Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Lightning od Applu se dostane na Androidy a nahradí microUSB

  |  7 komentářů  |  autor: Dominik Holeček

Při představení iPhonu 5, tedy před 2 lety, byl světu ukázán nový Lightning konektor, jenž nahradil dosavadní robustní proprietární konektor typický pro Apple produkty. Novinka se ale rychle stala populární součástí všech nových mobilních zařízení od Applu, zejména díky své oboustrannosti a malé velikosti. A možná se brzy dostane také na konkurenční Android, kde by to znamenalo nahrazení microUSB konektoru.

lightning-usb-cable

Apple se prý uchýlil k dalšímu velkému kroku, neboť v blízké budoucnosti údajně hodlá výrobcům třetích stran (zatím jde účelně o výrobce příslušenství) dovolit integrování výše zmíněného Lightning portu do svých zařízení. Dočkáme se tak různých příslušenství s Lightning konektorem, který dokáže nahradit nejen microUSB, ale také 3,5 mm Jack konektor pro audio. A při troše spekulací bychom se mohli (vzhledem k uvolnění certifikací pro používání Lightning konektoru) dočkat také prvních zařízení běžících na konkurenčním Androidu s Lightning portem.

Proti dnes již staršímu, ale naprosto většinově používanému microUSB typu b, má konektor od Applu několik zásadních výhod. Mezi nejvýraznější patří již zmíněná oboustrannost a velikost. Poslední a asi i nejdůležitější je maximální podporovaný výkon nabíjecího adaptéru, který je o několik jednotek wattů vyšší než u konkurenčního microUSB.

Na druhou stranu, tyto nevýhody se před poměrně nedávnou dobou povedlo tvůrcům microUSB smazat, neboť představili nový konektor typu c (microUSB 3.1), který prakticky všechny výhody ,,Apple konektoru“ anuluje.

usb-3-type-c-final-render-640x353

Stejně jako Lightning port, je i nový microUSB konektor oboustranný, nabízí větší maximální přijímaný výkon od adaptéru a rychlejší přenos dat. Stále však má piny situované dovnitř konektoru (Lightning port je má vně), čímž nabízí menší ochranu proti prachu. Tento konektor se poprvé objevil u včera představeného nového tabletu Nokia N1. Snad si již brzy najde cestu i do dalších smartphonů a tabletů.

A co si myslíte vy? Zamýšlí Apple nahrazení microUSB na konkurenčních zařízeních a má vůbec šanci uspět a třeba i vymýtit microUSB jednou provždy?

zdroj: TechSpot, 9toMac

ČLÁNKY:, , ,
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení