Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Fotoduel „žebříčkově nejlepších“: HTC 10 vs Samsung Galaxy S7

  |  16 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Fotoaparáty současných vlajkových lodí od tchajwanského HTC a jihokorejského Samsungu patří v populárním zahraničním hodnocení DxOMark na dělené první místo žebříčku. HTC 10 (recenze) a Samsung Galaxy S7 (recenze) získaly shodně 88 bodů, jenže jak náš letošní třetí díl speciální rubriky fotoduel ukáže, v praxi nefotí stejně. Kdo tedy odejde z tohoto souboje jako vítěz a kdo jako poražený?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

Jako i v jiných fotoduelech, i tentokrát začneme s představením obou dnešních aktérů a jejich špičkových fotoaparátů. HTC 10 přišel až o pár měsíců později, než vlajkový model od Samsungu, a disponuje fotoaparátem s marketingovým označením UltraPixel 2. Jak možná někteří víte, první generace tohoto řešení byla naprostým propadákem, když výrobce „dojel“ na nižší 4 Mpx rozlišení snímače. U druhé generace je situace napravena, snímač má 12 Mpx, je větší než snímač u Samsungu (1/2.3″), což si také vybírá daň v podobě vyčnívání objektivu nad okolní povrch (zhruba o 0,5 mm) a dokonce se může pochlubit i s většími 1,55μm pixely. Naopak jeho objektiv má lehce horší světelnost f/1.8, což je ovšem stále skvělá hodnota. Nechybí optická stabilizace obrazu (OIS), laserový autofocus či dvoutónové přisvětlení.

Samsung a jeho vlajková loď Galaxy S7 používá vlastní technologií zvanou Dual Pixel. Díky ní má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Pokud jde o snímač, existují dvě odlišné verze – Sony IMX260 a ISOCELL S5K2L1 (my jsme testovali verzi se Sony snímačem, který vychází podle mnohých o něco lépe). V každém případě má snímač rozlišení 12 Mpx a používá pixely o velikosti 1,4μm, což je o něco méně, než u HTC. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci obrazu (OIS), což má také za následek nepatrné vyčnívání objektivu nad okolní povrch (o 0,46 mm). Objektiv se chlubí o něco málo lepší světelností f/1.7. Jihokorejský zástupce však postrádá laserový autofocus a přisvětlení je pouze singulární. Vše se dozvíte přehledně v následující tabulce.

Specifikace fotoaparátů

HTC 10Galaxy S7/S7 Edge
max. rozlišení12 Mpx (4000 x 3000 px)12 Mpx (4032 x 3024 px)
poměr stran4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)
velikost snímače1/2.3″1/2.5″
objektiv26 mm, světelnost f/1.826 mm, světelnost f/1.7
bleskano, 2xano, 1x
optická stabilizaceanoano
laserový autofocusanone
cena zařízení18 200 Kč včetně DPH19 800 Kč včetně DPH

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku při maximálním rozlišení (12 Mpx) se stejným poměrem stran (4:3). U Samsungu i u HTC jsme měli zapnuté nastavení automatické volby HDR. Pro jistotu také uvádíme, že na čočkách fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem (vítr, náhlá změna osvětlení apod.), a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. HTC i Samsung si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku (u Samsungu dvakrát stisknutí domovské klávesy, u HTC dvakrát přejetí prstem po vypnutém displeji) můžeme první snímek vyfotit už během pouho pouhých 2 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.

 
Základní prostředí fotoaparátů – HTC 10 (vlevo) a Samsung Galaxy S7 (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. Vynikající jsou v obou případech i profesionální manuální režimy.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , , , ,

Diskuze

16
Komentujte

avatar
13 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
JanTomášrichyVlada.bkMarduch Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
FuckingFreak
FuckingFreak

Díky za srovnávačku. Při zkoumání fotek jsem si pořád mnul oči, v domnění že mám ospalky :-). HTCčko má ten zmíněný mlžný opar na každé druhé fotce. Přestože Samsung nemusím a vadí mi jeho přepálené barvy, uznávám, že je to král fotomobilů…

Martin
Martin

Č.5 Samsung má květy do modra kdežto HTC pěkně bílé,
Č.23 má při nočním snímku, snímek hodně šumu.

HTC má reálné barvy, Samsung pěkně ostré.

Za mě vedou Oba každý umí něco co ten druhý kazí.

Martin
Martin

Č.8 tam vede jasně Samsung ostrostí, takže si to člověk krásně přečte.

Vili
Vili

Díky za další fotoduel! U mě vede Samsung, ale HTC mě mile překvapilo a jeho teplejší podání v exteriéru je mi sympatičtější.

Xzeit
Xzeit

Chtělo by to v nějakém updatu poradit sw Samsungu aby podání barev bylo přesnější a je vymalováno.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Společnost Motorola pod vedením čínského Lenova právě představila dlouho očekávaný model Moto P30. Má se jednat o vrchol střední třídy,…

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nejlepší způsob, jak porovnat dvě zařízení, je prostě je umístit vedle sebe a natáčet s oběma to samé. A přesně…

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Populární evropská anketa od EISA letos opět vyhodnotila nejlepší smartphone roku. I když jste o tomto ocenění možná nikdy neslyšeli,…

Mobilní zobrazení