně velmi rychlé fixace signálu v řádu několika málo vteřin. BlacBerry a jmenovitě její nová platforma 10 má však jiný problém: nedostatek navigačních aplikací. V nativních BlackBerry mapách například zcela chybí podklady pro Českou republiku. V obchodu BlackBerry World sice naleznete i aplikaci pro Google Mapy, nicméně její titěrné ovladače naprosto vylučují pohodlné ovládání na skromném displeji Q10. Navigaci proto musíte nechat na draze placených aplikacích, kterých v BlackBerry World přeci jen pár naleznete.
Bonusové aplikace: zpátky do práce!
Vše, co v BlackBerry najdete navíc, má dle té nejlepší ostružinové tradice nějakou spojitost s prací. A je nutné poznamenat, že každá bonusová aplikace patří ke špičce ve svém oboru. Tak třeba: jste zvyklí v mobilním telefonu na kalkulačku? V BlackBerry Q10 ji dostanete s plnou porcí vědeckých funkcí. Děkujte výrobcům androidových telefonů za to, že čas od času přiloží do svých přístrojů čtečku dokumentů Microsoft Office? V Q10 naleznete rovnou plnohodnotný kancelářský balík Docs To Go, ve kterém dokumenty můžete i vytvářet.
Za skvělý nápad považuji také utilitku Print To Go. Pokud si tuto aplikace nainstalujete i do PC, budete moci dokumenty z počítače posílat v zašifrované podobě do svého BlackBerry. Výrobce si od toho slibuje to, že už nikdy více nebudete muset použít tiskárnu – všechny své letenky nebo hotelové rezervace budete nosit ve svém telefonu. Idea je to bezesporu hezká, v našich podmínkách nicméně stále trochu vědecko-fantastická.
Snad aby vám Q10 nepřišlo příliš škrobené a nudné, přiložili v Kanadě navíc ještě aplikaci Story Maker. Ta vám umožní vytvářet krátká videa z fotografií a hudby. I bez externí aplikace navíc Q10 umí číst čárové a QR kódy, stejně jako NFC štítky.
Fotoaparát a kamera: v noci nezapínat
Málo nastavení, dobré výsledky. Pro fotoaparát BlackBerry Q10 platí doslova a dopísmene to samé, jako pro hudební přehrávač. Co se scénických režimů týče, vybrat si můžete všehovšudy mezi čtyřmi a jako bonus lze fotit v režimu HDR nebo použít stabilizaci obrazu (to je podle mých zkušeností opravdu nezbytné).
Kvalitu fotografií posuďte sami z přiložených obrázků. Za sebe mohu říct, že na dobrém světle nebudete mít s fotoaparátem u BlackBerry Q10 žádný problém. Ve tmě jsou výsledky o řád horší. Zejména při focení bez blesku budete mít problémy s udržením ostrého obrazu.
Na druhou stranu však fotoaparát BlackBerry Q10 patří mezi rekordmany, co se rychlosti týče. Jak start aplikace, tak samotné fotografování nikdy netrvají déle, než je nezbytně nutné. Déle fotoaparát ostří jen při použití blesku.
Zkušební fotografie pořízené s BlackBerry Q10
Také Full HD video (1920 x 1080 px, 30 snímků za vteřinu) nečiní BlackBerry Q10 žádný problém. Profi klip s ním však nenatočíte. Hrany objektů se nerozpíjejí ani při zběsilém švenkování. Záznam pohybu však trpí výrazným zkreslením tvarů při pohybu přístroje, jak lze ostatně vidět i na přiloženém videu.
Zkušební video natočené s telefonem
Organizační a datové funkce: kalendář lepší browseru
Nebylo by to BlackBerry, kdyby do důsledku nedotáhlo právě oblast organizace času. Však jde také o oblast, na které často závisí manažerův život i kariéra. Začněme kalendářem: ani zde příliš kritizovat nebudu. Nabízí všechny druhy náhledů včetně náhledu agendy a přehledu schůzek s konkrétními osobami z telefonního seznamu. Synchronizuje se se všemi nastavenými účty bez jakéhokoli problému.
