Mobilizujeme.cz

Recenze HTC 10: když nechcete Samsung

  |  34 komentářů  |  autor:

Pokud má nějaký model zachránit tchajwanskou společnost, bude to právě HTC 10. Jeho tvůrcům se povedlo vychytat ty nejhorší mouchy někdejších modelů One a startuje zbrusu nový přístup HTC nejen ke svému portfoliu, ale k systému Android jako takovému. Z pohledu zákazníka má HTC 10 jen jednu nebo dvě slabiny. Konkurence je však bohužel ještě dál.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Jsou skvěle zpracované, ale… To je věta, kterou v posledních letech pravidelně začínalo stručné hodnocení vlajkových lodí společnosti HTC. Recenzentům i uživatelům vadila často chudá výbava, těžkopádný vzhled nebo třeba průměrný fotoaparát. To vše nejspíš stojí za postupným odchodem tchajwanských telefonů z výsluní zákaznického zájmu.

To už je ale minulost. Dny strávené ve společnosti HTC 10 vůbec nepředstavovaly nepříjemnou zkušenost. Nenabízí toho sice tolik jako špičková jihokorejská konkurence, pokud však z nějakého důvodu nemáte rádi skleněná záda, AMOLED displej nebo zkrátka jakýkoli Samsung, může nové HTC snadno sehrát roli černého koně závodu o vaši přízeň.

HTC 10: specifikace

Konstrukce celokovový, 146 x 72 x 3,0 – 9,0 mm, 161 g
Displej 5,2″, Super LCD 5, 2560 x 1440 px, jemnost 564 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow + HTC Sense UI 8.0
Procesor 4 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 820
Paměť 4 GB RAM, úložiště 32/64 GB, microSD slot (až 2 TB)
Fotoaparát hlavní 12 Mpx UltraPixel 2 (1,55μm pixely), OIS, f/1.8, laserový autofocus, dvojitý blesk, 4K video
přední 5 Mpx (1,34μm pixely), OIS, f/1.8, autofocus
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie nanoSIM, USB-C, Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 19 000 Kč, polovina května 2016

Design a zpracování: ledoborec ve vaší kapse

Vadila vám konstrukce modelů One M8 a M9, které vzbuzovaly dojem, že jsou slisované ze dvou různých materiálů o dvou různých šířkách? Tak tady jste na správné adrese. HTC 10 na jejich někdejší design chytře odkazuje lomenými hranami bočnic a příjemně zaoblenými zády, po dvojím kovu a dvou šířkách vrstev korpusu už ale není ani stopy. Novinka představuje kovový monoblok o značné hmotnosti 161 gramů, který se ale skvěle drží v ruce a zkosená hrana kolem displejové části dokonce zaručuje, že na rozdíl od špičkových Samsungů (a starších HTC) nová tchajwanská vlajková loď při telefonování neřeže do ucha.

Na ergonomii používání v HTC zkrátka zapracovali a je to vidět na každém detailu. Ovladač hlasitosti se nachází hned pod ukazováčkem a hned vedle něj našel své místo zamykací knoflík. Že byste si je spletli, nemusíte mít strach. Tlačítko zamykání je totiž výrazně zvrásněné. Jeden by až nevěřil, jak taková drobnost přispěje dobrému dojmu z používání telefonu.

Diskutabilní však zůstává čtečka otisků prstů. Tak se nachází v klasické pozici pod displejem, na rozdíl od jihokorejské nebo americké konkurence nikoli ve fyzickém tlačítku. I když jeho vzhled zdařile napodobuje, jedná se jen o senzorovou klávesu a snahy o její stisk a čekání na cvaknutí vyzní naprázdno. Do konce testu jsem si na to nezvykl, což mi naštěstí vynahradila rychlost čtečky, která se vyrovná třeba přístrojům Apple s první generací Touch ID. Jen na jedinou věc je třeba i u HTC 10 dávat pozor: čtečka je výrazně háklivá na to, když ji prstem nepřekryjete celou. Nic neodpustí a telefon zůstane zamčený.

Opět také platí, že HTC by mohlo ostatní výrobce vyučovat dílenskému zpracování, jakkoli se už v této oblasti síly začaly v posledních měsících vyrovnávat. Stejně jako u minulých modelů se nelze nerozplývat nad nezachytitelným přechodem mezi kovovým tělem a plastovými proužky antény. Trochu zvláštně přitom působí horní hrana telefonu, která je oproti zvyklostem z plastu vyvedena celá – snad proto, aby proužků na těle nebylo příliš.

Uprostřed plastové anomálie se pak nachází konektor na sluchátkový jack. Jakkoli se nejedná o to nejpraktičtější umístěni na světě, vertikální symetrie celý design harmonizuje, zejména díky souladu se stejně tak uprostřed umístěnou čočkou fotoaparátu. Také ta podle nejnovějších a pro mě poněkud nepochopitelných trendů vyčnívá asi milimetr nad povrch zad. Právě díky své poloze se však aspoň telefon vleže na stole nekýve. Hned vedle čočky potom nalézáme dvojitou LED diodu a hlavně senzor laserového zaostřování.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

DNES  |    |  diskuze (0)

Apple si už delší dobu pohrává s myšlenkou zabudovat u iPhone 8 čtečku otisků prstů přímo do OLED displeje. Jak se zdá,…

Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

DNES  |    |  2 komentáře

Od chytrých brýlí společnosti Google se čekaly velké věci, ovšem čas ukázal, že šlo o nakonec neúspěšný experimentální projekt. Nicméně výrobce nestrká…

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

DNES  |    |  diskuze (0)

Dalším údajným únikem z dílny Lenova je chystaná vlajková loď ZUK Z3 Max. Nástupce modelu Z2 podle zprávy nabídne opět nejlepší komponenty…

Mobilní zobrazení