Mobilizujeme.cz

Praktický test Androidu 7.0 Nougat. Co se povedlo a co ne?

11. 9. 2016  |  17 komentářů  |  autor:

Android podle posledních statistik pracuje na skoro 80 % zařízení. Zavděčit se většině tak je čím dál obtížnější. I na poslední verzi Nougat je to znát – na výrazné změny tentokrát nedošlo, pokrok se soustředil na drobnější, ale praktické změny. Které?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, multi-window, notifikace
» 2. Doze a battery management, profily, změna DPI
» 3. Maličkosti, změny pod kapotou, závěr

android-nougat-obr2

Tip: Dostanete nejnovější Android 7.0 Nougat? (aktualizovaný seznam)

Poslední viditelnou revolucí pro Android byl Lollipop s Material designem. Od té doby postupuje Google vpřed velmi opatrně – přidává funkce, které většina lidí ocení, sleduje po očku konkurenci a nechává se „inspirovat“. K výraznějším úpravám ale nemá odvahu. Nebo důvod?

Rozdělení displeje: demoverze multitaskingu

Největší haló samozřejmě vyvolala funkce multi-window. Hodně se o ní psalo, ale Android v jejím případě objevuje objevené – plovoucí okna přeci podporoval už Ice Cream Sandwich. S Lollipopem se však sloučilo telefonní s tabletovým rozhraním a práci v oknech jsme museli dát sbohem. Od té doby však úhlopříčky displejů povyrostly a multitasking začal dávat smysl.

Očekával jsem, že Google k této funkci přistoupí s minimalismem sobě vlastním, ale výsledek je trošku těžkopádný, protože kombinuje tlačítka na navigační liště s gesty na displeji. Zvyknout se dá, ale z následujícího popisu asi poznáte, že to mohlo jít i lépe.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-20 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-9 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-11

Při krátkém stisku klávesy Poslední aplikace se objeví běžící appky, jen s čistším vzhledem bez imitace 3D rolovacího kalendáře. Pokud na některé z nich podržíte prst, přetažením nahoru ji zamknete ve vrchní polovině displeje. Spodní polovinu pak zabere opět seznam spuštěných aplikací a krátkým klepnutím vyberete aplikaci pro spodní půlku displeje.

Jak ale prohodit horní polovinu za spodní? Nebudu vás napínat, nejde to. Musíte spodní aplikaci zobrazit na celý displej, následně ji zmenšit na horní půlku, a teprve pak vybírat spodní aplikaci.

Potíž je, že většina aplikací zatím není pro split-screen připravená, takže ho buď nepodporuje, nebo nenabízí možnost interakce – kontakt do poznámek tak stylem drag’n’drop pořád nepřenesete.

Pořád je to ale krok dobrým a důležitým směrem, ale prostoru pro vylepšení je opravdu dost.

Notifikace: organizované a organizovatelné

Druhým nejdůležitějším vylepšením jsou pro mě notifikace a celý prostor stavové lišty. Není divu, že se této oblasti Google tolik věnuje – zatímco do aplikací a grafiky výrobci rádi zasahují, status bar funguje kromě ojedinělých výjimek všude stejně.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-8 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-7 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-1

Co se v roletce událo? Na první pohled si všimnete, že pětice přepínačů je dostupná za všech okolností a plná sestava se opět objeví až při druhém potažení prstem. Přibyla však možnost si Quick Settings uspořádat po svém, třeba i do záložek. Pro uživatele custom ROMek i nadstaveb typu TouchWiz nebo EMUI se (opět) jedná o objevenou Ameriku, protože tuhle věc se měl Android naučit už dávno. Ale lepší pozdě, než nikdy.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-6 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-5 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-4

Na jedničku se povedla správa upozornění. Vážně mě nenapadá, jak je vylepšit. Notifikace z jedné aplikace se slučují k sobě a postupným roztahováním se dozvídáte detailnější informace. Prvním roztažením roletky objevíte upozornění třeba z Inboxu, druhým získáte náhledy všech doručených mailů, a po třetím potažení si můžete přečíst celou zprávu a odpovědět.

Samozřejmě zůstala možnost upozornění vymazat odsunutím do strany, ale Nougat se naučil pracovat i s krátkým tahem, po kterém nabídne možnost notifikaci blokovat, nebo zapnout tiché upozornění. Skvělý nápad, ale postrádám možnost spustit podržením aplikaci v multi-windows režimu. Snad příště.

Zapomenout bych rozhodně neměl ani na šikovnou možnost odpovídání na například esemesku přímo přes notifikaci (nemusíte tak vůbec otevírat danou aplikaci). Ale ani tentokrát nejde o nic, co by už dávno některé telefony s androidem neuměly.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, multi-window, notifikace
» 2. Doze a battery management, profily, změna DPI
» 3. Maličkosti, změny pod kapotou, závěr

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Samsung pracuje na Androidu 7.0 pro řady Galaxy A (2016 a 2017)

Samsung pracuje na Androidu 7.0 pro řady Galaxy A (2016 a 2017)

VČERA  |    |  diskuze (1)

Jihokorejci prý budou aktualizovat celou řadu Galaxy A, respektive druhou a třetí generaci (tedy modely určené pro roky 2016 a 2017), na…

Chystané Lenovo Moto X (2017) bylo poprvé zachyceno

Chystané Lenovo Moto X (2017) bylo poprvé zachyceno

VČERA  |    |  diskuze (1)

Čínské Lenovo už připravuje (stejně jako i další výrobci) své portfolio pro příští rok, což samozřejmě nahrává tomu, že se budeme…

Moto Z mohou začít podporovat novou 5G síť, opět díky modulu

Moto Z mohou začít podporovat novou 5G síť, opět díky modulu

VČERA  |    |  2 komentáře

Modulární telefony řady Moto Z se mohou v příštím roce dočkat nových modulů MotoMods, které například přidají podporu superrychlé technologie…

Mobilní zobrazení