Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nejlepší dual SIM telefony na našem trhu (1. úvodní díl – výhody a nevýhody)

  |  31 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Dual SIM telefony jsou stále oblíbenější, jejich nabídka se rozšiřuje a prodeje stoupají. Pojďme si tedy říct něco o této technologii a představit si nejlepší a nejzajímavější telefony s podporou dvou SIM karet, které jsou k dostání na našem trhu a nakonec i mimo něj.

K tomu, abychom si mohli představit nejlepší telefony se dvěma SIM kartami, je nutné znát základní informace o této technologii, které se bezesporu mohou zájemcům a potencionálním zákazníkůmi o takovýto telefon hodit. V prvním díle našeho miniseriálu si tak řekneme, co že to dual SIM telefony vlastně jsou, jaké jsou jejich základní výhody a případně i nevýhody, jak vlastně fungují a jaká je jejich nabídka a postavení na českém trhu.

Česko – dual SIM telefonům země spíše nezaslíbená

Telefony, které udrží na příjmu dvě SIM karty najednou, jsou mezi zákazníky stále oblíbenější a jejich prodeje rychle rostou. Dříve byly dual SIM telefony výsadou spíše rozvojových trhů, jako jsou např. Indie nebo také Čína, které lze dnes považovat za ráje dual SIM mobilů a na některých východních trzích jsou telefony s touto technologií považovány za samozřejmost, nutnost a dokonce i převažují nad klasickými telefony. Na východních trzích dokonce můžeme narazit na telefony podporující tři SIM karty, nebo i více. Na ty si ale u nás můžeme nechat zajít chuť úplně.

Postupem času se ale smartphony s touto technologií začaly objevovat také v rozvinutějších zemích, včetně té naší. Je jich sice stále spíše poskromnu, a rozhodně se nejedná o high-endy se špičkovou výbavou, i tak se ale situace oproti minulým rokům, kdy se u nás dalo sehnat pouze několik absolutních low-end modelů, značně zlepšila. Bohužel se k nám mnoho špičkových dual SIM telefonů, jako například varianty vlajkových lodí disponující touto technologií, nikdy nedostanou a my se stále setkáváme pouze s omezenou nabídkou horších modelů. Na druhou stranu jsou ale tyto telefony velice levné a v nabídkách prodejců patří k nejlevnějším.

Proč koupit dual SIM telefon?

Dual SIM telefony jsou žádaným zbožím u zákazníků, kteří disponují dvěma SIM kartami. Ať už je jedna pracovní, jejíž výdaje hradí zaměstnavatel a druhá soukromá, nebo má uživatel dva různé tarify (většinou u dvou různých operátorů) a používá zrovna tu SIM, ze které jej vyjde onen síťový úkon levněji, stále je zde nutnost buď nošení dvou telefonů, což je značně nepraktické, nebo pořízení si telefonu, který zvládne provozovat dvě SIM karty zároveň.

dual SIM

Mnoho zákazníků také využívá jednu SIM kartu pro hlasové hovory a SMS, druhá pak slouží k používání mobilního internetu, který se vyplatí používat s odlišným tarifem. Zatím nám tedy z článku vyplývá, že máme dva důvody ke koupi dual SIM telefonu – ekonomický a praktický. Třetím důvodem může být roaming. V případě, že se člověk chystá vycestovat na delší čas do zahraničí, určitě přijde vhod pořídit si buďto speciální roamingový tarif, nebo přímo tarif u operátora v zemi, do které cestujete. K tomu bude ale potřeba nová SIM karta, která najde své místo ve vašem dual SIM telefonu.

Proč nekoupit dual SIM telefon?

Nevýhody dual SIM telefonů prakticky neexistují. Ještě před nějakým časem byla u většiny dual SIM telefonů použita zastaralejší technologie, kdy mohla být aktivní pouze jedna SIM karta a podle potřeby se mezi oběma kartami dalo přepínat. Tato technologie se nazývala „pasivní dual SIM“. Dnes už ale drtivá většina telefonů s dvěma SIM kartami umožňuje provozování obou SIM karet zároveň bez jakýchkoliv omezení a také všechny telefony, které si v příštích dílech představíme, budou „aktivní dual SIM“ přístroje.

Omezení ale přicházejí v případě, že si chcete takovýto telefon pořídit. U českých mobilních operátorů totiž na telefon s podporou dvou SIM karet stále ještě nenarazíte. Zajisté je tomu tak z pochopitelných důvodů, i přesto už by se ale přes tento neduh mohli nejen čeští operátoři přenést. Musíte se tedy poohlédnout buďto v oficiálním obchodu prodejce, nebo na různých internetových obchodech, kamenných prodejnách atd.

Jako menší nevýhodu dual SIM telefonů lze zmínit také fakt, že provozování dvou sítí zároveň je náročnější na baterii a telefon může mít ve srovnání s modelem s jednou SIM kartou nepatrně menší výdrž. Nejedná se ale o nijak závažný problém a rozdíl je opravdu spíše nepatrný.

Dalším faktem, který ale vyplývá z podstaty používání dvou SIM karet, je skutečnost, že pokud např. aktuálně provádíte hlasový hovor na jedné SIM kartě, na tu druhou se vám samozřejmě v době hovoru nikdo nedovolá. Podobně je tomu u připojení k mobilnímu internetu. Je lepší se informovat před koupí dual SIM telefonu, jaký typ této technologie daný přístroj využívá. Může se totiž stát, že po zapnutí mobilních dat na jedné SIM kartě se stanete na té druhé nedostupní. Není tomu tak sice vždy, ale je určitě lepší si na tuto skutečnost dát pozor a vzít ji před koupí v potaz.

Shrnutí

Jak vyplývá z našeho článku, výhody telefonů s podporou dvou SIM karet jasně převažují nad nevýhodami a není se tedy třeba této technologie vůbec obávat. Omezenější je jen nabídka telefonů, v příštích dílech tohoto miniseriálu se vás ale pokusíme přesvědčit, že je rozhodně z čeho vybírat a zajímavých přístrojů je hned několik v nejrůznějších kategoriích. Chybí snad jen opravdové high-endy, kterých se snad ale časem s postupným růstem popularity těchto telefonů také dočkáme. Pro toho, kdo aktivně využívá dvě SIM karty a nechce s sebou všude složitě tahat dva telefony, je dual SIM telefon téměř nutností.

V příštích dílech seriálu si představíme přímo konkrétní zástupce nejlepších a nejzajímavějších dual SIM telefonů. Vzhledem k většímu počtu zajímavých přístrojů si konkrétně hned v příštím díle řekneme o klasických „hloupých“ telefonech bez operačního systému a s podporou dual SIM. V dalších dílech pak budeme pomalu stoupat po jednotlivých kategoriích od nejlevnějších až k těm nejdražším smartphonům a seriál zakončíme dual SIM telefony, které bychom u nás určitě chtěli, ale bohužel máme (zatím) smůlu.

ČLÁNKY:, ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení