Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Díly pro iPhone X nikdy nebyly dražší. I tak na tom Apple vydělá

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

Nejrůznější experti se pokoušeli zanalyzovat cenu jednotlivých komponent iPhonu X a snaží se tak získat přehled o marži, kterou Apple má na jednom kusu. Výsledky se sice různí, ale všichni se v zásadě shodují, že jde zatím o nejnákladnější telefon od Applu.

S první analýzou přišli experti ze serveru TechInsights, kteří analyzovali cenu iPhonu X a jeho komponentů a tvrdí, že si Apple přijde na každém kusu telefonu na velmi pěkných 369 dolarů. Vezmeme-li v úvahu cenu základního modelu, který stojí 999 dolarů, dostaneme se tak na hrubou marži 64 procent.

Další zpráva přichází od analytické společnosti Susquehanna International Group, která ukazuje, že celkové náklady na součástky iPhone X činí 581 dolarů, což činí marži 418 dolarů, a to je více než avizuje TechInsights. Jejich informace však nezahrnovala náklady na montáž, marketing, správu a maloobchodní distribuci. I přes výše zmiňované nesrovnalosti je jasné, že náklady na výrobu a distribuci iPhonu X jsou mnohem větší než tomu bylo například u iPhonu 8, jenž činily 248 dolarů na kus.

Kde je tedy pravda?

Většina těchto odhadů, pokud ne všechny, se ve skutečnosti zdají být na hony daleko, neboť údaje společností jako IHS Markit a TechInsights nezohledňují celkové náklady. Například při výpočtech mimo jiné nezahrnuji vývoj softwaru, náklady na design ani reklamu a distribuci. Dále existují také náklady, které nejsou přímo provázané s vlastní výrobou iPhonu X, jako například klimatizace, platy managementu anebo výdaje na udržení a optimalizaci výrobního procesu.

Tip: Oprava iPhonu X bude velmi drahá, a to ani nemusíte zničit displej

Znamená to tedy, že Apple má na iPhonech malou ziskovost? Tak to není. Apple je nejziskovější výrobce smartphonů na světě, který od roku 2016 zaznamenává 91 % podíl celosvětově. V tomto ohledu neexistuje nikdo, kdo by mu mohl mezi výrobci telefonů v ziskovosti konkurovat, dokonce ani Samsung. A s tím souvisí i fakt, že pokud si chtějí ostatní menší výrobci udržet zisk, budou se muset slučovat anebo pokračovat sami, ale s rizikem, že jednoho dne jim prostě dojdou peníze a z trhu odejdou.

Pokud jde o odhady nákladů iPhonu X a ziskové marže pro iPhony obecně, generální ředitel společnosti Apple Tim Cook říká: „Obecně platí, že rozložení nákladů pro naše produkty se výrazně liší od skutečnosti. Nikdy jsem neviděl takovou analýzu, která by byla blízko k tomu, abychom ji nazvali přesnou. Být vámi, ani bych se o to nepokoušel.“

zdroj: Reuters , IHSMarkit, IBTimes, TechInsights

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P11 by měl být představen v prvním čtvrtletí roku 2018

Huawei P11 by měl být představen v prvním čtvrtletí roku 2018

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O smartphonu Huawei P11 jsme se již dozvěděli pár zajímavých informací. Dle spekulací to tak vypadá, že se…

Další Číňané okopírovali iPhone X včetně vykrojeného displeje

Další Číňané okopírovali iPhone X včetně vykrojeného displeje

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Číňané jsou pro své kopírování opravdu známí a pokud jde konkrétně o telefony, nejčastěji se snaží napodobit výrobky…

Nubia má za lubem schovat fotoaparát pod displej

Nubia má za lubem schovat fotoaparát pod displej

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  2 komentáře

Doba zvětšování telefonů už pominula a nyní se výrobci soustředí hlavně na to, jak do menšího těla nacpat…

Mobilní zobrazení