Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Google v roce 2017 odstranil 700 tisíc aplikací z Obchodu Play

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Porušovat zásady Googlu, potažmo Obchodu Play se nevyplácí. A je dobré vidět, že uživatelé jsou bráni jako priorita číslo jedna. Přesto se nemůžeme zbavit dojmu, že by Google ohledně hrozících rizik mohl udělat víc. Běžný uživatel mnohdy stahuje z Obchodu s vědomím, že se mu nemůže nic stát. Ale opak je někdy smutnou pravdou.

  • Společnost Google v roce 2017 z Obchodu Play odstranila 700 000 aplikací, které porušovaly zásady
  • To je o 70 % více než v roce 2016. Z toho 99 % aplikací bylo odstraněno dříve, než si je mohl kdokoliv nainstalovat
  • 250 000, to je číslo, které ukazuje na počet kopií již zavedených aplikací

Jak se zdá, Google v loňském roce docela přitlačil na pilu, když se čím dál častěji na internetu objevovaly zprávy a nářky uživatelů, že se Obchod Play doslova hemží škodlivými aplikacemi. Vypadá to, že navzdory těmto špatným zkušenostem společnost opravdu nečeká, až se objeví první stížnosti na různých fórech, a aplikace lustruje ještě přetím, než jsou k dispozici ke stažení.

Bereme-li v úvahu celkový počet, z číslovky 700 tisíc doslova naskakuje husí kůže. Vyjádřeno procenty je to 99. Je to jistě úctyhodně zvládnuté, ale také to znamená, že v Obchodu Play je stále 1 % aplikací, které by uživatelům potenciálně mohly nadělat pěknou paseku. Proto je potřeba dbát zvýšené pozornosti a před instalací určitě neuškodí projít si na internetu nějaká fóra, kde jsou vidět názory uživatelů.

Ano, je to práce navíc, ale vystavovat se v bláhové naději možným rizikům, to za to opravdu nestojí. Další věc k zamyšlení. 250 tisíc aplikací jsou pouhé kopie. Většinou mají podobný název a hemží se reklamami a například i malware. I když je Google úspěšně maže a šance, že si něco takového stáhnete, se limitně blíží nule, raději „dvakrát měřte a jednou řežte.“

Jistě namítnete, že Google přece představil svůj ochranný program Google Play Protect, takže je uživatel vlastně z obliga. Není to tak docela pravda. Play Protect je účinný nástroj ohledně ověřování aplikací s podezřelým chováním a zejména díky němu se výrazně snížil počet stažení škodlivých aplikací. Mějte však na paměti, že nakonec se rozhoduje u uživatele. Ten je onou poslední instancí, která dává souhlas.

Google také připouští, že některé škodlivé aplikace se stále úspěšně jeho pozornosti vyhýbají. Jako příklad uvádí asi 60 aplikací, které byly před několika týdny infikovány malwarem AdultSwine. Aplikace se snažily uživatele „dokopat“ k tomu, aby stahovali falešné antivirové aplikace a některé dokonce zobrazovaly porno. Jen pro vaši představu. Tyto infikované aplikace byly staženy 7 miliónkrát, než Google zjistil, že tady to zavání průšvihem.

Na závěr je třeba říci, že Google statisticky předvádí velmi dobrou práci a ve srovnání s rokem 2016 je to skok o několik úrovní nahoru. Přesto, vážení uživatelé, buďte obezřetní a vězte, že pokud vám vnitřní instink velí něco nestahovat, tak se tím raději řiďte.

zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

VČERA  |  David Hublar  |  3 komentáře

Na Pražském hradě byl kromě nového telefonu Honor 8X představen i nový chytrý náramek Honor Band 4, který je…

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Již zítra nám Huawei v Londýně představí nové modely řady Mate. Konkrétně se můžeme těšit na Mate 20, Mate…

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zanedlouho se již dočkáme oficiálního představení OnePlus 6T, o kterém již koluje mnoho zvěstí. Tentokrát jsme opět o krok…

Mobilní zobrazení