To se sice nemusí zdát jako důležitá informace, ovšem pokud jste se někdy snažili synchronizovat více Google Kalendářů se systémem Windows Phone, dobře víte, že úplná samozřejmost to rozhodně není. Snad mi v Kanadě dovolí jen jednu drobnou výtku k jejich chloubě: osobně by se mi líbilo, kdyby se v měsíčním náhledu zobrazovaly konkrétní informace o jednotlivých událostech, a nikoli jen barevné proužky. Stačí ovšem na okénko dne kliknout, a ihned se dozvíte vše potřebné. Ostatně, stejně jako ostatní aplikace, také kalendář dovede své notifikace a nadcházející program zobrazovat v notifikačním centru BlackBerry Hub. Coby interní aplikace systému, dovede kalendář v seznamu běžících aplikací vytvořit widget, na kterém uvidíte vše co vás v následujících hodinách čeká.
Co se nevejde do kalendáře zvládne aplikace Remember – komplexní centrum správy poznámek. Ty mohou být nejen textové, ale i fotografické, nebo hlasové – a bonbonek na závěr: všechny lze synchronizovat s oblíbenou online službou Evernote. Tuto vlastnost zakomponovali v BlackBerry přímo do systému, a jedná se určitě o lepší řešení, než vývoj vlastního cloud systému synchronizace.
Organizaci času doplňují nejen stopky a minutka, ale také velmi povedený budík. Ten sice můžete nastavit pouze jeden, ovšem BlackBerry ho umí šikovně zkombinovat s režimem „Ložnice“. Prapodivný název pod sebou skrývá časovatelný klidový režim, ve kterém telefon vypne veškeré notifikace na zprávy i telefonní hovory.
O co lépe se s BlackBerry Q10 organizuje čas, o to hůře se s ním prohlíží web. Na malém displeji je prohlížení stránek na internetu hotový očistec plný scrollování, zvětšování a zmenšování textu. Situaci ještě o něco více komplikují dva faktory: lišta s adresním řádkem se nedokáže skrýt a tím pádem ubírá prostor pro prohlížení webu. Browser v systému BlackBerry 10 navíc neumí zalamovat text podle zvětšení stránky. U některých webů vám situaci usnadní režim čtečky, který text oseká o zbytečné prvky stránky a zobrazí ho v přijatelné velikosti i s obrázky. Tento režim ovšem nejde zapnout všude. Osobně také lituji, že nelze synchronizovat záložky browseru s jakýmkoli cloudovým úložištěm, což by se majitelům několika desítek bookmarků jistě hodilo.
Naproti tomu ovšem lepšímu ovládání browseru pomáhají klávesové zkratky, kterých je k dispozici opravdu přehršle. Například do režimu čtečky vstoupíte klávesou R, zoomujete tlačítky I a O. Pokud vám jako správnému BlackBerry oldschoolerovi nevoní pohyb po stránce pomocí dotykového displeje, scrollujte tisknutím mezerníku.
Závěr recenze BlackBerry Q10
Užívání BlackBerry Q10 a jeho zbrusu nového operačního systému je jedno velké dobrodružství. Pokud se nespokojíte s tím, co telefon nabízí v základu (a že je toho opravdu hodně), budete nejspíš každý den pročítat internetové stránky široké ostružinové komunity, konvertovat androidovské aplikace a radovat se ze zkoumání nového operačního systému. To však nemusí nutně vyhovovat každému.
Za sebe však musím přiznat, že jsem se do BlackBerry Q10 a jeho operačního systému zamiloval. Už chápu, proč jen málokterý jeho majitel přejde k jiné platformě. Tato recenze nedokáže pojmout neskutečné množství možností nastavení celého operačního systému a nejrůznějších vychytávek, kterými oplývá. Když už si myslíte, že telefon dokonale znáte, vždy narazíte na milou drobnost, která vás překvapí a vylepší uživatelský dojem z celého telefonu.
Pokud bych měl své nadšení shrnout do pár slov – systém BlackBerry 10 navrhoval někdo, kdo myslel na lidi. Pokud u mě doposud v uživatelské přívětivosti vedl Microsoft se svými Windows Phone, kanadský systém mu po zásluze dává na frak na všech frontách.
Cílovou skupinu BlackBerry Q10 však výrazně determinuje jeho cenovka. Vydat z kapsy víc než patnáct tisíc, a to za takovou „hloupost“, jako je mobil, si skutečně nemůže dovolit každý.
Pokud ale tyto peníze máte, a primárním určením telefonu je pro vás komunikace, neváhejte ani vteřinu. Za vysokou částku dostanete dokonale odladěný systém v dokonalém těle. Získáte přístroj, který si jako jeden z mála zaslouží označení komunikátor. Budete mít v ruce telefon, co vám neodejde do věčných lovišť ani během velmi rušného dne. Dostanete BlackBerry. A už i já vím, co to znamená.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |