Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

OS Bada nedostál svému cíli. Bude nahrazen novou platformou Tizen

  |  5 komentářů  |  autor: David Kovařík

Ambiciózní projekt, který měl Samsungu zajistit větší podíl na trhu s vlastním operačním systémem Bada, příliš tomuto jihokorejskému výrobci nevyšel. Důkazem toho je i prohlášení, ve kterém je uveden konec vývoje nadějného operačního systému, který bude nahrazen platformou Tizen. Ta je postavena na Linuxovém jádře a na jeho vývoji se podílí také výrobce Intel.

Vypadá to, že plán korejského Samsungu, který se týkal ovládnutí trhu s chytrými telefony pomocí systému vlastní výroby, OS Bada, nevyjde. Alespoň ne s platformou  Bada, kterou Jihokorejci uvedli na trh v roce 2010 společně s modelem Wave S8500. Ze začátku se vývoj systému jevil nadějně – u zákazníků byl velice oblíbený pro svoji jednoduchost a rychlost, ze strany výrobce nechyběla dostatečná podpora. Drtivý nástup konkurenčních platforem a nedostatek aplikací jej však časem dostaly do ústraní, ze kterého se již nedostal. Možná právě proto jej Samsung plánuje vyměnit za nový systém Tizen, který je postaven na Linuxovém jádře a je jakýmsi pokračovatelem systému MeeGo.  Z toho vyplývá, že se jedná o open source platformu a na jejím vývoji bude spolupracovat také s výrobcem procesorů Intel.


Prostředí OS Tizen je velice podobné většině dnešních mobilních platforem

S vyjímkou doposud vydaných modelů by se tak Bada počínaje letošním rokem již neměla objevit v žádném zařízení. Samsung dále uvedl, že aplikace i SDK (Software Development Kit) pro Badu budou zpětně kompatibilní s Tizenem, což je určitě dobrá zpráva. Zatím není jasné, zda bude možné současné telefony s Badou aktualizovat na Tizen, v zájmu zachování dobrého jména by si však toto rozhodnutí měl výrobce řádně promyslet.


Dočkáme se u současných modelů aktualizace na Tizen? 

Další informace hovoří o dvou zařízeních, která by se měla objevit již v tomto roce. Pravděpodobně však půjde o telefony nižší či střední třídy. Přesnějších informací bychom se však mohli dočkat již příští měsíc na kongresu MWC, konajícím se v Barceloně.

ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
honzamarynekDavid.pMKPepa Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pepa
Pepa

Intel + Nokia, Intel + Samsung… Proč by to tentokrát mělo vyjít?

MK
MK

protože samsung je uplně jiná liga.

David.p
David.p

Není tu místo pro další operační systém. Navíc by bylo potřeba aby se na Tizen zaměřilo více výrobců než jen jeden a myslím si, že pro samsung bude Tizen okrajová záležitost. Něco jako Bada.

marynek
marynek

v článku je naprostá hloupost, badu ubíjí právě malá podpora od samsungu a jeho jasná priorita pro android.

honza
honza

Naprosto souhlasím.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  9 komentářů

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení