Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nové MIUI 6 představeno! Xiaomi myslí i na majitele starších modelů

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Čínské Xiaomi dnes ráno našeho času oficiálně představilo novou očekávanou verzi své nadstavby MIUI 6, která – jak už je zvykem, kompletně mění celé prostředí operačního systému Android „podle svého“.


MIUI jako takové už funguje 4 roky, za tu dobu získalo přes 70 milionů uživatelů, většina dostane nové MIUI 6

Čekaly se velké změny a ty také můžeme potvrdit. MIUI 6 klade velký důraz na samotný obsah a tomu maximálně podřizuje nastolenou grafiku. Xiaomi je tak dalším výrobcem, který používá tzv. plochý flat design. Zcela jistě se tak opět nevyhne kritiky za kopírování některých prvků a funkcí z charakteristických mobilních systémů iOS 7 a iOS 8 od Applu.


Plán aktualizace nejvyšších modelů Xiaomi Mi3 a Mi4

A když už se Xiaomi inspiruje, je dobře, že se vším všudy. Nové MIUI 6 totiž získají nejen majitelé posledních vlajkových lodí Mi3 a Mi4, ale také majitelé starších modelů Mi2, Mi2S, Mi2A, modely Redmi a phablet Redmi Note. Výrobce tak neuvádí jen nový tablet MiPad. Nejprve dostanou nový systém pochopitelně modely Mi3 a Mi4 (v září bude volně ke stažení vývojářská verze, v říjnu dorazí finální update), ke konci roku pak začne testování verze pro ostatní modely (takže lze předpokládat update na začátek roku 2015).

Nový omlazený vzhled

Čisté a uhlazené prostředí je dnes moderní, není tak divu, že v tomto duchu vidíme také nové MIUI 6. Pokud už MIUI znáte, nebude pro vás překvapením, že po odemčení zařízení se dostanete na plochy s aplikacemi a widgety, přičemž klasické menu s aplikacemi systém zcela postrádá.

 

Grafika je nejen jednodušší, ale čínský výrobce si také rád hraje s průhledností. Stejně jako v případě posledních iOS 7 a 8 tedy například po rozevření složek nebo stažením notifikační lišty či přechodu do multitaskingu vidíte lehce barevné pozadí toho, kde se aktuálně nacházíte.

 

Nové jsou také ikonky a celý systém je barevnější. Podle očekávání pak dané podbarvení aplikace na sebe bere i notifikační lišta se záhlavím dané aplikace. Další příklady uvidíte až níže, ale pokud například systémová aplikace používá zelené pozadí, bude zelená barva až k hornímu okraji displeje a podbarví celou notifikační lištu. Působí to rozhodně velmi pěkně a dnes to samé najdeme nejen u iOS, ale také u některých nových HTC či LG.

  

Ještě rychlejší a odladěnější

Nové MIUI 6 staví na nejnovějším Androidu 4.4 KitKat a jak už bylo řečeno, kompletně opět mění grafiku a animace systému, tak jak jej známe z klasické podoby od Googlu. Zapomeňte, že by měl být systém zasekaný a pomalý. Už předchozí verze MIUI patřily k těm vůbec nejodladěnějším mezi všemi nadstavbami Androidu, nové MIUI 6 má být ještě o krok dál. Xiaomi prý použilo několik technik pro další zrychlení celého systému, ale také aplikací.

Přímo součástí systému jsou nově aplikace pro bezpečnost (rozpoznání virů a různých bezpečnostních rizik), pro čištění paměti a využití dat. I díky těmto aplikacím budete udržovat systém po delší době stále ve velmi dobré kondici.

 

Delší výdrž

U Xiaomi také zapracovali na optimalizaci systému a díky různým technikám tak dosáhli prodloužení výdrže. Žádné hodnoty, o kolik se výdrž alespoň řádově zlepší, ale bohužel samotný výrobce zatím nezveřejnil.

 

Nové funkce, zejména notifikace

Na uzamčené obrazovce se nově objeví číslo s počtem notifikací, které když povytáhnete, dostanete se ke všem notifikacím. Důležitější notifikace jsou mezi prvními a vy si v nastavení můžete zvolit, které to budou.

Xiaomi také přepracovalo notifikace v systému. Pokud vám během jakékoliv činnosti na telefonu bude někdo volat nebo pošle zprávu, zobrazí se vám notifikace nerušeně v podobě malého pop-up okna v horní části displeje. Příklad je vidět níže.

MIUI 6 brzy a pro každého

Majitelé Xiaomi zařízení mají důvod k radosti. Čínský výrobce myslí i na starší modely a všechny nové funkce by měly přijít také na ně. Snad jen, aby nová grafika nebyla pro někoho až moc jednoduchá a barevná…

ČLÁNKY:, ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  14 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení