Mobilizujeme.cz

Lightning od Applu se dostane na Androidy a nahradí microUSB

  |  7 komentářů  |  autor:

Při představení iPhonu 5, tedy před 2 lety, byl světu ukázán nový Lightning konektor, jenž nahradil dosavadní robustní proprietární konektor typický pro Apple produkty. Novinka se ale rychle stala populární součástí všech nových mobilních zařízení od Applu, zejména díky své oboustrannosti a malé velikosti. A možná se brzy dostane také na konkurenční Android, kde by to znamenalo nahrazení microUSB konektoru.

lightning-usb-cable

Apple se prý uchýlil k dalšímu velkému kroku, neboť v blízké budoucnosti údajně hodlá výrobcům třetích stran (zatím jde účelně o výrobce příslušenství) dovolit integrování výše zmíněného Lightning portu do svých zařízení. Dočkáme se tak různých příslušenství s Lightning konektorem, který dokáže nahradit nejen microUSB, ale také 3,5 mm Jack konektor pro audio. A při troše spekulací bychom se mohli (vzhledem k uvolnění certifikací pro používání Lightning konektoru) dočkat také prvních zařízení běžících na konkurenčním Androidu s Lightning portem.

Proti dnes již staršímu, ale naprosto většinově používanému microUSB typu b, má konektor od Applu několik zásadních výhod. Mezi nejvýraznější patří již zmíněná oboustrannost a velikost. Poslední a asi i nejdůležitější je maximální podporovaný výkon nabíjecího adaptéru, který je o několik jednotek wattů vyšší než u konkurenčního microUSB.

Na druhou stranu, tyto nevýhody se před poměrně nedávnou dobou povedlo tvůrcům microUSB smazat, neboť představili nový konektor typu c (microUSB 3.1), který prakticky všechny výhody ,,Apple konektoru“ anuluje.

usb-3-type-c-final-render-640x353

Stejně jako Lightning port, je i nový microUSB konektor oboustranný, nabízí větší maximální přijímaný výkon od adaptéru a rychlejší přenos dat. Stále však má piny situované dovnitř konektoru (Lightning port je má vně), čímž nabízí menší ochranu proti prachu. Tento konektor se poprvé objevil u včera představeného nového tabletu Nokia N1. Snad si již brzy najde cestu i do dalších smartphonů a tabletů.

A co si myslíte vy? Zamýšlí Apple nahrazení microUSB na konkurenčních zařízeních a má vůbec šanci uspět a třeba i vymýtit microUSB jednou provždy?

zdroj: TechSpot, 9toMac

ČLÁNKY:, , ,
První recenze na iPhone 8: jen pokrok v mezích zákona

První recenze na iPhone 8: jen pokrok v mezích zákona

DNES  |    |  diskuze (0)

Je nový iPhone 8 plnohodnotným nástupcem předešlé řady anebo jen pouhou iterací? Pojďme se nyní podívat, co si o tom myslí naši kolegové…

Geekbuying zlevňuje až o 20 % vybrané kategorie s elektronikou

Geekbuying zlevňuje až o 20 % vybrané kategorie s elektronikou

DNES  |    |  diskuze (0)

Přední zahraniční eshop si připravil pro své zákazníky velkou podzimní akci, ve které až do zhruba poloviny října zlevňuje vybrané kategorie s…

Nokia 9 se znovu producíruje. Zřejmě bude mít i zahnutý displej

Nokia 9 se znovu producíruje. Zřejmě bude mít i zahnutý displej

DNES  |    |  diskuze (0)

Finská legenda pod taktovkou HMD Global ještě neřekla letos poslední slovo. Po představení top modelu v podobě Nokie 8 si pro nás…

Mobilní zobrazení