Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

OS Bada nedostál svému cíli. Bude nahrazen novou platformou Tizen

  |  5 komentářů  |  autor: David Kovařík

Ambiciózní projekt, který měl Samsungu zajistit větší podíl na trhu s vlastním operačním systémem Bada, příliš tomuto jihokorejskému výrobci nevyšel. Důkazem toho je i prohlášení, ve kterém je uveden konec vývoje nadějného operačního systému, který bude nahrazen platformou Tizen. Ta je postavena na Linuxovém jádře a na jeho vývoji se podílí také výrobce Intel.

Vypadá to, že plán korejského Samsungu, který se týkal ovládnutí trhu s chytrými telefony pomocí systému vlastní výroby, OS Bada, nevyjde. Alespoň ne s platformou  Bada, kterou Jihokorejci uvedli na trh v roce 2010 společně s modelem Wave S8500. Ze začátku se vývoj systému jevil nadějně – u zákazníků byl velice oblíbený pro svoji jednoduchost a rychlost, ze strany výrobce nechyběla dostatečná podpora. Drtivý nástup konkurenčních platforem a nedostatek aplikací jej však časem dostaly do ústraní, ze kterého se již nedostal. Možná právě proto jej Samsung plánuje vyměnit za nový systém Tizen, který je postaven na Linuxovém jádře a je jakýmsi pokračovatelem systému MeeGo.  Z toho vyplývá, že se jedná o open source platformu a na jejím vývoji bude spolupracovat také s výrobcem procesorů Intel.


Prostředí OS Tizen je velice podobné většině dnešních mobilních platforem

S vyjímkou doposud vydaných modelů by se tak Bada počínaje letošním rokem již neměla objevit v žádném zařízení. Samsung dále uvedl, že aplikace i SDK (Software Development Kit) pro Badu budou zpětně kompatibilní s Tizenem, což je určitě dobrá zpráva. Zatím není jasné, zda bude možné současné telefony s Badou aktualizovat na Tizen, v zájmu zachování dobrého jména by si však toto rozhodnutí měl výrobce řádně promyslet.


Dočkáme se u současných modelů aktualizace na Tizen? 

Další informace hovoří o dvou zařízeních, která by se měla objevit již v tomto roce. Pravděpodobně však půjde o telefony nižší či střední třídy. Přesnějších informací bychom se však mohli dočkat již příští měsíc na kongresu MWC, konajícím se v Barceloně.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pepa
Pepa

Intel + Nokia, Intel + Samsung… Proč by to tentokrát mělo vyjít?

MK
MK

protože samsung je uplně jiná liga.

David.p
David.p

Není tu místo pro další operační systém. Navíc by bylo potřeba aby se na Tizen zaměřilo více výrobců než jen jeden a myslím si, že pro samsung bude Tizen okrajová záležitost. Něco jako Bada.

marynek
marynek

v článku je naprostá hloupost, badu ubíjí právě malá podpora od samsungu a jeho jasná priorita pro android.

honza
honza

Naprosto souhlasím.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Odhalení superphonu OnePlus 6 se pomalu blíží, a tak se začínají rojit další a další úniky. Tentokrát se nám do rukou…

Funkce Edge Sense míří i na telefony, které nevyrábí HTC

Funkce Edge Sense míří i na telefony, které nevyrábí HTC

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Minulý rok HTC představilo model U11, který kromě špičkové výbavy zaujal také jednou unikátní funkcí. Tou je Edge Sense, nebo citlivé…

Chyba u iOS 11 zázračně zmizela, ale jen v oficiálním videu

Chyba u iOS 11 zázračně zmizela, ale jen v oficiálním videu

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Apple očividně ví o jedné z chyb u iOS 11, kterou dokonce zachytil přímo ve svém oficiálním videoklipu. Tip: iOS 11 má…

Mobilní zobrazení