Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

iPhone X má nejlepší displej na světě, říkají odborníci

  |  12 komentářů  |  autor: Tomáš Richter

Jako každý rok i letos přispěchali kolegové ze zahraničního DisplayMate s podrobným hodnocením displeje nové vlajkové lodi od Applu – iPhonu X.

Tip: Samsung dodává do nového iPhonu X displej „druhé kategorie“ 

A z výsledků jsou doslova unešení. Tvrdí, že displej telefonu vyrovnal anebo překonal obvyklé standardy v následujících kategoriích: nejvyšší absolutní barevná přesnost, nejvyšší jas na celé ploše displeje, nejvyšší kontrastní hodnoty a také nejnižší míru odrážení světla při změně jasu z různých pozorovacích úhlů.

Nový poměr stran a vyšší rozlišení

OLED displej nového iPhonu X o rozměrech 5,8 palce má vyšší poměr stran výšky vůči šířce 19,5:9, což je o 22 procent více než u předchozích modelů (a i ostatních telefonů na trhu obecně), které se pyšnily poměrem 16:9. iPhone X má také vyšší rozlišení než předchozí generace, a to 2436 x 1125 px (458 ppi). Rozlišení displeje iPhonu X poskytuje „výrazně vyšší ostrost obrazu“ než může zaznamenat osoba s normálním zrakem ze vzdálenosti zhruba 30 cm. Dostávat se tak v budoucnu ještě na vyšší hodnoty rozlišení nemá v reálu téměř význam, protože by pro uživatele neexistoval žádný „vizuální přínos“.

Pozorovací úhly, maximální jas

iPhone X zaznamenal v přímém srovnání s telefony vybavenými LCD panely nižší procentuální snížení jasu v pozorovacím úhlu 30 stupňů, a také získal hodnocení „velmi dobré“ až „vynikající“ v kategorii změny barevného podání v závislosti na pozorovacím úhlu. LCD displeje obvykle zaznamenávají snížení jasu o 55 % nebo více, displej OLED iPhonu X vykazuje mnohem menší snížení, a to o 22 %. Pokud jde o maximální jas, iPhone X má rekordních 634 nitů, kterými dokáže projasnit celou plochu displeje. Konkurenční Samsung Galaxy Note 8 se sice dokáže dostat až na 1240 nitů, ovšem jen na část obrazovky, nikoliv celou plochu. V případě celé plochy zvládne Samsung manuálně max. 423 nitů, nebo na automaticku až 560 nitů.

Přesnost barevného podání a automatické řízení barev

iPhone X podporuje dva barevné gamuty: sRGB/Rec.709 barevný gamut používaný pro „aktuální obsah uživatele“ a nový široký barevný gamut DCI-P3, který můžeme vidět v televizorech 4K Ultra HD. DCI-P3 je o 26 procent vyšší než gamma sRGB a iPhone X se tak může automaticky přepnout na optimální barevné zobrazení. Barvy nejsou přesaturované a ani mdlé. V tomto ohledu má iPhone X absolutně nejvyšší přesnost podání barev ze všech telefonů, které DisplayMate doposud otestoval. Funkce Automatic Colour Management (Automatická správa barev) má na starost automatické přepínání barevného gamutu pro optimální zobrazování obrazu. Přesnost barev má hodnotu 1,0 NNCD pro sRGB a 0,9 JNCD pro barevný gamut DCI-P3. Směle se tak vyrovná 4K UHD televizorům.

zdroj: DisplayMate

ČLÁNKY:, , , , ,
Android Oreo má stále mizivý podíl. A co ostatní verze?

Android Oreo má stále mizivý podíl. A co ostatní verze?

DNES  |  Petr Louda  |  diskuze (0)

Na to, že má Android oproti konkurenčnímu iOS velice pomalé aktualizace, jsme si už dávno zvykli. Na to, že s každou…

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost Samsung se již plně soustředí na představení nadcházejících vlajkových modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+. Na internet se aktuálně…

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Mobilní zobrazení