Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Čeští studenti chrání své počítače antiviry, na mobily ale zapomínají

  |  8 komentářů  |  autor: redakce

Téměř devět z deseti studentů středních a vysokých škol v České republice si chrání svůj osobní počítač či notebook některým z antivirových programů. Obdobně přistupují k eliminaci kybernetických hrozeb i u svých stolních počítačů, ovšem na ochranu mobilních zařízení mnohdy zapomínají.

Tip: Zapomeňte na pokémony. Češi s mobilem začínají „lovit“ data

Zodpovědnost vysokoškoláků vůči internetovým hrozbám přitom není vyšší než u středoškoláků. Častěji ale svá zařízení chrání studentky než studenti. Nejméně chráněným zařízením je podle průzkumu chytrý telefon, u kterého 49 % respondentů uvedlo, že v něm nemá instalovaný žádný antivirový produkt. Naprostá většina studentů přitom vlastní mobilní telefon s operačním systémem Android, který je díky své aplikační otevřenosti a množství více vystaven různým typům útoků. Smartphone s tímto operačním systémem vlastní 77 % dotázaných, tablet s Androidem používá 60 % studentů.

„Dle našich dlouhodobých poznatků jsou zařízení využívající operační systém Android díky jeho dominanci na trhu mnohem více v hledáčku kybernetických zločinců. Antivirové programy přitom toto riziko dokážou účinně eliminovat,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Veřejné i neveřejné Wi-Fi sítě využívá podle průzkumu 93 % dotazovaných studentů, 64 % pak využívá i některý z datových tarifů mobilních operátorů. Pouze 4 % studentů se se svým mobilním telefonem nebo tabletem vůbec nepřipojuje k internetu.

„Při využívání služeb veřejných Wi-Fi sítí pro přístup k internetu, musíme vždy mít na paměti, že nemáme jistotu, zda je přístupový bod opravdu plně pod kontrolou svého vlastníka a nedochází k manipulaci datového provozu. Proto je potřeba chovat se obezřetně,“ dodává Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Chytrý telefon je mezi studenty nejčastěji vlastněným zařízením. Smartphone používá 89 % respondentů. Celkem 85 % potvrdilo osobní vlastnictví notebooku, 41 % má doma svůj osobní počítač a 32 % tablet. Ke studiu ve škole i doma studenti nejvíce využívají notebook, následovaný chytrým telefonem. Teprve na třetím místě je PC a na čtvrté pozici tablet.

Průzkumu, který probíhal v nástroji Seznam.cz formou online ankety od 9. do 21. srpna 2016, se zúčastnilo 284 studentů středních a vysokých škol, kteří jsou zároveň uživateli Seznamu.

zdroj: TZ

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JardatojsemjaFanOušekFuckingFreakLuboš Srb Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Drobeczech
Drobeczech

Reklamní článek musí být ze zákona uznačen jako reklamní.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, jedná se o tiskovou zprávu, nikoliv placenou inzerci.

tojsemja
tojsemja

lžete, mobily (krom iOS, který je nejděravější mobilní systém planety) antiviry vůbec nepotřebují, tam totiž viry neexistují, jedná se o obyč malware, který nemusí nikdo instalovat, navíc lze snadno odinstalovat. Navíc má Android i iOS správce oprávnění, tedy antivir je naprostý nesmysl.
Logicky jde tedy o placenou inzerci.
Brzo si vás za ty nesmysly, co tu máte, odstraním z rss.

FuckingFreak
FuckingFreak

Placena neplacena, reklama jak vysita…

Luboš Srb
Luboš Srb

A co by pak tedy podle vás reklama nebyla? Každý článek je o nějaké značce

FuckingFreak
FuckingFreak

V tomto pripade by stacilo vynechat nazev spolecnosti, tedy ESET…

FanOušek
FanOušek

Co je to za reklamu? Je to jen článek o tom, jak jsou studenti nezodpovědní, když si neumí chránit telefon.

Jarda
Jarda

Nevím co proti tomu článku máte, ESET je stejně jeden z nejlepších antivirů. Tak nevím proč děláte tolik povyku kvůli jedné značce v textu…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Svět se pomalu zbavuje drátů. Používáme bezdrátové periferie k PC, hudbu také posloucháme bezdrátově. Není divu, že se uživatelé…

Mobilní zobrazení